Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

В С Т У П



Історія митної справи і митної політики в Україні як навчальний курс у митній освіті вивчається при підготовці фахівців для митної служби України.

Важливість курсу історії митної справи визначається, по-перше, його фундаментальністю, світоглядною роллю для розуміння власне митної справи і митної політики. По-друге, таке вивчення дає можливість розкрити закономірності і характер зміни державно-правових явищ у залежності від зміни економічного базису, суті держави і права та перспективи їх розвитку. По-третє, історія митної справи є складовою історичного розвитку українського державотворення як атрибут суверенітету і розкриває складний процес українського народу за самовизначення та за утвердження держави. Існує, на наш погляд, достатньо вагома закономірність: народ перетворюється в націю, коли формує державу. Тому утвердження власної митної справи в Україні має не лише економічній, зовнішньоторговельний вплив, а й глибоке внутрішньополітичне і геополітичне значення.

Мета: Навчальна дисципліна передбачає отримання знань про митну справу і історико-правову еволюцію митної політики в Україні у різні періоди історичного розвитку з визначенням характерних особливостей в умовах становлення та розвитку державності України, її занепаду і входження в митні системи інших країн. Розуміння того, що митна справа є важливою складовою державного будівництва.

Завданням дисципліни є формування історичної свідомості, вивчення досвіду провадження митної справи для вдосконалення сучасних митних процесів. Вивчення дисципліни сприятиме поглибленому розумінню таких курсів, як “Історія держави іправа України”, “Митне право”, “Міжнародне митне право”, “Основи митної справи”, “Міжнародна економіка”, “Історія економічних вчень”.

Предмет: Історична еволюція структури митних органів та процес їх діяльності. Місце і роль у системі державного управління. Законодавче забезпечення митної політики та функціонування митних органів.

У результаті вивчення дисципліни курсант повинен знати:

· історичний процес розвитку митної справи в Україні;

· різновидності митних операцій, їхній характер, особливості у відповідності до характеру епохи;

· специфіку митної справи в Україні в умовах самостійної держави і в умовах кондомініумів.

· роль митної справи в умовах соціально-економічного розвитку держави.

Вміти:

· аналізувати причини, що приводили до зміни митних курсів, митних процедур;

· надавати науково-об`єктивну інтерпритацію та оцінку, виходячи із особливостей митної справи;

· вільно володіти митними категоріями і поняттями;

· творчо застосовувати знання про роль митної справи та її вплив на державне будівництво.

Методологічні аспекти дисципліни

Митна справа як об`єкт історичного дослідження. Джерельна та історіографічна база історії митної справи. Суть, характер, функції митної справи. Наукова терминологія з історії митної справи. Зв`язок курсу із суміжними дисциплінами. Митна справа як важливий чинник державотворення. Функції митної справи.

Античні митні традиції

на території України V ст. до н.е. - IV ст. н.е.

Етно - політична обстановка у Північному Причорномор’ї в античну добу. Економічні причини грецької колонізації в Причорномор’ї у VII – V ст. до н.е. Система грецьких емпорій у Причорномор'ї. Торговельні операції колоністів з державами Середземномор'я та автохтонними племенами Причорномор'я. Митні традиції Стародавньої Греції і Риму. Види мита. Митні чиновники античності. Митні порядки в античних містах – колоніях Кримського півострова. Вплив митної політики античних держав на Північне Причорномор’я.

Митна діяльність раньофеодальної Русі VIII – X ст.

Дослов`янський період в історії митної справи на українських землях. Митна реформа імператора Юстініана в VI ст. Історичні джерела про митні традиції у східних слов’ян. Міжнародні торговельні зв’язки східних слов’ян: Русь і Візантія, Русь і Західна Європа. Діденхофенський митний капітулярій 805 р. Наукова проблема торговельно-митних відносин між Руським і Хозарським каганатами у ІХ-Х ст. Вплив візантийських та східних митних порядків на становлення митної справи і поступовий її розвиток в умовах феодальної Давньоруської держави.

Митні порядки феодальної Русі ХІ - перша пол. ХІІІ ст.

Роль і місце торговельно-митних відносин в процесі формування феодальної Русі. “Торговельна” концепція походження Русі як держави В.О. Ключевського і М.М.Покровського. Аналіз митної складової договорів Русі з Візантією 860 р., 907 р., 944 р., 971 р., Русь на транзитних торговельних комунікаціях Х-ХІІ ст.: торговельні шляхи – Залозний, Соляний, Із “варяг” в “грекі”. Проблема позитивного чи негативного впливу транзитного потенціалу на соціально-економічний розвиток Київської Русі. Особливості генезису феодалізму на Русі. Законодавча регламентація митної діяльності в “Руській правді”. Структура митної системи феодальної Русі. Грошові одиниці Київської русі. Види та призначення мит. Митні процеси в умовах феодальної дезинтеграції Русі. Регламентація митної діяльності монастирів в Уставах ХІІ ст. Вплив західноєвропейських митних статутів ХІІ – ХІІІ ст. на розвиток торгівельних відносин з Давньоруською державою.

Золотоординська та литовсько-польська митна система в українських землях XIII - друга половина XVII ст.

Геополітичне становище феодальних земель Київської Русі в середині ХІІІ – у першій половині XIV ст. Інкорпорація України-Русі до складу Золотої Орди, Литовського князівства і Польської держави в XIV ст. Митна адміністрація Золотої Орди в українських землях. Система митного кондомініуму. Еволюція митних податків. Тамга і мито. Проблема “спустошення” Київської Русі за часів монгольської експансії. Відновлення торговельного потенціалу українських міст у другій половині ХІІІ ст. Митна політика польських королів та Литовських князів в українських землях у XV ст. – XVII ст. Митні технології пізнього середньовіччя. “Грамота про прибутки воєводські” 1497 р. – основний документ з митної справи Великого князівства Литовського. Митне законодавство і види та функції мит у XV – XVII ст. Магдебурзьке право та митна автономія українського міста в XVI – XVII ст. Відображення митних процедур в Литовських Статутах. Боротьба між Польським королівством та Литвою за митну територію України. Митні привілеї шляхетства. Митний відкуп. Складське право в Україні. Львів – шлях від митного привілею до коронної митниці Речі Посполитої.

Митні традиції Кримського ханствакінець ХІІІ – друга половина XVIII ст.

Утворення Кримського ханства. Митні угоди між Кримським ханством та Генуєю і Венеціанською республікою в другій половині ХІІІ ст. Особливості політичних відносин між Кримським ханством та Османською імперією. Вплив кримсько-турецького союзу на митні процеси у ханстві. Османські митні округи на території Кримського півострову. Торговельні контакти між Кримом і Військом Запорозьким. Митні реформи кримських ханів в другій половині XVIII ст.

Митна справа у Війську Запорозькому

Генезисукраїнського козацтва як соціального явища. Економіка козацтва. Перші джерельні повідомлення про торговельно-митну діяльність Війська Запорозького наприкінці XV ст. Боротьба за митний контроль над торговими комунікаціями Південної України в XVI ст. Організація і структура митної системи Війська Запорозького. Торговий договір з Османською державою 1648 р. Митне регулювання зовнішньоекономічної діяльності козацтва. Види мита та їх призначення.

Митна діяльність та митна політика Б.Хмельницького

Рр.

Економічна концепція Богдана Хмельницького. Митний тариф 1650 р. Формування єдиної державної митної території у 1648-1654 роках. Особливості митної політики Хмельницького. Універсал від 28 квітня 1654 року. Правове оформлення митного кордону України. Митна система за часів Б.Хмельницького та Гетьманщини.

Світові тенденції в митній політиці XVII – початку XX ст.

Перехід західного суспільства до індустріального етапу розвитку. Правове закріплення диференціації податків на прямі (внутрідержавні) та непрямі (митні). Поступова монополізація державою митної діяльності. Меркантелізм як основа ідеології митної політики XVII – XVIII ст. Велика Британія – батьківщина політики митного протекціонізму. “Навігаційні” акти 1652 р. Французька модель митної політики Кольбера у другій половині XVII ст. Фритредерська ідеологія в митній політиці. XVIII – першої половини ХІХ ст. Ідеологі британського фритредерства А. Сміт, Д.Рікардо, Т.Сей. Ф.Ліст і формування теорії митного протекціонізму. Митний протекціонізм в історії нового часу Німеччини і США. Митні союзи і митні війни ХІХ – початку ХХ ст. Міжнародне митне законодавство ХІХ – початку ХХ ст.

