Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Облік змін статутного капіталу



Загальні положення. Згідно з чинним законодавством підприємство (колективне, акціонерне товариство тощо) може змінювати (збільшувати або зменшувати) розмір статутного капіталу.

Збільшувати статутний капітал можна лише після повної сплати всіх раніше випущених акцій, встановлених внесків.

Основні шляхи збільшення статутного капіталу можуть бути такими:

— додаткові вкладення засновників;

— випуск і реалізація в установленому чинним законодавством порядку нових акцій;

— обмін облігацій на акції підприємства (товариства);

— збільшення номінальної вартості випущених акцій.

Водночас розмір статутного капіталу може бути також і змен­шений. Основні шляхи зменшення статутного капіталу такі:

— вилучення власного капіталу;

— зменшення номінальної вартості акцій;

— анулювання акцій, викуплених товариством в акціонерів. Рішення про зміну розміру статутного капіталу набуває чинності лише з моменту внесення цих змін до державного реєстру.

Особливості обліку змін статутного капіталу акціонерного товариства. Зборами акціонерів може бути прийнято рішення про зміни статутного капіталу. У бухгалтерському обліку це рішення відображається лише після державної реєстрації нового розміру статутного капіталу. На збільшення статутного капіталу робиться проведення: кредит рахунка «Статутний капітал», дебет рахунка «Неоплачений капітал» або «Нерозподіле­ний прибуток».

Зміни статутного капіталу AT через збільшення номінальної вартості акцій відображаються за дебетом рахунка «Неоплачений капітал» і кредитом рахунка «Статутний капітал», у разі зменшення номінальної вартості акцій — за дебетом рахунка «Статут­ний капітал» і кредитом рахунка «Непокриті збитки» або «Розрахунки із засновниками».

Щоб збільшити суму статутного капіталу, AT може переоцінити наявні основні засоби за ринковими цінами, відображаючи результати переоцінювання в балансовому прибутку. Тому статутний капітал акціонерних товариств, утворених у ході приватизації, може (через переоцінювання основних засобів) збільшуватися завдяки зростанню номінальної вартості акцій, випущених у процесі приватизації, чи додатковому випуску акцій (того самого виду та номіналу, що були випущені під час приватизації) на суму збільшення статутного капіталу. Акції додаткового випуску розподіляються між акціонерами пропорційно до їхньої частки акцій у статутному капіталі AT. У разі збільшення номіналу акцій відповідні акції чи сертифікати акцій вилучаються з обігу і водночас акціонерам видаються нові. Збільшення статутного капіталу через залік сум переоцінювання основних засобів відобра­жається за кредитом рахунка «Статутний капітал», дебетом рахунка «Інший додатковий капітал».

У разі переоцінювання основних засобів сума дооцінювання за виробничими основними засобами та капітальними вкладеннями відображається за дебетом рахунка «Основні засоби» і кредитом рахунка «Статутний капітал». Дооцінювання донарахованих сум зносу за виробничими основними засобами відобра­жається за дебетом рахунка «Статутний капітал» і кредитом рахунка «Знос основних засобів». Сума дооцінювання за невиробничими основними засобами відноситься в кредит рахунка, рахунок («Додатковий капітал») у балансі відображається окремо. У разі прийняття загальними зборами AT рішення про збільшення статутного капіталу на суму дооцінювання основних засобів робиться проведення за дебетом рахунка «Додатковий капітал» і кредитом рахунка «Статутний капітал».

Якщо рішення про збільшення статутного капіталу ще не зареєстровано, а внески учасників почали надходити, ці засоби враховуються на рахунку «Розрахунки із засновниками».

Після реєстрації зміни статутного капіталу відображаються записом: дебет рахунка «Розрахунки із засновниками», кредит рахунка «Неоплачений капітал».

Облік власних акцій, викуплених акціонерним товариством у акціонерів для їх наступного перепродажу, поширення серед своїх учасників чи анулювання, провадиться на рахунку «Вилучений капітал». У разі викуповування акцій акціонерним товариством робиться запис: дебет рахунка «Вилучений капітал» у кредит рахунків обліку коштів.

Анулювання викуплених AT власних акцій відображається за кредитом рахунка «Вилучений капітал» і дебетом рахунка «Статутний капітал». Різниця між номінальною та викупною вартістю відноситься на збільшення чи зменшення «Додаткового капіталу сплаченого».

За рішенням загальних зборів AT може бути проведено дрібнення акцій (спліт) чи їх консолідація. У першому випадку кожна із випущених товариством акцій замінюється на кілька акцій мен­шого номіналу, у другому — кілька акцій обмінюються на меншу кількість нових акцій із більшим номіналом. Величина статутного капіталу при цьому не змінюється, в обліку ця операція відоб­ражається тільки на аналітичних рахунках.

Якщо сукупна номінальна вартість акцій, внесених у рахунок внесків до статутного капіталу акціонерного товариства, зменшилася, це товариство зобов’язане у двомісячний термін провести зменшення власного статутного капіталу.





Дата публикования: 2015-11-01; Прочитано: 632 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.005 с)...