Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Змістовий модуль 16. Міжнародні фінанси



Мета вивчення теми: дослідити сутність, функції, політика та призначення міжнародних фінансів, розглянути класифікацію міжнародних валютно-фінансових потоків та міжнародного ринкового механізму перерозподілу фінансових ресурсів і капіталу.


Рис. 16.1. Особливості міжнародних фінансів

       
 
 
   
 


Рис.16.3.Система руху валютно-фінансових потоків між суб'єктами міжнародних фінансів

Рис.16.4.Міжнародний ринковий механізм перерозподілу фінансових ресурсів і капіталу


Рис. 16.5. Класифікація міжнародно-фінансових потоків



Рис. 16.6. Міжнародний фінансовий ринок


Таблиця 16.1

Ведучі міжнародні організації

ООН ЄС
Організація Об'єднаних Націй була заснована в 1943 р. Європейський Союз бере свій початок від створеної в 1957 р.
Головною задачею ООН є підтримка світу. До сфер її діяльності також входять економічні, соціальні і гуманітарні проблеми, права людини, охорона навколишнього природного середовища. Головною задачею ЄС є економічна співпраця країн Європи. Країни: Німеччина, Австрія, Данія, Бельгія, Франція, Голландія, Люксембург, Великобританія, Швеція, Фінляндія, Португалія, Іспанія, Італія, Ірландія, Греція та ін. (усього 27 країн на 2007 р.)
Бюджет ООН формується за рахунок внесків країн. Розмір внесків визначається в залежності від рівня економічного розвитку країни. В основі проведення розрахунків лежить норматив платежів, що залежить від об'ємів ВНП даної країни. Бюджет ООН по витратах складається в розрізі окремих підрозділів і організацій. Бюджет ЄС формується за рахунок надходжень від країн Союзу. Всі прибутки розділяються на дві групи: внески країн-членів і прибутки бюджету ЄС.
Витрати бюджету ООН розділяються на дві частини: адміністративні і накладні витрати та програмні витрати. Адміністративні і накладні витрати нині представляють 38%, програмні - 62%. Витрати бюджету ЄС розділяються на адміністративні (5%) і операційні (до 95%). Операційні витрати пов'язані з фінансуванням сільського господарства (до 50%), структурних перетворень в економіці країн Союзу, наукових досліджень і утворення, зовнішньої діяльності (реструктуризація економіки країн Центральної і Східної Європи та підготовка їх до вступу в ЄС, наданням технічної і гуманітарної допомоги тощо.).


ГЛОСАРІЙ


Балансуючі потоки - потоки, що опосередковують діяльність однієї держави щодо врівноваження зовнішніх платежів і розрахунків з іншими країнами.

Валютна інтервенція є купівлею-продажем державними органами іноземної валюти з метою впливу на курс національної валюти.

Девальвація є знеціненням курсу національної валюти у формі зниження її курсу (ціни) відносно іноземних валют, міжнародних розрахункових грошових одиниць (МРГО), раніше – золота.

Девізна політика на сучасному етапі здійснюється переважно у вигляді валютних інтервенцій.

Диверсифікація валютних резервів дає змогу зменшити ризик можливих збитків, пов'язаних зі зміною курсу резервних валют. Головний принцип диверсифікації валютних резервів – продаж нестабільних валют і купівля більш стійких.

Дисконтна політика представлена маневруванням обліковою ставкою центрального банку, яка дає змогу регулювати величину грошової маси в обігу шляхом підвищення (зниження) ціни кредитних ресурсів.

Зовнішньоторговельні потоки - потоки, що утворюються при торгівлі експортними й імпортними товарами, послугами, факторами виробництва та при здійсненні інших поточних операцій;

Капітальні потоки - потоки, що виникають при кредитно-інвестиційній діяльності суб'єктів міжнародних фінансів;

Конвертованість валют (оборотність валют) відображає можливість обміну (конверсії) валюти однієї країни на валюти інших країн за діючим валютним курсом

Міжнародна організація - створене на основі міжнародного договору і статуту для виконання певних функцій поєднання суверенних держав, яке має систему постійно діючих органів, володіє міжнародною правосуб'єктністю і засноване відповідно до міжнародного права.

Міжнародна фінансова інституція - стабільний інститут багатосторонніх міжнародних відносин, що у своїй діяльності виходить за межі однієї країни і має постійну структуру органів наднаціонального регулювання

Міжнародний ринок банківських кредитів - сфера ринкових відносин, де здійснюється рух позикового капіталу між країнами на умовах повернення та платності, формується попит і пропозиція кредитних ресурсів та позикового капіталу

Міжнародний ринок боргових зобов'язань - сфера обігу боргових зобов'язань, що гарантують кредиторові право стягувати борг із боржника.

Міжнародний ринок золота - здійснюються операції з його купівлі-продажу, які проводяться регулярно шляхом публічного продажу на золотих аукціонах.

Міжнародні валютні ринки — міжнародна мережа офіційних центрів, де відбувається купівля-продаж іноземних валют.

Міжнародні валютно-фінансові потоки — це потоки іноземних валют або будь-яких інших фінансових активів, що зумовлені економічною діяльністю суб'єктів світового господарства

Міжнародні ринки похідних фінансових інструментів (деривативів) охоплюють обіг групи нових фінансових інструментів, що використовуються для передавання або нейтралізації ризиків.

Міжнародні ринки титулів (або прав) власності - сфера купівлі-продажу цінних паперів, що засвідчують участь інвестора в капіталі підприємств. До таких цінних паперів належать акції та депозитарні розписки.

Опціон - різновид строкової угоди, котра надає його власнику (не зобов'язує, як форвард чи ф'ючерс) право купити (Саll Орtіоп) або продати (Риt Орtіоп) товар, валюту чи фінансовий інструмент протягом певного строку за обумовленою ціною в обмін на сплату визначеної суми (маржі, премії).

Політику валютних обмежень – це сукупність заходів і правових норм, спрямованих на обмеження операцій з валютними цінностями.

Ревальвація є підвищенням курсу національної валюти відносно інших валют, МРГО та золота.

Світовий фінансовий ринок - система ринкових відносин, що забезпечує акумуляцію та перерозподіл світових фінансових потоків і міжнародних потоків капіталу.

Світовий фінансовий ринок - система ринкових відносин, що забезпечує акумуляцію та перерозподіл світових фінансових потоків і міжнародних потоків капіталу.

Спекулятивні потоки - такі потоки виникають при валютних операціях і не мають жодного зв'язку з виробництвом;

Фінансові деривативи - інструменти торгівлі фінансовим ризиком, вартість яких прив'язана до ціни інших активів (ціни товарів або акцій, курсу валюти, відсоткової ставки).

Форвардний контракт - угода купівлі-продажу товару, іноземної валюти або фінансового інструменту з поставкою та розрахунком у майбутньому.

Ф'ючерсний контракт - зобов'язання купити або продати визначену кількість фінансових інструментів або товару за узгодженою сторонами угоди ціною на строковій біржі.





Дата публикования: 2014-11-04; Прочитано: 1093 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.009 с)...