Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Паскаль



Мова програмування Паскаль була розроблена в 1967—1971 pp. Ніклаусом Віртом і названа на честь французького математика і механіка XVII ст. Блеза Паскаля. Порівняно з Алголом, Паскаль мав дещо спрощені синтаксичні правила, тому став більш популярним. Особливої популярності Паскаль набув після випуску 1984 року зручного компілятора Турбо Паскаль, розробленого компанією Borland International.

У Паскалі було введено декілька принципово нових типів даних, в ньому вперше стала можливою розробка програм у стилі структурного (процедурного) програмування, ідеї якого було розвинуто в інших мовах та системах програмування. Паскаль (та породжене ним візуальне середовище Delphi) і зараз залишається однією із найпопулярніших мов програмування. Завдяки простоті та чіткості його основна сфера використання — це навчання основ програмування в середніх та вищих освітніх закладах.

Бейсік (BASIC)

Мова програмування Бейсік була розроблена в середині 1960 pp. Назва походить від словосполучення Beginner's All-purpose Symbolic Instruction Code (багатоцільовий символьний код для початківців). Бейсік створювався для навчальних цілей і вважається найпростішою серед мов програмування високого рівня. За допомогою нього можна було легко створювати невеликі програми, для великих проектів він не підходив через погану підтримку процедурного програмування. Серед позитивних рис цієї мови треба виділити невеликий розмір його інтерпретатора (деякі версії - до кількох кілобайт). У наш час мова Бейсік (та його візуальне продовження Visual Basic) — одна із найпопулярніших мов програмування з дуже широким спектром використання. За кількістю версій мова посідає перше місце серед мов програмування (серед його версій є навіть компільовні, наприклад, Microsoft Quick Basic).

СІ (С) ТА СІ++ (C++)

Компільовна мова програмування Сі була розроблена 1972 року в компанії Bell Laboratories Деннісом Рітчі. Назва походить від номера проекту, який створювався в компанії Bell (С -третя буква англійського алфавіту). Спочатку Сі не призначалася для масового використання та мислилася як проміжна між мовами програмування високого та низького рівнів. Вона поєднує дуже високу продуктивність та компактність коду та всі переваги структурної мови програмування. Завдяки цьому Сі невдовзі стала найпопулярнішою мовою програмування. Серед її недоліків треба відмітити дещо високу складність вивчення мови порівняно з Паскалем чи Бейсіком.

Сі++ — об'єктно-орієнтована версія мови програмування Сі розроблена 1980 року в компанії Bell Laboratories Б'ярном Страуструпом. Сі++ унаслідувала всі переваги мови Сі і значно розширила її можливості. В наш час ця мова (та її візуальні середовища Visual C++, C++ Builder) вважається найбільш універсальною і популярною (наприклад, з її допомогою були створені операційні системи Windows). Мова Сі++ стала своєрідним стандартом у програмуванні, сьогодні її повинен знати кожний програміст.

1.2. Класифікація мов програмування

Якщо класифікувати мови програмування з урахування можливостей процесора комп’ютера, то можна ввести поняття «рівень мови програмування».

Якщо мова програмування створена для використання зі спеціальним типом процесора та враховує його особливості, то таку мову називають мовою програмування низького рівня.

Для будь-якого процесора мовою найнижчого рівня є мова асемблера. У кожного типу процесорів своя мова асемблера, тому програми, написані асемблером на одному комп'ютері; можуть зовсім на працювати на іншому. За допомогою мов програмування низького рівня створюються дуже ефективні програми (з точки зору швидкості та розміру). Можна навіть вважати, що чим нижчий рівень мови програмування, тим програми на ньому ефективніші. Недоліком мов програмування низького рівня є складність у вивченні цих мов, тому звичайно такими мовами володіють тільки висококласні програмісти.

Мовою програмування високого рівня вважається мова, яка майже не враховує особливостей процесора (чим менше враховує, тим рівень вищий). Мови високого рівня звичайно ближчі до людини, ними володіє широке коло програмістів, ними створюється більша частина сучасного програмного забезпечення. Звичайно програми, написані мовою високого рівня, можна використовувати на будь-якому комп'ютері. Недоліком цих мов є дещо низька ефективність їх програм у порівнянні з програмами мови низького рівня. Найвищий рівень в наш час мають системи візуального проектування.

Серед мов програмування високого рівня звичайно виділяють дві основні групи:

Алгоритмічні мови програмування слугують для подання алгоритмів. Часто вони використовують символіку, близьку до математичної. Звичайно сучасні алгоритмічні мови програмування мають засоби для реалізації структурного (процедурного) програмування (див. вище). Алгоритмічні мови складають переважну більшість сучасних мов програмування, до них належать Паскаль, Сі, сучасні версії Бейсіка та інші.

Мови дескриптивного програмування (від англійського слова descriptive — описовий) — це мови, які описують не способи розв'язання задач (як це роблять алгоритмічні мови), а логічний або функціональний взаємозв'язок між об'єктами, поняттями предметної області. Поняття предметної області формують базу знань програми. Робота з програмою відбувається у формі складання запитань, відповіді на які формуються програмою на основі бази знань. Дескриптивні мови програмування поділяються на мови логічного програмування (наприклад, Пролог), які описують предметну область за допомогою засобів математичної логіки, та мови функціонального програмування (наприклад, Лісп), які описують зв'язки між поняттями через ієрархію функцій.

Класифікація мов програмування


Отже всі програми поділяться на мови низького та високого рівня.

Та програми, що написані на мовах програмування високого рівня комп'ютер "не розуміє". Для того, щоб він міг виконати програму, її потрібно перекласти на машинну мову. Для такого перекладу використовують спеціальні програми, що мають назву - транслятори. Транслятор - це програма, що призначена для перекладу тексту програми з однієї мови програмування на іншу. Процес перекладання називається трансляцією.

Розрізняють два типи трансляторів:

- компілятори

- інтерпретатори.

Компілятор перекладає відразу всю програму, а потім вона виконується ПК.

Інтерпретатор перекладає програму по одній команді та виконує також по одній команді.

Як і будь-яка, мова програмування має свій алфавіт.

З алфавітом мови познайомить група «Мовознавців».





Дата публикования: 2014-11-18; Прочитано: 634 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2025 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...