Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Види і призначення рахунків бухгалтерського обліку



Всі розглянуті рахунки називаються синтетичними або зведе­ними. Вони є рахунками першого порядку. Отже, синтетичними називають рахунки, призначені для обліку економічно однорідних груп активів, капіталу, зобов'язань і господарських процесів у гро­шовому вимірнику. Облік, що здійснюється за допомогою синтети­чних рахунків, називається синтетичним. Цей облік необхідний для одержання узагальненої інформації про діяльність підприємства. Наприклад, на синтетичному рахунку 20 "Виробничі запаси" облі­ковуються всі виробничі запаси. Але дуже багато існує різноманіт­них виробничих запасів. В зв'язку з цим в Плані рахунків існують так звані субрахунки, або рахунки другого порядку. Наприклад, ра­хунок 20 має такі субрахунки:

201 - Сировина і матеріали;

202 - Купівельні напівфабрикати та комплектуючі вироби;

203 - Паливо;

204 - Тара і тарні матеріали;

205 - Будівельні матеріали і т.д.

Таким чином, якщо номер рахунку - тризначна величина, то перша цифра завжди показує номер класу, друга - номер балансо­вого рахунку в цьому класі, а третя - номер субрахунку цього раху­нку. Перша і друга цифра разом складають номер балансового ра­хунку. Наприклад, рахунок 641. Це рахунок 6-го класу, його балан­совий номер 64, а субрахунок 1 цього балансового рахунку.

Субрахунки передбачені Планом рахунків.

Але для оперативного керівництва недостатньо знати, що, на­приклад, на 201 рахунку "Сировина і матеріали" є залишок в розмі­рі 20 тис. грн. Необхідно знати, які саме ці матеріали: скільки, на­приклад, металу, борошна, лісоматеріалів і т.д., причому, окремо за видом, сортом, профілем і т.д. Таку інформацію одержують за до­помогою аналітичних рахунків.

Аналітичними називають рахунки, призначені для обліку наяв­ності і змін конкретних видів активів, капіталу, зобов'язань і ін.

Облік, що здійснюється за допомогою аналітичних рахунків, називається аналітичним обліком. Аналітичні рахунки відкрива­ються і ведуться тільки в тому випадку, коли вони необхідні. На­приклад, по рахунку 36 "Розрахунки з покупцями та замовниками", по рахунку 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядчиками" обов'язково треба мати інформацію, якому покупцю і скільки від­пущено, скільки грошей від нього отримано, а скільки ще за ним є боргу, або від якого постачальника щось отримано і скільки йому вже сплатили, а скільки ще є заборгованості. Щоб мати таку інфор­мацію, треба вести аналітичний облік в розрізі постачальників, по­купців. Аналітичного обліку потребує рахунок 66 "Розрахунки з оплати праці" в розрізі кожного працівника, так як треба знати, ко­му, скільки нараховано заробітної плати, скільки виплачено і скіль­ки ще не сплачено. А по таких рахунках, як "Каса", "Рахунки в бан­ках" аналітичний облік не ведеться: не треба мати більш детальну інформацію, крім інформації про залишки на цих рахунках.

Аналітичний облік ведеться не тільки в грошовому вимірюван­ні, а і в натуральному, і в трудовому. Наприклад, на всіх рахунках

виробничих запасів в аналітичному обліку вказуються тони, метри, літри і т.д.

Аналітичні рахунки Планом рахунків не регламентуються. Кі­лькість аналітичних рахунків відповідного синтетичного рахунку визначається кожним підприємством залежно від наявності об'єктів, що підлягають обліку.

Синтетичні і аналітичні рахунки тісно взаємопов'язані між со­бою, оскільки на них на підставі одних і тих же документів відо­бражаються одні і ті ж операції, але з різним ступенем деталізації: на синтетичному рахунку - загальною сумою, а на аналітичних ра­хунках до нього - частковими сумами. Коли дебетується або креди­тується синтетичний рахунок, то одночасно дебетуються і креди­туються відповідні аналітичні рахунки до нього. Звідси, обороти і залишки аналітичних рахунків в підсумку повинні дорівнювати оборотам і залишку синтетичного рахунка, який їх об'єднує. Відсу­тність такої рівності свідчить про наявність помилок у бухгалтерсь­ких записах, які треба знайти і негайно виправити.

