Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Додаткова. 2. Всеобщая декларация прав человека (10.12.1948 г.) // Права человека



1. Боботов С.В., Колосова Н.С. Современная концепция прав и свобод гражданства во Франции // Государство и право. – 1992. – № 1. – С. 134-142.

2. Всеобщая декларация прав человека (10.12.1948 г.) // Права человека. Сборник международных договоров. Организация Объединёных Наций. Нью-Йорк, 1978. – C. 1-3.

3. Декларация о защите женщин и детей в чрезвычайных обстоятельствах и в период вооружённых конфликтов // Международная защита прав и свобод человека. - М.: Юридическая литература, 1990. – C. 388-409.

4. Декларация прав ребёнка // Международная защита прав и свобод человека. - М.: Юридическая литература, 1990. – C. 388-409.

5. Декларация прав человека и гражданина от 26 августа 1789 г. // Современные зарубежные конституции. Сборник документов по конституционному праву зарубежных стран. - М.: 1996. – С. 98-100.

6. Європейський Суд з прав людини: Організація, процедура, правила звернення. – К.: Ін Юре, 2000. – 16 с.

Тема № 3. Форма держави зарубіжних країн – 2 год.

1. Форма держави: поняття, класифікація, загальна характеристика.

2. Форма державного правління в зарубіжних країнах та їх різновиди.

3. Триторіально-політичний устрій в зарубіжних країнах: поняття, класифікація та характеристика його форм.

4. Державний (політичний) режим як елемент форми держави.

Методичні рекомендації

Ознаки держави, спочатку виражені в її передумовах, у ході історичного процесу розвиваються у форму держави. Форми держави є досить різноманітними. Серед найголовніших причин розмаїття форм держави можна назвати такі: історична традиція розвитку національної державності, історичні особливості становлення самої національної державності, прийняття тієї чи іншої державної форми пояснюється також національним складом населення цієї країни.

При підготовці до семінарського заняття студентам потрібно приділити особливу увагу формам територіально-політичного устрою. Історично склалося три «класичних» форми територіально-політичного устрою: унітарна держава, федеративна держава (федерація), конфедерація. Форма правління є комплексним конституційно-правовим інститутом і становить систему вищих органів державної влади та спосіб (порядок) їхньої взаємодії. Таким чином, коли ми говоримо про фому правління, йдеться не тільки про республіканський або монархічний лад, а й про конкретний тип кожного з них: президентську, напівпрезидентську, парламентарну та іншу республіки; абсолютну, дуалістичну, парламентську монархію. А тому, готуючись до семінарського заняття, потрібно визначити усі типи, адже форма правління завжди була та залишається стрижневим елементом конституційного устрою і питанням фундаментального історичного вибору для кожної нації, тому що вибір форми правління визначає багато в чому русло всього подальшого політичного розвитку.

Державний режим, як і інші складові форми держави – форма правління і форма державного устрою, безпосередньо пов’язаний із владою. Однак на відміну від них він не асоціюється прямо ні з порядком формування вищих місцевих органів державної влади або організацією верховної влади в державі, як у випадку з формою правління, ні з внутрішньою будовою держави, адміністративно-територіальною й національно-державною організацією влади, як це виявляється у формі державного устрою. Державний режим виступає як реальний прояв організаційно оформленої влади, як процес її функціонування. Особливу увагу потрібно приділити класифікації політичних режимів (тоталітарний, авторитарний, демократичний), з‘ясувати проміжні або перехідні типи: тиранія, абсолютистські диктатури, військові режими, авторитарні однопартійні режими тощо, а також особливості розмежування державних та політичних режимів.

Практичні завдання

Для з’ясування цих складних питань під час підготовки до семінарського заняття студенти повинні:

1. Засвоїти визначення понять: форма держави, форма правління, монархія, республіка, форма державного устрою, унітаризм, федератизм, конфедератизм, адміністративна та політична автономія, симетричні та асиметричні федерації, форма політичного (державного) режиму.

2. Дати відповідь на питання:

1. Які причини визначають різноманітність форм зарубіжних держав?

2. Що таке форма правління? Чи можна, визначивши форму правління, отримати цілісне уявлення про організацію публічної влади в державі?

3. Чим відрізняються монархія і республіка?

4. Які причини відмінностей між парламентарними і дуалістичними формами правління, між парламентаризмом і дуалізмом?

5. Які характерні риси парламентської республіканської форми правління? Наведіть приклади країн, що мають подібну форму правління.

6. В чому полягають особливості взаємовідносин президента і уряду в парламентських республіках?

7. Які особливості президентської форми правління? Наведіть приклади країн, що мають подібну форму правління

8. За якої форми правління існує інститут контрасигнатури? Поясніть його сутність.

9. Чим відрізняється радянська республіка від парламентської? У чому суть партократичного державного режиму?

10. Що таке змішана форма правління?

11. Які основні ознаки унітарної і федеративної форми державного устрою?

12. Що покладено в основу поділу унітарних держав на централізовані і децентралізовані?

13. В чому полягає сутність адміністративної автономії. В яких зарубіжних країнах вона існує?

14. Які основні ознаки демократичного режиму?

15. Які ознаки авторитарного режиму?

16. Чим відрізняються терміни «федеральний» і федеративний»? У яких випадках йдеться про федеральну конституцію і в яких про федеративну? Як з цими термінами співвідноситься термін «союзний»?

17. В чому особливість парламентського та міністеріального режимів?

3. Самостійно скласти схеми: 1) форма держави, 2) схематично зобразити на контурній карті форми правління та територіального державного устрою в зарубіжних країнах.

4. Заповнити таблиці:

А) Основні ознаки монархії та республіки:

Монархія Республіка
Ознаки
   
     

Б) Основні ознаки унітарних держав, федерацій та конфедерацій:

Унітарна Федеративна Конфедеративна
Ознаки
     

В) Види політичних режимів:

Види Особливості
   

5. Вирішити наступну ситуаційну задачу:

Одна з земель в ФРН своїм законодавчим органом вирішила врегулювати питання, які стосуються співробітництва Федерації та землі в галузі кримінальної поліції, змінити склад поліції та її структуру.

Чи має право в даному випадку влада суб'єкта федерації вирішити позитивно це питання?

6. Підготувати реферати за темами:

· Автономія та її характеристика в зарубіжних країнах.

· Антидемократичні режими.

Література:





Дата публикования: 2015-03-26; Прочитано: 366 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...