![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
У громадському харчуванні використовують курячі яйця, меланж і яєчний порошок. Найбільш цінними для харчування є дієтичні і свіжі яйця. Гусячі і качині яйця в підприємствах громадського харчування не використовуються.
Якість яєць перед кулінарною обробкою перевіряють на овоскопі, промиваючи в теплій воді з 12%-м вмістом питної соди і 1%-м вмістом хлораміну й ополоскують водою, оскільки їхня шкаралупа може бути джерелом бактеріологічного забруднення. Маса столових кулінарних яєць І категорії має становити не менш як 48 г, II — не менш як 43 г. Відходи на шкаралупу, стек і втрати -12,6 %. Виходячи з цього, маса сирих і варених яєць (без шкаралупи) за збірником рецептур становить 40 г.
Меланж — це заморожена суміш яєчних білків і жовтків, профільтрованих, змішаних і упакованих у жерстяні банки. Банки з меланжем обмивають і розморожують у воді з температурою не вище за 50 °С, потім їх обтирають, розкривають, меланж проціджують і негайно використовують для страв, що не потребують відокремлення жовтка і білка. З меланжу готують омлети, драчену, яєчну кашку і вироби з тіста. Щоб замінити 1 яйце потрібно взяти до 40 г меланжу (1: 1).
Яєчний порошок — це висушена суміш білків і жовтків. Щоб замінити 1 яйце масою 40 г, беруть 11 —12 г яєчного порошку (1: 0,28). Перед використанням яєчний порошок просіюють крізь сито і розводять теплою водою або молоком (на 1 кг порошку беруть 3,5 л води), розмішують дерев'яною лопаткою і витримують 30 хв для набухання, потім відразу використовують для тих самих страв, що і меланж. Зберігати розведений яєчний порошок не можна.
Яєчний білок містить 11 — 12 % білкових речовин, жовток—15—16 %. При температурі 50—55 °С з'являються перші ознаки денатурації — часткове помутніння: при 55—60 °С каламутним стає весь білок, при 60—65 °С білок помітно загусає, при 65—70 °С він перетворюється у ніжну рухливу масу, при 75—85 °С вона гірше зберігає форму, а при подальшому нагріванні утворені драглі поступово тверднуть.
На відміну від білків м'яса і риби білок яєць при нагріванні не виділяє воду. Денатурація жовтка і його суміші відбувається при температурі 70 °С. Подальше нагрівання збільшує міцність білкової системи, що особливо помітно при температурі 80—85 °С, при температурі 95—100 °С його міцність змінюється незначно. Ці властивості необхідно враховувати при варінні яєць. Для приготування омлету і яєчної кашки, коли до яєць додають молоко або воду, цукор, сіль, температура, при якій відбувається денатурація білків, підвищується і маса залишається ніжною. Завдяки ньому вона легше засвоюється організмом, ніж білок яйця, звареного накруто. За способом теплової обробки страви яєць поділяють на відварні, смажені і запечені.
Яйця варять некруто, «в мішечок» або круто, у шкаралупі і без неї. Для варіння яєць використовують яйцеварки, наплитні казани, каструлі, сотейники, казани із спеціальними сітчастими втулками. За допомогою їх яйця зручно занурювати і виймати з води.
Яйця некруті варять у киплячій підголеній воді 3—3,5 хв з моменту закипання води. Готові яйця виймають шумівкою і промивають у холодній воді. Яйце, зварене некруто, містить напіврідкий білк і рідкий жовток, тому обчистити його не можна — воно не зберігає форму. Подають яйця гарячими звичайно на сніданок (1—3 шт., на порцію). Одне яйце кладуть гострим кінцем донизу на спеціальну підставку (пашотницю), яку ставлять на закусочну тарілку, решту - на тарілку. Окремо подають масло і хліб.
Яйця «в мішечок» варять так само, але протягом 4,5—5 хв, потім промивають холодною водою. Подають у шкаралупі або обережно обчищають її, опустивши яйце у холодну воду. В яйцях, варених «в мішечок», білок повинен мати консистенцію ніжних драглів і напіврідкий жовток. Обчищене від шкаралупи яйце зберігає форму, але трохи деформується під дією власної маси, їх також подають необчищеними у пашотницях. Обчищають яйця для прозорого бульйону, шпинату з яйцем і грінками, яєць на грінках під соусом. Яйця у шкаралупі зварені некруто і «в мішечок», подають тільки гарячими.
Яйця круті варять 8—10 хв у киплячій підсоленій воді, щоб запобігти витіканню яйця при наявності тріщин на шкаралупі. В яйцях, зварених - круто, білок і жовток повністю загусають.
Готові яйця швидко охолоджують у холодній воді, щоб легше було обчищати шкаралупу. Не слід подовжувати строк варіння яєць, оскільки вони стають твердими, тугими і важче засвоюються організмом. У звареному неохолодженому яйці можливе потемніння поверхні жовтка внаслідок утворення сірчистого заліза з сірководню білка і заліза жовтка. Швидке охолодження яйця у холодній воді перешкоджає сполученню сірководню із залізом і жовток не темнішає. Яйця використовуються обчищеними для холодних закусок, супів, соусів. Для варіння яєць без шкаралупи у воду додають оцет, сіль (50 г оцту і 10 г солі на 1 л води), доводять до кипіння, розмішують воду, щоб посередині утворилась воронка, в яку випускають яйця без шкаралупи. Варять при слабкому кипінні 3—3,5 хв, потім виймають шумівкою і ножем вирівнюють білкові торочки, що розплилися по краях. Відходи при цьому становлять 7 % маси вареного яйця. Форма яйця, звареного без шкаралупи, приплюснута, білок густий з нерівною поверхнею, жовток— напіврідкий, повинен бути всередині білка. Яйця, зварені без шкаралупи, використовують холодними і гарячими. Подають на грінках з пшеничного хліба під соусом або з гарячими м'ясними стравами.
Дата публикования: 2015-10-09; Прочитано: 2009 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!