Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Дубової кори



Дубильні речовини – природні органічні сполуки, до складу яких входять фенольні групи -ОН. За хімічними характеристиками вони подібні до глікозидів. При тривалому кип'ятінні дубильні речовини розпадаються, в зв'язку з чим сировину, що містить їх, не можна довго кип'ятити.

Хімічно – це полімеризовані фенольні сполуки. Їхня дія полягає в тому, що вони ущільнюють і закріплюють білкові молекули в поверхневих шарах шкіри або слизових оболонок, які внаслідок цього стають стійкішими проти зовнішніх впливів і менш проникними. Цю їхню властивість використовують і в промисловому дубленні шкур. Дубильні речовини добре розчиняються у воді. З білковими молекулами, наприклад, желатиною, а також з алкалоїдами й солями важких металів вони утворюють нерозчинні осади.

Реактиви та обладнання: колби мірні об’ємом 250 мл, колби конічні місткістю 200 мл та 1000 мл, піпетки вимірювальні об’ємом 20 мл; циліндри мірні на 50 і 100 мл; лійки ділильні; бюкси з притертими кришками; ваги ручні; ваги лабораторні аналітичні; шафа сушильна, залізоамонійні квасці, розчин 0,1 N КМпО4, розчин індигосульфокислоти.

Хід роботи. Близько 2 г (точна наважка) подрібненої кори дуба, просіяного крізь сито з діаметром отворів 3 мм, поміщають у конічну колбу місткістю 100 мл, заливають 50 мл окропу і нагрівають на водяній бані впродовж 30 хв при частому перемішуванні. Рідина відстоюють упродовж декількох хвилин і обережно проціджують через вату в мірну колбу місткістю 250 мл так, щоб частинки сировини не попадали на вату. Сировину в колбі повторно витягують киплячою водою, як зазначено вище, проціджуючи рідина в ту ж саму мірну колбу. Витяг повторюють кілька разів до негативної реакції на дубильні речовини (проба з розчином залізоамонійних квасців). Рідину в мірній колбі охолоджують і доводять водою до мітки. 25 мл отриманої рідини поміщають в конічну колбу місткістю 1 л, додають 750 мл води і 25 мл розчину індигосульфокислоти і титрують при постійному перемішуванні 0,1 N перманганатом калію до золотисто-жовтого забарвлення.

1 мл 0,1 н N розчину перманганату калію відповідає 0,004157 г дубильних речовин в перерахунку на танін. Паралельно проводять контрольний досвід, титруючи 25 мл індигосульфокислоти в 750 мл води. Процентний вміст дубильних речовин визначають за формулою:

де: V1 – об’єм 0,1 N КМпО4, який пішов на титрування робочого розчину, мл; V2 – об’єм 0,1 N КМпО4, який пішов на титрування контрольного розчину, мл; K – 120 поправка на титр (за щавлевою кислотою); D – коефіцієнт перерахунку на танін: для гідролізованих дубильних речовин дорівнює 0,004157, для конденсованих – 0,00582; V – загальний об’єм екстракту, мл; т – маса наважки сировини, г; V3 – об’єм екстракту, взятого для титрування, мл.

Контрольні питання

1. Класифікація сапонінів. Приклади формул для кожної групи.

2. Фізичні властивості сапонінів.

3. Основні хімічні властивості сапонінів.

4. Методи виявлення та виділення сапонінів з рослин.

5. Поширення та локалізація флавоноїдів в рослинному світі.

6. Фізико -хімічні властивості флавоноїдів.

7. Методи виділення флавоноїдів з лікарської рослинної сировини.

8. Класифікація дубильних речовин.

9. Локалізація дубильних речовин.

10. Методи виділення дубильних речовин з рослинної сировини.





Дата публикования: 2015-04-06; Прочитано: 362 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...