Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Практичне заняття № 12



План практичного заняття

1. Особливості правопису і вживання числівників.

2. Займенники та дієслова у професійних текстах.

3. Тестування для самоконтролю.

1.2. Методичні рекомендації до вивчення теми

Визначення, граматичні категорії, характеристика окремих частин мови. Особливості вживання і правопису числівників, займенників, дієслів і дієслівних форм, прислівників, прийменників, сполучників і часток у діловій мові. Мовний етикет, пов’язаний зі специфікою вживання названих частин мови.

Числівник. Особливості правопису і вживання. Числівник – це самостійна частина мови, яка означає кількість або порядок предметів при лічбі і відповідає на питання «скільки?» або «котрий?» (ось чому слова типу двійка, десяток, сотня – не числівники, а іменники). Ця частина мови узгоджується відмінковими закінченнями з іменником: у трьох кімнатах, з п'ятьмастами робітниками, у четвертому ряду, о п'ятій годині. Крім того, числівник один узгоджується з іменником у роді та числі: один стіл, однієї кімнати, в одних дверях.

За значенням числівники поділяються на кількісні, що відповідають на питання скільки? (один, два, десять, тринадцять, двадцять один, триста двадцять п'ять), і порядкові, які відповідають на питання котрий? (перший, другий, тринадцятий, двадцять перший, триста двадцять п 'ятшй).

У кількісних числівників немає роду й числа, а порядкові числівники змінюються за родами, числами й відмінками, як прикметники. Виняток становлять числівники один, нуль, тисяча, мільйон, мільярд, які мають рід і число, і числівники два, дві, обидва, обидві, півтора, півтори, у яких рід розрізнюється тільки в називному відмінку.

За будовою числівники поділяються на прості (один, два, десять), складні (одинадцять, двадцять, чотирьохтисячний) і складені (двадцять один, тисяча вісімсот чотирнадцятий).

Кількісні числівники відмінюються за шістьма зразками.

Перший тип становить числівник один, який змінюється як займенник той (один, одного, одна, однієї; одні, одних).

Другий тип становлять числівники два, три, чотири та всі збірні. Усі числівники цього типу в родовому й місцевому відмінках мають закінчення -ох, у давальному -ом, в орудному -ома (-ма ): двох, двом, двома (чотирма, багатьма).

Третій тип становлять числівники п'ять – десять, двадцять, тридцять, п'ятдесят, шістдесят, сімдесят, вісімдесят, кільканадцять, кількадесят. Усі числівники цього типу в родовому, давальному й місцевому відмінках мають закінчення , а в орудному -ма (п'ятдесят, п'ятдесяти, п'ятдесятьма).

Четвертий тип становлять числівники сорок, дев'яносто, сто, які в усіх відмінках набувають закінчення (сорока робітників, сорока робітниками тощо).

П'ятий тип становлять назви сотень. У них перша частина відмінюється як числівник, а друга – як іменник місто в множині (двомстам, двомастами, на двохстах).

Шостий тип становлять числівники нуль, тисяча, мільйони, мільярд, що відмінюються за відмінками й числами, як іменники.

При вживанні числівників у практиці професійного спілкування слід пам’ятати про такі особливості:

1. Після кількісних числівників два, обидва, три, чотири іменник стоїть у називному відмінку множини, але наголос має як у родовому однини. При цьому прикметник при таких числівниках може стояти як у називному, так і в родовому відмінках множини. Порівняйте: рос. два почтовых голубя, три родные сестры, четыре родных брата, двадцать два кубических сантиметра – укр. два поштових (поштові) голуби, три рідні (рідних) сестри, чотири рідні (рідних) брати, двадцять два кубічних (кубічні) сантиметри.

2. У складних числівниках з назвами десятків відмінюється тільки остання частина (сімдесят, сімдесяти), у порядкових – тільки останнє слово (сімсот сімдесят сьома, сімсот сімдесят сьомої), у дробових перша частина відмінюється як кількісний числівник, а друга – як порядковий (двох десятих).

3. У складних числівниках наприкінці першої частини м'який знак не ставиться (шістдесят, п’ятсот, дев’ятсот тощо), а в числівниках від одинадцяти до дев'ятнадцяти наголос падає на склад -на-: одинадцять, чотирнадцять, чотирнадцятий.

4. Прості кількісні числівники (від одного до десяти) у записі відтворюються словами, а не цифрами, крім випадків, коли є одиниця виміру до десяти сторінок (але: 7 тонн вугілля).

5. Складні і складені числівники записуються цифрами, крім тих випадків, коли з них починається речення. При цьому в бухгалтерських документах цифри дублюються словами, записаними в дужках: 1385 (одна тисяча триста вісімдесят п'ять) гривень.

6. Порядкові числівники записуються в ділових документах цифрами з додаванням закінчень (якщо цифри арабські): радіоприймач 1-го класу (але: радіоприймач 1 класу). Ось чому римських цифр у документах треба уникати.

