Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Капітал як чинник виробництва



Будь-яке виробництво потребує спочатку вкладення. Основою вкладення е капітал.

Капітал – це само зростаюча авансована вартість певного певного ресурсу, вкладення, які приносять її власнику дохід.

Суть капіталу повніше виявляється у його русі. Рух капіталу у процесі якого він проходить кілька стадій і набуває певних функціональних форм, називається кругообігом капіталу.

Характеризуючи капітал як чинник виробництва можна виокремити такі види капіталу:

1. Фізичний капітал – це всі матеріальні засоби, які підвищують продуктивність праці робітників.

2. Фінансовий капітал – це сукупність всіх грошових коштів.

3. Юридичний капітал – це всі закони, правила, які дозволяють підприємству
отримувати дохід, без втрат.

4. Трудовий капітал – це сукупність всіх затрат виробника на підвищення кваліфікації робітників для отримання більшого доходу.

У процесі кругообороту різні складові частини продуктивного капіталу діють неоднаково. Також всі складові фізичного капіталу поділяються на оборотний та основний капітал.

Оборотний капітал (підприємства, фірми, інших установ) – це такий капітал, який бере участь у виробничому процесі і отриманий дохід дальше переноситься на створення продукції. Цей капітал є повністю в русі і призначений для розширення виробництва. До нього входять купівля засобів виробництва, ресурсів, праця людей.

Основний капітал - це головний капітал, який виконує переважно виробничу функцію (будівлі, устаткування, машини та ін.). Цей капітал потребує постійного оновлення з боку виробника.

Для основного капіталу є така характерна ознака як знос капіталу.

Знос основного капіталу поділяється на:

1. Фізичний знос – це втрата основного капіталу під дією природи або виробітку. В результаті чого він втрачає свої якості і на придатний для подальшого експлуатування. Наприклад: для виробництва гайок, завод використовує верстатний станок. Допустимо, що цей станок буде працювати 10 років. Після десяти років виробник буде змушений замінити його на новий, або по ремонтувати старий. В обох випадках виробникові потрібно буде застосувати новий основний капітал для подальшого виробництва гайок.

2. Моральний знос – це такий знос капіталу, при якому подальша експлуатація даного предмета приносить збитки. При моральному зносі потрібна часткова або загальна оновленість виробництва. Наприклад: Сьогодні виробник для виробництва зошитів використовує певний верстат який виготовляє 1000 шт. за годину. Через два роки на ринку появляється новий верстат, але з більшою продуктивністю (1500 шт. годину), і меншими затратами праці. Можна зробити висновок, якщо виробник не оновить свій основний капітал, його продукція буде дорожчою і не конкуренто-здатною на ринку.

Основою морального зносу основного капіталу є науково-технічний прогрес, який змушує виробників до переоснащення виробництва. Для того, щоб частково оновити свій основний капітал підприємства роблять певні відрахування доходу в амортизаційний фонд.

Амортизація – це поступове оновлення основного капіталу за допомогою відрахувань з доходу підприємства.

Є два види оновлення основного капіталу:

- довгостроковий (весь цикл виробництва оновиться через 5-10 років).

- короткостроковий (основний капітал оновиться протягом 1 – 3 років).





Дата публикования: 2014-11-04; Прочитано: 400 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.005 с)...