Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Під факторами ґрунтоутворення розуміють елементи природного середовища, які безпосередньо діють на материнські гірські породи.
Початок вченню про фактори ґрунтоутворення поклав В.В. Докучаєв. Він встановив, що формування грунтового покриву пов’язано з фізико-географічним середовищем та історією його розвитку. Він дав визначення поняття грунтів як поверхневих мінерально-органічних утворень, які мають власне походження і є результатом сукупної дії: материнської гірської породи, живих і мертвих організмів, клімату, рельєфу місцевості, віку країни.
В.В. Докучаєв це виразив за допомогою формули: , де Г – грунт, К – клімат, О – організми, Г – гірські породи, Р – рельєф, В – вік, f – функція (результат взаємодії)
Поряд з п’ятьма природними факторами виділяють ще шостий – виробничу діяльність людини, яка має як прямий, так і побічний вплив на ґрунтоутворення і грунтовий покрив.
Різні комбінації факторів ґрунтоутворення на земній кулі утворили багато типів грунтів.
У 1892 році В.В. Докучаєв видав наукову працю «До вчення про зони природи», в якій сформулював взаємозв’язки та співвідношення між факторами ґрунтоутворення – фактори рівнозначні і незамінні, тобто вони діють разом і сукупно. Неможливо, наприклад, уявити формування грунту без участі клімату. Водночас він допускав можливість існування провідного фактора ґрунтоутворення у визначених умовах.
Після В.В. Докучаєва виникли різні підходи до оцінки ролі факторів у процесах ґрунтоутворення. Наприклад, К.Д. Глінка серед факторів ґрунтоутворення провідну роль відводив клімату і рослинності. С.О. Захаров (1928) поділяв усі фактори на активні і пасивні. До активних він відносив біосферу, атмосферу і гідросферу, а до пасивних – материнську породу і рельєф місцевості.
У кінці 30-х років 20 століття почалася дискусія про головний, або провідний фактор ґрунтоутворення. В.Р. Вільямс, зокрема, віддавав перевагу біологічному. Значення вчення про фактори ґрунтоутворення виняткове, тому що знаючи співвідношення між типом і властивостями грунтів з одного боку, і факторами ґрунтоутворення – з другого, легше зрозуміти використання на практиці властивостей грунтового покриву, пояснити походження грунту, напрямок його розвитку.
Дата публикования: 2014-11-28; Прочитано: 1942 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!