Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Облік векселів одержаних



Вексель − це цінний напір, який засвідчує безумовне грошове зобов’язання векселедавця сплатити у визначений строк визначену суму грошей власнику векселя (векселедержателю). Привабливість векселя до використання зумовлене тим, що це не тільки зобов’язання, а й цінний папір, котрий можна продати, купити, заставити, обміняти тощо. Перевагою векселя над іншою дебіторською заборгованістю є те, що за векселем можна отримати дохід у вигляді відсотків або певної суми, а також те, що він відрізняється більшою ліквідністю, ніж поточна дебіторська заборгованість.

Видавати вексель можна лише за оформленням грошового боргу за фактично відвантажені товари, виконані роботи, надані послуги.

Векселі класифікуються на:

1) прості та переказні;

2) відсоткові та безвідсоткові.

Простий вексель виписується позичальником (векселедавцем) і містить нічим не зумовлене зобов’язання сплатити певну суму грошей кредиторові (векселедержателю).

Переказний вексель виписується кредитором (векселедавцем) і містить нічим не обумовлену пропозицію до позичальника сплатити певну суму грошей третій особі.

Переказний вексель відрізняється від простого тим, що об’єднує принаймні трьох суб’єктів фінансово-господарської діяльності: векселедавця (трансанта) – особу, яка видала вексель; векселедержателя (ремітента) – особу, якій видали вексель; платника (трасата) – особу, котрій векселедавець пропонує оплатити вексель. Оскільки платник не бере участі у складанні векселя, то векселедержатель направляє після отримання вексель платнику для акцепту, тобто відмітки на бланку векселя про згоду оплатити його. У випадку повної або часткової відмови від акцепту векселя, векселедержатель має право вимагати оплатити вексель векселедавця. Фактично простий вексель є спрощеною формою переказного, у якому векселедавець та платник співпадають.

При передачі як простого, так і переказного векселя векселедержателем (індосантом) робиться передавальний напис (індосамент) на зворотному боці векселя. Якщо не обумовлено інше, індосант відповідає за акцепт та платіж.

Відсоткові векселі містять визначену ставку річного відсотка за векселем. Наприклад, отримано вексель строком на 90 днів на суму 1000 грн. із річною ставкою 10 %. Розмір доходу за векселем розраховується так:

(грн.)

У безвідсоткових векселів відсоток або входить до номінальної вартості, або відсутній. Розмір доходу за векселем дорівнює різниці номінальної вартості та фактичної суми дебіторської заборгованості. Припустимо, підприємство отримало вексель на суму 1000 грн. в погашення заборгованості розміром 700 грн. Таким чином, дохід за векселем дорівнює 300 грн. (1000 грн.-700 грн.).

Нарахування доходу за відсотками починається з дня видачі векселя, якщо в ньому не обумовлено інший строк і закінчується у день пред’явлення векселя до погашення.

Облік отриманих векселів проводиться за номінальною вартістю на рахунку 34 “Короткострокові векселі одержані”, який має два субрахунки:

341 “Короткострокові векселі, одержані в національній валюті”;

342 “Короткострокові векселі, одержані в іноземній валюті”.

Облік простого та переказного векселів подібний. Відмінності можна знайти в обліку відсоткового та безвідсоткового векселів. Тому усі господарські операції з векселями розглядатимуться для цих двох видів векселів окремо.

Приклад 4.8. 1 січня за відвантажену продукцію підприємством отримано відсотковий вексель на 90 днів від ВАТ "Коло" номінальною вартістю 2000 грн. з річною ставкою відсотка 10% в погашення заборгованості на ту ж суму. 31 березня зобов’язання за векселем та відсотки було оплачено.

Розмір доходу за векселем у вигляді відсотків дорівнює 50 грн. (2000 грн. ×0,1×90/360).

В бухгалтерському обліку операції, пов’язані із придбанням та погашенням векселя, слід відобразити наступними записами:

1. Відвантажено продукцію

Дт 361 “Розрахунки з вітчизняними покупцями” − 2000

Кт 701 “Дохід від реалізації готової продукції” − 2000

Одночасно на суму ПДВ

Дт 701 “Дохід від реалізації готової продукції” − 333,3

Кт 641 “Розрахунки за податками” − 333,3

2. Отримано відсотковий вексель





Дата публикования: 2015-01-04; Прочитано: 326 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...