7. Числівники, починаючи з тисячі, записуються цифрами з додаванням слів, що позначають нулі: 473 тис.

8. Дати або числа, які мають юридичну силу складають, як мінімум, дві цифри: 02.09.03 здано 07 т цукру).

9. Складні слова, перша частина яких числівник, записуються в ділових документах, як правило, комбіновано: 55-процентний.

10. Приблизна кількість відтворюється словами понад, до, зверх, більше, менше.

Займенник. Особливості правопису і вживання. Займенник – це самостійна частина мови, яка замінює собою іменник, прикметник або числівник на абстрактному рівні і має відповідні граматичні категорії.

За значенням займенники поділяються на дев’ять розрядів. Вони в більшості випадків відмінюються на зразок замінюваних іменників, прикметників або числівників.

До особових належать займенники я, ми (перша особа), ти, ви (друга особа), він, вона, воно, вони (третя особа).

Зворотний займенник себе вказує на особу, яка виконує дію (показав на себе).

Присвійні займенники вказують на належність предмета першій особі (мій, наш), другій особі (твій, ваш), третій особі множини (їхній), особі, яка виконує дію (свій), третій особі – в особових займенниках у родовому відмінку (його, їх).

До вказівних належать займенники цей, той, сей, такий, стільки; до означальних займенники весь, всякий, кожний, інший, сам, самий.

До питальних і відносних належать однакові займенники типу хто? (хто), що? (що), який? (який) і т. ін., які різняться тим, що останні вживаються у складнопідрядних реченнях у ролі сполучних слів: Що це?, але А віддалік, серед тих, що стріляли, стояла Мирослава (І. Франко).

Неозначені й заперечні займенники утворюються від питальних з додаванням часток аби-, де-, -сь (пишуться разом: дехто, щось, абиякий), хтозна-, казна-, -будь-, -пебудь (пишуться через дефіс: казна-скільки, хтозна-хто, будь-який, хто-будь, чий-небудь), ні- (ніхто, ніякий). Якщо в цих займенниках між частинами стоїть прийменник, вони пишуться окремо: хтозна з яким, будь до кого, ні про що.

Найчастіше особові займенники в ділових паперах і наукових текстах не вживаються (дирекція просить; повідомляємо; наказую; відомо, що). Така норма пов'язана з прагненням того, хто складає документ, до повної об'єктивності. Особові займенники в першій особі можуть уживатися лише у специфічних документах (наприклад, в автобіографії, дорученні, заяві, пояснювальній записці тощо: Я, Васько Іван Пилипович, народився..., Прошу Вас зарахувати мене на посаду...), а також у доповідях, оголошеннях і запрошеннях, де вони набувають значення однини (Ми вважаємо. Ми прийшли до висновку). Займенник Ви у таких випадках використовується для пом'якшення категоричності тону повідомлень на вимогу ділового мовного етикету (Прошу Вас з’явитися).

При цьому слід пам’ятати, що використання займенника свій призводить до появи стилістичних помилок: Петренко І.М. не справився зі своїми (стилістична помилка) службовими обов’язками.

Дієслово. Особливості правопису і вживання дієслів та дієслівних форм. Серед класу дій основною частиною мови є дієслово – самостійна частина мови, яка означає дію або стан (читати, хворіти) і відповідає на питання «що робити?» або «що зробити?».

На відміну від таких слів, як ходьба, молотьба, ця частина мови не називає дію, а характеризує її в часі (ходжу – ходив – буду ходити). Час – специфічна категорія граматики, притаманна тільки дієслову. Це певна умовність, яка дозволяє словам стати дієсловами з появою процесуальних форм категорії часу, виду й особи.

Якщо, наприклад, проаналізувати словосполучення жовтий лист і жовтіючий лист, то можна зробити висновок, що за граматичними ознаками вони нічим не відрізняються (відповідають на однакове питання який?, пояснюють іменник, узгоджуючись з ним у роді, числі й відмінку, мають однакові закінчення), але за лексичним значенням – це різні слова: жовтий має постійну ознаку, а жовтіючий – ознаку, змінну в часі, тобто дійову ознаку. Ось чому перше слово – це прикметник, а друге – дієприкметник.

Ще більше підстав класифікувати слова типу вивчаючи, замислившись як форми дієслова – дієприслівники. Справа в тому, що за граматичними ознаками, як і прислівники, вони не змінюються й відповідають на ті самі питання, але лексично характеризують додаткову дію, що відбувається одночасно з основною: Він ішов (основна дія), замислившись (додаткова дія).

Таким чином, до поняття дієслово належить п'ять форм: інфінітив (написати, вчитися), безособова форма (написано, забуто), дійсний (працюю, вчилася, прочитаю), умовний (працював би) і наказовий способи дієслова (працюй), дієприкметник (працюючий) і дієприслівник (відпочиваючи – відпочивши).

