Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Тема 46. Формування позитивного іміджу Збройних Сил України та привабливості військової служби



В умовах трансформації нашого суспільства виконання завдань подальшого розвитку і ефективного функціонування його воєнної організації невід’ємно пов’язано із формування позитивного іміджу Збройних Сил та привабливості військової служби. За умов організації науково обґрунтованої, системної та комплексної діяльності, сформований імідж армії значно сприяє зміцненню Збройних Сил, безпеки країни та її авторитету. Насамперед, від нього залежать бойова готовність, правопорядок, військова дисципліна і морально-психологічний стан військових колективів. Він визначає привабливість військової служби для молоді, а також обумовлює формування у населення готовності виступити на захист Батьківщини у разі нападу агресора. Зрештою, привабливий імідж армії і створює привабливий образ військового, сприяючи таким чином зміцненню його сімейних відносин, що, в свою чергу, створює сприятливі умови для концентрації зусиль на виконання обов’язків військової служби. Про розуміння необхідності поліпшення діяльності, спрямованої на формування позитивного іміджу Збройних Сил України, свідчить схвалення розпорядженням Президента України від 6 червня 2007 року № 379-р “Концепції Державної цільової програми формування позитивного міжнародного іміджу України”.

З поняттям іміджу пов’язані низка близьких за значенням понять: думка, рейтинг, репутація, образ, популярність, слава, престиж тощо. Імідж є спеціальним терміном із власною семантикою та характерними ознаками. Він тлумачиться як узагальнене уявлення, що складається у людей про будь-який об’єкт. Позитивний чи негативний імідж залежить від загального ставлення до керівника чи організації, яке формується за рахунок емоційного фону сприйняття організації, системного уявлення про неї та відповідності змісту іміджу очікуванням людей.

Імідж може розглядатися як образ суб’єкта, уявлення про нього, що цілеспрямовано й активно формується в масовій свідомості за допомогою різних засобів, щоб зміцнити чи послабити його престиж, авторитет і репутацію, забезпечити довіру чи, навпаки, недовіру до нього. Імідж може мати особа, організація чи державна структура. Таким чином, імідж є багатоаспектною і багатогранною категорією.

Виходячи з цього, імідж Збройних Сил України в першому наближенні можна трактувати як їх емоційно забарвлений символічний образ або узагальнене стереотипне уявлення про них, стихійно чи цілеспрямовано сформоване в масовій свідомості.

Професійно створений позитивний образ функціонує як оптимальний інформаційний об’єкт, що формує прихильність і визнання з боку громадськості та забезпечує адекватне сприйняття української армії як силової державної інституції.

Імідж Збройних Сил складається з уявлення військовослужбовців про ступінь своєї належності та залучення до армійської спільноти; якість функцій, що виконуються, та бойовий потенціал Збройних Сил; призначення, мету та завдання воєнної політики держави; ставлення народу до армії; рівень матеріально-технічного забезпечення діяльності збройних сил; соціальний образ – соціальні очікування військовослужбовців; історико-патріотичний образ – патріотичні настрої, сприйняття бойових традицій українського народу та її збройних сил.

Необхідно пам’ятати, що в центрі уваги керівництва держави і Міністерства оборони був і залишається особовий склад, військовослужбовці Збройних Сил. Сьогодні потрібно вести мову не лише про виховання особового складу у військових частинах, а виховання громадянина – патріота, захисника Вітчизни. Ми повинні формувати у суспільстві позитивне ставлення до Збройних Сил України. Міністр оборони України Павло Лебедєв

Виявами позитивного іміджу можуть бути:

привабливість військової служби;

ставлення військових до загальної й військової політики держави;

ставлення громадян до армії;

ставлення іноземних держав та їх громадян до української армії;

престижність (рейтинг) професії військового в суспільстві;

морально-психологічний стан військовослужбовців;

кількість військових династій;

соціальна захищеність військовослужбовців, рівень життя військовослужбовців і членів їх сімей, цивільного персоналу та ін.

У будь-якій державі турбота про імідж військової служби та престиж збройних сил має сприйматися у суспільній свідомості як загальнонаціональне завдання. Постійна увага до цих питань з боку керівництва держави та різних громадських структур свідчить про соціальне здоров’я нації та її єдність.

Досягти цієї мети можна шляхом організації на державному рівні науково обґрунтованого і ефективного використання потенціалу патріотичного виховання особового складу та населення країни у цілому на основі національно-історичних і військових традицій нашого народу. Слід зазначити, що на тлі процесу європейської інтеграції окремі держави, діячі і політики культивують тезу щодо доцільності кардинальних змін у духовній сфері нашого народу, відсувають на другий план поняття “національні цінності”, витісняючи його терміном “загальнолюдські цінності”, що є невиправданим.

