Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Заходи безпеки при проведенні та кріпленні гірничих виробок



1.ПАСПОРТ ПРОВЕДЕННЯ ТА КРІПЛЕННЯ ПІДЗЕМНИХ ВИРОБОК.

При зміні гірничо-геологічних і виробничих умов паспорт переглядається в добовий термін. До перегляду паспорта роботи повинні вестись з виконанням додаткових заходів щодо безпеки, зазначених у книзі нарядів дільниці, у наряд-путівках посадових осіб.

До початку робот керівник дільниці або його заступник (помічник) ознайомлює працівників та посадові особи дільниці під розписку з паспортом, а також із змінами, що вносяться до нього.

1. Паспорт складається відповідно до проектів будів­ництва (реконструкції) шахти, розкриття і підготовки (реконструкції) горизонту, блоку, панелі.

2.Паспорт складається для кожної підготовчої виробки та камери, які проводяться поза виїмковою дільницею.

3. Паспорт розробляється головним технологом шахти і начальниками видобуткових дільниць та служб і затверджується головним інженером; або директором шахти.

4. Паспорт розробляється та основі прогнозних даних про гірничо-геологічні умови. У випадках непередбаченої зміни гірничо-геологічних чи виробничих умов начальник дільниці повинен внести зміни чи доповнення в паспорт і в добовий строк затвердити їх.

5. Паспорти знаходяться у начальника дільниці, голов­ного технолога шахти і начальника дільниці ВТБ. Началь­никам спеціалізованих дільниць видаються розділи паспор­та відповідно до виконуваних робіт. Начальник дільниці зобов'язаний ознайомити під розпис робітників та інже­нерно-технічних працівників дільниці з паспортом виїм­кової дільниці (паспортом проведення й кріплення підзем­них виробок). Списки працівників з їх підписом і датою про ознайомлення з паспортом, його змінами або допов­неннями зберігаються разом з паспортом у начальника дільниці.

6. Паспорт складається з графічної частини і поясню­вальної записки. Копії графічної частини паспорта виві­шуються в нарядній і на дільниці (у гірничих виробках).

7. Графічна частина паспорта є виконавчим докумен­том і складається з таких розділів.

7.1. Гірничо-геологічний прогноз.

7.2. Проведення, кріплення і ремонт підготовчих виробок.

На лист наносяться:

а) поздовжній і поперечний розрізи виробки в масштабі 1:100 або 1:50, на яких повинні бути показані:

переріз і розміри виробки, а також ніш і сполучень, ії розміщення відносно до пласта вугілля і бокових порід;

конструкція і розміри постійного і тимчасового кріплення, мінімальне і максимальне відставання від вибою, відстань між вісями рам постійного й тимчасового кріп­лення. розклинювання рам з породами покрівлі, розташу­вання затяжок, спосіб заповнення закріпного простору;

типи і розміщення прохідницького і транспортного ус­таткування, ВМП з вентиляційними трубами, величини зазорів між кріпленням і устаткуванням, місця складування матеріалів; розміщення і розміри водовідвідних канав, тротуарів;

б) переріз виробки до і після перекріплення в разі неможливості забезпечення безремонтного підтримання. Поздовжній переріз виробки на місці перекріплення. Кіль­кість і місця установлення стояків підсилення кріплення, величина підривки порід, щільність встановлення і попе­речні розміри кріплення, місця розклинювання рам, роз­міщення міжрамних стяжок, спосіб заповнення порожнин закріпленням;

в) деталі кріплення в масштабі 1:10;

г) таблиця витрат кріпильних матеріалів;

д) графік організації робіт, графік виходу робітників, характеристика вибою;

є) шляхи пересування людей запасними виходами.

7.3.Заходи з охорони праці і безпеки робіт.

7.4. Енергопостачання.

7.5. Транспортування вугілля, породи, матеріалів і устаткування та перевезення людей.

8.Пояснювальна записка до паспорта складається за вище зазначеними розділами з обґрунтуванням (у разі необхідності) прийнятих рішень і параметрів, поясненням і доповненням окремих позначень графічної частини та зберігається разом з паспортом. Вона не повинна дублювати проект, графічну частину паспорти, типові інструкції з охорони праці та експлуатації устаткування, нормативні й довідкові документи.

2. МІНІМАЛЬНІ ПЛОЩІ ПОПЕРЕЧНИХ ПЕРЕРІЗІВ ГОРИЗОНТАЛЬНИХ І ПОХИЛИХ ВИРОБОК.