Дієслова мають доконаний або недоконаний вид (писати – написати), можуть бути перехідними, якщо вимагають після себе іменник або займенник у знахідному відмінку без прийменника (виконувати завдання), і неперехідними, змінюватися за особами, числами (я пишу, ти пишеш, вони пишуть) і в минулому часі за родами (світив, світила, світило).

У теперішньому часі та в простій формі майбутнього часу дієслова розрізнюються за дієвідмінами.

До першої дієвідміни належать дієслова, в яких при відмінюванні в усіх закінченнях (крім першої особи однини) з'являється звук [е], а в третій особі множини – -уть (-ють): будую, будуєш, будує, будуємо, будуєте, будують. В інфінітиві такі дієслова закінчуються на -ити (будувати).

До другої дієвідміни належать дієслова, в яких при відмінюванні в усіх закінченнях (крім першої особи однини) з'являється звук [и], а в третій особі множини -ать (-ять): зроблю, зробиш, зробить, зробимо, зробите, зроблять. В інфінітиві такі дієслова закінчуються на -ити (зробити).

До жодної з дієвідмін не належать слова на -повісти (доповісти), а також слова дати і їсти. Дієслово бути змінюється у парадигмі першої дієвідміни.

У системі дієслова окремо стоять питання про дієприкметник і дієприслівник.

Дієприкметник поєднує в собі дієслівні ознаки з прикметниковими. З одного боку, дієприкметник указує на дію, має вид (доконаний чи недоконаний) і буває перехідним чи неперехідним (співаючий пісню птах – спійманий птах), а з іншого, пояснює предмет і змінюється за родами, числами й відмінками (достигле яблуко, достиглого яблука, достиглому яблуку тощо). Дієприкметник разом із залежними від нього словами утворює дієприкметниковий зворот, який виділяється комами, якщо стоїть у реченні після означуваного слова: Траншея, вирита в повний профіль, спускається все нижче (О. Гончар).

Дієприслівник називає додаткову дію, поєднуючи в собі дієслівні ознаки (вид) з прислівниковими (незмінюваність): відпочиваючи – відпочивши. Дієприслівники недоконаного виду утворюються від основи теперішнього часу (третьої особи множини) за допомогою суфіксів - учи або - ючи для дієслів першої дієвідміни (кажучи, сміючись) і -ачи або -ячи для дієслів другої дієвідміни (лежачи, говорячи). Дієприслівники доконаного виду утворюються від форми минулого часу чоловічого роду за допомогою суфікса -ши (доповівши). Дієприслівники і дієприслівникові звороти переважно виділяються комами.

При використанні дієслівних форм у практиці професійного спілкування слід орієнтуватися на загальноприйняті правила й традиції, щоб уникнути найтиповіших помилок, а саме:

1. У діловій мові найпоширенішою є форма теперішнього часу в першій чи третій особі множини, яка має значення позачасовості. Недоконаний вид передається складеними формами – «розщепленими присудками» (не здійснюватимуться, а будуть здійснюватися), а доконаний утворюється за рахунок префіксації (завізувати, запроектувати). Це дозволяє ліквідувати у професійному спілкуванні суб'єктивність і створити атмосферу абсолютної об’єктивності.

2. До специфіки ділового стилю належить також уживання інфінітива й безособових форм у значенні наказового способу дієслова: Відрядити слюсарів до електроцеху, Забороняється тощо.

3. В українській мові немає пасивних дієприкметників теперішнього часу. Російські активні дієприкметники теперішньою часу на - ущ- (-ющ-), -ащ- (-ящ), особливо утворені від дієслів з афіксом -ся, при перекладі українською мовою замінюються підрядними реченнями (порівняйте: рос. движущаяся колонна – укр.: колона, що рухається, рос. проживающий по адресу – укр. що, мешкає за адресою), а активні дієприкметники минулого часу утворюються за допомогою суфікса -л- (пор.: рос. почерневший – укр. почорнілий).

Прислівник. Особливості правопису і вживання. Прислівник – незмінювана самостійна частина мови, яка характеризує дію, стан або ознаку предмета й відповідає на питання «як?», «де?», «коли?», «куди?», «наскільки?» тощо. Прислівники можуть означати спосіб, міру й ступінь дії, ознаку предмета (добре, дуже), місце дії (тут, вгорі), час дії (рано, вранці, досі), причину дії (згарячу, зосліпу), мету дії (навмисно, наперекір). Крім того, прислівники, утворені від якісних прикметників, можуть мати ступені порівняння (глибокоглибше – найглибше, близько – ближче – найближче).

Прислівник належить до тих частин мови, які й сьогодні інтенсивно розвиваються. Більша їх частина утворюється за допомогою прийменниково-іменникових сполук і пишеться разом, але деякі з них пишуться через дефіс: ледве-ледве, рано-вранці, більш-менш, врешті-решт, пліч-о-пліч, будь-що-будь, по-новому, будь-який тощо (див. про це вище в параграфі «Правопис складних слів»).