Правильність облікових записів на аналітичних рахунках пері­одично перевіряється за допомогою інвентаризації, що забезпечує достовірність показників про їх залишки.

Вже розглядалося те, що рахунки бухгалтерського обліку бу­вають активними і пасивними. Але є рахунки, які бувають, в одній ситуації активними, а в іншій - пасивними. Такі рахунки назива­ються активно-пасивними. Наприклад, рахунок 44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)".З назви рахунка видно, що на ньому обліковуються і прибутки, і збитки. Прибутки відображаються за кредитом 44 рахунку, а збитки - за дебетом. Наприклад, на початок року на рахунку 44 було сальдо кредитове в розмірі 10000 грн. За перший квартал чистий прибуток (після оподаткування) склав 20000 грн. А за другий квартал отримані збитки в розмірі 50000 грн. Розрахуємо сальдо рахунку 44 на 01.07. Розрахунок робимо за формулою кінцевого сальдо пасивного рахунку, так як на початок періоду сальдо рахунку 44 було пасивне:

Скп = Сп + Кт - Дт = 10000 + 20000 - 50000 = -20000.

Результат отримали від'ємний. Це означає, що сальдо з креди­тового помінялось на дебетове, тобто:

Дт Рах.44"Нерозподілені прибут ки (непокриті збитки)" Кт
  Сальдо на 01.01 -10000
Оборот за II кв. 50000 Оборот за Ікв. 20000
Сальдо на 01. 07 -20000  

Продовжимо цей приклад. Нехай в третьому кварталі це під­приємство отримало 60000 грн. прибутку, то сальдо на 01.10. буде розраховуватись як у активного рахунку, так як початкове сальдо (на 01.07) було дебетовим в розмірі 20000 грн.

Ска = Сп + Дт - Кт = 20000 + 0 - 60000 = -40000.

Таким чином, сальдо кінцеве знову вийшло від'ємним, тобто стало іншим, ніж було на початку, а саме - кредитовим. Таким чи­ном, розрахунок кінцевого сальдо активно-пасивних рахунків про­водиться в залежності від того, яке було початкове сальдо. Якщо початкове сальдо було дебетовим, то кінцеве сальдо розраховується як активного рахунку, а якщо початкове сальдо кредитове - як па­сивного рахунку. Якщо кінцеве сальдо виходить від'ємним, то воно змінюється на протилежне: було дебетовим - стане кредитовим, і навпаки.

Крім активних та пасивних рахунків є ще так звані контрактив-ні рахунки - це рахунки, які використовуються для коригування де­яких активних рахунків. Наприклад, рахунок 13 "Знос необоротних активів" - пасивний рахунок, але він в балансі відображається в ак­тиві. Облік необоротних активів ведеться за так званою первісною вартістю. Окремо обліковується їх знос. В підсумок балансу вклю­чають їх залишкову вартість, яку отримують розрахунковим мето­дом: від первісної вартості віднімають знос. Таким чином, рахунок 13 "Знос необоротних активів" показується в активі балансу як від'ємний.

Аналогічно рахунок 38 "Резерв сумнівних боргів" коригує ра­хунок 36 "Розрахунки з покупцями і замовниками", так як у валю­ту (підсумок) балансу включається не вся заборгованість покупців, а заборгованість з урахуванням резерву сумнівних боргів, тобто зменшена на суму боргів, повернення яких є сумнівним.

Контрактивним до рахунку 28 "Товари" є пасивний субрахунок 285 "Торгова націнка", який в балансі окремо не відображається, а вираховується від суми залишків інших субрахунків рахунку 28.

За аналогією до контрактивних рахунків існують і контрпасив-ні рахунки. Субрахунок 523 "Дисконт за випущеними облігаціями" пасивний. Він коригує рахунок 52 "Довгострокові зобов'язання за облігаціями".

