Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Задачі і структура дисципліни



Охорона праці – це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів і засобів, спрямованих на збереження здоров’я і працездатності людини в процесі її трудової діяльності.

Основна задача охорони праці – звести до мінімуму імовірність уражень і виключити травматизм та професійні захворювання працюючих з одночасним забезпеченням комфорту при максимальній продуктивності праці людини.

Тобто, можна сказати, що загальна задача охорони праці є триєдина: при найменших трудових затратах, в умовах повної безпеки праці, отримати найбільшу кількість продукції.

Охорона праці відіграє важливу роль, як суспільний чинник, оскільки, якими б вагомими не були трудові здобутки, вони не можуть компенсувати людині втраченого здоров'я, а тим більше життя — те і інше дається лише один раз. Необхідно пам'ятати, що через нещасні випадки та аварії гинуть на виробництві не просто робітники та службовці, на підготовку яких держава витратила значні кошти, а перш за все люди - годувальники сімей, батьки та матері дітей.

Окрім соціального, охорона праці має, безперечно, важливе економічне значення – це і висока продуктивність праці, зниження витрат на оплату лікарняних, компенсацій за важкі та шкідливі умови праці тощо. За розрахунками Німецької ради підприємців наслідки нещасних випадків коштують у 10 разів дорожче, ніж вартість заходів щодо їх попередження. В Україні, враховуючи мізерні витрати на заходи з охорони праці, ця різниця ще більша. Фахівці Міжнародної організації праці (МОП) підрахували, що економічні витрати, пов'язані з нещасними випадками, складають 1% світового валового національного продукту. На ці кошти, орієнтовно, можна забезпечити харчування протягом року близько 75 млн. людей.

Впродовж багатовікової історії людства проблеми здоров'я та безпеки праці завжди посідали чільне місце в соціальному та економічному житті суспільства і були пов'язані з розвитком суспільного виробництва та формуванням суспільного буття. Цілком зрозуміло, що вивченню питань охорони праці приділялась серйозна увага. Вчені, інженери, лікарі, психологи, представники інших наук та фахів вивчали проблеми створення безпечних та нешкідливих умов та засобів праці. Адже саме за таких обставин людина здатна працювати високопродуктивно, створювати необхідний матеріальний потенціал суспільства, добробут усіх громадян. Тому історично склалось, що охорона праці як галузь науки виникла на перетині соціально-правових, технічних і медичних наук, науки про людину. Головними об'єктами її досліджень є людина в процесі праці, виробниче середовище, організація праці та виробництва. На підставі цих досліджень розробляються заходи та засоби, спрямовані на збереження здоров'я і працездатності людини в процесі праці.

Характерною рисою сучасного періоду розвитку суспільства є зміна домінуючої державної форми власності, перехід до демократії та економічних ринкових відносин.

Характерною рисою сучасного періоду навчання є входження нашої країни до єдиного європейського освітянського простору, що передбачає впровадження кредитно-модульної організації навчального процесу та підсумковий контроль знань шляхом тестування змістових модулів.

Вивчення дисципліни ставить високі вимоги до підготовки фахівців, до набутих ними знань, умінь та навичок, щоб вони могли добре орієнтуватися у складному сучасному техногенному середовищі, знати механізми і природу виробничих небезпек і професійних загроз, вміло використовувати існуючі способи та методи захисту від них, а також розробляти більш нові та досконаліші.

Комплекс навчальної дисципліни розрахований на студентів, які навчаються за освітньо-кваліфікаційними програмами підготовки бакалаврів, та відповідає вимогам кредитно-модульної системи організації навчального процесу (КМСОНП) і узгоджений з стандартом освіти МОН та орієнтовною структурою, рекомендованою європейською кредитно - трансферною системою (ЕСТS).

Відповідно до навчального плану теоретичний і практичний матеріал дисципліни має термін часу, що оцінюється у 5 кредитів.

Інтерактивний комплекс навчально-методичного забезпечення дисципліни передбачає допомогу студентам у засвоєнні теоретичних знань, практичних навичок і умінь з питань безпеки у виробничій сфері.





Дата публикования: 2015-01-15; Прочитано: 478 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...