Разом пишуться прислівники, утворені від підрядних словосполучень типу босими ногами – босоніж,обома руками – обіруч,в один час – водночас, на самий перед – насамперед,має бути – мабуть (крім у сто крат, хоч стократ; тим часом, хоч тимчасом, як; все одно,все рівно). Вони не пояснюються іншими словами, не можуть змнюватися й відповідають тільки на прислівникові питання типу як ?, де?, коли? тощо.

Порівняйте: Вночі йшов дощ (ішов «коли?»). Тут слово вночі прислівник. Але: В ночі, темній і туманній, ішли батальйони (йшли «у чому?», «в якій ночі?»). У наведеному контексті в ночі сполучення прийменника з іменником.

Окремо пишуться прислівникові сполучення, які повністю «не відірвались» від предметного значення. До їх складу найчастіше входять прийменники без (без жалю, без кінця-краю, без угаву, без упину), в (в далечінь, в міру, в ногу, уві сні, в разі), до (до діла, до загину, до краю, до ноги, до побачення), з (з розгону, з переляку, з радості, з болю, з жалю), на (на диво, на днях, на добраніч, на жаль, на зло), під (під боком, під силу, під вечір, під кінець), по (по можливості, по суті, по двоє).

Уживання прислівників і прислівникових сполучень у діловій і науковій сферах обмежене (особливо в писемній формі) через підвищене суб'єктивно-оцінне забарвлення. Можливе використання пов'язане з ситуаціями, коли треба вставити слова для пом'якшення категоричності тону при діловому листуванні (на жаль, до побачення, здається, мабуть, по можливості) або для внесення в текст чи висловлювання елементів логічності шляхом класифікаційних характеристик, які є в «арсеналі» такої частини мови, як прислівник: по-перше, по-друге, по-третє, по суті, принаймні, врешті-решт, наприкінці, насамкінець, передусім тощо.

Службові частини мови

Прийменник – це службова частина мови, яка разом з відмінковими закінченнями служить для вираження підрядних зв'язків між словами, вказуючи на відмінок іменника або займенника (від кого? – родовий відмінок, у чому? – місцевий відмінок тощо).

Їх правопис досить часто залежить від способу словотвору. За будовою прийменники бувають прості (без, в, для, до, коло, перед), складні (з-під, з-поза, внаслідок, завдяки, навкруги) і складені (незважаючи на, відповідно до, згідно з, залежно від, у зв'язку з). Складні прийменники пишуться разом (їх більшість) і через дефіс, якщо вони починаються з частини з- або із- (з-за, із-за, з-поза, з-на, з-під, з-серед).

Оскільки більшість складних і складених прийменників утворювалися поєднанням різних частин мови, їх треба відрізняти від однозвучних сполучень прийменника з іменником (порівняйте: назустріч бурі – на зустріч з дівчиною) або від прислівників: в бік річкидивитися вбік, з краю поля – знаходитися скраю, на початку місяця – напочатку треба встановити регламент та ін.

Прийменники дають змогу чіткіше виражати смислові зв’язки між словами в реченні, їх точне використання у відповідному контексті дозволяє уникнути небажаних двозначностей, особливо при перекладі українською мовою. Це в першу чергу стосується прийменників по, в, на, до, про, за, через, відповідно до, згідно з, залежно від, протягом тощо.

Сполучник. Особливості правопису і вживання.

Сполучник – це службова частина мови, яка поєднує однорідні члени речення або речення (Професор Бердвіста й ряд інших учених наполягають, що вербальне спілкування складає всього 35%, а 65% інформації передається невербальними шляхами).

За значенням розрізнюють сурядні сполучники (вони з'єднують однорідні члени речення або рівноправні речення: і, зате, або), підрядні сполучники (вони приєднують підрядні речення до головного: що, як, щоб, якби, якщо, хоч, бо, тому що, через те що, ось чому, немовбито, начебто) і пояснювальні (вживаються при уточнюючих словах: тобто, або, а саме, як-от). Серед сурядних сполучників виділяють єднальні (і (й), також, ні...ні, і... і), єднально-протиставні (та, як..., так і, не тільки..., а й), протиставні (а, але, зате, проте, однак, все ж) і розділові (або, або..., або; чи, чи..., чи; то..., то; не то..., не то; чи то..., чи то).

За способом уживання сполучники поділяються на одиничні (і), повторювальні (н, ні) і парні (не тільки..., а; як..., так і).

За будовою сполучники бувають прості (і, а, бо), складні (якщо, щоб, проте) і складені (та й, або й, коли б, тому що, через те що). У складених сполучниках, утворених поєднанням самостійних слів, усі складові частини пишуться окремо: так що, тому що, через те що, після того як, та й, крім сполучників тимчасом як, незважаючи на те що.