Є рахунки, які коригують не окрему статтю балансу, а цілий розділ. До таких рахунків відносяться:

рахунок 19 - "Негативний гудвіл". Він пасивний, але показу­ється в активі балансу як від'ємне значення, щоб скоригувати пер­ший розділ активу балансу;

рахунки 44, якщо є непокриті збитки, 45 - "Вилучений капі­тал", 46 - "Неоплачений капітал" - це активні рахунки, але показу­ються в балансі в пасиві із знаком "-", щоб скоригувати величину власного капіталу.

Разом з Планом рахунків наказом Міністерства фінансів Украї­ни була затверджена Інструкція про застосування плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарсь­ких операцій підприємств і організацій. Ця інструкція спрямована на забезпечення єдності відображення однорідних за змістом гос­подарських операцій на відповідних синтетичних рахунках і субра­хунках. В Інструкції наведена коротка характеристика і призначен­ня синтетичних рахунків і субрахунків, типова схема реєстрації та групування інформації про господарські операції (кореспонденція рахунків першого порядку).

Контрольні запитання

1. Що таке План рахунків бухгалтерського обліку?

2. Скільки і які класи рахунків виділені в Плані рахунків бух­
галтерського обліку?

3. В яких класах рахунків знаходяться балансові рахунки?

4. Для чого служать балансові рахунки?

5. Якими класами рахунків представлені небалансов! рахун­ки?

6. Призначення небалансових рахунків.

7. Що обліковується на позабалансових рахунках?

8. Що обліковується на рахунках класів 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9,
0?

9. Що таке:

а) синтетичний рахунок;

б) аналітичний рахунок;
в)субрахунок.

10. Що таке "синтетичний облік"?

11. Що таке "аналітичний облік"?

12. Чи до всіх синтетичних рахунків ведеться аналітичний облік?

13. Як пов'язані між собою синтетичний і аналітичний облік?

14. Що означає кожна цифра номера рахунка. Розшифруйте,
наприклад, рахунок 285?

15. Як розраховується кінцеве сальдо активно-пасивних рахун­ків?

16. Що таке "контрактивні рахунки"? Наведіть приклад.

17. Що таке "контрпасивні рахунки"? Наведіть приклад.

18. Яке призначення Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і госпо­-
дарських операцій підприємств і організацій?

19. Основний зміст цієї Інструкції.

Тести

4.1. На скільки класів згруповані всі бухгалтерські рахунки в
Плані рахунків:

а) 6;

6)10;

в) 9;

г)7.

4.2. Скільки класів балансових рахунків в Плані рахунків:
а) 7;

6)9;

в) 10;
г)6.

4.3. Який клас рахунків використовується для обліку власного
капіталу:

а)1; 6)2; в)3; г)4.

4.4. Який клас рахунків використовується для обліку необорот­
них активів:

а)1; 6)2; в)3; г)4.

4.5. Який клас рахунків використовується для обліку поточних
зобов'язань:

а)2; 6)4;

в)6; г)8.

4.6. Який клас рахунків використовується для обліку запасів:
а) 2;

6)4;

в)6; г)8.

4.7. Який клас рахунків використовується для обліку грошей і
дебіторів:

а)1; 6)3;

в)5; г)7.

4.8. Який клас рахунків використовується для обліку доходів:

а)1; 6)3;

в)5; г)7.

4.9. В якому класі рахунків є рахунок для обліку довгостроко­вої позики банку:

а)3; 6)5;

в)7; г)9.

4.10. В якому класі рахунків є рахунок для обліку товарів:

а)8; 6)6;

в)4; г)2.

4.11. Скільки розділів має пасив діючого формату балансу:
а) 4;

6)3;

в) 5;

г) 2.

4.12. Скільки розділів має актив діючого формату балансу:
а) 4;

6)3;

в) 5; г)2.

4.13. В якому класі рахунків є рахунок, на якому визначається
фінансовий результат:

а)3; 6)5;

в)7; г)9.

4.14. В якому класі рахунків є рахунок для обліку прибутку
(збитку):

а)2; 6)4;

в)6; г)7.

