Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

ПИТАННЯ 88. Підстави, предмет і особливості доказування цивільного позову у кримінальному провадженні



Предмет цивільного позову у кримінальному провадженні – це матеріально-правова вимога з відшкодування майнової та/або моральної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням.

Вимога про відшкодування шкоди може бути пред’явлена під час кримінального провадження до початку судового розгляду до:

– підозрюваного, обвинуваченого;

– або до фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння.

Таку вимогу має право пред’явити:

– особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, її представник;

– законні представники неповнолітніх осіб та осіб, визнаних у встановленому законом порядку недієздатними чи обмежено дієздатними;

– прокурор – в інтересах держави та в інтересах громадян, які через фізичний чи матеріальний стан, неповноліття, похилий вік, недієздатність або обмежену дієздатність неспроможні самостійно захистити свої права (частини 1-3 ст. 128 КПК України).

Відмова у позові в порядку цивільного, господарського або адміністративного судочинства позбавляє цивільного позивача права пред’являти той же позов у кримінальному провадженні (ч. 6 ст. 128 КПК України).

Особа, яка не пред’явила цивільного позову в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред’явити його в порядку цивільного судочинства (ч. 7 ст. 128 КПК України).

Підстава цивільного позову – це юридичні факти, з огляду на які позивач формулює свої вимоги і з наявністю яких закон пов’язує виникнення правовідносин між позивачем і підозрюваним, обвинуваченим (відповідачем).

Такими юридичними фактами є:

– вчинення кримінального правопорушення (або іншого суспільно небезпечного діяння);

– наявність майнової та/або моральної шкоди, заподіяної кримінальним правопорушенням (або іншим суспільно небезпечним діянням);

– наявність причинного зв’язку між кримінальним правопорушенням і завданою шкодою.

Основними умовами пред’явлення цивільного позову в кримінальному провадженні є:

– процесуальна праводієздатність позивача;

– підвідомчість позову суду;

– відсутність винесеного судом рішення за тією ж підставою та предметом позову;

– подання позовної заяви.

Форма та зміст позовної заяви повинні відповідати вимогам, встановленим до позовів, які пред’являються у порядку цивільного судочинства (ч. 4 ст. 128 КПК України).





Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 323 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.005 с)...