Українські землі у митній стратегії Росії і імперії Габсбургів 1772-1914 рр.

Порівняльний аналіз соціально-економічного розвитку імперії Габсбургів та Росії в останній чверті XVIII ст. наполеонівські війни 1797-1815 рр. та їх вплив на митну політику в Європі. Австрійська митна система в першій половині ХІХ ст. на території України. Австрійські митні реформи 1848 і 1867 років. Діяльність М.М. Сперанського у митній сфері 1802-1810 рр. Створення централізованої австрійської митної системи. Доба російського митного лібералізму 1817 – 1822 рр. режим порто-франко в Одесі 1817-1857 рр. Боротьба фритредерів і протекціоністів у першій чверті ХІХ ст. Діяльність Ф.К.Канкріна по реформуванню митної системи Російської імперії в 1827-1828 рр. Закони про митний тариф 1819 р., 1842 р., 1852 р, 1857 р., 1867 р., 1891 р, 1903 р. їх вплив на економічний розвиток українських губерній. Порівняльний аналіз політики митного протекціонізму Австро-Угорщини і Росії в останній чверті ХІХ ст. Роль М.Х.Рейтерна і С.Ю.Вітте у формуванні та реалізації урядового курсу митного протекціонізму. Класифікація міжнародних митних угод ХІХ – початку ХХ ст. та участь в них промисловців українських губерній. Соціальні зміни в українському суспільстві внаслідок протекціоністського курсу Російської імперії.

Організація митної справи в українських губерніях 1754 – 1914 рр.

Організація та структура митних органів Гетьманської України в другій половині XVII – першій половині XVIII ст. Гетьманські митні універсали. Відкупна практика у митній справі України. Характеристика зовнішньої торгівлі України у XVIII ст. Російська політика меркантилізму першої чверті XVIII ст. та її вплив на експортний потенціалл України. Митний тариф 1724 р. Російська митна реформа 1753 р. Скасування митної автономії Гетьманщіни і поширення російської митної системи на територію України. Російське митне законодавство другої половини XVIII ст. організаційна структура російських митних установ на території України у XVIII ст. Урядова реформа в Росії в 1802 р. та її вплив на розвиток митної системи. Кадрова політика в митних органах у ХІХ ст. Митний контроль в ХІХ ст. Митний статут – як основний нормативно-правовий акт з регулювання митної справи в Російській імперії ХІХ – початку ХХ ст. Створення в 1827 р. у складі митної системи Окремого Корпусу прикордонної варти. Боротьба з контрабандою.

Митна справа в УНР та Української держави П.Скоропадського

Діяльність митних органів в роки Першої світової війни. Лютневий переворот 1917 р. у Петрограді. Криза системи державного управління Росії. Перший Загальноросійський профспілковий з'їзд митних службовців. Відносини між Тимчасовим урядом Росії та Центральною Радою України. В 1917 р. IV Універсал Центральної Ради – курс на створення національної митної системи. Робота Комісії із створення власних митних органів 23-26 березня 1918 р. Встановлення митної кордону УНР в 1918 р. Прихід до влади П.Скоропадського і початок дієвої розбудови національних митних органів. Структура Департаменту митних зборів Української держави. Соціальна та кадрова політика у митній галузі гетьманського уряду. Митні політика уряду П.Скоропадського. Україно – Кримська митна війна: травень – листопад 1918 р. Законодавство про митну справу урядів С.Петлюри і А.Денікіна.

Діяльність радянських митних органів на території УРСР 1919-1991 рр.

Роль та місце митної політики і митної справи в ідеології радянської влади у 1918-1921 рр. Запровадження державної монополії на зовнішю торгівлю. Декрети радянського уряду з питань організації та здійснення митної справи. Підпорядкування в 1918 р. митних органів Народному комісаріату зовнішньої торгівлі. Структура та діяльність митних органів УСРР в період з 1920 по 30 грудня 1922 р. Зовнішньоекономічна політика УСРР. Особливості боротьби з контрабандою на початку 1920 – х років. Радянське кримінальне законодавтсво про боротьбу з контрабандою. Механізм взаємодії митних установ з органами ОДПУ. Кадрова політика в 1920-1928 роках. Правове забезпечення функціонування і організаційної структури митних органів СРСР на території України. Митний статут 1925 р., Митний кодекс 1928 р. Структурні реформи митної системи 1922 р., 1925 р., 1928 р. Діяльність митних органів в умовах командно-адміністративної системи управління. Україна в зовнішньоторговельній стратегії СРСР. Радянське митно-тарифне законодавство. Участь УРСР в міжнародних митних угодах після другої світової війни. Реорганізація в 1986 р. Головного митного Управління Міністерства зовнішньої торгівлі СРСР в самостійний орган державного управління із статусом союзного міністерства. Повернення в СРСР до загальноприйнятих принципів митної політки наприкінці 1980-х років. Митний кодекс СРСР 1991 р.

Створення та розвиток національних митних органів України 1991-2008 рр.

Роль Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року в створенні власної митної справи. Закон України “Про зовнішньоекономічну діяльність”. Акт проголошення незалежності України. Історія прийняття Закону “Про митну справу”. Розбудова митної інфраструктури незалежної держави. Ліберелізація митних процедур. Криза в економіці. Особливості зовнішньоекономічної діяльності. Історія прийняття митного кодексу та Закону про Єдиний митний тариф. Конституційне забезпечення митної справи в новій Конституції України. Стаття 92 і 116 Конституції України. Історія підготовки нового Митного кодексу України. Вступ України до ВМО. Реформування ДМК у ДМСУ. Переговори про приєднання до ГАТТ / СОТ. Угода України із Європейським Союзом. Митні відносини із країнами колишнього СРСР. Угоди про вільну торгівлю. Консультації в рамках СНД. Співробітництво України із ЄС. Указ Президента про “Концепції трансформації митного тарифу на 1996-2005 рр. у відповідності із системою ГАТТ/ВМО” від 6 квітня 1996 року. Державна програма з реалізації заходів щодо забезпечення належного функціонування митних органів до 2005 року. Підготовка кадрів для митної служби. Національна політика боротьби з контрабандою. Створення навчальних центрів та Академії митної служби. Програми ТАCIS “Митниця - 2”, “Митниця - 4”, "Митниця – 6". Концепція модернізації та розвитку митної сллужби України до 2011 р. Роль митної справи в державній політиці України.

Митна політика України наприкінці ХХ – на початку ХХІ ст.

Закони України, які регулюють митну політику. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України про митну політику. Нормативно – правові акти Державної митної служби, які впливають на стратегію і тактику митної політики. Державно-правовий та інституціональний механізм митної політики. Вплив міжнародлної обстановки на проведення митної політики. Відкрите суспільство і митна політика. Міжнародні митні організації історія створення та їхній вплив на митну політику України наприкінці ХХ ст. Національні інтереси України в міжнародних регіональних митних організаціях. Експортна та імпортна складова митної політики держави. Право у митній політиці. Методи і форми впливу митної політики на культурний і духовний розвиток суспільства. Стимулююча роль митної політики у сфері внутрішньої економічної політики.

Література:

Законодавчі джерела

1. Закон УРСР від 3.08.90 р. «Про економічну самостійність України»;

2. Закон України від 25.06.91 р., № 1262-ХІІ «Про митну справу України»;

3. Митний кодекс України прийнятий Верховною Радою України 11.07.2002 р.,

4. Угода про партнерство та співробітництво між Європейськими співтовариствами та Україною. Закон України № 237. Підписаний 14.06.94.

5. Закон України від 5.02.92 р., № 2097-ХІІ «Про Єдиний митний тариф».

6. Указ Президента України «Про Концепцію трансформації митного тарифу України на 1996-2005 роки відповідно до системи ГАТТ/СОТ» від 6 квітня 1996 р. №255/96.

7. Указ Президента України від 24.08.2000 р., № 1022/2000 «Питання державної митної системи України».