При вживанні складних сполучників слід пам’ятати про те, що їх можна сплутати з однозвучними поєднаннями повнозначного слова (займенника чи прислівника) з прийменником або часткою. Сполучники як службові частини мови з’єднують члени речення або цілі речення й не відповідають на питання, а повнозначні слова мають лексичне значення і виступають членами речення. Порівняйте: Удар словом так, щоб аж дзвеніло міддю (П. Тичина) і Неба тут було так багато, що очі тонули в нім, як в морі, та шукали, за що б зачепитись (М. Коцюбинський). У другому випадку слово що – займенник, а б – частка на позначення умовного способу дієслова.

Частка. Особливості правопису і вживання.

Частка – це службова частина мови, яка передає ставлення мовця до викладеної інформації, що надає висловлюванню чи окремому слову певного змістового або емоційного відтінку (Хіба він не приїхав? Що ж мені робити? Він не прийшов).

За значенням частки поділяються на підсилювально-видільні (навіть, тільки, лише, аж, ні... ні), уточнювальні (саме, якраз, рівно, майже), вказівні (то, от, це), спонукальні (бодай, бо, годі, ну, давай), заперечні (не, ні, ані), питальні (чи, хіба, невже, що за), стверджувальні (авжеж, так), окличні (Що за золота у вас дитина! Ну й день!), приєднувальні (теж, також, до того ж, значить, так, то). У практиці наукового й ділового стилів зустрічаються, як правило, підсилювально-видільні, уточнювальні, вказівні, заперечні і приєднувальні частки, які мають мінімальні можливості емоційності і суб'єктивного оцінювання.

Частки, що утворюють граматичні форми (хай, нехай, би), уточнюють або підсилюють зміст речення (же, то, це, що то, що за, чи то, дарма що, хіба що, поки що), пишуться окремо. Через дефіс пишуться частки -бо, -но,-от, -то, -таки, -будь-, -небудь, казна-, хтозна-, бозна-, чортзна- (стій-бо, працюй-но, як-от, як-то, будь-хто, будь-який, казна-куди, бозна-де, чортзна- як, хтозна-що, але: кому би то, таки умів, казна в чому).

Окремо стоїть питання про правопис часток не й ні (ні... ні). Для правильного вживання цих часток перш за все треба знати їх функцію у реченні: частка не заперечна, а частка ні підсилювально-видільна (стверджувальна). Порівняйте: Ця річка не широка (широка? – ні). Робота не виконана (виконана? – ні). Я не знаю, ні хто він, ні до кого він приїхав (хто? – так, приїхав? – так; але знаю? – ні).

Частка не вживається:

а) при наявності реального або домисленого протиставлення (не воля, а рабство; це непрезидентська функція);

б) зі словами аж ніяк не, далеко не, нітрохи не, зовсім не;

в) у дієприкметниках, якщо вони мають при собі залежні слова або виконують функцію присудків: ніким не скорений народ, кімната не провітрена. Але непровітрена кімната, незадовільно, пепоширене речення неправдиві цифри – слова і словосполучення, у яких заперечення нема, а просто констатується певний факт (дивись про це докладніше у розділі «Способи словотвору і вживання деяких афіксів при діловому спілкуванні»).

Підсилювально-видільна частка ні (ні... ні ) вживається:

а) у реченнях із заперечним присудком (Вона його ні словом не вкорила);

б) при повторюванні єднального сполучника (Був ні гарний, ні поганий, ні старий, ні молодий);

в) у фразеологізмах типу ні риба ні м'ясо, ні світ ні зоря, ні се ні те, ні за що.

Частку ні треба відрізняти від префікса ні - у складі слів, що без нього не вживаються (ніяковість, нікчемний, німота), або від займенників і прислівників без підсилювальної частки (ніхто не відвідує, нікуди не дінешся).

1.3. Термінологічний словник

Дієприкметниковий зворот – конструкція, до складу якої входить дієприкметник і слова, що залежать від нього і пояснюють його. Наприклад: підписаний керівником звіт.

Дієприслівниковий зворот – конструкція, до складу якої входять дієприслівник і слова, що залежать від нього і пояснюють його. Наприклад: Конспектуючи літературу, будемо виділяти основні положення.

Дієслово – частина мови, що означає дію чи стан як процес і виражає це значення в категоріях виду, способу, часу, особи, стану, а в реченні функціонує в ролі присудка: працювати, конспектувати, думати, відпочивати, спати.

Займенник – частина мови, яка об’єднує слова, що не називають особи, предмета, ознаки предметів, їх кількості чи порядку при лічбі, а тільки вказують на них: я, він, хто, той.

Прийменник – службова частина мови, що є граматичним засобом поєднання іменників (чи займенників, числівників, субстантивованих прикметників) у непрямих відмінках з іншими словами у словосполученні чи реченні: в, до, на, для, щодо.

