Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Тема 2 .:ПДВ



2.1. Сутність ПДВ, механізм його обчислення, платники та ставки податку.

2.2. Об’єкт та база оподаткування ПДВ.

2.3. Звільнення від оподаткування ПДВ.

2.4. Податкове зобов’язання та податковий кредит з ПДВ.

Ключові слова: ПДВ, податкове зобов’язання, податковий кредит, платники податку, об’єкт оподаткування, база оподаткування, ставка податку.

2.1.

Першим описав механізм дії ПДВ французький спеціаліст Моріс Лоре у 1954 р. Він обґрунтував переваги ПДВ перед іншими універсальними акцизами – податком з обороту і податком з продаж. У 1967 р. ПДВ вперше запроваджується у Данії, 1968 р. – у Франції та Німеччині, у 1969 – у Нідерландах та Швеції. На сьогодні ПДВ стягується у 140 країнах світу. Серед розвинутих країн ПДВ немає лише у США та Японії, де стягується податок з продажів.

Податок на додану вартість – це непрямий податок, що додається до ціни товару (робіт, послуг) і повністю сплачується його кінцевим споживачем.

ПДВ нараховується на відповідну базу оподаткування та сплачується до бюджету продавцем товарів (робіт, послуг). Для розрахунку ПДВ до сплати в бюджет використовується формула (2.1.):


ПДВ = Податкове зобов’язання - Податковий кредит

(2.1.)

Платник податку - це особи, що зобов'язані здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, який сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України.

Стаття 180 ПКУ наводить перелік платників податку на додану вартість, серед яких:

1) будь-яка особа, що провадить господарську діяльність і реєструється за своїм добровільним рішенням як платник податку;

2) будь-яка особа, що зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку;

3) будь-яка особа, що ввозить товари на митну територію України в обсягах, які підлягають оподаткуванню, та на яку покладається відповідальність за сплату податків у разі переміщення товарів через митний кордон України відповідно до Митного кодексу України, а також:

- особа, на яку покладається дотримання вимог митних режимів, які передбачають повне або часткове умовне звільнення від оподаткування, у разі порушення таких митних режимів, встановлених митним законодавством.

- особа, яка використовує, у тому числі при ввезенні товарів на митну територію України, податкову пільгу не за цільовим призначенням та/або всупереч умовам чи цілям її надання згідно з ПКУ, а також будь-які інші особи, що використовують податкову пільгу, яку для них не призначено.

4) особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без утворення юридичної особи;

5) особа-управитель майна, яка веде окремий податковий облік з податку на додану вартість відносно господарських операцій, пов’язаних з використанням майна, що отримане в управління за договорами управління майном. Норми цього підпункту не
поширюються на управителів майна, які здійснюють управління активами інститутів спільного інвестування, фондів банківського управління, фондів фінансування будівництва та фондів операцій з нерухомістю, створених відповідно до закону.

6) особа, що проводить операції з постачання конфіскованого майна, знахідок, скарбів, майна, визнаного безхазяйним, майна, за яким не звернувся власник до кінця строку зберігання, та майна, що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходить у власність держави;

7) особа, що уповноважена вносити податок з об’єктів оподаткування, що виникають внаслідок постачання послуг підприємствами залізничного транспорту з їх основної діяльності, що перебувають у підпорядкуванні платника податку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

Особи, відповідальні за нарахування та сплату податку до бюджету у разі постачання послуг нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими як платники податку, якщо місце постачання послуг розташоване на митній території України, є отримувач послуг.

Зареєструватись платником податку на додану вартість особа може або добровільно, або обов’язкового, якщо виконується ряд умов:

- при добровільній реєстрації: особа має обсяги постачання товарів/послуг за останні 12 календарних місяців менше 300000 гривень; вважає за доцільне добровільно зареєструватися як платник податку та подає заяву до податкового органу про реєстрацію платником ПДВ (не пізніше 20 календарних днів до початку податкового періоду);

- при обов’язковій реєстрації: у разі перевищення обсягу оподатковуваних операцій за останні дванадцять календарних місяців в 300 000 гривень (без урахування податку на додану вартість), особа зобов’язана подати реєстраційну заяву до органу ДПС не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем в якого відбулося перевищення трьохсот тисячного ліміту.

Особи, які не зареєстровані як платники податку та ввозять товари на митну територію України в обсягах, що підлягають оподаткуванню згідно із законодавством, сплачують податок під час їх митного оформлення без реєстрації як платники податку.

Реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника
податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників
податку і відбувається у разі якщо (ст..184 ПКУ):

а) будь-яка особа, зареєстрована як платник податку протягом
попередніх 12 місяців, подала заяву про анулювання реєстрації,
якщо загальна вартість оподатковуваних товарів/послуг, що
надаються такою особою, за останні 12 календарних місяців була
меншою ніж 300 000 грн.

б) будь-яка особа, зареєстрована як платник податку, прийняла
рішення про припинення та затвердила ліквідаційний баланс,
передавальний акт або розподільчий баланс відповідно до
законодавства за умови сплати суми податкових зобов'язань із
податку у випадках, визначених цим розділом;

в) будь-яка особа, зареєстрована як платник податку,
реєструється як платник єдиного податку, умова сплати якого не
передбачає сплати податку на додану вартість;

г) особа, зареєстрована як платник податку, протягом
12 послідовних податкових місяців не подає органу державної
податкової служби декларації з податку на додану вартість та/або
подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить
про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою
формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту;

ґ) установчі документи будь-якої особи, зареєстрованої як
платник податку, визнані рішенням суду недійсними тощо.

Ставки податку встановлюються від бази оподаткування в таких розмірах:

а) 17 відсотків;

б) 0 відсотків.

З 1 Січня 2014 року основна ставка податку знижується до 17 %, до цього часу вона становить 20 %.

За нільовою ставкою оподатковуються (ст..195 ПКУ):

- експорт, реекспорт товарів (супутніх послуг), якщо підтверджено факт оформленням митної декларації;

- митний режим безмитної торгівлі або режим вільної митної зони

- поставка послуг з міжнародного перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським, річковим та авіаційним транспортом;

- послуги, що передбачають роботи з рухомим майном, попередньо ввезеним на митну територію України для виконання таких робіт та вивезеним за межі митної території України платником, що виконував такі роботи, або отримувачем-нерезидентом та інші операції, передбачені ст.195 ПКУ.

2.2.

Визначення бази оподаткування ПДВ представлено в таблиці 2.2.:

Таблиця 2.2.





Дата публикования: 2014-11-04; Прочитано: 628 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...