Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Міжнародні товарні аукціони: суть, види, техніка проведення аукціонів



Аукціони - традиційна форма міжнародної торгівлі, яка представляє собою різновид відкритих прилюдних/неприлюдних торгів, на яких реалізуються аукціонні (попередньо оглянуті) товари певної номенклатури (риба, тютюн, ліс, чай, хутро, коні тощо), предмети розкошу, антикваріат, витвори мистецтва.

Міжнародні товарні аукціони (МТА) - це особливі, спеціально організовані ринки у заздалегідь обумовлених місцях, які діють з певною періодичністю у встановлені час та строки. На МТА продаються товари, які мають індивідуальні властивості. Завдяки їх індивідуальним властивостям та особливостям (наприклад, для хутра - колір, відтінок, пухнатість та м’якість волосяного покрову, шовковистість, розмір шкірки тощо) виключається заміна іншими аукціонними товарами, однаковими за назвою. Саме з цією метою організується їх попередній огляд або дегустація. Попередній огляд є обов’язковою умовою аукціонної торгівлі, тому що ні організатори аукціону, ні продавці після продажу товару з аукціону не приймають жодних претензій відносно якості товару (крім прихованих дефектів).

Техніка проведення аукціонів по різних товарах має свої специфічні властивості, які визначаються у першу чергу характером товару, але, зазвичай, процедура МТА складається із 4-х стадій:

1. Підготовка аукціону, яка включає:

а) сортування та підборку товару по можливо однорідних якісних ознаках; розсортований товар розбивається на партії, які називаються лотами (lots). У лот підбирається товар, однорідний за якістю. Кожному лоту привласнюється номер, під яким він заноситься до каталогу даного аукціону з зазначенням сорту та кількості одиниць товару у даному лоті. На підставі каталога у порядку нумерації проводиться продаж товарів на аукціонних торгах. Звичайно у каталогу однакові за якісними показниками лоти йдуть один за одним, утворюючи ряди - стрінги (strings), які у каталозі відокремлюють один від одного, лініями. З кожного лоту чи стрінгу (які знаходяться на складі) береться представницький взірець, котрий має повністю відповідати за всіма характеристиками товару, що знаходиться у даному лоті чи стрінгу. Ці взірці виставляються у демонстраційних залах для огляду, а товар - на складах, але з таким розрахунком, щоб при бажанні покупець зміг оглянути його повністю. Кількість взірців по різних товарах неоднакова та встановлюється в залежності від цінності та стандартності кожного виду.

Як правило, підготовка аукціону починається за 2-3 місяця до майбутнього аукціону;

б) складання каталогу, який містить: зміст з зазначенням загальної кількості різних видів товару, запропонованого на продаж; перелік усіх лотів з зазначенням номеру кожного з них, сорта, кількості одиниць товару у кожному лоті; умови аукціонної торгівлі, в яких зазначаються порядок огляду товарів (дата та час), порядок продажу та фіксації цін, порядок укладання контрактів, право продажу товарів третім особам, порядок зняття товару з торгів, порядок оплати аукціонних товарів з зазначенням банків, через які повинно здійснюватись відкриття акредитивів та оплата, порядок та умови страхування, відповідальність за повну чи часткову втрату товару, принципи митних платежів, процент, який збирається з вартості придбаних товарів на користь адміністрації аукціону, порядок та час розгляду суперечок між сторонами; дату відкриття аукціону, його тривалість, місце проведення, час, встановлений для огляду товарів, час проведення торгів, а також останній день платежу за придбані товари.

в) реалізацію реклами аукціону, яка передбачає повідомлення можливих покупців про місце та час проведення аукціону, про кількість та асортимент товарів, які пропонуються на аукціон. З цією метою за 1,5 - 2 місяці до початку аукціону в ЗМІі розміщуються рекламні оголошення, в яких вказується дата та місце проведення аукціону та приблизні кількості товарів, що пропонуються на продаж. Постійним та можливим покупцям висилають рекламну брошуру-проспект, в якій вказуються основні умови даного аукціону та додається запрошення взяти участь у торгах.

2. Попередній огляд товарів, якийпочинається за тиждень або за 10 днів до відкриття торгів. Кількість днів, відведених для ознайомлення з аукціонною колекцією, залежить від її розмірів та від раціональної організації огляду. Скорочення терміну, що відводиться для огляду, досягається шляхом удосконалення обладнання залів, де проводиться огляд відібраних від кожного лоту взірців товарів (встановлення зручних вішалок для хутра, спеціальних столів для огляду взірців, ламп денного освітлення, штор на вікнах, рухомих візків для взірців). Відібрані взірці повинні повністю відбивати усі особливості товару у представленому ними лоті. Покупці повинні мати можливість вивчити характеристики товару та встановити відповідність фактичних характеристик даним каталога. Організатори несуть відповідальність за перше і за друге. Покупці ретельно оглядають взірці та роблять у каталогу позначки про лоти, що їм сподобались, та ціну, яку вони могли б заплатити за них. Покупець може ознайомитись не тільки із взірцями, але й з усім лотом. На аукціонах чаю та тютюну здійснюється дегустація відібраних покупцем взірців. Покупці під час огляду можуть придбати взірці партій, які їм сподобались, для додаткової перевірки їх якості.

