Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Мета лекції: ознайомлення з поняттям внутрішніх цін та методами їх встановлення, надання уявлення про них як про інструмент регулювання економічних відносин в межах підприємства



Основні питання лекції:

6.1. Поняття ціни з точки зору виробника і споживача.

6.2. Витрати виробництва і практика їх обліку на рівні підрозділів.

Рекомендована література: [6, с. 45-48], [7, с. 6], [10, с. 186-187], [13, с. 350-370], [17, с. 53-56]

6.1. Поняття ціни з точки зору виробника і споживача


Існує загальний підхід до визначення ціни, який схематично наведено в рис. 2.10.

 
 

Рис. 2.10 - Межі реального прояву ціни

Внутрішня ціна в практиці внутрішнього обігу виконує ті самі функції, що і ринкова ціна (рис.2.11).


Рис. 2.11 - Функції внутрішніх цін

Основна мета внутрішніх розрахунківдосягається в тому разі, якщо рівень внутрішніх цін забезпечує найбільш ефективне функціонування існуючої системи управління підприємством

Кожне підприємство формує свою власну систему внутрішніх цін. Однак можна виділити два основні чинники, що впливають на вибір системи внутрішньофірмового ціноутворення:

- стиль управління вищого керівництва;

- професійна орієнтація керівництва підприємства.

В умовах розширення економічної самостійності структурних підрозділів виникає потреба у використання внутрішніх цін як економічного елемента управління структурними підрозділами з боку адміністрації підприємства
Внутрішні ціни формуються з урахуванням взаємозв'язку загальнозаводських критеріїв оцінки роботи з критеріями, що характеризують роботу окремих підрозділів. Через систему внутрішніх цін визначаються орієнтири для роботи структурних підрозділів, цим опосередковано регламентуються всі дії підрозділів.

6.2. Витрати виробництва і практика їх обліку на рівні підрозділів

Облік витрат структурними підрозділами підприємства включає три основні напрямки (рис. 2.12, 2.13).


Рис. 2.12 - Напрямки обліку витрат структурними підрозділами


Рис. 2.13 - Види витрат

Цей розподіл легко застосовується до будь-якої індивідуальної виробничої операції, яка здійснюється в кожному структурному підрозділі, оскільки кожна з них пов’язана з використанням сировини або матеріалів, потребує витрат робочого часу, який повинен бути оплачений, і тягне за собою появу накладних видатків, що пов'язані з використанням енергії, інструментів, обробкою виробів і контролем.
Прямі витрати – це витрати, величина яких залежить від обсягу виробництва або від часу, що витрачений на виготовлення продукції.
Непрямі витрати -мають більш загальний характер.

Такий розподіл витрат дозволяє визначити не тільки виробничу (за прямими витратами), але й повну собівартість одиниці продукції даного виду.

Вважається, що витрати виробництва (собівартість) краще за все контролювати за місцем виникнення, центрами витрат та центрами відповідальності.

Місця виникнення це структурні підрозділи підприємства, що здійснюють виробничий процес або його обслуговують.





Дата публикования: 2014-11-26; Прочитано: 129 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...