Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Дослідження метеорологічних показників



Стан повітря робочої зони у виробничому приміщенні називають мікрокліматом або метереологічними умовами.

Мікроклімат виробничих приміщень визначають за такими пара­метрами:

1) температура повітря в приміщенні, °С;

2) відносна вологість повітря, %;

3) рухливість повітря, м/с;

4) теплове випромінювання, Вт/м3.

З метою створення і постійного підтримання у процесі виробни­цтва на робочих місцях сприятливих умов праці необхідно постійно контролювати параметри його мікроклімату. Періодично на окремих робочих місцях такі вимірювання здійснюють: при паспортизації їхнього санітарно-технічного стану, при технічній перевірці ефектив­ності роботи систем вентиляції, кондиціювання повітря, опалення приміщень.

Для цього застосовують різні прилади та пристрої.

Температуру повітря вимірюють за допомогою звичайних (ртутних або спиртових), парних термометрів, а для точної фіксації змін тем­ператури протягом певного часу використовують термографи.

Якщо температура повітря мінусова чи низька, використовують спиртові термометри.

Парний термометр застосовують для вимірювання температури в приміщеннях, що мають джерела теплового випромінювання. Він складається з двох термометрів – з чорним і посрібленим (світлим) резервуарами, здатними відповідно поглинати і відбивати основну частину променевої теплоти.

Термограф – прилад для безперервної реєстрації температури по­вітря, яка може змінюватись протягом терміну проведення до­слід­жень. Основним елементом приладу є біметалева пластина, виго­тов­лена з металу з різними коефіцієнтами розширення. При зміні темпе­ратури біметалева пластина деформується. Через систему важелів ве­личина деформації передається до пера самописця, фіксуючи на па­перовій стрічці, закріпленій на барабані, всі зміни температури.

Вологість повітря (абсолютну або відносну) вимірюють за допо­могою психрометрів та гігрографів.

Стаціонарний психрометр складається з двох термометрів – «су­хого» і «вологого». Резервуар вологого термометра загорнутий батис­товою тканиною, вільний кінець якої опущений в спеціальний резер­вуар, наповнений дистильованою водою. З поверхні змоченої тканини постійно випаровується волога, забезпечуючи утримання цього тер­мометра в середовищі насиченої водяної пари. Вимірювання прово­дять за спеціальними методиками. Через кожні 10–15 хв. записують показання сухого і вологого термометрів, виявляють різницю цих показань і за психрометричною таблицею визначають відносну во­логість.

Відносну вологість можна обчислити методом розрахунку. Цей спосіб застосовують у тих випадках, коли необхідно одержати най­точніші результати. Метод визначення відносної вологості за номо­грамою може мати похибку 2–5 %.

Аспіраційний психрометр за принципом визначення відносної во­логості не відрізняється від стаціонарного психрометра. За рахунок конструктивних особливостей психрометри цього типу дають більш точні результати вимірювання. Психрометр складається з двох ртут­них термометрів, розміщених у спеціальних латунних трубках, які одночасно є повітряними каналами. Через них вентилятор у верхній частині подає необхідну кількість повітря зі швидкістю 4 м/с. Привід вентилятора може бути пружинний або працювати за допомогою електродвигуна. На правий термометр надітий спеціальний батисто­вий ковпачок, який за 4–5 хв до початку вимірювань змочують дис­тильованою водою. Через 4 хв роботи вентилятор зупиняють і вико­нують відлік показань сухого і вологого термометрів. За різницею по­казань і спеціальною таблицею обчислюють відносну вологість по­вітря.

Швидкість руху повітря в атмосфері вимірюють анемометрами. Крильчастий анемометр АСО-3 фіксує швидкість повітря в діапазоні від 0,2 до 5–10 м/с, а чашковий МС-13 – від 1 до 20–30 м/с. Вимірю­вання швидкості руху повітря здійснюють за спеціальними методи­ками, а конкретні дані визначають за спеціальними графіками. Графіки визначення швидкості руху повітря для обох анемометрів наведено на рисунку 19.


Рис. 19. Графіки переведення показника числа лічильника
анемометра в показники швидкості руху повітря:

а) для крильчастого; б) для чашкового





Дата публикования: 2015-01-15; Прочитано: 437 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...