3. Проведення аукціонних торгів відбувається у заздалегідь призначений день та час у спеціальному аукціонному залі, котрий має вид амфітеатру. За столом на підвищенні перед покупцями розташовується президія аукціону - аукціоніст, що веде продаж, та його помічники (асистенти), завданням яких є спостерігати за поведінкою покупців. Над столом висить табло, де висвічуються порядкові номери лотів, що пропонуються на продаж. Покупці розміщуються за окремими столами або рядами, які розташовані амфітеатром. Перед кожним покупцем встановлюється номер, під яким він зареєстрований на даному аукціоні.

Існує три основних способи проведення аукціону:

а) традиційний (англійський) аукціон- це аукціонний торг з підвищенням цін, який може вестись прилюдним та неприлюдним способом. Техніка проведення прилюдного аукціону з підвищенням цін: аукціоніст оголошує номер чергової партії лоту, на спеціальному табло засвічується названий номер; аукціоніст називає вихідну продажну ціну, яка звичайно є приблизною ринковою ціною, яка існувала в міжаукціонний період; якщо ніхто з покупців не подасть знак підняттям руки або олівця, кивком голови або вигуком "так" про свою згоду купити товар, аукціоніст зменшує ціну доти, доки хто-небудь не виявить свого бажання купити; якщо один або декілька покупців подадуть знак про своє бажання купити даний лот, аукціоніст підвищує ціну - починається торг; у правилах проведення торгу зазначається мінімальна надвишка, яка, зазвичай, становить 1 - 2,5% початкової ціни. Надвишка до ціни стандартна, наприклад, при ціні до 10 дол. США - 10 центів, при ціні понад 10 дол. - 25 центів. Якщо після триразового запитання "хто більше?" ("any more?", "any advance") не має пропозиції про підвищення ціни з боку покупців, аукціоніст вдаряє молотком у знак того, що торг з даної партії закінчений і вона вважається купленою тим покупцем, котрий запропонував найвищу ціну. Покупцю, який купив перший лот у стрінгу та бажає придбати за тією ж ціною інші лоти з даної партії (стрінга), віддається перевага перед іншими покупцями.

У випадку виникнення розбіжностей за адміністрацією аукціону зберігається право перепродажу будь-якого лоту. Усі претензії повинні бути заявлені адміністрації до початку продажу наступного лоту.

У тих випадках, коли через відсутність інтересу до певного лоту або з причин змови покупців не вдається досягти наміченого рівня продажної ціни, аукціоніст має право без пояснень зняти лот з торгу. Після продажу усіх лотів непродані лоти можуть знов бути виставлені для продажу.

При неприлюдному торгу (німому) покупці подають аукціоністу заздалегідь встановлені знаки про згоду підвищити ціну на встановлену величину надвишку. Аукціоніст кожного разу оголошує нову ціну, не називаючи покупця. Неприлюдне проведення торгу дозволяє зберігти у таємниці ім’я покупця;

б) «голандський» аукціон (Dutch auction), який починається зі штучно завищеної ціни та ведеться з її зниженням. Суть цього способу полягає у наступному. Аукціоніст призначає максимальну ціну, яка засвідчується на циферблаті, встановленому в аукціонному залі, та знижує її доти, доки один з учасників торга не виявить бажання здійснити угоду шляхом натискання кнопки на закріпленому за ним місці. Натисканням кнопки він зупиняє стрілку, котра рухається, і на циферблаті з’являється номер, під яким даний покупець зареєстрований у організаторів аукціону. Записавши номер покупця, аукціоніст гасить циферблат та переходить до продажу наступного лоту. Такі аукціони популярні у європейських країнах. На них продаються партії овочів, фруктів, риби, автомобілі second-hand, будинки. У Голландії ця механізована система використовується при проведенні 150 аукціонів. Крім того, вона широко використовується у Данії, ФРН, Бельгії та у меншому ступеню - у Франції, Італії, Канаді. Зазначена система не дотримується основного принципу аукціонної торгівлі, а саме: передача товара у розпорядження покупця, котрий запропонував в результаті торгів найвищу ціну. При цій системі не відбувається фактично ніякого торгу між покупцями. Тому у Голландії при продажу товарів, котрі швидко псуються, почала застосовуватись нова, більш досконала система, в якій, як і у попередній, використовується циферблат із рухомою стрілкою. Оператор встановлює стрілку на найнижчій ціні. Кожний покупець має на закріпленому за ним місці кнопку, яку він натискає, коли бажає здійснити покупку за запропонованою ціною. Якщо одночасно декілька покупців натиснуть кнопки, стрілка просунеться до вищої ціни та на спеціальному табло поряд з циферблатом засвітяться номера цих покупців. Стрілка буде рухатись до більш високої ціни, доки не залишиться один покупець. У цей момент стрілка зупиниться та з’явиться номер цього покупця. Угода вважається укладеною і не може бути анульована іншим покупцем;

в)аукціон «втемну» (sealed-bid auction), на якому усі покупці представляють свої ставки одночасно, а товар продається тому покупцю, котрий виставив найбільшу ціну (або покупається у того, хто запропонував найменшу ставку). Такий вид аукціону часто використовується при розміщенні підрядів на будівництво, прокладку доріг. У США практикується продаж казначейських облігацій на sealed-bid auction.