8. Генеральна угода по тарифах торгівлі (ГАТТ) // Энциклопедия таможенного дела: Т.2.-С.44-157.

9. Международная Конвенция об упрощении процедур таможенного оформления и таможенных границ // Энциклопедия таможенного дела: Т.2.-С.415-418.

10. Україна: поступ у ХХІ століття. Стратегія економічного та соціального розвитку на 2000-2004 роки. Послання Президента України 2000 рік // Урядовий кур’єр.-2000.-23 лютого.-№34.-С.5-12.

Монографічні дослідження

11. Археология Украинской ССР. Скифо-сарматская и античная археология.- К.: Наукова думка, 1986 - Т 2.-С.208.

12. Артамонов М.И. Киммерийцы и скифы (от появления на исторической арене до конца IV ст. до н.э.).- Л., 1974.

13. Брашинский И.Б. Торговые пошлины и право безпошлинности на Боспоре // Вестник древней истории.-1958.- № 1.- С.131-132.

14. Берков Е.А., Галанжин Е.Ф. Учебное пособие в помощь изучающим таможенное дело.-М.,1988.

15. Довнар-Запольский М.В. История русского народного хозяйства.-К.,1911.

16. Геродот. История.-Л., 1972.-С.156.

17. Гумилев Л.Н. Древние тюрки.-М.,1993.-С.127.

18. Грушевський М.С. Історія України-Русі:Соч. В 11т.-К.:Наукова Думка, 1997.

19. Гуржій І.О. Україна в системі загальноросійського ринку у 60-90 роки ХІХ ст.-К., 1967.

20. Зубар В., Ліньова Є., Сон Н. Античний світ Північного Причорномор'я.- К.: Вид-во ім О.Теліги, 1999.

21. Ключевский В.О. Курс русской истории.-М.,1968.- В 3 т.

22. Мец А. Мусульманский ренесанс.-М.,1996.

23. Моця А.П. Новые сведения о торговом пути из Булгара в Киев// Земли Южной Руси в IX-XIV вв.-К.,1985.

24. Марков Л.Н. Очерки по истории таможенной службы.-Иркутск., 1987.

25. Митна справа (словник-довідник). Колектив авторів./За ред. Соловкова Ю.П., Єгорова О.Є., Падуна П.П.- Харків, 2000.

26. Мицак Г. Організація та структура Львівської митниці. Сторінки історії.- Львів, 1999.

27. На варті митних рубежів. Митна справа на Слобожанщині: 1660-1870-1992-2000.- Харків, 2000.

28. На митних кордонах України (Дніпровський регіон) / За ред. П.В.Пашка.- Дніпропетровськ: ІМА- прес, 2001.- 116 с.

29. Одесской таможне 200 лет (1795-1995) / Под ред. начальника Одесской тамжни М.Н. Ковальчука.-Одесса.:1995.-202 с.

30. Покровский М.Н. Русская история.-М.:АСТ, 2002.-Т.1.

31. Рисіч Й.Л., Новосад Б.М., Морозов О.В. Історія митної справи і митної політики в Україні/ Навчальний посібник.- Дніпропетровськ, 2000.

32. Ростовцев М.И. История государственного откупа в Римской империи: от Августа до Диоклетиана.-СПб.,1899.-С. 64

33. Рикман Э.А. Экономическая история населения Приднестровья и прилегающего Придунавья в первых веках нашей эры.-М., 1975.- С.230-232.

34. Рыбаков Б.А. Русь и Хазария.-М.: Наука, 1952.-С.76-88.

35. Рыбаков Б.А. Ремесло древней Руси.-М., 1948.-С.99.

36. Сахаров Д.А. Дипломатия Святослава.-М.: Междунар. отношения, 1992.-С.45.

37. Сандровський. Международное таможенное право.- К., 2000.

38. Соколовська А.М., Богорад М.А. Суть та інструменти митної політики // Фінанси України.-1998.-№3.-С.64.

39. Сторінки історії митної справи України/ Укладач С.В.Гріх.-Дніпропетровськ: АМСУ.-1998.

40. Соловьев С.М. История России с древнейших времен: Соч. В 12 т.-М., 1991.

41. Слюсарский А.Г. Социально-єкономическое развитие Слобожанщины XVII-XVIII вв.-Харьков, 1964.

42. Слюсаренко А.Г., Томенко М.В. Історія української Конституції.-К., 1993.

43. Тимощук О. Захисники кордонів Української держави (1918 р.).-Дніпропетровськ: АМСУ, 1999.- 89 с.

44. Толочко П.П. Про торгівельні зв`язки Києва з країнами Арабського сходу та Візантією VIII-Xст. // Археологічні дослідження стародавнього Києва.-К.,1976.

45. Чорний В. Україна і митна справа.- К.: КВІЦ, 2000.- 348 с.

46. Яворницький Д.І. Історія запорізьких козаків: В. 3 т.-Львів, 1991-1992.

Журнальні публікації

47. Архірейський Д.В. Торгівля і митна служба давньогрцьких колоній Північного Причорномор'я // Вісник Академії Митної служби України.-2002.-№ 2.-С.139-142.

48. Архірейський Д.В. Матеріали Державного архіву Дніпропетровської області як джерела до історії митної справи в Україні // Вісник Академії митної служби України.-2003.-№ 2.-С.103-105.

49. Архірейський Д.В. Протоколи засідання української економічної наради як джерело з історії зовнішньої торгівлі у митної діяльності України (серпень-грудень 1922 р.) // Вісник Академії Митної служби України.-2003.-№3.-С.98-103.

50. Дячок О.О. Регулювання засад митної політики конституціями та конституційними актами зарубіжних країн // Вісник Академії митної служби України.-2001.-№5.-С. 73-79.

51. Дячок О. До питання про предмет загальної історії митної справи // Митна справа.- 1999.- № 5. – С.5-8.

52. Васильєва М.Н. Митні конвенції // Митний брокер.-1998.-№8.-с.51.

53. Виноградов О. Про розбудову митного кордону України // Економіка, фінанси, право.-2002.-№7.-С.37-39.

54. Виноградов Г. Організація митної служби на українських землях у складі Золотої Орди в другій половині XIII – середині XV ст. // Вісник Академії митної служби України.-2001.-№ 6.-С.84-86.

55. Вдосконалення митного регулюювання – передумова вступу України до світової організації торгівлі // Право України.-1999.-№10.-С124-126.

56. Красніков Н.О. Вплив політики протекціонізму на суспільний добробут // Митна справа.-1999.-№5.-С.25-30.

57. Киотсткая Конвенция как международный правовой документ в таможенном деле // Таможенные ведомости.-2000.-№1.-С.11-15.

58. Ємельянова О. Реформування українського законодавства у галузі міжнародного транзиту // Митний брокер.-2000.-№ 11.-С.55.

59. Мельниченко В.М. Торгівельні зв`язки між Лівобережною і Правобережною Україною у другій половині ХVII ст.//Український історичний журнал.- 1998.- №1.- с.69-75.

60. Мицак А.П. Особливості митної політики Польщі на українських землях у XVI-XVII ст. // Вісник Академії митної служби України.-1999.-№ 3.-С. 52-54.

61. Морозов О.В. Митний захист української цукрової промисловості в кінці ХІХ на початку ХХ ст. // Борисфен.- 1999.- № 4.- С.9-10.

62. Морозов О.В. Митна статистика, як важливий елемент в дослідженні митної політики ХІХ – початку ХХ ст. // Митна справа.- 1999.-№6.-С.20-23.

63. Морозов О.В. Правове забезпечення митної справи і політики на території українських губерній наприкінці ХІХ – на початку ХХ ст. // Грані.-2000.- № 6.- С.26.-30.

64. Морозов О.В. Становлення протекціоністської ідеології в Росії у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. // Грані.-2001.- №5. -6.- С. 68-73

65. Морозов О.В. Митна політика в Україні наприкінці ХІХ ст. (Основні напрямки історіографії) // Вісник Академії митної служби.-1999.-№ 1.-С.72-76.

66. Морозов О.В. Роль митної політики в міждержавних відносинах у другій половині ХІХ ст. // Вісник Академії митної служби України.-2002.-№ 2.-С.142-144.

