Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Методичні рекомендації. Розгляд першого питання потребує врахування трьох основних форм прояву людини



Розгляд першого питання потребує врахування трьох основних форм прояву людини. По-перше, людина є біопсихосоціальною істотою. Іншими словами людина може розглядатися як біологічна форма життя, що виражається в морфологічних, фізіологічних, генетичних, нервово-мозкових, електрохімічних і інших явищах і процесах людського організму. По-друге, людина може розглядатися і з погляду її психічного вираження. У цьому розумінні розглядається її внутрішній духовний світ, аспекти її свідомого і несвідомого, процесів прояву волі, переживань, пам'яті, стабільних і рухливих рис характеру, темперамент і багато чого іншого. По-третє, людина як особистість розглядається і в соціальному контексті. Цей підхід відображає особливість існування людини в суспільстві, у співвідношенні із собі подібними. Саме в цьому аспекті людина становить особливий інтерес для юриспруденції взагалі і для теорії держави і права зокрема. Це не означає, що для правової науки і практики біологічна і психологічна природа людини не значима. Право у своєму втіленні в юридичних нормах орієнтується і на упорядкування біопсихологічних аспектів взаємин суб'єктів у тих випадках і межах, де це необхідно для захисту інтересів індивіда і суспільства.

Друге питання передбачає необхідність висвітлення поняття «свобода», що далеко виходить за рамки юридичних понять і інститутів. У юриспруденції таке поняття має пряме відношення до вибору особою варіантів своєї поведінки (правомірної або протиправної). Критерієм такої поведінки є норма права. Всяка норма права вказує на вибір поведінки з ряду варіантів, тим самим, обмежуючи поведінку суспільно-корисними формами, визначаються усілякі його різновиди. Протиправна поведінка проявляється в порушенні встановлених юридичних рамок. «Міра свободи» визначається нормами права - об'єктивним правом (системою норм даної держави), означає, що право - інструмент реалізації й обмеження свободи. Реалізація свободи пов'язана із суб'єктивними правами, обмеження - з юридичними обов'язками.

Роз'яснюючи правовий статус особи слід враховувати, що це юридична категорія, пов'язана з внутрішньодержавним правом даної держави. Правовий статус особи виражає міру її свободи, визначену і гарантовану законом, забезпечену державою. Правовий статус громадянина характеризується максимально повним набором прав, свобод, обов'язків, що існують у даній державі, оскільки громадянин – це особа, що має громадянство, тобто постійний юридичний зв'язок із даною державою, що виражається в їх взаємних правах і обов'язках. Права громадянина тісно пов'язані з «правами людини», але не тотожні ним. Права людини – це, так зване, природне право в його сучасному розумінні, сучасному трактуванні, сучасному бутті – у теорії і на практиці.

Дослідження четвертого питання доцільно будувати з урахуванням того, що Україна належить до числа держав, що припускають наддержавний (міжнародний) контроль за станом дотримання прав людини. Декларація про державний суверенітет України проголосила пріоритет загальнолюдських цінностей над класовими, пріоритет загальновизнаних норм міжнародного права стосовно норм внутрішньодержавного права, гарантує всім громадянам України права і свободи, передбачені Конституцією України і нормами міжнародного права, що визнані Україною.

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА

Абдулаев М.И. Права человека и закон: Историко-теоретические аспекты. - СПб.: Издательство „Юридический центр Пресс", 2004. - 322с.

Акуленко В.І. Культурні права людини, громадянина і народу // Пам'ятки України: історія та культура. - 2003. - №3. - С.2-11.

Андрейцев В. Право громадян на екологічну безпеку: проблеми конституційно-правового забезпечення // Право України. - 2001. - №4.

Андрусяк Т.Г. Права людини і правова думка: співвідношення понять // Вісник Львівського університету. Серія юридична. - 2002. - Вип. 37. - С.10-13.

Антонович М. Правова культура українського народу в сфері прав людини: історичний розвиток та сучасний стан // Право України. - 2003. - №12. - С.75-79.

Антонович М. Права національних меншин в Україні: національне законодавство та міжнародно-правові стандарти // Право України. - 2004. - №6. - С.9-12.

Батанов О.В. Свобода // Юридична енциклопедія: В 6 т. / Редкол.: Ю.С. Шемчушенко (голова редкол.) таін. -К.: Укр. енцикл., 2003. -Т. 5: П -С. -С.441.

Денисов В.Н. Принцип рівноправності й самовизначення народів // Юридична енциклопедія: В 6 т. / Редкол.: Ю.С. Шемчушенко (голова редкол.) та ін. - К.: Укр. енцикл., 2003. - Т. 5: П - С. - С.120-123.