Однією із головних передумов формування позитивного іміджу Збройних Сил України є їх належне фінансування, забезпечення високого рівня бойової та мобілізаційної готовності, оснащення їх сучасним озброєнням і військовою технікою, високий рівень військово-професійної підготовленості особового складу та його морального духу.

Формування у громадян, особливо у військовослужбовців Збройних Сил України, національної свідомості та самосвідомості, патріотизму, почуття відповідальності і вболівання за свою державу та її обороноздатність є пріоритетним шляхом підвищення іміджу армії та військової служби.

Матеріальні проблеми професійних військових необхідно вирішувати так, щоб у молоді, яка стоїть перед вибором професійного шляху, формувалася мотивація до самовідданого захисту Батьківщини. Під час вирішення цього питання треба враховувати українські традиції щодо заохочення захисників Вітчизни, та кращі зразки світового досвіду.

Важливо розуміти, що для зміни іміджу Збройних Сил необхідно змінювати імідж професійного військового, у першу чергу офіцера. Шлях для вирішення цього питання в зміні як військового виховання, так і матеріального та морального стимулювання.

Слід враховувати, що поки не зміниться психологія молоді, її ставлення до армії та військової служби будь-яка військова реформа не буде дієвою. Одним з пріоритетних шляхів формування іміджу Збройних Сил України є створення позитивного образу захисника Вітчизни у засобах масової інформації, літературі та мистецтві. До основних засобів формування іміджу Збройних Сил України можна віднести: цивільні та військові ЗМІ (друковані, електронні).

Ефективність воєнно-іміджевої політики держави залежить від чіткого законодавчого визначення її статусу шляхом розроблення доповнень та змін до законів України, нових законодавчих актів; Цільової програми формування позитивного іміджу Збройних Сил України та її належне фінансове забезпечення; організація системи підготовки (підвищення кваліфікації) відповідних фахівців та ін.

Актуальними завданнями на сучасному етапі проведення оборонної реформи є зміцнення довіри суспільства до Збройних Сил України, посилення військово-патріотичного виховання молоді, співпраці з духовенством. Міністр оборони України Павло Лебедєв

Основні шляхи поліпшення сприйняття Збройних Сил України:

а) популяризація діяльності Збройних Сил як відкритого і зрозумілого для суспільства інституту, який діє за своїм призначенням і порядком, встановленим Конституцією і законами України;

б) відстоювання інтересів Збройних Сил на державному рівні (перш за все – соціальні питання);

в) гарантування інформаційної безпеки для іміджу Збройних Сил; забезпечення ефективного функціонування системи демократичного цивільного контролю над Збройними Силами, формування нової моделі взаємодії армії з громадськістю, досягнення оптимізації та гармонії цивільно-військових відносин;

г) розроблення рекламної кампанії Збройних Сил, спрямованої на формування їх позитивного іміджу, яка ґрунтувалася б на науковому підході;

д) здійснення належної військово-патріотичної роботи з потенційними військовослужбовцями за контрактом з метою створення привабливого іміджу Збройних Сил, широке проведення в державі реклами військової служби в усіх її формах;

є) Створення і пропагування позитивного іміджу Міністерства оборони, Генерального штабу, видів збройних сил і родів військ, оперативних командувань, формування позитивного образу воєначальника, офіцера, солдата, у тому числі й в персоніфікованій формі.

Таким чином, імідж сучасних Збройних Сил України залежить від рівня їх бойової та мобілізаційної готовності, оснащеності новим озброєнням і військовою технікою, дисциплінованості та професійної підготовленості особового складу, його мотивації до сумлінного виконання військового обов’язку. На сучасному етапі розвитку українського суспільства, держави та Збройних Сил, який характеризується постійним зростанням ролі духовного компонента, проблеми патріотичного виховання та формування іміджу армії та військової служби, набуваючи особливого значення, стають пріоритетними державними завданнями.

Список рекомендованої літератури

1. Алещенко В.І. Імідж Збройних Сил України: сутність, стан і напрями формування. – Наука і оборона. – 2007. – № 4. – С. 19–24.

2. Алещенко В.І. Імідж Збройних Сил України: теорія і практика формування. – К.: НУОУ, 2010. – 178 с.

3. Ільницька У.В. Проблема формування позитивного політичного іміджу Збройних сил України в процесі переходу до демократичного суспільства // Українська національна ідея: реалії та перспективи розвитку: Зб. наук. праць. – Львів: Ін-т народознавства НАН України, Ін-т українознавства НАН України, 2003. – Вип. 14. – С. 17–22.

4. Кубіцький С.О. До проблеми формування позитивного іміджу військовослужбовця Збройних Сил України // Вісник НАОУ. – 2007. – № 2 (4). – С. 80–88.






Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 3837 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2025 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.005 с)...