67. Морозов О.В. Підготовка кадрів у радянських митних органах 1921-1928 рр. // Вісник Академії митної служби України.-2003.-№2.-С.106-111.

68. Морозов О.В. Організаційно-правові засади діяльності митних органів УСРР в 1920-1922 рр. // Вісник Академії митної служби України.-2003.-№3.-С.104-111.

69. Настюк В.Я. Держмитслужба України – провідний орган у забезпеченні реалізації митної політики // Митна справа.- 2002.-№1.-С.49-53.

70. Рисіч Й.Л. Митна система в умовах кондомініуму (політико-правовий аспект розвитку на українських землях у XIV-XVI ст.) // Актуальні проблеми підготовки фахівців для митної служби на сучасному етапі: матеріали конференції 21-22 травня 1998 р.-Дніпропетровськ: АМСУ, 1998.

71. Рисіч Й.Л. Митна справа в історії українського конституціоналізму // Вісник Академії митної служби України.-1999.-№ 3.-С.46-52.

72. Рябенко В. Розвиток митної політики в період національно-демократичної революції в Україні (1917-1920 рр.) // Вісник Академії митної служби України.- 2000.- № 2.

73. Покращук О., Завтур Д. Міжнародний кодекс поведінки держав митних відносин // Митна справа.-2001.-№ 2.-С.9-15.

74. Полюляк М.М. Особливості розвитку митної справи на Поділлі наприкінці XVIII ст. - протягом ХІХ ст. (історичний аспект) // Вісник Академії митної служби України.-1992.-№ 2.-С.75-79.

75. Чабан М. Шляхами боротьби. Про перших митників відродженої (у 1917 р.) України Григорія Хижняка // Вісник Академії митної служби України.-2000.-№ 4.

76. Шабульдо Ф.М. Земли Юго-Западной Руси в составе Великого княжества Литовского.-К.,1987.

77. Юхименко В. Основні принципи формування зовнішньоеконмічної політики України // Вісник КНТЕУ.-2002.-№3.-С.3-11.

ТЕМАТИКА ЛЕКЦІЙ

Змістовий модуль 1.

Особливості митної діяльності в античну та феодальну добу

(V ст. до н.е. – перша половина XVІІ ст.)

Митна справа як об`єкт історичного дослідження. Джерельна та історіографічна база історії митної справи. Суть, характер, функції митної справи. Наукова терминологія з історії митної справи. Зв`язок курсу із суміжними дисциплінами. Митна справа як важливий чинник державотворення. Функції митної справи.

Етно - політична обстановка у Північному Причорномор’ї в античну добу. Економічні причини грецької колонізації в Причорномор’ї у VII – V ст. до н.е. Система грецьких емпорій у Причорномор'ї. Торговельні операції колоністів з державами Середземномор'я та автохтонними племенами Причорномор'я. Митні традиції Стародавньої Греції і Риму. Види мита. Митні чиновники античності. Митні порядки в античних містах – колоніях Кримського півострова. Вплив митної політики античних держав на Північне Причорномор’я.

Дослов`янський період в історії митної справи на українських землях. Митна реформа імператора Юстініана в VI ст. Історичні джерела про митні традиції у східних слов’ян. Міжнародні торговельні зв’язки східних слов’ян: Русь і Візантія, Русь і Західна Європа. Діденхофенський митний капітулярій 805 р. Наукова проблема торговельно-митних відносин між Руським і Хозарським каганатами у ІХ-Х ст. Вплив візантийських та східних митних порядків на становлення митної справи і поступовий її розвиток в умовах феодальної Давньоруської держави.

Роль і місце торговельно-митних відносин в процесі формування феодальної Русі. “Торговельна” концепція походження Русі як держави В.О. Ключевського і М.М.Покровського. Аналіз митної складової договорів Русі з Візантією 860 р., 907 р., 944 р., 971 р., Русь на транзитних торговельних комунікаціях Х-ХІІ ст.: торговельні шляхи – Залозний, Соляний, Із “варяг” в “грекі”. Проблема позитивного чи негативного впливу транзитного потенціалу на соціально-економічний розвиток Київської Русі. Особливості генезису феодалізму на Русі. Законодавча регламентація митної діяльності в “Руській правді”. Структура митної системи феодальної Русі. Грошові одиниці Київської русі. Види та призначення мит. Митні процеси в умовах феодальної дезинтеграції Русі. Регламентація митної діяльності монастирів в Уставах ХІІ ст. Вплив західноєвропейських митних статутів ХІІ – ХІІІ ст. на розвиток торгівельних відносин з Давньоруською державою.

Геополітичне становище феодальних земель Київської Русі в середині ХІІІ – у першій половині XIV ст. Інкорпорація України-Русі до складу Золотої Орди, Литовського князівства і Польської держави в XIV ст. Митна адміністрація Золотої Орди в українських землях. Система митного кондомініуму. Еволюція митних податків. Тамга і мито. Проблема “спустошення” Київської Русі за часів монгольської експансії. Відновлення торговельного потенціалу українських міст у другій половині ХІІІ ст. Митна політика польських королів та Литовських князів в українських землях у XV ст. – XVII ст. Митні технології пізнього середньовіччя. “Грамота про прибутки воєводські” 1497 р. – основний документ з митної справи Великого князівства Литовського. Митне законодавство і види та функції мит у XV – XVII ст. Магдебурзьке право та митна автономія українського міста в XVI – XVII ст. Відображення митних процедур в Литовських Статутах. Боротьба між Польським королівством та Литвою за митну територію України. Митні привілеї шляхетства. Митний відкуп. Складське право в Україні. Львів – шлях від митного привілею до коронної митниці Речі Посполитої.

Змістовний модуль ІІ.

Митна діяльність та митна політика нового та новітнього часу

(друга половина XVII – початок ХХІ ст.)

Перехід західного суспільства до індустріального етапу розвитку. Правове закріплення диференціації податків на прямі (внутрідержавні) та непрямі (митні). Поступова монополізація державою митної діяльності. Меркантелізм як основа ідеології митної політики XVII – XVIII ст. Велика Британія – батьківщина політики митного протекціонізму. “Навігаційні” акти 1652 р. Французька модель митної політики Кольбера у другій половині XVII ст. Фритредерська ідеологія в митній політиці. XVIII – першої половини ХІХ ст. Ідеологі британського фритредерства А. Сміт, Д.Рікардо, Т.Сей. Ф.Ліст і формування теорії митного протекціонізму. Митний протекціонізм в історії нового часу Німеччини і США. Митні союзи і митні війни ХІХ – початку ХХ ст. Міжнародне митне законодавство ХІХ – початку ХХ ст.

Порівняльний аналіз соціально-економічного розвитку імперії Габсбургів та Росії в останній чверті XVIII ст. наполеонівські війни 1797-1815 рр. та їх вплив на митну політику в Європі. Австрійська митна система в першій половині ХІХ ст. на території України. Австрійські митні реформи 1848 і 1867 років. Діяльність М.М. Сперанського у митній сфері 1802-1810 рр. Створення централізованої австрійської митної системи. Доба російського митного лібералізму 1817 – 1822 рр. режим порто-франко в Одесі 1817-1857 рр. Боротьба фритредерів і протекціоністів у першій чверті ХІХ ст. Діяльність Ф.К.Канкріна по реформуванню митної системи Російської імперії в 1827-1828 рр. Закони про митний тариф 1819 р., 1842 р., 1852 р, 1857 р., 1867 р., 1891 р, 1903 р. їх вплив на економічний розвиток українських губерній. Порівняльний аналіз політики митного протекціонізму Австро-Угорщини і Росії в останній чверті ХІХ ст. Роль М.Х.Рейтерна і С.Ю.Вітте у формуванні та реалізації урядового курсу митного протекціонізму. Класифікація міжнародних митних угод ХІХ – початку ХХ ст. та участь в них промисловців українських губерній. Соціальні зміни в українському суспільстві внаслідок протекціоністського курсу Російської імперії.

