Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Джерела утворення виробничих відходів АТП
У процесі експлуатації технічного обслуговування і ремонту рухомого складу автотранспорту на АТП утворюються різні промислові відходи, які за певних умов чинять шкідливий вплив на довкілля. На рис. 4.18 наведено структурну схему основних виробничих відходів АТП.
Спрацьовані нафтопродукти
До складу спрацьованих нафтопродуктів входять спрацьовані моторні оливи, трансмісійні оливи, консистентні мастили, індустріальні мастила, а також нафтопродукти, якими миють агрегати і вузли.
Дослідження показали, що об'єм спрацьованих олив і мастил залежно від модифікації автомобілів, їх технічного стану, умов роботи рухомого складу мають різний склад і можуть становити від 13 до 33 % витрати свіжих.
Раціональна організація збирання, зберігання і повторного використання на АТП спрацьованих нафтопродуктів має велике екологічне і економічне значення. Вона надає можливості не лише запобігати забрудненню довкілля нафтопродуктами, але і забезпечує раціональне споживання вихідної сировини їх виробництва -нафти.
Встановлено три групи збирання спрацьованих нафтопродуктів:
Оливи моторні спрацьовані - сюди входять і моторні оливи, які використовують в трансмісіях в суміші з індустріальними мастилами.
Мастила індустріальні спрацьовані - разом із виділеними із спрацьованих емульсій суміші індустріальних мастил, турбінних, компресорних і т. і.
Суміші нафтопродуктів спрацьовані - маються на увазі ті, що застосовують як миючі рідини: бензин, керосин, дизельне паливо, трансмісійні оливи і т. і.
Змішування спрацьованих олив і інших нафтопродуктів із продуктами ненафтового походження не допускається.
Для збирання відпрацьованих нафтопродуктів і їх заміни на автомобілях застосовують спеціальне обладнання; пересувні ємності, возики, деки тощо.
Найефективнішими є стаціонарні пости для заміни олив і промивання двигунів зі спеціальними пристроями, які надають можливості механізувати процес зливання спрацьованих олив і промивних рідин. З метою забезпечення якісного збирання спрацьованих олив і промивних рідин на АТП мають бути обладнані пункти збору. Розміщують їх при складах паливомастильних матеріалів або на постах заміни мастил і промивки двигунів.
Зібрані за групами нафтопродукти мають бути направлені на підприємства, які спеціалізуються на збиранні нафтопродуктів та їх подальшій переробці
Стічні води
До стічних вод відносять води, які в процесі використання забруднюються різними компонентами. Це води, що використовують в миючих установках для зовнішнього миття автомобілів та їх окремих агрегатів, на фарбувальних ділянках, а також дощові води, які забруднюють різні компоненти з території автопідприємства. Тому в загальному випадку стічні води в своєму складі мають нафтопродукти, поверхнево-активні речовини миючих засобів, залишки фарби і розчинників, а також пісок, глину та інші тверді частинки. Природно, що без відповідного очищення стічні води не можуть направлятись у водойми чи каналізацію та використовуватись в оборотному водопостачанні. Такі води мають відповідати певним санітарно-технічним вимогам, до яких відносяться:
гранично-допустима концентрація (ГДК) нафтопродуктів має становити 25 мг/л;
біохімічна потреба в кисні (БПК), тобто масова концентрація кисню, необхідна для окислення органічних речовин у стічних водах аеробними бактеріями при 20 °С, не повинна перевищувати 50 мг/л;
-хімічна потреба в кисні (ХПК), тобто масова концентрація кисню, необхідна для повного окислення забруднень, не повинна перевищувати БПК більш яку 1,5 рази;
водневий показник кислотності та лужності рН має знаходитися в межах 6,6-8,5;
загальна концентрація солей у стічних водах не повинна перевищувати 10 г/л;
гранично допустимі концентрації синтетичних поверхнево-активних речовин - 20 мг/л.
Для забезпечення таких вимог стічні води автопідприємства проходять очищення на очисних спорудах. Основним у цьому процесі є очищення води, що використовувалась для мийки автомобілів. Як правило, процес очищення включає етапи очищення води від піску, глини та інших твердих частинок, очищення води від нафтопродуктів та утилізацію видалених забруднень. Розроблені типові проекти очисних споруд і установок. Схема однієї з таких установок моделі "Кристал", яка була розроблена інститутом Мосводоканал-НДІпроект, широко використовувалась в автопідприємствах, показана на рис. 4.19.