Прислівник – частина мови, що об’єднує слова, які означають ознаку дії або стану, ознаку якості, іншої ознаки чи предмета: щоквартально, позачергово, терміново.

Сполучник – службова частина мови, з допомогою якої здійснюється зв’язок між синтаксичними одиницями (членами речення і частинами складного речення) і виражаються смислові відношення між ними: і, а, але, проте, що, тому, що.

Частки – розряд службових слів, які надають членам речення чи реченням додаткових змістових, емоційно-експресивних чи модальних відтінків, а також беруть участь у творенні морфологічних форм і нових слів: он, ось, це, то.

Числівники – частина мови, яка означає кількість предметів та порядок їх при лічбі і виражає ці значення в граматичній категорії відмінка, а почасти роду й числа: три, шостий, мільйон, чимало, сім цілих і три десятих.

1.4. Питання для самостійного вивчення

1. Особливості правопису і вживання дієслівних форм (дієприкметників, дієприслівників).

2. Прислівник. Особливості правопису і вживання.

3. Особливості правопису і вживання прикметників.

4. Сполучник. Особливості правопису і вживання.

5. Особливості правопису і вживання часток.

1.5. Навчальні завдання

Вправа 1. Утворіть кількісні та порядкові числівники, провідміняйте їх:

А. 2000; 1996; 7 253 015; 5700; 340; 584; 37 200; 811.

Б. 3390; 8950; 21; 19,4; 927; 79; 446; 502; 0,5.

Вправа 2. Розкрийте дужки, запишіть числа словами; обґрунтуйте зв’язок числівників з іменниками.

З (тонна), ½ (прибуток), 263 (випускник), на 95 (підприємство), про 82 (депутат), у 8 (скринька), без 49 (комп’ютер), з 60 (акція), до 1751 (виборці), 1,5 (мільйон, гривня), 2 (дипломант), за 90 (студент), за 8,5 (година), від 14 (відсоток), у 100 (мішок), 3/8 (ділянка), 4 (карат).

Вправа 3. Відредагуйте речення. Зверніть увагу на форми числівників та іменників у запропонованих реченнях. Відповідь обґрунтуйте.

1. Більше семидесяти відсотки студентів І курсу успішно здали сесію. 2. План набору студентів-контрактників виконано на 48 відсотки. 3. Довідки з любих питань можна отримати після п’ятнадцяти годин. 4. На протязі двухтисячного року при кафедрі працювали гуртки і проблемні групи. 5. Питання про педагогічну практику було внесене третє у повістку дня. 6. Я, Терєщенко О. М., народився у 1981 році. 7. У двісті тридцяти п’яти містах була пошкоджена лінія електропередач.

Вправа 4. Перекладіть українською мовою. Поясніть особливості перекладу.

Решающий, последующий, предшествующий, бездействующий, поступающий, заведующий, служащий.

ТЕСТ

1. Граматика – це розділ мовознавства, який вивчає:

а) правила написання слів;

б) морфологію слів;

в) будову слова, класи слів за їх будовою і формами словозміни, типи словосполучень і типи речень.

2. Морфеми – це частини слова, які мають:

а) значення;

б) лексичне або граматичне значення;

в) певну граматичну форму.

3. Корінь – це головна морфема, яка має:

а) граматичне значення;

б) лексичне значення;

в) основне лексичне значення і може утворювати слова.

4. Афікси – це морфеми, які мають:

а) додаткове лексичне значення і утворюють нові слова;

б) додаткове граматичне значення і утворюють форми слів;

в) додаткове лексичне значення і утворюють форми слів.

5. Афікси поділяються:

а) на префікси і постфікси;

б) на суфікси і постфікси;

в) на префікси, суфікси і постфікси.

6. Закінчення – це морфема, яка має:

а) тільки граматичне значення і утворює форми одного і того ж слова;

б) тільки лексичне значення і утворює нові слова;

в) значення і утворює нові слова і форми слова.

7. Складні слова утворюють:

а) різні поняття і пишуться разом;

б) одне поняття і пишуться разом або через дефіс;

в) одне поняття і пишуться тільки через дефіс.

8. Складні слова пишуться через дефіс:

а) якщо вони складаються з двох або більше однорідних частин, об'єднаних в одне поняття сурядним зв'язком;

б) якщо дві (або більше) частини слова з'єднані між собою інтерфіксами -о- або -е-;

в) якщо вони з'єднані підрядним зв'язком.

9. Складні слова пишуться разом:

а) якщо дві (або більше) частини слова з'єднані між собою інтерфіксами -о- або -е-;

б) якщо вони означають одне нерозривне поняття і між частинами складного слова не можна вставити сполучник сурядності;

в) якщо вони складаються з двох або більше однорідних частин, об'єднаних в одне поняття сурядним зв’язком.