4.15. В якому класі рахунків є рахунок для обліку заборговано­
сті по оплаті праці:

а)2; 6)4;

в)6; г)8.

Вправи

В-4.1. В січні 200Хр. відбулися наступні господарські операції:

1) Отримана готівка в банку для видачі на відрядження - 500
грн.

2) Видана з каси готівка на відрядження - 500 грн.
в т.ч.

- п. Омельченко Г.Н. - 300 грн.

- п. Степанюк О. С. - 200 грн.

3) Степанюк О. С. повернув гроші в касу у зв'язку з тим, що
відрядження не відбулося - 200 грн.

4) Здані в банк надлишки грошей в касі - 100 грн.

Необхідно:

а) зробити бухгалтерські проводки на наведені господарські
операції;

б) операції, пов'язані із розрахунками з підзвітними особами,
відобразити на рахунках синтетичного і аналітичного обліку.

В-4.2. В лютому 2004р. на виробничій фірмі відбулися наступні господарські операції:

1) Отримано від фірми "Кар'єр" будматеріали:

а) цемент 100 т. по 170 грн. за 1 т. на 17000 грн.

б) цеглу 20000 шт. по 500 грн. за 100 шт. на 100000 грн.

Всього: 117000грн.

2) Перераховано фірмі "Кар'єр" за будматеріали - 100000 грн.

3) Отримано від фірми "Трест" будматеріали:

а) цеглу - 50000 шт. по 500 грн. за 100 шт. на 250000 грн.

б) цвяхи - 200 кг по 10 грн. за 1 кг на 2000 грн.

Всього: 252000 грн.

4) Відпущена цегла на будівельний майданчик (будівництво
здійснюється господарським способом) - 55000 шт.

Необхідно:

а) зробити бухгалтерські проводки за наведеними господарсь­
кими операціями;

б) по рахунках 20 "Виробничі запаси" і 631 "Розрахунки з по-­
стачальниками та підрядчиками" відобразити всі операції на рахун-­
ках синтетичного і аналітичного обліку.

Завдання до вправ 4.3-4.5:

1. На наведені господарські операції по підприємству "Еврика"
зробити бухгалтерські проводки;

2. Відкрити рахунки-літачки і відобразити на них всі господар­-
ські операції за кожний місяць окремо;

3. За кожний місяць окремо підрахувати по всім рахункам обо­
роти і вивести кінцеве сальдо;

4. Скласти баланс на кінець кожного місяця, в якому вказати
сальдо на початок і кінець місяця.

Вхідна інформація:

В-4.3. Залишки на рахунках на 01.01.200х року на підприємстві "Еврика", (грн.):

-Pax. 31 "Рахунки в банках" - 100000

-Pax. 40 "Статутний капітал" -66000

-Pax. 60 "Короткострокові позики" - 36000

-Pax. 66 "Розрахунки з оплати праці" - 20000

-Pax. 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядчиками" -28000

-Pax. 36 "Розрахунки з покупцями та замовниками" - 50000

Господарські операції за січень 200х р., (грн.):

1) Погашена короткострокова позика банку -16000;

2) Отримана готівка з банку для видачі зарплати - 10000;

3) Сплачено постачальникам — 14000;

4) Видана заробітна плата - 8000;

5) Невидана заробітна плата здана в банк -2000.

В-4.4. Господарські операції за лютий 200х р. по підприємству "Еврика" (грн.):

1) Отримана сировина від постачальника- 10000;

2) Отримано від покупців - 20000;

3) Сплачено постачальнику - 10000;

4) Погашена короткострокова позика банку - 5000;

6) Перерахований аванс постачальнику - 6000.

В-4.5. Господарські операції за березень 200х р. по підприємст­ву "Еврика",(грн.):

1) Отримано кошти від покупців - 30000;

2) Погашена короткострокова позика- 15000;

3) Отримана готівка в банку - 12000;

4) Видана зарплата - 12000;

5) Сплачено постачальникам - 14000;

6) Отриманий аванс від покупців - 5000.


РОЗДІЛ 5





Дата публикования: 2015-11-01; Прочитано: 1545 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.017 с)...