Організація та структура митних органів Гетьманської України в другій половині XVII – першій половині XVIII ст. Гетьманські митні універсали. Відкупна практика у митній справі України. Характеристика зовнішньої торгівлі України у XVIII ст. Російська політика меркантилізму першої чверті XVIII ст. та її вплив на експортний потенціалл України. Митний тариф 1724 р. Російська митна реформа 1753 р. Скасування митної автономії Гетьманщіни і поширення російської митної системи на територію України. Російське митне законодавство другої половини XVIII ст. організаційна структура російських митних установ на території України у XVIII ст. Урядова реформа в Росії в 1802 р. та її вплив на розвиток митної системи. Кадрова політика в митних органах у ХІХ ст. Митний контроль в ХІХ ст. Митний статут – як основний нормативно-правовий акт з регулювання митної справи в Російській імперії ХІХ – початку ХХ ст. Створення в 1827 р. у складі митної системи Окремого Корпусу прикордонної варти. Боротьба з контрабандою.

Діяльність митних органів в роки Першої світової війни. Лютневий переворот 1917 р. у Петрограді. Криза системи державного управління Росії. Перший Загальноросійський профспілковий з'їзд митних службовців. Відносини між Тимчасовим урядом Росії та Центральною Радою України. В 1917 р. IV Універсал Центральної Ради – курс на створення національної митної системи. Робота Комісії із створення власних митних органів 23-26 березня 1918 р. Встановлення митної кордону УНР в 1918 р. Прихід до влади П.Скоропадського і початок дієвої розбудови національних митних органів. Структура Департаменту митних зборів Української держави. Соціальна та кадрова політика у митній галузі гетьманського уряду. Митні політика уряду П.Скоропадського. Україно – Кримська митна війна: травень – листопад 1918 р. Законодавство про митну справу урядів С.Петлюри і А.Денікіна.

Роль та місце митної політики і митної справи в ідеології радянської влади у 1918-1921 рр. Запровадження державної монополії на зовнішю торгівлю. Декрети радянського уряду з питань організації та здійснення митної справи. Підпорядкування в 1918 р. митних органів Народному комісаріату зовнішньої торгівлі. Структура та діяльність митних органів УСРР в період з 1920 по 30 грудня 1922 р. Зовнішньоекономічна політика УСРР. Особливості боротьби з контрабандою на початку 1920 – х років. Радянське кримінальне законодавтсво про боротьбу з контрабандою. Механізм взаємодії митних установ з органами ОДПУ. Кадрова політика в 1920-1928 роках. Правове забезпечення функціонування і організаційної структури митних органів СРСР на території України. Митний статут 1925 р., Митний кодекс 1928 р. Структурні реформи митної системи 1922 р., 1925 р., 1928 р. Діяльність митних органів в умовах командно-адміністративної системи управління. Україна в зовнішньоторговельній стратегії СРСР. Радянське митно-тарифне законодавство. Участь УРСР в міжнародних митних угодах після другої світової війни. Реорганізація в 1986 р. Головного митного Управління Міністерства зовнішньої торгівлі СРСР в самостійний орган державного управління із статусом союзного міністерства. Повернення в СРСР до загальноприйнятих принципів митної політки наприкінці 1980-х років. Митний кодекс СРСР 1991 р.

Роль Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року в створенні власної митної справи. Закон України “Про зовнішньоекономічну діяльність”. Акт проголошення незалежності України. Історія прийняття Закону “Про митну справу”. Розбудова митної інфраструктури незалежної держави. Ліберелізація митних процедур. Криза в економіці. Особливості зовнішньоекономічної діяльності. Історія прийняття митного кодексу та Закону про Єдиний митний тариф. Конституційне забезпечення митної справи в новій Конституції України. Стаття 92 і 116 Конституції України. Історія підготовки нового Митного кодексу України. Вступ України до ВМО. Реформування ДМК у ДМСУ. Переговори про приєднання до ГАТТ / СОТ. Угода України із Європейським Союзом. Митні відносини із країнами колишнього СРСР. Угоди про вільну торгівлю. Консультації в рамках СНД. Співробітництво України із ЄС. Указ Президента про “Концепції трансформації митного тарифу на 1996-2005 рр. у відповідності із системою ГАТТ/ВМО” від 6 квітня 1996 року. Державна програма з реалізації заходів щодо забезпечення належного функціонування митних органів до 2005 року. Підготовка кадрів для митної служби. Національна політика боротьби з контрабандою. Створення навчальних центрів та Академії митної служби. Програми ТАCIS “Митниця - 2”, “Митниця - 4”, "Митниця – 6". Концепція модернізації та розвитку митної сллужби України до 2011 р. Роль митної справи в державній політиці України.

Закони України, які регулюють митну політику. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України про митну політику. Нормативно – правові акти Державної митної служби, які впливають на стратегію і тактику митної політики. Державно-правовий та інституціональний механізм митної політики. Вплив міжнародлної обстановки на проведення митної політики. Відкрите суспільство і митна політика. Міжнародні митні організації історія створення та їхній вплив на митну політику України наприкінці ХХ ст. Національні інтереси України в міжнародних регіональних митних організаціях. Експортна та імпортна складова митної політики держави. Право у митній політиці. Методи і форми впливу митної політики на культурний і духовний розвиток суспільства. Стимулююча роль митної політики у сфері внутрішньої економічної політики.


Державна митна служба України

Академія митної служби України

ПЛАНИ СЕМІНАРСЬКИХ

занять дисципліни

“Історія митної діяльності”

Затверджено протоколом засідання кафедри № 10 (129) від 25 травня 2010 року

м. Дніпропетровськ

Плани семінарських занять

Змістовний модуль 1. Особливості митної діяльності в античну та феодальну добу

(V ст. до н.е. – перша половина XVІІ ст.)

Заняття 1. Предметно-методологічні аспекти дисципліни. Античні митні традиції

на території України V ст. до н.е.-IV ст. н.е.

Час: 2 год. (80 хвилин).

Методичні рекомендації. Курсант повинен розглянути і опрацювати питання, що розкривають: Митні традиції Стародавньої Греції і Риму. Види мита. Митні чиновники античності. Митні порядки в античних містах – колоніях Кримського півострова. Вплив митної політики античних держав на Північне Причорномор’я.

Навчальні питання

1. Митна справа як об`єкт історичного дослідження.

2. Джерельна та історіографічна база історії митної справи.

3. Суть, характер, функції митної справи. Наукова терминологія з історії митної справи.

4. Зв`язок курсу із суміжними дисциплінами.

5. Митна справа як важливий чинник державотворення. Функції митної справи.

6. Історія формування джерельної бази досліджень у митній сфері.

7. Митні порядки Стародавньої Греції і Риму.

8. Грецька колонізація в Північному Причорномор’ї.

9. Митна політика античних держав.

Тематика рефератів, доповідей, повідомлень:

1. Історіографія митної проблематики.

2. Історичні шляхи формування функціональних напрямків митної діяльності.

3. Історичний генезис митної терміналогії.

4. Археорлогічні пам’ятки митних процесів у античну добу.

5. Порівняльний аналіз митної діяльності в античних державах.

6. Митна політика античних держав: міф чи реальність.

Література

Основна:

  1. Морозов О.В. Історія митної справи та митної політики в Україні (V ст. до н е. – 1991 р.).– Дн-ск: АМСУ, 2005.–315 с.
  2. Архірейський Д.В. Дячок О.О., Віноградов В.Г., Колесников К.М., Морозов О.В. Історія митної справи в Україні.– К.: “Знання”, 2006.– 370 с.

Додаткова:

1. Система митної служби України/Під ред Є.В.Додіна.-Одеса,1998.

2. Сторінки Закон УРСР від 3.08.90 р. «Про економічну самостійність України»;

3. Закон України від 25.06.91 р., № 1262-ХІІ «Про митну справу України»;

4. Митний кодекс України прийнятий Верховною Радою України 11.07.2002 р., № 92-IV;

5. Берков Е.А., Галанжин Е.Ф. Учебное пособие в помощь изучающим таможенное дело.-М.,1988.

6. Угода про партнерство та співробітництво між Європейськими співтовариствами та Україною. Закон України № 237. Підписаний 14.06.94.

7. Закон України від 5.02.92 р., № 2097-ХІІ «Про Єдиний митний тариф».

8. Указ Президента України «Про Концепцію трансформації митного тарифу України на 1996-2005 роки відповідно до системи ГАТТ/СОТ» від 6 квітня 1996 р. №255/96.