10. Складноскорочені слова пишуться з великої літери:

а) якщо вони виконують адресну функцію (Держкіно);

б) якщо вони називають представницькі або державні органи влади (Облдержадміністрація);

в) якщо підкреслюється їх значимість для суспільства (МіськГолова).

11. Абревіатури пишуться великими літерами:

а) якщо вони не відмінюються (ВНЗ);

б) якщо вони складаються із звуків або назв букв (НЕП);

в) якщо вони відмінюються (у ВУЗах).

12. Абревіатури за походженням пишуться малими літерами у таких випадках:

а) якщо вони складаються із звуків або назв букв (НЕП);

б) якщо вони відмінюються і перетворилися у звичайні слова-корені (у вузах, вузівська молодь, неп, непман);

в) якщо вони не відмінюються (грес, ВНЗ).

13. Числівники два, три, чотири, які узгоджуються з іменниками чоловічого роду, вимагають:

а) називного відмінка множини (два метри);

б) родового відмінка однини (два метра);

в) родового відмінка множини (два метрів).

14. Прикметники і дієприкметники чоловічого роду в українській мові мають:

а) коротку форму (університет заснован);

б) коротку і повну форми (університет заснован і університет заснований);

в) тільки повну форму (університет заснований).

15. Прикметники і дієприкметники жіночого, середнього роду і в множині в українській діловій мові мають:

а) тільки коротку форму (Красне море);

б) коротку і повну форми (Жовті Води і Жовтії Води);

в) тільки повну форму (Жовтії Води);

16. Серед частин мови виділяють:

а) самостійні частини мови;

б) службові частини мови;

в) самостійні і службові частини мови.

17. Самостійні частини мови:

а) не мають значення;

б) мають лексичне значення і відповідають на питання;

в) не відповідають на питання.

18. Службові частини мови:

а) не мають лексичного значення і не відповідають на питання;

б) мають лексичне значення і не відповідають на питання;

в) мають граматичне значення і відповідають на питання.

19. До самостійних частин мови класу імен належать:

а) іменники, прийменники, прислівники;

б) іменники, прикметники, числівники, займенники;

в) прикметники, прислівники, займенники, сполучники.

20. До самостійних частин мови класу дій належать:

а) дієслова, прийменники, прислівники;

б) іменники, прикметники, числівники, займенники;

в) дієслова, прислівники.

21. До службових частин мови належать:

а) займенники, прислівники, сполучники;

б) займенники, прислівники, прийменники;

в) прийменники, сполучники, частки.

22. У діловій мові на позначення осіб за професією або посадою вживаються:

а) тільки іменники чоловічого роду (завідувач Плотницька, дояр Василишина);

б) іменники чоловічого роду (завідувач Плоотницька, доярка Висилишина);

в) іменники чоловічого і жіночого роду залежно від особи (завідувачка Плотницька, завідувач Михайлишин);

23. У діловій мові прості кількісні числівники записуються:

а) цифрами;

б) цифрами і словами;

в) словами, якщо нема одиниці виміру.

24. У діловій мові порядкові числівники записуються:

а) цифрами;

б) цифрами і додаванням закінчень;

в) словами, якщо нема одиниці виміру.

25. У діловій мові приблизна кількість відтворюється словами:

а) приблизно;

б) біля;

в) більше, менше, понад, до, зверх.

26. У діловій мові числівники починаючи з тисячі, записуються:

а) цифрами і словами, які позначають одиницю виміру (1 млн.);

б) цифрами (1 000000);

в) словами.

27. У діловій мові числівники, від яких залежить юридична достовірність документа, записуються:

а) як мінімум із двох цифр з розшифруванням у дужках словами;

б) цифрами;

в) словами.

28. У ділових паперах наказовість передається за рахунок:

а) наказового способу дієслова (роби, працюй);

б) особовою формою дієслова (забороняю);

в) безособовою формою дієслова або інфінітивом (забороняється, відрядити).

29. У ділових паперах множина може передаватися:

а) одниною, якщо предмети не можна перерахувати (урожай вишні здано на консервний завод);

б) множиною без одиниці виміру (урожай вишень здано на консервний завод);

в) одниною і множиною (урожай вишні здано на консервний завод і урожай вишень здано на консервний завод).

30. У ділових паперах переважають:

а) якісні прикметники (добрий, високий, гарний);

б) відносні прикметники (залізний, скляний) і рідше якісні в аналітичній формі (більш повний, найбільш повний);

в) якісні прикметники у ступенях порівняння з оцінними суфіксами і префіксами (повніший, найповніший).

1.6. Інформаційні джерела

1. Глущик С.В., Дияк О.В., Шевчук С.В. Сучасні ділові папери. – К.: А.С.К., 2002. – С. 487–489.

2. Зубков М. Сучасне українське ділове мовлення. – Харків: Торсінг, 2002. – С. 174–179, 183–186, 204–209.