Таблиця 3

  Виробки   Мінімальна площа поперечн- ого перерізу, м2   Мінімальна висота від підошви (головки рейок) до кріплення або устаткування, м
1. Головні відкатні і вентиляційні виробки, людські хідники для механізованого перевезення   9,0   1,9  
2.Дільничні вентиляційні, проміжні, конвеєрні та акумулювальні штреки, дільниці бремсберги й похили 6,0 1,8
3. Вентиляційні просіки, печі, косовики та інші виробки 1,5   0,7  
4. Дільничні виробки, що перебу­вають у зоні впливу очисних робіт, людські хідники, не призначені для механізованого перевезення людей   4,5   1,8  

3.МІНІМАЛЬНІ ВЕЛИЧИНИ ПРОХОДІВ ДЛЯ ЛЮДЕЙ І ЗАЗОРІВ У ГІРНИЧИХ ВИРОБКАХ.

Малюнок 2.

Ширина проходів для людей і зазори повинні бути витри­мані за висотою виробки, не меншою за 1,8 м від підошви (тро­туару). Проходи по всій довжині виробки повинні влаштовува­тися, як правило, з одного боку. Забороняється в двоколійних виробках влаштування проходів між коліями.

4.ВИМОГИ ПБ ПРИ КРІПЛЕНІ ГІРНИЧИХ ВИРОБОК.

Порожнини, що утворюються за кріплен­ням, необхідно закладати (забучувати). Спорудження постійного кріплення, а та­кож прибирання вугілля і породи після підривних робіт у підготовчих виробках проводяться під захис­том тимчасового кріплення.

У слабких і нестійких породах (сипких, м'яких, пливунах, схильних до обвалення) виробки проводяться із застосуванням передового кріплення, щитів або іншими спеціальними способами.

Збійка виробок проводиться згідно зі спеціальними заходами, затвердженими головним інже­нером шахти.

Відставання постійного кріплення від вибоїв підготовчих виробок визначається паспортом, але не повинно бути більше ніж мі 3 м.

На початок нового циклу відставання постійного кріплення від вибою (крім кам'яного, бетонного, залі­зобетонного) не повинно перевищувати кроку його установки.

Дозволяється відставання постійного кріплення від вибою на відстань, більшу за крок установка кріплення (або меншу за подвійний крок установки) при міцності порід за шкалою Протод’яконова, більшій за 7.

Під час проведення підготовчих виробок з підриванням бокових порід відставання породного вибою від вугільного має бути не більше ніж 5 м.

Під час проведення виробок по вугіллю широким вибоєм при ширині розкосини понад 5м необхідно мати з'єднаний зі штреком закріплений косовик, що служить запасним виходом і вентиляційним хідни­ком.

У підготовчих виробках, що проводяться слідом за очисним вибоєм, відставання породного вибою від вугільного вибою лави не повинно переви­щувати 5м, якщо в очисній виробці застосовується індивідуальне кріплення, 8 м - при механізованому кріпленні і 11 м - при вийманні вугілля стругами.

У разі проведення, поглиблення або ремонту похилої виробки люди, що в ній працюють, захищаються від небезпеки падання зверху вагонеток та інших предметів двома міцними зас­лонами, конструкції та місця розташування яких затверджуються головним інженером шахти (шахтобудівельного управління).

5.ВИМОГИ ПБ ПРИ ПРОВЕДЕННІ ГІРНИЧИХ ВИРОБОК.

Заміна гірничопрохідницького устаткуван­ня у вибої виробки, що проходиться, допускається з дотриманням таких вимог:

а) у разі розміщення пульта управління машині­ста в кабіні або торці гірничопрохідницького устат­кування зазор між переміщуваним і нерухомим устаткуванням повинен бути не меншим, ніж 0,2 м, а між устаткуванням і кріпленням - не меншим за 0,25 м з обох боків виробки;

б) у разі розміщення пульта управління машині­ста з боку гірничопрохідницького устаткування за­зор між переміщуваним і нерухомим устаткуван­ням повинен бути не меншим, ніж 0,2м, а між устат­куванням і кріпленням - не меншим за 0,7 м з боку переміщуваного і за 0,25 м - з боку нерухомого устаткування;

в) під час розминки один із механізмів повинен перебувати в нерухомому стані;

г) при використанні самохідних вагонів зазори до кріплення виробок повинні бути по 0,7 м з обох боків на висоті 1,8 м від підошви.

При проведенні похилих виробок перебування лю­дей нижче від місця роз'їзду гірничопрохідницького устаткування під час маневрування забороняється.

