Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
На підприємствах застосовуються такі визначення собівартості продукції:
1) кошторисні собівартість товарної продукції визначають, додаючи до суми кошторису інші витрати, що відносяться на собівартість;
2) підсумкування попередньо визначеної собівартості окремих виробів:
,
де С – загальна собівартість товарної продукції;
n – кількість найменувань продукції;
Сі – собівартість одиниці продукції;
Qi – загальний обсяг виробництва продукту і-го виду.
3) пофакторний метод, за яким визначають собівартість продукції з урахуванням впливу різноманітних чинників на її формування.
,
де Сб – собівартість планового обсягу товарної продукції за рівнем витрат базового (минулого)періоду. Така собівартість називається розрахунковою;
m – кількість факторів, які впливають на собівартість продукції в плановому періоді;
ΔСj – зміна собівартості під впливом різноманітних факторів.
У системі техніко-економічних розрахунків на підприємстві важливе місце займає калькулювання – обчислення собівартості окремих виробів. Калькулювання потрібне для вирішення низки економічних завдань: обґрунтування цін на вироби, обчислення рентабельності виробництва, аналізу витрат на виробництво однакових виробів на різних підприємствах, визначення економічної ефективності різних організаційно-технічних заходів тощо. На підприємствах, як правило, складають планові та фактичні калькуляції. Планові обчислюються за плановими нормами витрат, фактичні – за їх фактичним рівнем. Різновидом планових калькуляцій є так звані проектно-кошторисні калькуляції полягає у тому, які розробляються на разові замовлення, нові вироби на стадії їхнього проектування. Особливість цих калькуляцій у тім, що обчислення є приблизним за браком детальної нормативної бази.
Об’єкт калькулювання – це та продукція чи роботи, собівартість яких обчислюється. До об’єктів калькулювання на підприємстві належать: основна, допоміжна продукція (інструмент, енергія, запчастини та ін.); послуги та роботи. Але головним об’єктом калькулювання є готові вироби, які постачаються за межі підприємства (на ринок). Калькулювання іншої продукції має допоміжне значення.
Для кожного об’єкта калькулювання виробляється калькуляційна одиниця, тобто одиниця його кількісного виробу (кількість у штуках, маса, площа, об’єм). Для фармацевтичних підприємств калькуляційною одиницею є тис. упаковок, тис. ампул, тис. флаконів, тис. туб та ін.
Орієнтований типовий перелік калькуляційних статей витрат для більшості промислових підприємств має вигляд, наведений в табл. 12.3.
Таблиця12.3
Дата публикования: 2014-11-02; Прочитано: 386 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!