Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Внутрішньою глибокою індивідуальністю визначалася також творчість таких мислителів, як М. Бердяев (1874–1948), Л. Шестов (1866–1938), В. Зеньковський (1881–1962).
Поширення, навіть “наступ” об’єктивістсько-раціоналістичного (наукового) бачення світу сприймаються екзистенційно орієнтованими представниками Київської школи як джерело зростаючого трагізму та абсурдності буття. Переживши перше одкровення Бога-Отця (Старий Заповіт) і “друге одкровення” Бога-Сина (Новий Заповіт), необхідно здійснити “третє одкровення” – “антроподицею” (виправдання людини), яка рішуче пориває з будь-якою видимістю матеріального світу і через творчість реалізує свою дійсно людську, духовну свободу. Лев Шестов відстоює екзистен-ційну ідею абсурдності людського існування.
На початку XX ст. для філософії були також характерними платонівські концепції професора О. Гілярова (1856–1938), нео-кантіанські концепції професора Г. Челпанова (1862–1936) та ряд інших екзистенційно-гуманістичних концепцій.
Загалом українській філософії були притаманні такі основні риси:
– формування філософської думки українського етносу на
самобутній, міфологічній основі;
суттєве релігійне забарвлення давньоруської філософії;
відображення в давньоруській філософії віри у власні сили і здібності етносу, прагнення до єднання земель;
переважання у філософській думці Київської Русі морально-етичної проблематики співзвучної з християнськими цінностями;
дуалізм і пантеїзм української філософії XVIII ст.;
“філософія серця” як самобутня інтерпретація єдності розуму, волі, почуттів людини, як засіб пізнання, долучення її до вищого, позаземного божественного світу;
захист інтересів трудящих, боротьба проти їхнього соціального й національного гноблення;
глибоке розуміння в українській філософії XIX ст. проблем філософського матеріалізму, елементів діалектики; боротьба проти ідеалізму.
Українська філософія на початку XX ст. відображала дух української нації, але вона не була ізольованою від впливів різних філософських концепцій.
Г^агоггашіяі. завдання
1. Назвіть основні риси української філософії.
2. Чи можна літературну творчість Т. Шевченка назвати філософією? Обґрунтуйте свою думку.
3. У чому суть “філософії серця” П. Юркевича?
4. Напишіть творчі роботи на теми: “ Антропоцентризм як світоглядна риса Т. Шевченка”; “Соціально-філософські ідеї М. Драгома-нова”; “ Місце І. Франка в історії української філософської думки”.
5. Розкрийте значення філософської спадщини Б. Грінченка.
6. У чому виявлялася романтично-екзистенційна спрямованість поглядів Лесі Українки та М. Коцюбинського?
7. Прочитайте уривок із праці М. Бердяева “Досвід есхатологічної метафізики. Царство духу і царство кесаря” і проаналізуйте його.
Дата публикования: 2015-01-10; Прочитано: 790 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!