Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Обкатуванням та розкатуванням оброблюються циліндричні зовнішні та внутрішні, наскрізні та глухі поверхні, плоскі поверхні, галтелі ступінчастих, колінчастих та шліцьових валів, бокові поверхні черв’яків.
Обкатуються деталі машин, виготовлені із сирих і загартованих сталей, чавунів і кольорових сплавів. Операція здійснюється за допомогою роликів, кульок або інших деформуючих інструментів, закріплених у пристроях токарних, свердлильних, зубообробних та інших універсальних або спеціальних верстатах.
При обкатуванні поверхня ролика чи кульки переміщується по оброблюваній поверхні під певним тиском (рисунок 4.3).
Рисунок 4.3 — Зміцнення обкатуванням: а — обкатування роликом; б — обкатування кулькою
Існують зміцнюючі і зміцнюючо-згладжувальні режими обкатування. При зміцнюючому обкатуванні спостерігається інтенсивний наклеп поверхні на значну глибину і значні залишкові напруження стиснення у зміцненому поверхневому шарі, що різко підвищує опір деталей втомленості (шорсткість при цьому зростає). Обкатування здійснюють при високих питомих тисках.
Зміцнюючо-згладжувальне обкатування, поряд з підвищенням опору втомленості, забезпечує зниження вихідної шорсткості, що дозволяє в окремих випадках виключити шліфування.
Деформація металу при обкатуванні починається із втискування ролика в поверхню деталі. Вихідний контакт ролика з деталлю може бути точковим чи лінійним, залежно від конфігурації контактуючих тіл. Під дією прикладеного зусилля ролик втискується в деталь, утворюючи на її поверхні відбиток (рисунок 4.4), форма якого відіграє важливу роль у наступному процесі пластичного деформування.
Глибину H розповсюдження пластичної деформації у функції сили Р втискування ролика і межі текучості σт матеріалу, який деформується, можна визначити за формулою
h = . (4.2)
Рисунок 4.4 — Схема контакту роликів із деталлю: а — перед початком втискування; б — під деформуючим навантаженням; в — після навантаження |
Після завершення пластичної деформації ролик і деталь знаходяться у пружно-напруженому стані, який врівноважує прикладне зовнішнє зусилля (рисунок 4.4, б). Напружений стан деталі в контакті з роликом визначається не вихідною (рисунок 4.4, а), а пластично-деформованою в результаті втискування формою її поверхні. Після зняття навантаження ролик набуває вихідної форми, а на деталі залишається відбиток (рисунок 4.4, в), форма і розміри якого залежать від конфігурації контактуючих тіл до втискування і твердості матеріалу деталі.
Ролики колового профілю широко застосовуються при чистовій обробці і є основним інструментом для зміцнення. Прямокутний відбиток утворюється при лінійному вихідному контакті ролика з деталлю. Умовою утворення лінійного контакту є рівність абсолютних величин кривизни профілю ролику і деталі вздовж лінії контакту. Наприклад, лінійний контакт має циліндрична деталь із роликом прямокутного профілю в осьовому перерізі.
Ролики виготовляють як прохідні (рисунок 4.5 а, б) — для обробки поверхонь циліндричних деталей із вільним виходом інструмента (ширина циліндричного пояска дорівнює 2…5 мм при обробці невеликих деталей і 12…15 мм — крупних), так і спеціальні — для обробки галтелей і канавок (рисунок 4.5 в, г). При обробці галтелей застосовують також клиновидний ролик (рисунок 4.5 д). Ролики виготовляють із сталі Х12М, ХВГ, 5ХНМ, У10, Х12 і ХШ15; їх робочі поверхні мають твердість не менше, ніж 59…63 НRC. Довговічність роликів можна підвищити наплавленням твердого сплаву.
Рисунок 4.5 — Форма роликів обкатування: а, б — прохідні ролики; в, г — спеціальні ролики для обробки галтелей і канавок; д — ролики клиновидної форми |
Твердість поверхні при обкатуванні підвищується для всіх матеріалів, і чим вища міцність оброблюваного матеріалу, тим більший оптимальний тиск обкатування. Твердість збільшується до глибини 2 мм, однак на глибині 1…1,5 мм збільшення твердості стає незначним.
Дата публикования: 2014-12-11; Прочитано: 493 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!