Установка має приймальний резервуар 1 стічної води, насос 2, що подає стічні води, віброфільтр 3, бункер 4 для збирання осаду, блок очищення стічних вод від нафтопродуктів, який має камеру 6 грубого (первинного) очищення води, камеру 7 для остаточного очищення стічних вод, збиральника 5 чистої очищеної води, насос 11 з патрубком 12, що подає чисту воду в миючу установку, збиральник 8 нафтопродуктів з патрубками 9 - для відведення нафтопродуктів і 10-для зливання води в осад.
Забруднена вода надходить в резервуар 1 стічних вод, коли рівень води в резервуарі досягне середнього датчика сигналізатора рівня, автоматично включається насос 2, далі вода під тиском 2,0-2,5 кгс/см2 надходить трубопроводом у віброфільтр 3; після фільтрації з віброфільтра вода надходить у блок вторинного очищення від нафтопродуктів спочатку в камеру 6 грубого (первинного) очищення, а далі в камеру 7 для остаточного (вторинного) очищення, звідки вона потрапляє у збиральник 5 чистої води.
Осад у вигляді піску, мулу і т. і. накопичується в конусній частині віброфільтра 3, з якого його періодично видаляють в бункер 4 осаду.
В камері грубого очищення води проходить коалесценція (укрупнення частинок) емульсії і утворення прошарку нафтовідходів. Прискорення скидання нафтовідходів з поверхні води здійснюють подаванням стиснутого Повітря; далі нафтовідходи самопливом надходять у збиральник 8, а звідти патрубком 9 на установку для спалювання.
Очищена від нафтопродуктів вода з камери 6 грубого очищення надходить в камеру 7 остаточного очищення води. Воду, що пройшла остаточне очищення, зливають у збиральник 5 чистої води; коли рівень води в збиральнику 5 сягає датчика сигналізатора рівня води (на рисунку не зображено), включається насос 11 чистої води, який подає очищену воду в систему зворотного водопостачання.
Спрацьований електроліт і свинцевий шлам
На АТП у великих об'ємах зберігають сірчану кислоту для приготування електроліту акумуляторних батарей. У процесі ремонту батарей утворюється спрацьований електроліт - шкідлива для довкілля речовина, яка потребує нейтралізації.
При експлуатації акумуляторних батарей у них утворюється свинцевий шлам, який випадає з анодних пластин активної маси. На дно акумуляторних батарей попадають також свинцевий пил і шматочки крихких свинцевих пластин.
Середній вміст шламу у спрацьованій акумуляторній батареї становить від 15 до 25% її маси. До складу сухого шламу входить: свинцю 70%, сурми 1%, вісмуту 0,1% і міді 0,2%. Тому мийка акумуляторних банок в місцях, де можливе попадання у стічні води або фунт залишків відпрацьованого електроліту і свинцевого шламу, недопустима. Лом акумуляторного свинцю (як цінного металу) необхідно збирати.
Для нейтралізації кислот у відпрацьованих електролітів використовують будь-який лужний реагент. Найчастіше - вапно, вуглекислий кальцій і магній. Для збирання свинцевого шламу застосовують спеціальну установку для митгя акумуляторних банок. Щоб запобігти забрудненню довкілля у процесі приготування та заливання в акумуляторні батареї електроліту також застосовую і ь спеціальні установки.
Відходи ацетиленових генераторів
На АТП в результаті застосування ацетиленових генераторів для зварювання і різання металу утворюються відходи карбіду кальцію. Погано організоване збирання, зберігання і утилізація цих відходів призводить до забруднення фунту і стічних вод.
Зберігати відходи ацетиленових генераторів необхідно в металевих ящиках, конструкція яких надає можливості здійснювати завантажування транспортного засобу без втрат.
Відходи ацетиленових генераторів можуть використовуватись у будівництві при проведенні штукатурних робіт і біління. Використання вказаних відходів не дає великої економії будівельних матеріалів, але сприяє раціональній утилізації, що запобігає попаданню цієї шкідливої речовини у фунт і водойми у разі вивезення відходів у відвали.
Для повної ліквідації на АТП відходів ацетиленових генераторів необхідно переходити на централізоване забезпечення ацетиленом.
