Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
1. 19 жовтня 1848 р. у Львові відбувся перший з'їзд діячів української культури і науки (Собор руських учених).
Учасники з'їзду підтримали необхідність широкого впровадження в культурне і освітнє життя Західної України рідної мови.
2. Українська мова ставала мовою навчання в народних школах і як навчальний предмет у гімназіях.
3. У Львівському університеті було створено кафедру української мови і літератури (її очолив Яків Головацький).
4. У 1848 р. в Коломиї було відкрито першу в Галичині українську читальню.
5. У 1849 р. у Львові на народні кошти було створено Народний дім.
УКРАЇНСЬКА КУЛЬТУРА В ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ XIX ст.
ОСВІТА
І. На українських землях, що входили до складу Російської імперії. Царизм проводив антиукраїнську політику.
Цій меті підпорядковувалася мережа освітніх закладів.
1803 р. — видано "Попередні правила народної освіти".
1804 р. — були видані "Статут університетів" та "Статут навчальних закладів, підвідомчих університетам". Згідно з цими документами в Україні відкрилися чотири типи навчальних закладів.
1. Парафіяльні — для дітей найнижчих станів.
Вони відкривалися при церковних парафіях і були початковими.
Навчання тривало 4—6 місяців в селах і до одного року в містах. Дітей навчали читати, писати, елементарних арифметичних дій, основ православної релігії.
Навчання проводилось російською мовою.
У ряді сіл діяли дяківські школи, які утримувалися на кошти батьків, діти у них навчалися українською мовою, читали буквар, часослов і псалтир, співали церковних пісень.
Для початкових шкіл характерна:
а) нестача підручників,
б) нестача приміщень;
в) низька матеріальна забезпеченість.
Навчальні заклади Волинської, Київської, Подільської губерній були віднесені до Віденського навчального округу і викладання велось польською мовою.
Після поразки польського повстання 1830-31 рр. туї було запроваджено навчання російською мовою.
Працювало лише 1300 початкових шкіл в яких навчало ся 67 тис. учнів.
Більшість населення України було неписьменним.
2. Повітові училища — це дво- і трикласні училища для дворян, купців, урядових службовців, ремісників. Розвиток ринкових відносин вимагав розширення мережі професійних закладів.
• 1804 р, — в Чернігові було відкрито перше в Україні ремісниче училище; у Полтаві — училище для підготовки службовців державних установ.
• 1827 р. — школа чистописів у Полтаві. В Одесі відкрили садівниче училище, у Харкові — землеробне училище;
• 1323 р. — школа бджільництва на Чернігівщині;
• 1834 р. — училище торговельного мореплавства у Херсоні, яке готувало професійних моряків і суднобудівельників.
В Криму — училище виноробства й садівництва; у ряді міст — фельдшерські училища.
3. Губернські (гімназії) — навчалися діти дворян і чиновників.
З 1828 р. навчання тривало 7 років. В той час на Україні було 19 гімназій. Гімназії були відкриті в Одесі (2), Херсоні (2), Києві (2), Чернігові, Полтаві, Катеринославі та інших містах.
— Існували також приватні пансіонати, що працювали за програмою середніх навчальних закладів.
— Доньки дворян здобували освіту і виховувалися в інститутах шляхетних дівчат, які діяли
у Харкові (засновано у 1812 р.), Полтаві (1817 р.), Одесі (1829 р.), Керчі (1836 р.), Києві (1838 р.).
Проміжне місце між гімназіями й університетами займали ліцеї, яких в Україні було два: Рішельєвський в Одесі (заснований у 1817 р.) Ніжинський (заснований у 1820 р. на кошти братів Безбородьків і перетворений у 1832 р. на гімназію вищих наук.) 1827 р. — указ імператора про заборону допуску в середні і вищі навчальні заклади вихідців з кріпосних селян.
4. Університети — для дворян.
1805 р. — зусиллями місцевого дворянства на чолі з Василем Каразіним було засновано Харківський університет. Якщо у 1805 р. навчалося лише 65 студентів, то у 1855 р. — 492.
До середини XIX ст. університет підготував близько 3 тис. фахівців.
Василь Каразін — громадський діяч, економіст, поміщик-ліберал.
1834 р. — у Києві відкрито університет святого Володимира.