Змонтоване прохідницьке устаткування, включаючи комплекс пересувного прохідницького устаткування, перед початком робіт з проходки (в тому числі і технологічних дільниць) або поглиблення ство­ла повинно прийматися в експлуатацію комісією, яка призначається генеральним підрядником. Склад комісії визначається за погодженням із зацікавле­ними організаціями з обов'язковою участю праців­ників місцевих органів Держнаглядохоронпраці.

6. ЗАХОДИ БЕЗПЕКИ ПРИ ЕКСПЛУАТАЦІЇ ГІРНИЧОПРОХІДНИЦЬКИХ КОМБАЙНІВ.

При роботі прохідницьких комбайнів особлива увага повинна бути звернена на стан електроустаткування, наявність на комбайнах метан-реле. Якщо кут нахилу виробки більш 6°, то комбайн повинний мати гальмові пристрої. Рекомендується в стиснутих умовах виробок керування комбайном здійснювати з виносного пульта.

Перед початком робіт машиніст комбайна і його помічник зобов’язані переконатися в справності комбайна, а потім підготувати його до роботи. Для цього варто перевірити справність кріплення різців виконавчого органа, натяг усіх ланцюгів, підтягти необхідні шланги, потім зробити змащення, перевірити стан гідросистеми. При заміні різців виконавчого органа включати будь-як механізми комбайна забороняється. Перед включенням конвейєра комбайна і перевантажувача необхідно подати попереджувальний звуковий сигнал.

При роботі комбайна категорично забороняється кому б те ні було стояти поблизу вибою, а також знаходитися в незакріпленій частині виробки. Машиніст зобов’язаний при роботі користатися гумовими рукавичками і протягом усього часу роботи комбайна не відходити від пульта керування. Забороняється під час роботи комбайна змазувати його, робити будь-які ремонтні чи регулювальні роботи, відкривати кожухи і кришки електроустаткування. Оскільки мастильний матеріал є пожежонебезпечним, транспортувати його можна тільки в закритій тарі, а пролите змащення обов’язково присипати інертним пилом, чи піском породним дріб’язком.

Забороняється робота комбайна при несправній електричній схемі керування і несправному заземленні. Усякі роботи з ремонту електричної, гідравлічної чи механічної частини комбайна можна робити тільки при заблокованій кнопці „Стоп” комбайна. У цьому випадку на кнопці „Стоп” і пульті керування варто вивішувати плакат „Не включати – працюють люди!”.

8. ПОПЕРЕДЖЕННЯ ПАДІННЯ ЛЮДЕЙ І ПРЕДМЕТІВ У ВИРОБКИ.

Устя діючих вертикальних і похилих виробок та тих, що проходяться (стволів, шурфів та ін.), обладнаних підйомними установками, повинні бути огороджені з неробочих боків стінками або метале­вою сіткою заввишки не менше ніж 2,5 м, а з робо­чих боків мати ґрати або двері, обладнані пристроєм блокування, що включає сигнал "стоп" у машиніста при відкритих дверях.

Кріплення устів стволів, шурфів та інших вертикальних і похилих виробок, не обладнаних підйомом, повинно виступати над поверхнею не менше ніж на 1 му напрямку виробки.

Устя повинні перекриватися лядами або ґратами, жорстко закріпленими на кріпленні, з надійними за­порами.

Зумпфи стволів повинні мати огородження для запобігання падінню в них людей.

У разі пересічення вертикальної виробки з гори­зонтальною для переходу людей повинна бути прове­дена обхідна виробка. Дозволяється обладнання про­ходу під драбинними віддаленнями.

Устя виробок з кутом нахилу понад 25° у місцях їх сполучень з горизонтальними виробками повинні бути огороджені або перекриті міцними по­мостами, лядами або металевими ґратами.

У разі ліквідації цих виробок устя їх повинні бути перекриті помостами й огороджені.

Під щитовим перекриттям при щитовій. системі виймання металеві ґрати повинні бути підвішені до перекриття, при цьому найближча до цілика вуглеспускна піч повинна бути перекрита ґратами на рівні підошви вхідної збійки. Решта збійок між ходовою і вуглеспускною печами повинні ізолюватися.

Перед устями стволів при піднятті в цеб­рах як на нижньому, так і на верхньому приймаль­ному майданчиках повинні бути установлені перего­родки для опори рукоятників і цеберників. При відсутності механічного приводу для відкривання ляд рукоятники і цеберники повинні працювати із запо­біжними поясами.

Драбинні відділення стволів і шурфів повинні бути ізольовані від інших відділень дощатою або металевою перегородкою, пришитою з внутріш­нього боку по всій довжині виробки всуціль чи врозгін з проміжками, не більшими за 0,1 м.

