![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
Для кожної аксіоматичної теорії кардинальним є питання несуперечності. Справді, така теорія будується послідовним приєднанням нових теорем, які формально виводять з аксіом за допомогою правилу виводу. Отже, немає ніякої гарантії, що у цьому процесі ми не зайдемо у суперечність. Інакше кажучи, виникає питання чи при поступовому нагромадженні теорем формальної теорії не трапляється так, що одна з теорем буде суперечити іншим. У цьому плані повстає проблема несуперечності числення висловлень.
Метатеорема 2 (МТ2). Кожна теорема числення висловлень є тавтологією.
МТ2 встановлює дуже важливу властивість теорем числення висловлень. Вона дає впевненість у тому, що серед теорем числення висловлень не має жодної формули, відмінної від тотожно істиної.
Цю властивість називають несуперечністю відносно істинності, несуперечністю відносно інтерпретації або семантичною несуперечністю.
Метатеорема 2 іноді формулюється так:
Числення висловлень – теорія семантично не суперечна.
Введемо тепер поняття не суперечності, яке на відміну від семантичної несуперечності, є незалежним від інтерпретації.
Означення. Теорія 𝔂 називається внутрішньо несуперечною або несуперечною в класичному розумінні, якщо не існує формули 𝔄, вираженої в термінах 𝔙, такої що 𝔄 і ┐𝔄 одночасно є теоремами теорії 𝔙. Теорія, яка не є внутрішньою суперечною, назив. внутрішньо суперечною.
Метатеорема 3(МТ3). Числення висловлень – теорія внутрішньо не суперечна.
Поняття внутрішньої несуперечності застосоване тільки в тих теоріях, де є символ заперечення. Щоб позбутися цього обмеження і щоб поняття несуперечності було вільним від усякої інтерпретації, вводять відповідне означення несуперечності.
Означення. Теорія 𝔂 називається синтаксично несуперечною, або несуперечною в розумінні Поста, якщо існує хоча б одна формула, виражена в термінах цієї теорії, яка не є теоремою 𝔂.
Теорія, яка не є синтаксично несуперечною, називається синтаксично суперечною.
Лема. Для довільної формули числення висловлень 𝔄(,…,
) має місце вивідність
,…,
├𝔄(
,…,
).
Метатеорема 5(МТ5). Для довільної формули числення висловлень 𝔄, якщо ├ 𝔄, то 𝔄, тобто, якщо 𝔄 – тавтологія, то 𝔄- теорема.
Доведена в МТ5 властивість числення висловлень називається семантичною повнотою, або повнотою відносно інтерпретації, або повнотою в широкому розумінні.
Розв’язувальним методом, для формальної теорії L називають метод за допомогою якого для довільної формули 𝔄 із L можна за скінченне число кроків визначити, чи буде 𝔄 теоремою L, чи ні.
Проблема вирішення для L полягая в тому, щоб знати розв’язувальний метод для L, або довести що такого методу немає.
У першому випадку кажуть що проблема вирішення для L розв’язується позитивно, а у другому – негативно. У першому випадку теорію L називають розв’язною, в другому нерозв’язною.
Метатеорема 6(МТ6). Числення висловлень- теорія розв’язна.
Доведення. Нехай 𝔄 – довільна формула числення висловлень. Застосуємо до неї один з відомих алгоритмів перевірки 𝔄 на тавтологію. Складемо для 𝔄 таблицю істинності і розглянемо її останній стовпчик. Це звичайно можна зробити за скінченне число кроків. Якщо виявиться, що 𝔄 – тавтологія (останній стовпчик містить таблиці буде містити лише одиниці), то за МТ5 𝔄 – теорема.Якщо 𝔄 – не тавтологія (останній стовпчик таблиці істиності містить хоча б один нуль), то за МТ2 (за її контрапозицією) 𝔄 не є теоремою.
Означення. Підмножину А множини аксіом теорії L називать незалежною, якщо жодну аксіому з А не можна вивести за допомогою правил виводу теорії L з аксіом L, які не входять в А.
Дата публикования: 2015-03-26; Прочитано: 819 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!