Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Класифікація і оцінка зобов'язань



Згідно з П(с)БО-2 зобов'язання - це заборгованість підприємства, що виникла внаслідок минулих подій і погашення якої, як очікується, призведено до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють у собі економічні вигоди.

Зобов'язання виникає тільки тоді, коли актив отримано, або коли підприємство укладає угоду придбати актив.

Погашення зобов'язання може здійснюватися:

· сплатою грошових коштів;

· передаванням інших активів;

· наданням послуг;

· заміною даного зобов'язання іншим;

· перетворенням зобов'язання на капітал.

Зобов'язання можуть бути монетарними і немонетарними.

Монетарні зобов'язання погашаються грошовими коштами, немонетарні -товарами, роботами, послугами.

Для визначення балансової вартості зобов'язань використовують такі види оцінок:

Ø історична собівартість;

Ø поточна собівартість;

Ø вартість розрахунку (платежу);

Ø теперішня вартість.

Історична собівартість зобов'язання — сума надходжень, отриманих в обмін на зобов'язання, суми грошових коштів чи їх еквівалентів, що, як очікується, будуть сплачені з метою погашення зобов'язання під час звичайної діяльності підприємства.

Поточна вартість зобов'язання - недисконтована сума грошових коштів чи їх еквівалентів, яка була б необхідна для погашення зобов'язання на поточний момент.

Вартість погашення - недисконтована сума грошових коштів або їх еквівалентів, що, як очікується, буде сплачена для погашення зобов'язань під час звичайної господарської діяльності підприємства.

Теперішня вартість - теперішня (дисконтована) вартість майбутніх чистих відпливів грошових коштів, які, як очікується, будуть необхідні для погашення зобов'язань під час звичайної діяльності підприємства.

В балансі виділяються такі види зобов'язань:

а) забезпечення наступних витрат та платежів;

б) довгострокові зобов'язання;

в) поточні зобов'язання.

Поточні зобов'язання:

• заборгованість по розрахунках з бюджетом по податках та інших платежах,

• кредиторська заборгованість постачальникам і підрядчикам за отримані від них товари, роботи, послуги;

• заборгованість з оплати праці;

• заборгованість зі страхування;

• авансові платежі замовників;

• короткострокові кредити банку;

• нараховані до сплати дивіденди, відсотки тощо.

Термін погашення поточних зобов'язань - операційний цикл підприємства або 12 місяців, починаючи з дати балансу.

До складу довгострокових зобов'язань відносяться:

ü довгострокові кредити банків;

ü інші довгострокові фінансові зобов'язання;

ü відстрочені податкові зобов'язання.

Прикладом інших довгострокових зобов'язань можуть бути зобов'язання за довгостроковими облігаціями, облігаціями, випущеними за номінальною вартістю та облігаціями, випущеними зі знижкою (дисконтом).

Відстрочене податкове зобов'язання виникає тоді, коли обліковий прибуток тимчасово більший ніж оподатковуваний прибуток.

Відстрочене податкове зобов'язання розраховується як встановлена податкова ставка від суми тимчасових різниць, на яку оподатковуваний прибуток менше, ніж обліковий прибуток.

У складі забезпечень наступних витрат і платежів (рядки 400-430 Ф1) відображуються витрати на оплату майбутніх відпусток, гарантійні зобов'язання тощо, величина яких на дату балансу може бути визначена тільки шляхом прогнозних оцінок, а також залишки коштів цільового фінансування і цільових надходжень, які отримані з бюджету та інших джерел.

Приклад.

Підприємство реалізує вироби та здійснює їх обслуговування протягом двох років. Витрати на гарантійне обслуговування за оцінкою попередніх періодів становить 5% від загальної вартості реалізованих виробів.

Протягом року чистий доход від реалізації становив 100000 грн. Отже, у балансі на кінець звітного року по статті "інші забезпечення" необхідно відобразити непередбачене зобов'язання у сумі 5000 грн. (100000 х 0,05).

Поточні зобов'язання підприємства по податках і платежах відображаються на рахунку № 64 "Розрахунки за податками й платежами", який має такісубрахунки:

№ 641 "Розрахунки за податками"

№ 642 "Розрахунки за обов'язковими платежами"

№ 643 "Податкові зобов'язання"

№ 644 "Податковий кредит"

За кредитом рахунку № 64 "Розрахунки за податками й платежами" відображаються нараховані платежі до бюджету, на дебеті - належні до відшкодування з бюджету податки, їх сплата, списання тощо.

На субрахунку № 641 "Розрахунки за податками" ведеться облік податків, які нараховуються та сплачуються відповідно до чинного законодавства (податок на прибуток, податок на додану вартість, інші податки).

На субрахунку № 642 "Розрахунки за обов'язковими платежами" ведеться облік розрахунків за зборами (обов'язковими платежами), які стягують відповідно до чинного законодавства, та облік, який не ведеться на рахунку №65 "Розрахунки зі страхування".

На субрахунку № 643 "Податкові зобов'язання" ведеться облік суми податку на додану вартість, визначену із суми одержаних авансів (попередньої оплати) за готову продукцію, товари, інші матеріальні цінності та нематеріальні активи, роботи, послуги, що підлягають відвантаженню (виконанню).

На субрахунку № 644 "Податковий кредит" ведеться облік суми податку на додану вартість, на яку підприємство має право зменшити податкове зобов'язання.

Аналітичний облік розрахунків за податками й платежами ведеться за їх видами.





Дата публикования: 2014-11-18; Прочитано: 593 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...