9. Указ Президента України від 24.08.2000 р., № 1022/2000 «Питання державної митної системи України».

10. Геродот. История.-Л., 1972.-С.156.

11. Археология Украинской ССР. Скифо-сарматская и античная археология.- К.: Наукова думка, 1986 - Т 2.-С.208.

12. Артамонов М.И. Киммерийцы и скифы (от появления на исторической арене до конца IV ст. до н.э.).- Л., 1974.

13. Рикман Э.А. Экономическая история населения Приднестровья и прилегающего Придунавья в первых веках нашей эры.-М., 1975.- С.230-232.

14. Павловская А.Н. Рабство в римском Египте // Рабство в восточних провинциях Римской империи в І-ІІІ веках..-М.,1977.-С. 144-150.

15. Ростовцев М.И. История государственного откупа в Римской империи: от Августа до Диоклетиана.-СПб.,1899.-С. 64

16. Брашинский И.Б. Торговые пошлины и право безпошлинности на Боспоре // Вестник древней истории.-1958.- № 1.- С.131-132.

17. Зубар В., Ліньова Є., Сон Н. Античний світ Північного Причорномор'я.- К.: Вид-во ім О.Теліги, 1999.

Заняття 2. Митні порядки феодальної Русі ІХ-перша пол. ХІІІ ст.

Час: 2 год. (80 хвилин).

Методичні рекомендації. Курсант повинен розглянути і опрацювати питання, що розкривають: Історичні джерела про митні традиції у східних слов’ян. Міжнародні торговельні зв’язки східних слов’ян: Русь і Візантія, Русь і Західна Європа. Діденхофенський митний капітулярій 805 р. Вплив візантийських та східних митних порядків на становлення митної справи і поступовий її розвиток в умовах феодальної Давньоруської держави. Роль і місце торговельно-митних відносин в процесі формування феодальної Русі. “Торговельна” концепція походження Русі як держави В.О. Ключевського і М.М.Покровського. Особливості генезису феодалізму на Русі. Законодавча регламентація митної діяльності в “Руській правді”. Структура митної системи феодальної Русі. Грошові одиниці Київської русі. Види та призначення мит. Митні процеси в умовах феодальної дезинтеграції Русі. Регламентація митної діяльності монастирів в Уставах ХІІ ст. Вплив західноєвропейських митних статутів ХІІ – ХІІІ ст. на розвиток торгівельних відносин з Давньоруською державою.

Навчальні питання

1. Особливості феодальної митної системи Русі.

2. Русь на головних торгових комунікаціях.

3. Вплив європейських митних статутів на розвиток торгівельних відносин з Давньоруською державою.

Тематика рефератів, доповідей, повідомлень:

1. “Торговельна теорія” походження Русі як держави.

2. Міфологія та історична правда торгово-митних відносин Русі та Візантії.

3. Генезис митниих традицій феодальної Русі.

4. Торговий договір ХІІ-ХІІІ ст. як правова модель міжнародних митних відносин.

5. Порівняльна характеристика митниих традицій Західної Європи та Русі у феодальну добу.

Література

Основна:

  1. Морозов О.В. Історія митної справи та митної політики в Україні (V ст. до н е. – 1991 р.).– Дн-ск: АМСУ, 2005.–315 с.
  2. Архірейський Д.В. Дячок О.О., Віноградов В.Г., Колесников К.М., Морозов О.В. Історія митної справи в Україні.– К.: “Знання”, 2006.– 370 с.

Додаткова:

1. Грушевський М.С. Історія України-Русі:Соч. В 11т.-К.:Наукова Думка, 1997.

2. Моця А.П. Новые сведения о торговом пути из Булгара в Киев// Земли Южной Руси в IX-XIVвв.-К.,1985.

3. Соловьев С.М. История России с древнейших времен: Соч. В 12 т.-М.,1991.

4. Толочко П.П. Про торгівельні зв`язки Києва з країнами Арабського сходу та Візантією VIII-Xст.//Археологічні дослідження стародавнього Києва.-К.,1976.

5. Гумилев Л.Н. Древние торки.-М.,1993.-С.127.

6. Рыбаков Б.А. Ремесло древней Руси.-М., 1948.-С.99.

7. Ключевский В.О. Курс русской истории.-М.,1968.-С.143-145.

8. Рыбаков Б.А. Русь и Хазария.-М.: Наука, 1952.-С.76-88.

9. Покровский М.Н. Русская история.-М.:АСТ, 2002.-Т.1.

10. Довнар-Запольский М.В. История русского народного хозяйства.-К.,1911.

11. Мец А. Мусульманский ренесанс.-М.,1996.-С.121-123.

12. Ключевский В.О. Краткий курс по русской истории.-М.: ЕКСМО-ПРЕСС, 2000.-С.60-62.

13. Сахаров Д.А. Дипломатия Святослава.-М.: Междунар. отношения, 1992.-С.45.

14. Крип`якевич І.П. Галицько-Волинське князівство.-К.,1984.

15. Грушевський М.С. Історія України-Русі:Соч. В 11т.-К.:Наукова Думка, 1997.

16. Соловьев С.М. История России с древнейших времен: Соч. В 12 т.-М.,1991.

17. Сторінки історії митної справи України/ Укладач С.В.Гріх.-Дніпропетровськ: АМСУ.-1998.

18. КольбенкоА.В. Історично-правові аспекти утворення і діяльності митних органів України: Автореф. дис. к.ю.н. зп спец. 12.00.01//Львівський державний університет.-Львів, 1997.-19с.

Заняття 3. Ординська та литовсько-польська митна система в українських землях XIII-друга пол. XVII ст.

Час: 2 год. (80 хвилин).

Методичні рекомендації. Курсант повинен розглянути і опрацювати питання, що розкривають: Митну адміністрацію Золотої Орди в українських землях. Систему митного кондомініуму. Еволюцію митних податків. Тамга і мито. Митну політику польських королів та Литовських князів в українських землях у XV ст. – XVII ст. Митні технології пізнього середньовіччя. Митне законодавство і види та функції мит у XV – XVII ст. Магдебурзьке право та митну автономію українського міста в XVI – XVII ст. Відображення митних процедур в Литовських Статутах.

Навчальні питання

1. Система кондомініуму у період експансії Золотої Орди, Литви та Польщі (XIV-XVІ ст.)

2. Литовсько - польська митна система в українських землях.

3. Вплив магдебурзького права на торгівельний потенціал українських міст.

4. Багатовекторність торгівельно-митних зв`язків українських земель у XIV-XVI ст.

Тематика рефератів, доповідей, повідомлень:

1. Вплив золотоординської податкової системи на митні відносини Русі.

2. Форми митного контролю пізнього середньовіччя в Україні.

3. Литовскі статути про регулювання митних відносин в Україні.

Література

Основна:

1. Морозов О.В. Історія митної справи та митної політики в Україні (V ст. до н е. – 1991 р.).– Дн-ск: АМСУ, 2005.–315 с.

2. Архірейський Д.В. Дячок О.О., Віноградов В.Г., Колесников К.М., Морозов О.В. Історія митної справи в Україні.– К.: “Знання”, 2006.– 370 с.

Додаткова:

1. Владимирцов Б.Я. Общественный строй монголов. Монгольский кочевой феодализм. – Л.: Госиздат. 1934.

2. Вернадский Г.В. Монголы и Русь. – Тверь; М.: Леан-Аграф, 1997.

3. Виноградов Г.М. Організація митної служби на українських землях у складі Золотої Орди в другій половині XIII – середині XV ст. // Вісник Академії митної служби України. – 2002. – № 3.

4. Крип`якевич І.П. Галицько-Волинське князівство.-К.,1984.

5. Берковський В. Деякі аспекти розвитку системи правового регулювання торгових відносин на Волині у XVI – першій половині XVII ст.: митне та гостинне право // Український історичний збірник. – К., 2003. – Вип. 5. – С. 78 – 92.

6. Берковський В. Типологія і структура митної системи Волині в кінці XV – першій половині XVII ст. // Вісник Академії митної служби України.– 2006.– № 1.

7. Дячок О.О. Історія митних відносин на українських землях середини XIV – середини XVII ст. (методологічні та джерелознавчі аспекти) // Матеріали V конгресу Міжнародної асоціації україністів. Історія: Зб. наук. статей. – Чернівці: Рута, 2003. – Ч. 1. – С. 130 – 134.