Вивчення практики аукціонних торгів показує, що за самі загальні умови усі три види аукціонів дають однаковий середній результат. Ця особливість аукціонів відома як «теорема еквівалентності доходів».

4. Оформлення та виконання аукціонних угод (розрахунки з покупцями та відвантаження товару), яке включає: а) укладання контракту; б) розрахунки з покупцем; в) відвантаження проданих товарів. Адміністрація видає покупцю у день продажу товару або на наступний день контракт, який є документом, що підтверджує укладену в аукціонному залі угоду. У ньому зазначаються: покупець та найменування товару; номер лота; найменування та кількість представлених у ньому позицій; ціна та сума; на чиє ім’я необхідно виписати рахунок; куди і яким видом транспорту відправити товар.

Покупець підписує контракт і повертає його у контору аукціону, собі залишає копію. За умовами більшості МТА забороняється перепродаж товару до повної його оплати. Це гарантує продавця від неоплати проданих лотів, що вимагало б їх зберігання до наступного аукціону.

Покупець, котрий купив товар за дорученням, може переоформити контракт на ім’я фірми-замовника. На підставі контракту виписується рахунок на оплату, який передбачає внесення авансу (не менше 30 - 35% вартості товару) покупцем на рахунок організаторів аукціона, решта суми оплачується з безвідзивного підтвердженого акредитива при отриманні товару або після його відвантаження, але не пізніше вказаного строку. Підтверджений акредитив означає, що уповноважений банк бере на себе (на прохання банку-емітенту) відповідальність за платіж з акредитива (доручення про платіж) при виконанні експортером усіх необхідних умов. Усі витрати по переказу аванса, відкриттю акредитива та банківській комісії оплачується покупцем. У випадку неуплати за товар (протягом 21 дня з моменту укладання угоди) організатор аукціона може вважати угоду порушеною та розпоряджатися товаром на свій розсуд. Збитки, які при цьому виникли, покриваються за рахунок аванса фірми-покупця. При неуплаті аванса адміністрація аукціону також вважає угоду такою, що не відбулася, висуваючи покупцю вимогу по відшкодуванню збитків.

Покупець має дати письмове доручення про відвантаження товару з зазначенням маркировки, точної адреси, виду транспортування та форми страхування в "Інструкції про відвантаження".

Строки вивезення товару з аукціонного складу залежать від виду товару. Деякі товари - квіти, овочі, риба та інші, які швидко псуються, вивозяться негайно після оформлення контракту, деякі - через 2-3 тижні в залежності від умов аукціонної торгівлі.

На світовому ринку деякі особливості має продаж дорогоцінних каменів, зокрема алмазів та діамантів, який здійснюється у вигляді оптових покупок. Оптові покупки - це купівля та продаж невеликими партіями з метою подальшого перепродажу або професійного використання алмазів та здійснюються під час "сайтів", котрі організуються не менше 10 разів на рік. При проведенні сайтів кожному з постійних оптових покупців вручається бокс з певною кількістю алмазів відомого асортименту, які підлягають оцінці. Вартість кожного боксу визначається заздалегідь та жорстко фіксується, виключаючи торги з цього приводу. Від оптовиків, яких нараховується 150-170 (фірми США, Японії, Індії, Ізраїлю), алмази надходять на великі гранильні підприємства, потім - до оптовиків, які торгують готовими діамантами, від останніх - до виробників ювелірних виробів і далі - у торгівлю. Основним принципом міжнародної торгівлі алмазами є принцип "продаж з одного джерела", яким є Центральна організація зі збуту (ЦЗО) алмазів, організаційно оформлена у 1934 із штаб-квартирою у Лондоні. Ініціатор створення ЦЗО - південноафриканська фірма "Де Бірс". ЦЗО контролює приблизно 80% обсягу поставок цієї сировини на світовий ринок. Постачальниками виступають країни - найбільші виробники - видобувачі алмазів (Австралія, Заір, Ботсвана, ПАР, Росія), які мають свою постійну, узгоджену квоту. Завдяки дотриманню цього принципу продажу на світовому ринку вдалось добитись стабільності цін на алмази, незважаючи на економічні кризи, які зачіпили численні сировинні ринки, перед усім, ринки нафтопродуктів.

Незначна частина аукціонних товарів реалізується через контракти, котрі укладаються у міжаукціонний період, та зі складів, на базі та з урахуванням цін, зафіксованих на попередньому аукціоні.

Незважаючи на те, що МТА, як і біржі, мають тенденції до зниження обсягів через сировинну спрямованість, продаж окремих аукціонних товарів зростає - чаю, хутра, золота, дорогоцінних каменів.





Дата публикования: 2014-11-18; Прочитано: 3115 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...