Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

ІІ Практична частина. 1. Розгляньте та замалюйте препарат №1: мітоз у клітинах корінця цибулі



1. Розгляньте та замалюйте препарат №1: мітоз у клітинах корінця цибулі. На малюнку позначте: 1 –цитоплазму; 2 – ядро; 3 – ядерну оболонку; 4 – веретено поділу; 5 - хромосоми.

Опис мікропрепарату: найбільш чітко мітоз можна спостерігати на поздовжньому зрізі корінця цибулини. У профазі мітозу зникає хроматиновий малюнок інтерфазного ядра, а з'являються хромосоми, які спочатку не дуже чітко відокремлені одна від одної (рання профаза), а в кінці профази виявляються окремі хромосоми (пізня профаза). Під час профази руйнується ядерна оболонка, яка розпадається на фрагменти, а також формується веретено поділу, внаслідок розходження центріолей до полюсів клітини. Після розчинення ядерної оболонки і вільного розташування хромосом в цитоплазмі починається метафаза. У середині метафази хромосоми розміщуються в екваторіальній площині веретена, утворюючи материнську зірку, в якій центромерні ділянки хромосом обернені до центру, а їхні плечі – до периферії. У кінці метафази можна побачити, що кожна хромосома складається із двох сестринських хроматид, плечі яких розташовані паралельно. Під час анафази всі сестринські хроматиди одночасно в усіх хромосомах втрачають зв'язок між собою у ділянці центромери і починають синхронно рухатися до протилежних полюсів клітини. У ранній телофазі хромосоми не змінюючи своєї орієнтації (центромерні ділянки – до полюса, теломерні – до центра веретена), починають деконденсуватися і збільшуватись в об'ємі. У місцях їхніх контактів з мембранними пухирцями цитоплазми відновлюється ядерна оболонка. Здійснюється формування нових ядерець. У телофазі також відбувається поділ клітинного тіла – цитотомія, що відбувається шляхом утворення перетяжки, у ділянці колишнього екватора, в результаті вгинання плазматичної мембрани всередину клітини

Контрольні питання

1. Як на світлооптичному рівні можна відрізнити клітини, що перебувають на різних стадіях мітозу? 2. Які процеси відбуваються в клітині під час профази мітозу?. 3. Що відбувається в клітині під час метафази мітозу? 4. Дайте характеристику анафазі мітозу. 5.Що таке кінетехор? Яка його функція? 6. Назвіть процеси, що відбуваються в клітині під час телофази мітозу. 7. Чи відрізняється мітоз рослинної і тваринної клітин? 8. Які морфологічні ознаки каріопікнозу, каріорексису й каріолізису. 9. Дайте визначення поняттям «некроз» і «апоптоз».

Рекомендована література

Базова

1. Дзержинський М.Е. Загальна цитологія і гістологія: підручник / [М.Е. Дзержинський, Н.В. Скрипник, Г.В. Островська та ін.]. – К.: ВПЦ "Київський університет", 2010. – 575 с.

2. Луцик О.Д. Гістологія людини: підручник / [О.Д. Луцик, А.Й. Іванова, К.С. Кабак та ін.] – К.: Книга Плюс, 2010. – 582 с.

3. Напханюк В.К. Цитологія, загальна гістологія та ембріологія: навч. посіб. / [В.К. Напханюк, В.А. Кузьменко, С.П. Заярна та ін.]. — Одеса: ОДМУ, 2002. –218 с.

4. Барінов Е.Ф. Гістологія, цитологія та ембріологія: навч. посіб.: у 3-х кн. / [Е.Ф. Барінов, Ю.Б. Чайковський, О.М. Сулаєва та ін.] – К.: ВСВ "Медицина", 2013. – 472 с.

5. Волков К.С. Ультраструктура клітин і тканин. Атлас / К.С. Волков, Н.В. Пасєчко. – Тернопіль.: Укрмедкнига, 1997. – 425 с.

6. Новак В.П. Цитологія, гістологія, ембріологія: підручник / В.П. Новак, М.Ю. Пилипенко, Ю.П. Бичков. – Київ, 2001. – 256 с.





Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 1026 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...