9. ЛІКВІДАЦІЯ ВИРОБОК І ШАХТ.

Ліквідація шахт повинна провадитися відпо­відно до вимог Інструкції про порядок ліквідації і консервації підприємств з видобутку корисних ко­палин.

Гірничі виробки, що ліквідуються, які мають вихід на поверхню (вертикальні стволи, шурфи і свердловини діаметром 200 мм і більше), повинні повністю засипатися негорючими, нетоксичними матеріалами (за винятком глини) на підставі висновку НДІГС, а потім перекриватися залізобетонними помостами.

При розробці проектів ліквідації шахт потрібно передбачити заходи із:

а) запобігання можливому проникненню на поверхню метану й інших газів;

б) попередження зсуву земної поверхні після ліквідації шахти;

в) оцінки небезпеки і запобігання зараженню ток­сичними речовинами атмосфери, поверхневих вод і сусідніх шахт;

г) оцінки небезпеки і запобігання можливості підтоплення земної поверхні і сусідніх шахт.

Перед здаванням-прийманням шахти, що закри­вається на ліквідацію, все стаціонарне устаткування і машини, потрібні для ліквідації, повинні бути збе­режені, приведені в працездатний стан, пройти ревізію і наладку, установлену нормативними докумен­тами.

На чад ліквідації виробок устя їх повинні огород­жуватися.

Ліквідація вертикальних стволів та їх ізоляція від діючих виробок повинні провадитися за проек­том, затвердженим технічним директором виробничого об'єднання (концерну, компанії, самостійної шах­ти) і погодженим з органом Держнаглядохоронпраці, а ліквідація шурфів, свердловин великого діаметра - за проектом, затвердженим головним інженером шахти і погодженим з місцевим органом Держнаглядохоронпраці.

Устя ліквідованих похилих виробок, що мають вихід на земну поверхню, повинні бути закриті цег­ляними, кам'яними або бетонними перемичками.

При засипці вертикального вентиляційного і до закриття устя похилого вентиляційного стволів обо­в'язкове улаштування ізоляційної перемички на спо­лученні ствола з каналом вентилятора з оформлен­ням акта на приховаю роботи.

Похилі і горизонтальні гірничі виробки, що мають вихід на земну поверхню, ліквідуються шля­хом установлення двох ізолювальних цегляних, ка­м'яних або бетонних перемичок, одна з яких уста­новлюється на глибині від земної поверхні, не меншій за десятикратну повну висоту виробки начорно, а друга - за 10 м від устя виробки. Ділянка виробки між перемичками і решта частини до земної поверхні повинні бути повністю засипані негорючим матеріа­лом, що має висновок НДІГС про його пожежонебезпечність.

Забороняється виймання кріплення на ділянці, що заповнюється закладним матеріалом.

Похилі гірничі виробки ліквідуються за проек­том, затвердженим головним інженером шахти.

Устя ліквідованих виробок повинні бути ого­роджені водовідвідними канавами» а при необхідності слід вживати додаткових заходів проти затоплення діючих гірничих виробок.

Ліквідовані гірничі виробки повинні бути своє­часно відображені на планах гірничих виробок.

Устя ліквідованих виробок, що мають вихід на по­верхню, не рідше одного разу на рік оглядаються комісіями, під керівництвом головного інженера шахти.

Результати виконання проекту ліквідації виро­бок і оглядів оформлюються актами.

Погашення виробок повинно провадитися за проектом, затвердженим головним інженером шахти, що передбачає застосування механізмів для виймання кріплення.

Забороняється виймання кріплення із стволів шахт та інших вертикальних виробок, а також із по­хилих виробок з кутом нахилу понад 30о.

Виймання кріплення з горизонтальних і похилих виробок з кутами нахилу до 15о повинно здійснюва­тись працівниками після проведення спеціального Інструктажу з погашенням виробки в напрямку, що має вихід до ствола шахти. Виймання кріплення в похилих виробках з кутом нахилу від 15° до 30° провадиться лише в напрямку знизу вверх.

10. КОНТРОЛЬ ЗА СТАНОМ ДІЮЧИХ ВИРОБОК І МІРИ БЕЗПЕКИ ПРИ ЇХНЬОМУ РЕМОНТІ

Протягом усього терміну служби гірничі виробки повинні мати справне кріплення і рейкові шляхи, необхідні розміри поперечного переріза, зазори і проходи. Для того щоб стан діючих виробок відповідало зазначеним вимогам, повинний проводитися систематичний їхній огляд, а в необхідних випадках - ремонт.

