Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

STÍN PERSONY



K personě gravettienu musíme přičíst i hygienu a výchovu k čistotě. Tuto oblast můžeme plně aplikovat pro lidské chování z etologie zvířat v obecné rovině a Murdockův seznam takové chování předpokládá. Známe-li personu gravettienců, můžeme lehce popsat i její opak-negativ. To co se snažíme naopak před ostatními skrýt a dáváme si pozor, abychom tak nepůsobily. Opak účesů budou rozcuchané vlasy, opak dekorativního umění bude neumělé a hrubé umístění několika rádoby ozdob, opak zdobení těla bude jeho prázdnota nebo zanedbání či spíš počmárání, opakem tkaní budou otrhané kožešiny a opakem čistoty bude špína.

Samozřejmě je dnes možné najít v samotné psychologii další autory, které Jungovu personu dále rozvíjejí, ale stejně je řada autorů, které se věnují i opačné straně, která čítá mechanismy, které nám brání racionálně posuzovat odlišná nebo málo známá etnika. Možných mechanismů znesnadňujících kritické posouzení paleoetnik jsem našel ke čtyřicítce. A několik jich bylo od samotného C.G.Junga. Ten nejlépe registrovatelný je právě onen negativ persony, který Jung nazývá STÍNEM (Stevens 1994).

Tento stín vyvoláváme z freudovského nevědomí, abychom jej promítli do našich představ o nepříteli, či někom vzdáleném, jiném, nepochopitelném nebo odlišném. Jungův stín jako opak persony je lehce odhalitelný, protože je jen jednoduchým opakem persony a tak ptá-li se nás někdo, jestli jsou obrázky paleolitických lidí v učebnicích, muzeích, encyklopediích a televizních pořadech věrohodné - není nic snadnějšího než ho zaúkolovat, aby v daných materiálech registroval četnost výskytu Jungových stínů.

Murdockův výčet oblastí společného chování pro moderního člověka:

Atletické sporty, dávání darů, dekorativní umění, dělba práce, doby jídla, domovská pravidla, eschatologie, etika, etiketa, etnobotanika, folklór, gesta, hry, hygiena, chirurgie, jazyk, kalendář, kosmologie, kouzla, kultura obývání, léčení vírou, lékařství, manželství, náboženský rituál, námluvy, návštěvy, obchod, osobní jména, označení příbuzenských vztahů, pohostinnost, pohřební obřady, pojmy pro duši, poporodní péče, populační politika, porodnictví, potravní tabu, pověry, pozdravy, pozorování počasí, pracovní kooperace, pravidla dědění, příbuzenské skupiny, rituály pohlavního dospívání, rodinné hodování, rozdělávání ohně, rozdílnost společenského postavení, sexuální omezení, smírné oběti nadpřirozeným bytostem, společenská organizace, štěstí, tabu incestu, tanec, tkaní, trestní sankce, účesy, vaření, věštění, vláda, vlastnická práva, výchova, výchova k čistotě, výklad snů, zákon, zdobení těla, zhotovování nástrojů, zvyky v těhotenství, žertování.

Literatura:

Petr Václav: Kritický úvod do teorie přírodního výběru. Perez, Praha, 1996.

Stevens Anthony, Jung, Oxford University Press, Oxford, 1994 (překlad: Štěpán Kovařík, Jung, Argo, Praha 1996)

Wilson Edward O.: On Human Nature. Harward University Press, Harward 1978, (překlad:E.Bakalář a Z.Urban, O lidské přirozenosti, Nakladatelství





Дата публикования: 2014-11-18; Прочитано: 747 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.005 с)...