Дженіс М., Кей Р.. Бредлі Е. Європейське право у галузі прав людини. Джерела і практика застосування. - К.: „Артек", 1997. - 584с.

Добрянський С.П. Хартія Європейського Союзу про основні права як втілення здобутків загальної теорії прав людини // Бюлетень Міністерства юстиції України. -2003-Х. - № 5.

Домбровська О. Забезпечення реалізації суб'єктивного права на життя людини (теоретико-правовий аспект) // Підприємництво, господарство і право. - 2003. - №3.

Донченко О.П. Методологічна функція категорії свободи в праві // Проблеми філософії права. Том І. - К.-Чернівці: Рута, 2003. - С.157-158.

Євінтов В.І. Міжнародне право прав людини // Юридична енциклопедія: В 6 т. / Редкол.: Ю.С. Шемчушенко (голова редкол.) та ін. - К.: Укр. енцикл., 2001. - Т. 3: К-М.-С.671-672.

Зайчук О.В. Американська система захисту прав людини // Юридична енциклопедія: В 6 т. / Редкол.: Ю.С. Шемчушенко (голова редкол.) та ін. - К.: Укр. енцикл., 1998.-Т.1: А-Г.-С.102-103.

Климович О. Система національних засобів захисту прав людини (в контексті положень Конвенції про захист прав і основних свобод людини) // Право України. — 2001.-№1.-С.34-36.

Копейчиков В.В. Гуманізм у праві // Юридична енциклопедія: В 6 т. / Редкол.: Ю.С. Шемчушенко (голова редкол.) таін. - К.: Укр. енцикл., 1998. -Т. 1: А -Г. -С. 660.

Кузьменко П. Класифікація конституційних прав і свобод людини та громадянина за Конституцією України // Підприємництво, господарство і право. - 2003. - №3.

Кузьменко П. Поняття, основні риси та класифікація обмежень особистих конституційних прав і свобод людини // Підприємництво, господарство і право. - 2003. - №6.

Куц Ю. Реалізація прав людини і націй // Юридический вестник. - 2002. - №1. - С.82-85.

Лисенков С.Л. Культурні права // Юридична енциклопедія: В 6 т. / Редкол.: Ю.С. Шемчушенко (голова редкол.) та ін. - К.: Укр. енцикл., 2001. - Т. 3: К - М. - С.431- 432.

Лисенков С.Л., Таранов А. П. Гарантії прав та свобод людини і громадянина // Юридична енциклопедія: В 6 т. / Редкол.: Ю.С. Шемчушенко (голова редкол.) та ін. - К.: Укр. енцикл., 1998. - Т. 1: А - Г. - С.555.

Лутковська В. Європейські стандарти заборони катування // Заборона катування. Практика Європейського суду з прав людини. - К.: Український Центр Правничих Студій, 2001.-С.5-9.

Лутковська В. Право на свободу вираження поглядів у рішеннях Європейського суду з прав людини // Право України. - 2003. - №12. - С.30-32.

Луць Л.А. Права человека: общие понятия // На шляху до правової держави. -Львів, 1991.

Малимоненко Р. Роль прав, свобод та інтересів людини у новій світовій обстановці // Право України. - 2004. - №2. - С.133-134.

Мармазов В.Є., Пушкар П.В. Захист прав та майнових інтересів у Європейському суді з прав людини: Навчально-практичний посібник / За ред. Оніщука М.В. - К.: Видавничий Дім „Юридична книга", 2001. -С.8-53.

Марцеляк О. Міжнародний досвід функціонування деяких спеціалізованих омбудсманів // Право України. - 2003. - №4. - С.44-48.

Мережко О.О. Культурний релятивізм і природа фундаментальних прав людини // Український часопис прав людини. - 1996. - №1. - С.54-57.

Соколенко Ю. Гарантії культурних прав і свобод громадян України // Право України. - 2004. - №2. - С.34-38.

Стрельцова О. Становлення та розвиток принципу основних прав людини як джерела права Європейського Союзу // Право України. – 2003. – №11.

Таранов А.П. Громадянські права і свободи // Юридична енциклопедія: В 6 т. /Редкол.: Ю.С. Шемчушенко (голова редкол.) та ін. - К.: Укр. енцикл., 1998 – Т 1 – А-Г. – С. 647.

Україна: права людини в перехідний період / Під ред. В.Н. Денисова, В.1. Євінтова. -К.,2001.- 184 с.

Фролов Ю. Економічні права та свободи людини і громадянина в Україні: проблеми класифікації // Право У країни. – 2003. – №12. – С.111-114.





Дата публикования: 2015-04-07; Прочитано: 370 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...