Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

IV мозковий шлуночок



IV шлуночок є похідним заднього мозкового пухиря. У зв'яз­ку з цим його порожнина з'єднується з центральним каналом спинного мозку і водопроводом середнього мозку. Нижня стін­ка — ромбоподібна ямка (назва походить від форми) є дном IV шлуночка, вона утворена задньою частиною мосту і довгас­того мозку та обмежена верхніми і нижніми ніжками мозочка. На ромбоподібну ямку проектуються ядра V—XII пар черепних нервів. Медіально проектуються рухові ядра, латерально — чутливі, між ними — вегетативні. Верхня стінка, або покрів­ля, утворена двома пластинками, які мають назву верхнього та нижнього мозкових парусів. Нижній мозковий парус вистеле­ний листком судинної оболони головного мозку, судини якої утворюють судинне сплетення IV шлуночка. Вважають, що судинне сплетення продукує спинномозкову рідину.

Середній мозок (mesencephalon)

розвивається із третього мозкового пухиря і складається з ніжок мозку (pedunculi cerebri) та покрівлі середнього мозку (tectum mesencephalic Порожни­ною середнього мозку є водопровід, який має довжину близько 2 см і сполучає IV шлуночок з III шлуночком.

Покрівля розміщена на задній поверхні середнього мозку. Поверхневу її частину називають пластинкою покрівлі, яка завдяки поздовжній і поперечній борозні поділяється на два верхні і два нижні горбки. Кожен із них продовжується у від­повідні пучки волокон, які мають назву ручки горбків. Ручки горбків продовжуються у проміжний мозок: верхні ручки пе­реходять у бічне, нижні — у присереднє колінчасті тіла.

Ніжки мозку представлені двома масивними валиками, які розходяться під гострим кутом і занурюються у речовину півкуль великого мозку. Між ніжками знаходиться міжніжкова ямка, яка вкрита тонкою перетинкою з великою кількістю невеликих отворів для кровоносних судин. Ця перетинка має назву міжніжкової, або задньої пронизаної, речовини.

Внутрішня будова середнього мозку

На поперечному розрізі визначають:

1) пластинку покрівлі;

2) покришка, яка є верхнім відділом ніжок мозку;

3) основу ніжок, які є переднім відділом ніжок мозку. Між основою і покришкою знаходиться чорна речовина,

клітини якої містять меланін. Вважають, що вона координує акти жування і ковтання, регулює м'язовий тонус. Основа ні­жок — це біла речовина, тут проходять низхідні провідні шля­хи. Покришка ніжок містить сіру і білу речовину. Остання представлена як висхідними, так і низхідними шляхами. Сіра речовина покришки представлена ядрами: червоним ядром (пар­не), центральною сірою речовиною, яка знаходиться навколо водопроводу мозку, де локалізуються ядра III та IV пар череп­них нервів, ядра ретикулярної формації, власні ядра покриву.

Сіра речовина покрівлі середнього мозку утворює ядро ниж­нього і ядро верхнього горбків.

Між пластинкою покрівлі і мозочком розташовані два тя­жі білого кольору — верхні ніжки мозочку, які обмежують з боків верхній відділ ромбоподібної ямки.





Дата публикования: 2014-11-28; Прочитано: 936 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.005 с)...