Спрацьована гальмівна рідина
Для запобігання попадання гальмівної рідини в навколишнє середовище необхідно в автопідприємстві використовувати для прокачування гальмівної системи автомобіля свіжою гальмівною рідиною спеціальну установку.
Злиту при цьому відпрацьовану гальмівну рідину відстоюють і очищену частково використовують повторно, а забруднену - утилізують
Спрацьовані антифриз і вода з систем охолодження
Через розширення використання в системах охолодження автомобільних двигунів рідин, що замерзають за низьких температур (антифризів), які містять отруйну речовину етиленгліколь, виникає небезпека забруднення ним фунту і стічних вод. Тому на АТП має бути налагоджено збирання, зберігання і утилізація спрацьованих антифризів.
Для перевезення і зберігання як свіжих, так і спрацьованих антифризів застосовують металеві бочки чи балони з пробками чи кришками, які щільно закриваються. На тарі, в якій зберігають антифриз, обов'язково має бути напис "Отрута" і знак отруйної речовини.
На АТП, не устаткованих засобами прогрівання двигуна при зберіганні автомобілів на відкритих стоянках в зимовий період, воду зливають у фунт. Ця вода містить сполуки заліза й інших металів, які утворюються внаслідок корозії деталей системи охолодження двигуна. Масове зливання води з систем охолодження призводить до забруднення ґрунту цими сполуками. З огляду раціонального використання води, усунення забруднення фунту і водойм шкідливими речовинами, які у ній містяться, а також зменшення утворення накипу в системі охолодження двигуна таку воду доцільно використовувати повторно.
Спрацьовані фільтри і брудне ганчір'я
Після технічного обслуговування і поточного ремонту автомобілів на АТП накопичується велика кількість спрацьованих фільтруючих елементів, а також брудного ганчір'я.
Фільтруючі елементи з фільтрів, які знімають з автомобіля, містять моторні оливи. Наприклад, різниця за масою між відпрацьованим і новим фільтрувальним елементом становить від 160 до 250 г.
У зонах обслуговування і ремонту автомобілів має бути налагоджена чітка організація збирання таких елементів і використання ганчір'я. Зберігають названі відходи в закритих металевих ящиках під накриттям з метою запобігання попадання в них атмосферних опадів і подальшим забрудненням зливових вод нафтопродуктами.
Найефективнішим заходом утилізації спрацьованих фільтруючих елементів і брудного ганчір'я є спалювання в котельнях.
Автотранспортні засоби, що відпрацювали свій строк,
і їх складові
Шляф утилізації наведених вище виробничих відходів відомі і широко використовуються. В останній час значну увагу приділяють розробленню методів утилізації зношених автомобілів і їх вузлів.
В 1992 році в м. Базелі (Швейцарія) проведено спеціалізований симпозіум, присвячений питанню утилізації старих автомобілів. Рішення цієї важливої з огляду екології задачі можливе, якщо її вирішення буде враховуватись на стадії розроблення нових моделей автомобілів і вибору матеріалів їх вузлів Такий принцип прийнятий провідними автомобільними фірмами світу.
Наприклад, 87 % загальної маси вантажного автомобіля фірми Зсапіа, який складається приблизно з 8 тис. деталей, після закінчення строку служби може надходити до повторної<> ішкориетання. Як приклад можна розглянути автомобіль марки Я113Н 4x2. Його маса близько 5,9 т. Матеріали розподіляються так: сталь - 2400 кг; чавун - 1300 кг; сталевий лист - 1200 кг; гума - 600 кг; алюміній -130 кг; пластмаси - ЗО кг; свинець - 50 кг; мідь - ЗО кг; лаки - ЗО кг; цинк - 4 кг. Після зняття з експлуатації автомобіля і його розбирання" на повторну переробку надходять чорні метали, алюміній, свинець і мідь. Пластмаси і гума можуть перероблятися з витримуванням вимог охорони довкілля, якщо точно відомо їх склад. Фірма Зсапіа ввела маркування деталей з гуми і пластмас у відповідності до німецьких стандартів \ЮА260. Для зменшення впливу лаків і їх розчинників останнього часу використовують нанесення лаків напилюванням і використання лаків на водній основі.
Аналогічні роботи проводить фірма Уоікзшадеп, зокрема на легкових автомобілях Ооіг, в яких усі пластмасові деталі також мають маркування, 60 % з них виготовлені з матеріалів, придатних до повторного використання.
Дата публикования: 2014-11-28; Прочитано: 2629 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!