Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Лабораторна робота №2. 1.Теоретичні відомості



Дослідження частотних характеристик двоелементних двополюсників

1.Теоретичні відомості

Будь-яке електричне коло, яке розглядають відносно двох зажимів, називається двополюсником. За характером елементів двополюсники поділяються на реактивні, які складаються з індуктивностей і ємностей, і двополюсники з втратами, які включають в себе активні опори. Реактивні двополюсники представляють собою ідеалізовані електричні системи, які наближаються за своїми властивостями до фізично реалізуємих кіл з малими втратами. Вони широко використовуються в електричних колах із спеціальними частотними характеристиками, особливо в фільтрах і вирівнювачах.

Частотною характеристикою реактивного двополюсника називають залежність його опору чи провідності від частоти. Частотні характеристики різних двополюсників мають цілий ряд загальних властивостей:

1. Кількість резонансних і антирезонансних частот у реактивних двополюсників на одиницю менше кількости елементів (резонансною називається така частота, при якій опір реактивної схеми дорівнює нулю, антирезонансною – частота, при якій опір наближається до нескінченності).

2. Резонансні і антирезонансні частоти в реактивному двополюснику чередуються.

3. З урахуванням знака реактивний опір двополюсника в діапазоні між найближчими антирезонансними частотами із збільшенням частоти збільшується.

4. При частоті, яка дорівнює нулю, опір реактивного двополюсника може наближатися до нуля (без урахування витрат) або до нескінченності, у залежності від характеру втрат при даній частоті; той же висновок дійсний і для частоти, яка наближається до нескінченності.

5. Якщо при ω = 0; Z(ω) = 0, то в даному реактивному двополюснику першою йде антирезонансна частота; якщо при ω = 0, Z(ω) →∞, то першою йде резонансна частота.

Наведені загальні властивості реактивних двополюсників дозволяють побудувати графіки частотних характеристик конкретних схем.

У даній роботі досліджуються двохелементні реактивні двополюсники – резонансний і антирезонансний контури, схема яких наведена на рис. 1.

Рис.1

У резонансний контур входять послідовно включені індуктивність L1 і ємність C1 і він має одну резонансну частоту ω1, яка визначається наступним чином:

. (1)

Частотна характеристика резонансного контуру може бути визначена за допомогою формули

, (2)

де ω – поточна частота.

Антирезонансний контур складається з паралельно включеної індуктивності L2 і ємності C2 і має одну антирезонансну частоту ω2:

. (3)

Частотна характеристика антирезонансного контуру визначається за допомогою наступної формули:

. (4)

Графіки частотних залежностей двоелементних двополюсників приведені на рис. 2 (а – для резонансного контуру, б – для антирезонансного контуру).

У реальних схемах реактивних двополюсників через втрати в елементах при резонансних і антирезонансних частотах Z(ω) не дорівнює нулю або нескінченності, а мінімально чи максимально відповідно. При цьому для резонансних частот Z(ω) практично дорівнює активним втратам в елементах.

Рис.2

2.Вимірювальна установка

Схема вимірювальної установки приведена на рис. 3.

Рис.3

Опір R =100 Ом підключений для обмеження струму в схемі. Напруга і частота задаються за допомогою генератора вимірювального прибору П321. Вимірювання модуля опору реактивного двополюсника виконується непрямим методом за величинами напруги і струму. В якості реактивного двополюсника поперемінно вмикаються резонансний і антирезонансний контури.

Вимірювання частотних характеристик слід проводити в діапазоні частот від 0.3 до 15 кГц.

Параметри реактивних двополюсників вибирають за вказівкою викладача.

Без перевірки схему не вмикати!!!





Дата публикования: 2014-11-18; Прочитано: 958 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2025 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.12 с)...