8. Дячок О. Методологічні та джерелознавчі аспекти історії митних відносин на українських землях середини XIV – XVII ст. // Митна політика в Україні. Історичні та правові аспекти проблеми: Зб. наук. праць пам’яті проф. Йосипа Леонідовича Рисіча. – Д., 2004. – С. 64 – 78.

9. Дячок О.О. Митні відносини на українських землях в документах Литовської метрики // Історіографічні та джерелознавчі проблеми історії України: Міжпредметний простір історії ідей у вітчизняній науці: Міжвід. зб. наук. праць. – Д.: РВВ ДНУ, 2004. – С. 154 – 170.

10. Грушевський М.С. Історія України-Русі:Соч. В 11т.-К.:Наукова Думка, 1997.

11. Гріх С.В. Розвиток митної справи в Україні в період польсько-литовської доби і Української козацької держави//Актуальні проблеми підготовки фахівців для митної служби на сучасному етапі:матеріали конференції 21-22 травня 1998 р.-Дніпропетровськ:АМСУ,1998.

12. Рисіч Й.Л. Митна система в умовах кондомініуму (політико-правовий аспект розвитку на українських землях у XIV-XVI ст.)// Актуальні проблеми підготовки фахівців для митної служби на сучасному етапі:матеріали конференції 21-22 травня 1998 р.-Дніпропетровськ:АМСУ,1998.

13. Соловьев С.М. История России с древнейших времен: Соч. В 12 т.-М.,1991.

14. Сторінки історії митної справи України/ Укладач С.В.Гріх.-Дніпропетровськ: АМСУ.-1998.

15. Климовський С.І. До питання про “обмеженність” магдебурзького права середньовічного Києва//Укр. історичний журнал.-1997.-№4.-С.76-87.

16. Косаківський Л., Делімарський Р. Магдебурзьке право в Києві. Історія і сучасність//Віче.-1999.-№5.-с.133-141.

17. Шабульдо Ф.М. Земли Юго-Западной Руси в составе Великого княжества Литовского.-К.,1987.

Методичні вказівки курсантам по підготовці до семінару

1. При підготовці до семінару використати вказану вище літературу, а також конспект лекцій.

2. На виступ з повідомленням підготуватись не пізніше як за два дні. Обсяг повідомлення 1-2 сторінки. В повідомленні вказати 1-2 питання та список використаної літератури. Для оголошення повідомлення надається 5-7 хвилин під час семінарського заняття.

3. Дозволяється відповідати на питання семінару по заготовленому плану виступу.

4. На початку або у кінці семінару може проводитися письмове опитування для оцінки кожного курсанта з даної теми.

Заняття 4. Організація митної справи в Гетьманщині та на території Війська Запорозького

(середина XVII – середина XVIII ст.)

Час: 2 год. (80 хвилин).

Методичні рекомендації. Курсант повинен розглянути і опрацювати питання, що розкривають: Організацію і структуру митної системи Війська Запорозького. Торговий договір з Османською державою 1648 р. Митне регулювання зовнішньоекономічної діяльності козацтва. Види мита та їх призначення.

Економічну концепцію Богдана Хмельницького. Митний тариф 1650 р. Формування єдиної державної митної території у 1648-1654 роках. Особливості митної політики Хмельницького. Універсал від 28 квітня 1654 року. Правове оформлення митного кордону України. Митна система за часів Б.Хмельницького та Гетьманщини.

Навчальні питання

1. Торгівельно-митна діяльність Війська Запорізького.

2. Організація і структура митної системи Війська Запорізького.

3. Митне регулюваня зовнішньоекономічної діяльності козацтва

4. Формування єдиної державної митної території у 1648-1654 роках

5. Універсал 28 квітня 1654 року. Правове оформлення митного кордону України.

6. Митна система за часів Б.Хмельницького та Гетьманщини.

Тематика рефератів, доповідей, повідомлень:

1. Еволюція митних зборів на Запорозькій Січі.

2. Торговельно-митні відносини запорожців з Кримським ханством.

3. Причини, що призвели до скасування митної автономії України в 1754 р.

4. Митна діяльність реєстрових полків.

5. Митна політика українських гетьманів.

6. Гетьманські універсали як джерело правового регулювання митних відносин в Україні.

Література

Основна:

1. Морозов О.В. Історія митної справи та митної політики в Україні (V ст. до н е. – 1991 р.).– Дн-ск: АМСУ, 2005.–315 с.

2. Архірейський Д.В. Дячок О.О., Віноградов В.Г., Колесников К.М., Морозов О.В. Історія митної справи в Україні.– К.: “Знання”, 2006.– 370 с.

Додаткова:

1. Яворницький Д.І. Історія запорізьких Козаків: В. 3т.-Львів, 1991-1992.

2. Мельниченко В.М. Торгівельні зв`язки між Лівобережною і Правобережною Україною у другій половині ХVII ст.//Український історичний журнал.-1998.-№1.-с.69-75.

3. Слюсарський А.Г. Социально-єкономическое развитие Слобожанщины XVII-XVIII вв.-Харьков,1964.

4. Слюсаренко А.Г., Томенко М.В. Історія української Конституції.-К.,1993.

5. Швидько Г.К. Богдан Хмельницький і складання української державності // Соціально-гуманітарний вісник НГАУ.-Дніпропетровськ: НГАУ.-1998.-№1(16).

6. Голобуцький В.О. Запорізька Січ в останні часи свого існування 1734 – 1774 рр. – К., 1961.

7. Гвоздик-Пріцак Л. Економічна і політична візія Богдана Хмельницького та її реалізація в державі Військо Запорозьке. – К.: Обереги, 1999. – 216 с

8. Кафенгауз Б.Б. Экономические связи Украины и России в конце XVII – начале XVIII столетия // Воссоединение Украины с Россией 1654 – 1954 / Сборник статей. – М., 1954.

9. Руднів В. Фінансовий стан України за Петра І // Науковий збірник за рік 1925. Записки українського наукового товариства в Києві. – К., 1926. – Т. 20.

Змістовний модуль 2. Митна діяльність та митна політика нового часу

друга половина XVII – початок ХХІ ст.

Занаття 1. Світові тенденції митної політики XVII – XX ст. Українські землі у митній стратегії Росії і імперії Габсбургів 1772-1914 рр.

Час: 2 год. (80 хвилин).

Методичні рекомендації. Курсант повинен розглянути і опрацювати питання, що розкривають: Фритредерську ідеологію в митній політиці. XVIII – першої половини ХІХ ст. Ідеологів британського фритредерства А. Сміта, Д.Рікардо, Т.Сея. Ф.Ліст і формування теорії митного протекціонізму. Митний протекціонізм в історії нового часу Німеччини і США. Митні союзи і митні війни ХІХ – початку ХХ ст. Міжнародне митне законодавство ХІХ – початку ХХ ст. Австрійську митну систему в першій половині ХІХ ст. на території України. Австрійські митні реформи 1848 і 1867 років. Діяльність М.М. Сперанського у митній сфері 1802-1810 рр. Створення централізованої австрійської митної системи. Доба російського митного лібералізму 1817 – 1822 рр. режим порто-франко в Одесі 1817-1857 рр. Боротьба фритредерів і протекціоністів у першій чверті ХІХ ст. Діяльність Ф.К.Канкріна по реформуванню митної системи Російської імперії в 1827-1828 рр. Закони про митний тариф 1819 р., 1842 р., 1852 р, 1857 р., 1867 р., 1891 р, 1903 р. їх вплив на економічний розвиток українських губерній. Порівняльний аналіз політики митного протекціонізму Австро-Угорщини і Росії в останній чверті ХІХ ст. Соціальні зміни в українському суспільстві внаслідок протекціоністського курсу Російської імперії.

Навчальні питання

1. Митно-тарифна політика в західноєвропейських державах в умовах формування індустріального суспільства.

2. Характеристика основних напрямків митної політики: протекціонізм і фритредерство.

3. Митна політика як інструмент дипломатії ХІХ – ХХ ст.

4. Митна політика Австрії та Росії: її вплив на розвиток українських земель у ХІХ – поч. ХХ ст.

