Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Циклами розвитку



Міністерство аграрної політики україни

Лабораторна робота 4. Класифікація комах 30

Питання до колоквіуму 1 42

Список використаної літератури 43

ВСТУП

Матеріал у методичних рекомендаціях подано до 4-ох лабораторних робіт і об’єднаний у чотири теми. Тривалість виконання кожної роботи не однакова. Вона залежить не лише від індивідуальних особливостей студента, а й від ступеня труднощів й обсягу пропонованого для засвоєння матеріалу.

Ряд робіт, наведених у методичних рекомендаціях (наприклад, «Складання фенологічного календаря розвитку окремих видів комах»), може виконуватися у вигляді домашніх завдань. Вивільнений при цьому час у години навчальних занять можна використати для проведення контрольних робіт і семінарів.

Виконуючи завдання із систематики комах, студенти здебільшого визначають їх до родини або підродини. Корисно буде всім студентам підгрупи на декількох прикладах (при ознайомленні із родинами рядів прямокрилих, жуків або перетинчастокрилих) провести визначення комах до роду й виду. Це ж завдання, але в більш широкому аспекті, можна пропонувати найбільш зацікавленим студентам у процесі виконання робіт із систематики комах на лабораторних заняттях.

Усі теми подано так, щоб студент міг виявити максимум самостійності за вивчення програмного матеріалу й активну форму його засвоєння. Студент повинен не тільки ознайомитися з основними зовнішніми ознаками пропонованого об’єкта (яйце, личинка, лялечка, імаго) і його належністю до того або іншого ряду чи родини, але й попередньо визначити його за відповідною таблицею. Тому методичні рекомендації можуть бути широко використані студентами заочного відділення факультету.

Загальна ентомологія є теоретичною й одночасно спеціальною дисципліною, що в майбутньому стане в нагоді вченому агроному із захисту рослин, вона є фундаментом для подальшого освоєння профілюючих дисциплін. За вивчення цього курсу виникають певні труднощі. Студентові за короткий час потрібно засвоїти багато спеціальних термінів, отримати чітке уявлення про морфологічні й біологічні риси представників класу комах та про ознаки, що поєднують величезну кількість різних видів у великі й більш дрібні таксономічні одиниці, про зв’язки цих груп між собою, з світом рослин та умовами зовнішнього середовища. Важлива роль у засвоєнні студентом накопиченої інформації з ентомології відведена лабораторним заняттям.

Кожен студент підгрупи, одержавши загальні методичні рекомендації від викладача перед початком вивчення нової теми, а також необхідне устаткування й матеріали, виконує серію робіт із цієї теми самостійно. Роль викладача надалі полягає в періодичній перевірці правильності визначення матеріалу студентом, роз’ясненні окремих незрозумілих термінів і контролі за їхнім засвоєнням.

Ощадлива витрата навчального матеріалу досягається видачею кожному студентові певного набору комах на тривалий термін (найчастіше на весь період вивчення даної теми або роботи). Наприклад, вивчаючи морфологію комах, кожен студент одержує колбочку або чашку Петрі, у якій поміщені досліджувані об’єкти (сарана, жук, метелик) у рідині, що консервує. На колбі є етикетка з прізвищем студента й номером його групи. По закінченні заняття студент складає в колбочку комах або ще не розглянуті їх частини. Потім ставить її в шафу на відповідне місце й перед початком наступного заняття знову бере свій матеріал для роботи. Аналогічне закріплення матеріалу проводиться й за вивчення біології комах.

У процесі вивчення матеріалу, що стосується систематики й класифікації комах та на практичних роботах студенти мають дбайливо ставитися до роздаткового матеріалу, особливо до сухих комах.

Лабораторна робота 1. БУДОВА ТІЛА КОМАХ

Устаткування та матеріали. Мікроскопи МБР-1 і МБС-1, лупи, чашки Петрі, пінцети, препарувальні ножиці та голки, ентомологічні шпильки, скло.

Об’єкти вивчення. Чорний тарган, інші комахи (сарана, коник, хрущ).

ЗАГАЛЬНИЙ ПЛАН ЗОВНІШНЬОЇ БУДОВИ ТІЛА КОМАХ

Для знайомства із зовнішньою будовою тіла комаху кладуть на предметне скло, розглядають під лупою, звертаючи при цьому увагу на основні ознаки, що характеризують представників класу комах.

Зовнішні покриви тіла в комахи тверді, у чому легко переконатися, якщо перевірити це на дотик або проколоти їх голкою. Тіло розділене на серію члеників або сегментів. Останні виразно об’єднані в три відділи тіла: голову, груди та черевце (рис. 1). Під лупою видно, що кожний із цих відділів має різного роду придатки.

Рис. 1. Чорний тарган, вид зверху:

а – самець; б – самка; 1 – голова; 2–нижньощелепні щупики; 3– очі;

4 – вусики; 5 – передньоспинка; 6– середньоспинка; 7 – надкрила;

8 – задньоспинка; 9 –черевце; 10 –стегно; 11 – гомілка; 12 –лапка; 13– церки; 14 – щиток; 15 – грифельки.

Огляд відділів починають з голови, що являє собою передній відділ тіла. Голова має вусики, ротові органи, складні очі, прості очі або вічка. Груди складаються з 3-х сегментів, що мають знизу по парі членистих ніг, а зверху, на 2-му й 3-му грудних сегментах, прикріплені дві пари крил. Черевце починається за місцем прикріплення задніх ніг, воно складається з різної кількості більш-менш подібних сегментів й у дорослих комах позбавлено ніг. На задньому кінці черевця можуть бути при датки у вигляді яйцеклада, церок, грифельків.

Після загального огляду комаху поміщають у препарувальну ванночку й відчленовують препарувальними голками або пінцетом голову від грудей, а потім груди від черевця та замальовують схематично.





Дата публикования: 2014-11-03; Прочитано: 456 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...