Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Загальна психологічна характеристика процесу навчання



До особливого виду діяльності, як вказувалось раніше, належить навчання, в процесі якого молоді покоління готуються до трудової діяльності і оволодівають знаннями, вміннями і навичками, накопиченими попередніми поколіннями. Навчання має місце там, де дії людини керуються свідомою метою засвоїти певні знання, навички, вміння, форми поведінки і види діяльності. Навчання є специфічною людською діяльністю. Воно є можливим лише на тій сходинці розвитку, коли людина оволодіває здатністю регулювати свої дії усвідомленою метою.

Навчання складається з певних операцій (пасивного сприйняття і засвоєння зовнішньої інформації; активного самостійного пошуку і використання інформації; із зовні організованого пошуку, знайдення і використання нової інформації). Процес навчання, який здійснюється в спеціально організованих формах, потребує усвідомлених дій, які підпорядковані певним цілям і вимогам навчального процесу. Тому в навчальній діяльності відбувається розвиток організованості, наполегливості, самоконтролю, витривалості та ін. Навчання, як процес пізнавальної діяльності, базується на психологічних закономірностях. Він детермінується педагогічними умовами – змістом навчання, його організацією і методами. Можна говорити про певні етапи в розвитку навчання. Вищий етап розвитку навчання характеризується сформованими навичками самостійного добування нових знань. Процес навчання характеризується постановкою перед учнями завдань проблемного типу, які потребують від них самостійного пошуку способу вирішення проблеми.

Навчальна діяльність має фазовий характер. Так, психологічними дослідженнями встановлені певні фази в розвитку навчальної діяльності учнів. На першій фазі відбувається переосмислення ситуації яка склалася, підвищується загальна готовність до виконання розумової діяльності, підвищується організованість діяльності учнів, що пов’язано в першу чергу, з формуванням установки на об’єкт навчання, з пристосуванням пізнавального і чуттєвого рівня до нового виду діяльності.

У другій фазі (нестійке пристосування) системи мотивів, потреб та інтересів, в тісній взаємодії з вольовою діяльністю, утворюють необхідні передумови для подальшого пристосування до виконання трудової діяльності. В цьому періоді відмічається вироблення таких якостей, як працелюбність, наполегливість в досягненні мети, уважність, самоорганізація, акуратність у навчанні, спостережливість та ін. З’являється інтерес до засвоєння природничих, технічних і гуманітарних наук.

На третій фазі (стійка адаптація), коли мета повністю усвідомлена і з'являються передумови для її досягнення, вся система рівнів діяльності приходить у відповідність з основною метою навчання. В цій фазі формуються якості, які свідчать про вироблення в учнів загальних і спеціальних умінь, які необхідні в майбутньому. До таких якостей можна віднести вміння мотивувати і планувати свою діяльність, приймати рішення в складній ситуації, самостійність, вміння передбачати і оцінювати результати своєї діяльності, логічність в судженнях, принциповість, відповідальність. Відмічається ріст спеціальних знань і вмінь, здібності сприйняття і пам’яті швидко і кваліфіковано переробляти спеціальну інформацію, виявляються здібності до творчої діяльності, формується професійна спрямованість знань і якостей. Зростає зібраність в складних ситуаціях, розвивається почуття відповідальності, почуття власної гідності та ін.

Психологічні основи регуляції трудового навчання мають свої психологічні особливості. Психологія трудового навчання, як виду пізнавально-практичної діяльності, має декілька основних напрямів: психологія формування трудових знань, умінь і навичок; психологія формування поглядів і переконань; психологічні умови досягнення певного рівня професіоналізму. регуляція трудового навчання здійснюється виходячи з традиційно складених етапів в організації пізнавально-практичної діяльності людей. Перший етап ґрунтується у сприйнятті необхідної інформації про специфіку роботи, її характер і психофізіологічні властивості. Учні засвоюють трудове завдання на основі спостережень за об’єктами праці або попереднього знайомства з трудовим процесом. На другому етапі відбувається усвідомлення основних положень, які лежать в основі трудової діяльності. Учні “приходять” до розуміння процесу праці, отримують нові знання про працю. На третьому етапі відбувається закріплення отриманих знань через систему вправ, самостійної практичної роботи, додаткових пояснень. На четвертому етапі отримані знання поступово включаються в практичну діяльність. На всіх етапах формування трудових знань, умінь та навичок вони повинні контролюватися і перевірятися, що дозволить учням вносити корективи в процесі трудового навчання.





Дата публикования: 2014-11-19; Прочитано: 2734 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2025 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.011 с)...