Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Лекція 13. Метод кривих рівних значень відносної освітленості



При розрахунку освітленості в багатьох точках освітлюваної поверхні або розрахунку освітленості від великого числа прожекторів звичайно користуються допоміжними графіками або таблицями. Найбільше поширення в практиці проектування прожекторного освітлення одержав метод кривих рівних значень відносної освітленості, запропонований Г. М. Кноррінгом [16,17].

Криві рівних значень відносної освітленості, під якою розуміється освітленість площини, перпендикулярної до оптичної осі прожектора і віддаленої від його світлового центра на 1 м, будують в прямокутній системі координат x і h (ізолюкси на умовній площині від прожектора заливаючого світла). Для прожекторів заливаючого світла, що мають дві площини симетрії — горизонтальну і вертикальну, достатньо мати такі криві лише в одній чверті через їх тотожность в інших чвертях.

Для визначення освітленості в точці А горизонтальної площини Q побудуємо допоміжну площину Р, що проходить через розрахункову точку А й перпендикулярну до оптичної осі прожектора, рис 13.1.

Рис. 13.1

Освітленість у точці А площини Р

, (13.1)

де x — відносна освітленість, знайдена за кривими рівних значень відносної освітленості для заданих координат α і β;

r — відстань від прожектора до площини, перпендикулярної до оптичній осі прожектора, що проходить через розрахункову точку.

Освітленість у горизонтальній площині Q відповідно до загального правила для точкового джерела:

, (13.2)

. (13.3)

Підставивши значення Ер, одержимо співвідношення, що визначає горизонтальну освітленість у розрахунковій точці А:

. (13.4)

Співвідношення освітленості у вертикальній площині, що проходить через точку А,

(13.5)

де р — відстань від проекції світлового центра прожектора на розрахункову площину до сліду перетину, вертикальної площини з площиною Q.

Для визначення відносної освітленості x, попередньо знайдемо координату x і відстань r від прожектора до умовної площини Р.

З трикутників 00' k і Ikm маємо:

, (13.6),

із трикутника О”nm

. (13.7)

У загальному випадку розрахункова точка може бути зміщена в горизонтальній площині на деяку відстань b від площини симетрії прожектора 00' n, тому її положення визначається другою координатою:

. (13.8)

Розділивши (13.6), (13.7) і (13.8) на hр позначимо r/hр як r і одержимо:

(13.9)

(13.10)

Ці співвідношення дозволяють визначити освітленість у будь-якій точці розрахункової площини для заданої висоти розташування прожектора hp і кута нахилу його оптичної осі .





Дата публикования: 2014-11-03; Прочитано: 317 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...