Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Основні частини технологічного процесу машинобудівного виробництва



Однією з основних частин ТП є технологічна операція (ТО).

Технологічною операцією називають закінчену частину ТП, яка виконується на одному робочому місці. При обробці довільної заготовки на металорізальному верстаті всі зв'язані з цим дії до обробки наступної заготовки на цьому верстаті відносяться до однієї ТО.

Установ — частина ТО, яка виконується при одному закріпленні заготовки або складальної одиниці. Наприклад, центрування заготовки вала на токарському верстаті виконуються в два установа (по черзі центрується кожен з двох торців заготовки). Слід відмітити, що на двосторонньому центрувальному верстаті ця операція виконується в один установ (одночасно з двох торців).

На рис.1. показана заготовка, що обробляється навкруги і кріпиться в трьох кулачковому патроні. Якщо необхідно обробити незначну кількість заготовок, то вони будуть оброблені в одну ТО і два установа. Якщо ж необхідно обробити значну кількість заготовок, то ця робота може бути виконана в дві ТО по одному установу у кожній.

Позиція — окреме фіксоване положення, яке займає заготовка або складальна одиниця відносно інструмента або нерухомої частини пристрою для виконання визначеної частини ТО.

На рис.2 показано фрезерування поверхонь 1 і 2 у двох позиціях. Заготовка закріплена на поворотній частині 3 пристроя 4. У першій позиції (а) обробляють уступ, після чого, не розкріплюючи заготовку, повертають ії на 180°, фіксуючи положення поворотної частини пристрою за допомогою фіксатора 5, і фрезерують уступ 2 (б). При обробці заготовок на токарно - револьверному верстаті позицією вважають кожне з послідовних положень револьверної голівки для запровадження в дію нового інструмента.

 
Рис.1.Токарна обробка вала Рис. 2. Фрезерна обробка кришки
       

Технологічну операцію можна розділити на технологічні і допоміжні переходи.

Технологічний перехід (ТПр)— закінчена частина ТО, що характеризується незмінністю режиму роботи верстата та застосовуваного інструменту, а також незмінністю поверхонь заготовки, що обробляються або з'єднуються при складанні. На рис. 3 показане обточування двох ступіней вала двома різцями в один ТПр. Якщо ж вести обробку цих ступіней послідовно одним різцем, то вона буде складатися з двох ТПр. Тобто зміна поверхні заготовки, що обробляться або режиму оброблення обумовлює зміну ТПр.

Рис. 3. Обробка двох ступіней вала.  

Допоміжний перехід — закінчена частина ТО, яка необхідна для виконання ТПр і визначається з дій людини і (або) обладнання, та не супроводжуються зміною форми, розмірів і шорсткості поверхонь заготовки.

Прикладами допоміжних переходів можуть служити установка заготовки, зміна інструмента, підведення інструмента, поворот різцевої голівки та ін.

Тпр складається з робочих і допоміжних ходів.

Робочий хід — закінчена частина ТПр, що складається з однократного переміщення інструмента відносно заготовки і супроводжується зміною форми, розмірів, шорсткості поверхні або властивостей заготовки. За кожен робочий хід знімається один шар матеріалу заданої товщини.

Допоміжний хід — закінчена частина ТПр, що складається з однократного переміщення інструменту відносно заготовки, але не супроводжується зміною її форми, розмірів, шорсткості поверхні або фізико-механічних властивостей. Допоміжний хід необхідний для виконання робочого ходу. Наприклад, допоміжним ходом супорта токарського верстата є переміщення його у вихідне положення після обточування заготовки.

Запитання для самоперевірки:

1. Технологічна операція, визначення, приклади.

2. Установ, як елемент технологічного процесу, визначення, приклади.

3. Позиція, як елемент технологічного процесу, визначення, приклади.

4. Технологічний перехід, визначення, приклади.

5. Допоміжний перехід, як елемент технологічного процесу, визначення, приклади.

6. Робочий хід, як елемент технологічного процесу, визначення, приклади.

7. Допоміжний хід, як елемент технологічного процесу, визначення, приклади.

Література: [1, с.6-8].





Дата публикования: 2014-11-26; Прочитано: 391 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...