Огляд виробок проводиться інженерно-технічними працівниками, у веденні яких вони знаходяться: гірничими майстрами експлуатаційних ділянок, гірничими майстрами ділянки шахтного транспорту - щозмінно, а начальниками чи заступниками (помічниками) начальників дільниць - щодоби. При огляді виробок варто звертати увагу на стан кріплення, а у виробках без кріплення чи з анкерним кріпленням потрібно перевіряти стійкість гірничих порід і натяг штанг анкерного кріплення.

Інженерно-технічні працівники зобов'язані вживати негайних заходів по відновленню деформованого або вибитого кріплення, а у виробках без кріплення чи з анкерним кріпленням - по видаленню відшарованої з боків і покрівлі шматків породи і вугілля.

Перевіряють стійкість порід остукиванням кайлом, обухом чи сокирою, ломиком. Глухий звук означає, що в породах відбулося розшарування, що грозить небезпекою обвалення. Однак при значній потужності породи глухого звуку, що відшарувалася, може і не бути. Тому рекомендується використовувати інший спосіб випробування: упираються пальцями руки в породу і на відстані близько 30 см наносять різкі удари по породі. Слабка вібрація, що відчувається рукою, свідчить про розшарування порід. Для опускання породи, що відшарувалася, користаються тільки довгим ломиком із загостреним кінцем.

У дуже міцних породах стан покрівлі можна контролювати металевими клинчиками, що забивають у виявлені тріщини. Якщо через якийсь час забитий клинчик випадає чи слабко утримується, то це означає, що тріщина розширюється і є небезпеку обвалення порід.

Натяг анкера кріпи перевіряють по стані пружинних шайб (мал. 3). Якщо шайба цілком стиснута, то натяг анкера не менш необхідного. У високих виробках, де безпосередній огляд стану шайб утруднений, застосовується контрольний щуп, що при стиснутій пружинній шайбі не проходить між підкладкою опорною плиткою. При виявленні порушень кріплення, армировки чи рейкового шляху рух по цих виробках негайно припиняється. Поновлення руху дозволяється після приведення вироблень у безпечний стан.

Рис. 3. Схеми перевірки натягу штанг анкерного кріплення щупом:

1 - опорна чи плитка підхоплення (верхняк); 2- пружинна шайба 3 - підкладкова шайба; 1 - гайка; 5 - контрольний щуп

Перекріплення гірничих виробок - відповідальна робота, тому що навколишні гірничі породи завжди в якомусь ступені зруйновані. Тому для робіт з перекріплення виробок допускаються досвідчені робітники, а при деяких роботах потрібно постійна присутність інженерно-технічних працівників і складання паспорта (проекту) перекріплення, що затверджується головним інженером шахти.

При перекріпленні виробок з метою збільшення її площі поперечного переріза чи при заміні кріпи, що прийшла в непридатність, не дозволяється одночасно видаляти більш двох рам (арок). Рами (арки), що знаходяться перед і позад що видаляються, повинні бути тимчасово посилені розпірками чи стійками і розшиті. Перекріплення повинне вироблятися у напрямок, що забезпечить безпечний вихід до ствола шахти.

При перекріпленні горизонтальних виробок з електровозним відкочуванням необхідно виставити світлові сигнали і попереджуючі знаки "Ремонтні роботи" на відстані довжини гальмового шляху, але не менш 80 м в обидва боки від місця роботи. Забороняється знімати сигнали і знаки до повного закінчення ремонтних робіт і перевірки стану шляху.

Перекріплення сполучень і перетинань виробок повинне вироблятися по паспортах, затвердженим головним інженером шахти, і в присутності інженерно-технічних працівників після ознайомлення робітників під розписку з порядком робіт.

При проведенні ремонтних робіт в ухилах і бремсбергах забороняється підйом і пересування по них людей, не зайнятих ремонтом. При спуску і підйомі вантажів, призначених для ремонту, необхідна сигналізація, здійснювана особами, що приймають вантаж, до рукоятчика-сигналиста (стволового).

Ремонт похилих виробок при нескінченному відкочуванні дозволяється робити тільки при звільненому від вагонеток канаті. Вагонетки, призначені тільки для ремонту виробок, можуть бути залишені за умови надійного їхнього закріплення спеціальними засобами (скобами до рейок чи шпалам, розпірними стійками й ін.). У виробках з кінцевим відкочуванням вагонетки крім зазначених засобів закріплення не повинні відчіплюватися від тягового каната.

Ремонт похилих виробок при куті нахилу більш 18° варто робити тільки в одному пункті, тому що при такому куті нахилу можливе падіння предметів по виробки.





Дата публикования: 2014-11-03; Прочитано: 2703 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.013 с)...