3. Михайлюк В.О. Українська мова професійного спілкування. – К.: ВД «Професіонал», 2005. – С. 232–255, 298–315.

4. Мозговий В.І. Українська мова у професійному спілкуванні. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – С. 90–99.

5. Плотницька І.М. Ділова українська мова. – К.: Центр навчальної літератури, 2004. – С. 71–112.

6. Український правопис. – К.: Наукова думка, 2003. – С. 84–97.

ТЕМА 15. УКЛАДАННЯ ДОВІДКОВО-ІНФОРМАЦІЙНИХ ДОКУМЕНТІВ

1.1. Питання для самостійного вивчення

1. Довідково-інформаційні документи.

2. Довідка (визначення, реквізити).

3. Доповідна та пояснювальна записки.

4. Протокол.

5. Витяг з протоколу.

6. Службові листи.

1.2. Методичні рекомендації до вивчення теми

Довідково-інформаційні документи найменш регламентовані, тому вони характеризуються стилістичною різнобарвністю. При їх складанні залежно від типу документа і його призначення слід враховувати типові мовні засоби ділового (довідка), наукового (анотація, рецензія, відгук, стаття), публіцистичного (прес-реліз, стаття, оголошення, повідомлення, запрошення) і розмовного стилів (телефонограма, радіограма, службові листи тощо).

Переважна більшість документів, що відправляються з установ та спрямовуються до них, є довідково-інформаційними. Вони містять повідомлення про наявний стан справ у закладах, який є підставою для прийняття розпорядчих документів. Носять допоміжний характер відповідно до організаційно-розпорядчої документації, не обов’язкові для виконання на відміну від інших. Інформація, що міститься в них, може спонукати до дії або бути лише доведена до відома.

ДОВІДКА

Довідка – це документ інформаційного характеру, що містить опис та підтвердження біографічних і юридичних фактів, діяльності окремих осіб чи обставин діяльності закладів, установ, підприємств.

Довідки поділяються на особисті та службові.

Особисті підтверджують той чи інший біографічний або юридичний факт конкретної особи.

Службові повинні об'єктивно відображати стан справ конкретного структурного підрозділу, дільниці чи всього підприємства. Укладання службової довідки потребує ретельного відбору та перевірки відомостей, зіставлення й ґрунтовного аналізу отриманих даних про факти і події службового характеру. У ній можуть наводитися таблиці, графіки, приєднуватися додатки. Якщо довідка охоплює відомості з декількох питань, її текст може складатися з розділів.

Як службові, так і особисті довідки укладаються посадовими особами або уповноваженими органами на вимогу конкретної службової особи і на запит або за вказівкою вищої організації, установи. Частіше для цього використовують бланки організації чи підприємства, до яких вносять індивідуальний конкретний зміст і реквізити.

Довідки, що відображають основну (виробничу) діяльність організації, можуть бути зовнішніми і внутрішніми.

Зовнішні довідки укладаються для подання до іншої, як правило, вищої організації і підписуються, крім укладача, ще й керівником організації чи установи та завіряються печаткою.

Внутрішні укладаються для подання керівництву організації або на розгляд до колегіального органу, підписуються лише укладачем і не потребують печатки.

Реквізити:

1. Назва міністерства, якому підпорядкована організація, установа (для державних).

2. Повна назва організації, установи, що видає довідку.

3. Адресат – посада, назва установи, прізвище та ініціали (для службових).

4. Назва виду документа і його номер (посередині).

5. Дата видачі (ліворуч).

6. Місце укладання (праворуч).

7. Заголовок до тексту (для службових).

8. Текст:

– прізвище, ім'я та ім'я по батькові особи, якій видається довідка (у Н. відмінку);

– статус; спеціальність; розряд; посада; звання та ін.;

– місце проживання, площа помешкання, вигоди та ін. (якщо потрібно);

– розмір заробітної плати (цифрами і літерами) на місяць (якщо потрібно);

– назва установи, закладу, до яких подається довідка. У тексті слід уникати архаїчних зворотів типу: «Цим повідомляємо...», «Пред’явник цього...», «дійсно проживає...», «справді працює...», «зараз навчається...» та ін.

9. Посада укладача, керівника – для зовнішніх (ліворуч).

10. Ініціали й прізвище укладача, керівника (для зовнішніх).

11 Посада керівника фінансового відділу, його підпис, ініціали та прізвище (якщо в довідці йшлося про матеріальні кошти).

12. Печатка (якщо довідку укладено не на офіційному бланку).

ДОВІДКА 14.06.2005 №15

Видана Стукаловій Лілії Володимирівні в тому, що вона мешкає в м. Маріуполі з 2 червня 2005 року за адресою: вул. Морська, буд. 18, кв. 141. Займає загальну житлову площу 35 м.

Видано для подання до Приморської райдержадміністрації.

Головний інженер

житлово-експлуатаційної контори О. М. Переверзєв





Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 2136 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.07 с)...