Тематика рефератів, доповідей, повідомлень:

1. Митна політика Англії: від протекціонізма до фритредерства.

2. “Навігаційні акти” О.Кромвеля: причини прийняття та їх значення в історії митної політики.

3. Парадокси французької митно-тарифної системи XVII – XVIII ст.

4. Митна політика Російської імперії у XVIII – ХХ ст.

5. Російський протекціонізм і економічний розвиток українських губерній на початку ХХ ст.

6. Фрідріх Ліст – ідеолог європейського протекціонізму ХІХ ст.

7. Митні війни ХІХ-ХХ ст.: причиини і наслідки.

8. Роль С.Ю.Вітте у формуванні в Російській імперії політики митного протекціонізму.

Література

Основна:

1. Морозов О.В. Історія митної справи та митної політики в Україні (V ст. до н е. – 1991 р.).– Дн-ск: АМСУ, 2005.–315 с.

2. Архірейський Д.В. Дячок О.О., Віноградов В.Г., Колесников К.М., Морозов О.В. Історія митної справи в Україні.– К.: “Знання”, 2006.– 370 с.

Додаткова:

78. Морозов О.В. Митний захист української цукрової промисловості в кінці ХІХ на початку ХХ ст. // Борисфен.- 1999.- № 4.- С.9-10.

79. Морозов О.В. Митна статистика, як важливий елемент в дослідженні митної політики ХІХ – початку ХХ ст. // Митна справа.- 1999.-№6.-С.20-23.

80. Морозов О.В. Правове забезпечення митної справи і політики на території українських губерній наприкінці ХІХ – на початку ХХ ст. // Грані.-2000.- № 6.- С.26.-30.

81. Морозов О.В. Становлення протекціоністської ідеології в Росії у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. // Грані.-2001.- №5. -6.- С. 68-73

82. Морозов О.В. Митна політика в Україні наприкінці ХІХ ст. (Основні напрямки історіографії) // Вісник Академії митної служби.-1999.-№ 1.-С.72-76.

83. Морозов О.В. Роль митної політики в міждержавних відносинах у другій половині ХІХ ст. // Вісник Академії митної служби України.-2002.-№ 2.-С.142-144.

84. Морозов О.В. Законодавче забезпечення експортної діяльності українських промисловців наприкінці ХІХ ст. // Митна політика в Україні: історичні та правові аспекти. Збірник наукових праць пам’яті професора Рисіча Й.Л.-Дніпропетровськ: АМСУ, 2004.

85. Морозов О.В. Вплив політики протекціонізму на розвиток морського та річкового транспорту в Україні у ХІХ – на початку ХХ ст. // Вісник АМСУ.-2004.-№4.-С.111-118.

86. Морозов О.В. Зовнішньополітична та зовнішньоторговелльні аспекти тільзітської системи 1807-1812 рр. // Вісник АМСУ.-2005.-№1.-С.107-111.

Заняття 2. Організація митної справи в українських губерніях 1754-1914 рр.

Час: 2 год. (80 хвилин).

Методичні рекомендації. Курсант повинен розглянути і опрацювати питання, що розкривають: Російське митне законодавство другої половини XVIII ст. організаційна структура російських митних установ на території України у XVIII ст. Урядову реформу в Росії в 1802 р. та її вплив на розвиток митної системи. Кадрова політика в митних органах у ХІХ ст. Митний контроль в ХІХ ст. Митний статут – як основний нормативно-правовий акт з регулювання митної справи в Російській імперії ХІХ – початку ХХ ст. Створення в 1827 р. у складі митної системи Окремого Корпусу прикордонної варти. Боротьбу з контрабандою.

Навчальні питання

1. Миитна реформа в Росії 1753 р. і поширення російської митної системи на гетьманську Україну.

2. Організація і структура митних органів Російської імперії на території українських губерній 1776-1912 рр.

3. Митна система Австро-Угорщини в Західній Україні.

4. Законодавче забезпечення митної справи в ХІХ – на початку ХХ ст.

Тематика рефератів, доповідей, повідомлень:

1. Причини поширення митної системи Росії на територію України.

2. Порівняльний аналіз митних систем Росії та Австрії.

3. Боротьба з контрабандою в ХІХ – ХХ ст.

4. Поліційні функції митних органів ХІХ ст.

5. Виконання фіскальних завдань митними органами в ХІХ ст.

6. Соціальний та правовий статус митників ХІХ – початку ХХ ст.

Література

Основна:

  1. Морозов О.В. Історія митної справи та митної політики в Україні (V ст. до н е. – 1991 р.).– Дн-ск: АМСУ, 2005.–315 с.
  2. Архірейський Д.В. Дячок О.О., Віноградов В.Г., Колесников К.М., Морозов О.В. Історія митної справи в Україні.– К.: “Знання”, 2006.– 370 с.
  3. Додаткова:
  4. Морозов О.В. Флот митного відомства Росії ХІХ – на початку ХХ ст. // Грані.-2003.-№6.-С.16-20.

5. Морозов О.В. Митні органи в системі державної безпеки Російської імперії останної чверті ХІХ – початку ХХ ст. // Вісник АМСУ.-2005.-№2.-С.111-119.

6. Морозов О.В. З історії охорони західного митного кордону Російської імперії в 30-их рр. ХІХ ст. // Вісник АМСУ.-2005.-№3.-С.111-117.

  1. Лодыженский К.Н. История русского таможенного тарифа. – СПб., 1886. – С. 111.

8. Витте С.Ю. Национальная экономия и Фридрих Лист // Вопросы экономики. – 1992. – № 2. – С.158 – 170.

  1. Сборник договоров России с другими государствами 1856 – 1917. – М.: Госполитиздат, 1952. – № 18, 31, 34.
  2. Бородич Л.В. Військово-охоронна система Російської імперії на території України у ХІХ – на початку ХХ ст. // Історія України. – 1999. – № 6 (118) лютий. – С. 1 – 3.

11. Впровадження та розвиток митної мережі на півдні України (остання чверть XVIII – перша половина ХІХ століття): Зб. док. і матеріалів / Авт.-упор. Ю.І. Головко, В.В. Ченцов. – Дніпропетровськ: АМСУ, 2002. – С. 19 – 52.

Методичні вказівки курсантам по підготовці до семінару

1. При підготовці до семінару використати вказану вище літературу, а також конспект лекцій.

2. На виступ з повідомленням підготуватись не пізніше як за два дні. Обсяг повідомлення 1-2 сторінки. В повідомленні вказати 1-2 питання та список використаної літератури. Для оголошення повідомлення надається 5-7 хвилин під час семінарського заняття.

3. Дозволяється відповідати на питання семінару по заготовленому плану виступу.

4. На початку або у кінці семінару може проводитися письмове опитування для оцінки кожного курсанта з даної теми.

Заняття 3. Митна справа періоду УНР та Української держави (1918-1919 рр.)

Час: 2 год. (80 хвилин).

Методичні рекомендації. Курсант повинен розглянути і опрацювати питання, що розкривають: IV Універсал Центральної Ради – курс на створення національної митної системи. Робота Комісії із створення власних митних органів 23-26 березня 1918 р. Встановлення митної кордону УНР в 1918 р. Прихід до влади П.Скоропадського і початок дієвої розбудови національних митних органів. Структура Департаменту митних зборів Української держави. Соціальна та кадрова політика у митній галузі гетьманського уряду. Митну політику уряду П.Скоропадського. Україно – Кримську митну війну: травень – листопад 1918 р. Законодавство про митну справу урядів С.Петлюри і А.Денікіна.

Навчальні питання

1. Правове оформлення митної справи в УНР.

2. Створення та функціонування української митної системи. Роль П.Скоропадського у цьому процесі.

3. Митна політика урядів УНР та Скоропадського.

Тематика рефератів, доповідей, повідомлень:

1. Відображення митної складововї в конституційних актах УНР.

2. Зовнішньоторговельна стратегія українських крядів у 1918-1919 рр.

3. Україно-кримська митна війна 1918 р.

Література

Основна:

1. Морозов О.В. Історія митної справи та митної політики в Україні (V ст. до н е. – 1991 р.).–





Дата публикования: 2015-01-13; Прочитано: 1570 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.094 с)...