У 1842 р. він одержав нове приміщення. Якщо в Київському університеті у 1834 р. навчалося 62 студенти, то у 1855 р. — 808.
Діяла ще Київська духовна академія, яка була створена на базі Києво-Могилянської академії у 1819 р.
НА ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЛЯХ ПІД ВЛАДОЮ АВСТРІЙСЬКОЇ ІМПЕРІЇ
На західноукраїнських землях діяли трикласні початкові І школи, які після революції 1848—1849 рр. стали чотирикласними, бо учні вивчали й основи сільськогосподарських практичних знань у галузі землеробства, садівництва, городництва, бджільництва і шовківництва. Навчання проводилось українською мовою. Всього навчалося лише 14% дітей шкільного віку.
Після революції 1848—1849 рр. у багатьох містах і селах почали працювати недільні школи-читальні для дорослих. Навчання у них велось українською мовою. У Галичині їх налічувалося 60, на Закарпатті — 9.
У 40—50 рр. XIX ст. у східній Галичині існувало 8 гімназій, у Північній Буковині — одна, а Закарпатті — 9.
З вищих навчальних закладів працювали:
1. Львівський університет (1661 р.)
2. З 1817 р. у Львові працювала Реальна (торговельна), а з 1844 р. — Технічна академія.
Більшість навчальних предметів викладалися польською, німецькою, латинською мовами. Студентів-українців було мало.
3. У Закарпатті — не було жодного вищого навчального закладу.
4. У Північній Буковині діяв Чернівецький ліцей, який готував кадри духовенства.
У 1817 р. у Львові створена культурно-освітня установа — Оссолінеум (Львівський інститут Оссолінських). Засновником був М. Оссолінський — польський просвітитель, бібліограф, літературознавець та історик.
Інститут мав два відділи, бібліотеку і музей. Інститут Оссолінських був просвітницьким центром того часу.
НАУКА
1. "Історія русів" | Історія — найбільш популярний в першій половиш XIX ст. історико-публіцистичний твір, автор якого невідомий. У творі викладено події історії України від періоду життя стародавніх слов'ян до ліквідації царизмом "Гетьманщини". Автор твору показує героїчне минуле українського народу, який, борючись з іноземними загарбниками, — татаро-монгольськими, польськими, литовськими, російськими — відстоював свою рідну землю. |
2. Дмитро Бантиш-Каменський (1788—1850) | — написав чотиритомну "Историю Малой России", яка вийшла у 1822 р. Автор обстоює право України на автономне козацьке самоврядування. |
3. Михайло Іванович Костомаров (1817—1885) | — видатний український історик, автор відомих праць з історії України: "Богдан Хмельницький", "Руїна", з історії Росії — "Русская история в жизнеописаниях ее главнейших деятелей". М. Костомаров відомий і як письменник-романтик. Написав історичні драми: "Сава Чалий", "Переяславська ніч", видав збірки "Українські балади", "Вітка" та ін. В його творчості — велика любов до України, до її славного минулого. На сторінках харківського альманаху "Молодик" М. Костомаров вказував, що писати твори потрібно, орієнтуючись на інтереси народних мас, уважно вивчати духовну культуру українського народу, вести народознавчі дослідження. |
4. Микола Андрійович Маркевич (1804—1860) | — український історик, письменник, народознавець. Автор однієї з узагальнюючих праць з історії України, п'ятитомної "Історії Малоросії", яка вийшла у 1842 — 1843 рр. Автор висловлюється за державну незалежність України. М. Маркевич зібрав велику колекцію документів з історії України XVII — XVIII ст. Надрукував збірку "Українські мелодії". |
5. Михайло Олександрович Максимович (1804—1873) | — видатний український історик, природознавець, ботанік, фізіолог, фольклорист, етнограф людина всебічних енциклопедичних знань. Написав цікаву історичну драму "Звідки пішла Руська земля за розповіддю Нестерової повісті і за іншими старовинними письменами руськими". М. Максимович — автор ряду праць з історії гайдамацького руху та ін., укладач популярних збірників народних пісень. |
6. А. Скальський | — український історик, зібрав багато архівних матеріалів. У 1841 році написав знамениту працю "История Новой Сечи или последнего коша Запорожского". |
Дата публикования: 2015-10-09; Прочитано: 415 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!