Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Характеристика другої аналітичної групи катіонів



До другої аналітичної групи катіонів відносяться іони Pb2+, Hg+, Ag+. Солі цих катіонів майже всі погано розчиняються у воді. Добре розчиняються тільки нітрати катіонів цієї групи, а також ацетат срібла і свинцю. Катіони Pb2+, Hg+, Ag+. безбарвні.

Гідроксиди срібла та ртуті (I) є нестійкими сполуками і в момент утворення розпадаються на відповідний оксид і воду. Гідроксид свинцю Рb(ОН)2 є важко розчинним слабким електролітом і має амфотерні властивості, тобто при дисоціації утворюють одночасно і іони водню Н+, і гідроксид-іони ОН-:

Pb2+ + 2OH-↔ Pb(OH)2 + 2H2O ↔ 2H+ + [Рb (ОН)4]2-

При дисоціації гідроксиду свинцю (II) за типом кислоти утворюється комплексний іон [Рb(ОН)4]2-. Цим і пояснюється взаємодія амфотерних гідроксидів з кислотами і лугами. При додаванні до гідроксиду свинцю (II) кислоти зростає концентрація іонів водню. Згідно з правилом Ле-Шательє, дисоціація Pb(OH)2 по типу кислоти пригнічується, а за типом основи посилюється. У результаті осад Pb(OH)2 розчиняється і утворюється сіль, в якій свинець є катіоном:

Pb(OH)2 + 2HNO3 = Pb(NO3)2 + 2Н2O.

При додаванні до гідроксиду свинцю (II) лугу зростає концентрація іонів ОН-. Рівновага в системі знову порушується, але тепер переважає дисоціація Рb(ОН)2 по типу кислоти. Тоді реакція взаємодії з лугом проходить з утворенням комплексної солі:

Н2[Рb(ОН)4] + 2NaOH = Na2[Pb(ОН)4] + 2Н2O

або

Рb(ОН)2 + 2NaOH = Na2 [Рb(ОН)4]

Солі катіонів другої групи піддаються гідролізу і їх розчини мають кислу реакцію. Іони Pb2+, Ag+ і Hg22+ здатні утворювати комплексні сполуки. Катіон Ag + утворює комплексні іони з аміаком, CN-, SO32- та ін. Завдяки цій здатності можна переводити в розчин солі срібла (AgCl, AgBr тощо) у вигляді розчинних комплексних солей, що широко застосовується в якісному аналізі.

Груповим реактивом для другої аналітичної групи є розбавлена хлоридна кислота або її розчинні у воді солі. При дії групового реактиву утворюються білі сирнисті осади PbCl2, AgCl, Hg2Cl2, причому іони Рb2+ повністю не осаджуються. Всі розчинні сполуки свинцю і ртуті отруйні. Сполуки катіонів другої групи знаходять широке застосування в медицині і фармації. Іони срібла в дуже низькій концентрації стерилізують воду і пригнічують розвиток бактерій. Нітрат срібла використовують при лікуванні захворювань очей. Колларгол (колоїдне срібло) застосовують для промивання гнійних ран, сечового міхура і при гнійних кон'юнктивітах. Протаргол - препарат срібла - застосовують як в'яжучий засіб для змащування слизових оболонок верхніх дихальних шляхів. Основний ацетат свинцю (II) застосовується для примочок і компресів, оксид свинцю (II) РbО - для виготовлення свинцевого пластиру.





Дата публикования: 2015-07-22; Прочитано: 956 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...