Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Фінансові послуги на ринку позичкового капіталу 5 страница



8.7.2.1. Механізм реалізації опціонних операцій
Приклад 8.2. Курс акцій компанії складає 4000 гр. од. Гравець, що розраховує на підвищення курсу акцій, купує опціон на покупку акцій за фіксованою ціною 4200 гр. од., сплативши при цьому премію 500 гр. од. за акцію. Визначити результати угоди, якщо курс акцій після закінчення терміну опціону становитиме:
а) 5000 гр. од.;
б) 4100 гр. од.;
в) 4400 гр. од.
Розв’язання
а) якщо курс акцій складе 5000 гр. од., держатель (покупець) опціону реалізує своє право на їхню покупку. При цьому його прибуток на одну акцію складе: 5000 (прибуток від продажу куплених акцій) – 4200 (ціна, за якою він відповідно до опціону купить акції) – 500 (премія продавцю опціону) = 300 гр. од.
Якщо продавець опціону не мав у своєму розпорядженні акцій до моменту подання йому вимоги на продаж, він буде вимушений купити їх за ціною 5000 гр. од. і продати держателю опціону за обумовленою ціною 4200 гр. од. З урахуванням отриманої премії його збитки становитимуть тих же 300 гр. од. на акцію.
Якщо ж продавець опціону мав акції у момент його продажу, його збитки будуть пов’язані з недоотриманим прибутком, оскільки він буде вимушений продати акції за ціною, нижче ринкової;
б) якщо курс акцій складе 4100 гр. од., держателю опціону буде невигідно його реалізовувати, і він відмовиться від свого права. При цьому його збитки і, відповідно, прибуток продавця опціону будуть дорівнювати сплаченій премії – 500 гр. од. за акцію;
в) якщо курс акцій буде рівний 4400 гр. од., відмовившись від свого права на їхню купівлю, утримувач опціону понесе збитки в розмірі сплаченої премії – 500 гр. од. за акцію. При реалізації ж опціону збитки його складуть: 4200 (ціна акцій за опціоном) + 500 (премія) – 4400 (ціна, за яку він продасть куплені акції) = 300 гр. од., тобто менше сплаченої премії.
Таким чином, потенційні збитки держателя опціону на покупку обмежені розміром премії, а потенціальний прибуток може, залежно від росту курсу, бути великим. Продавець такого опціону іде на ризик великих збитків, а його потенційний прибуток обмежений розміром премії. Якщо ж опціон на покупку придбано для фактичної покупки необхідного товару, його держатель страхується від непередбаченого росту цін.
При виписуванні опціону на продаж його покупець розраховує на зниження курсу акцій. Якщо курс акцій буде нижче означеного в опціоні, його покупець отримає прибуток за рахунок курсової різниці (за вирахуванням сплаченої премії), а продавець понесе збитки. Якщо ж курс акцій зросте, збережеться або знизиться несуттєво, покупець опціону буде змушений відмовитися від його реалізації. При цьому збитки покупця і прибуток продавця будуть дорівнювати розміру премії.
Приклад 8.3. Курс акцій компанії складає 4000 гр. од. Гравець, що розраховує на пониження курсу акцій, купує опціон на їхній продаж за ціною 3700 гр. од., сплативши при цьому премію 500 гр. од. за акцію. Визначити результати угоди, якщо курс акцій після закінчення терміну опціону становитиме:
а) 3000 гр. од;
б) 3800 гр. од;
в) 3500 гр. од.
Розв’язання
а) якщо курс акцій складе 3000 гр. од., держатель опціону реалізує своє право на їхній продаж особі, що виписала опціон. При цьому його прибуток на акцію становитиме:
3700 (ціна, за якою він продає куплені акції) – 3000 (ціна, за якою він купить акції для перепродажу) – 500 (сплачена премія) = 200 гр. од.
Продавець опціону буде змушений у цьому випадку купити акції за ціною, вище ринкової;
б) якщо курс акцій буде рівний 3800 гр. од., держателю опціону буде невигідно його реалізовувати, і він відмовиться від свого права, понесе при цьому збитки в розмірі сплаченої премії – 500 гр. од. на акцію. Прибуток продавця опціону в цьому випадку буде дорівнювати отриманій премії;
в) якщо курс акцій складе 3500 гр. од., збитки держателя опціону при його реалізації будуть рівні: 3500 (ціна, за якою він буде змушений купити акції) + 500 (премія) – 3700 (ціна, за якою він продає акції відповідно до умов опціону) = 300 гр. од., тобто менше сплаченої премії.
Теоретично можливий прибуток на акцію держателя опціону на продаж і, відповідно, теоретично можливий ризик продавця такого опціону (при падінні курсу акцій до нуля) будуть рівні різниці між фіксованою в опціоні ціною і премією (в розглянутому прикладі – 3200 гр. од. на акцію).

8.7.3. Біржові індекси
Крім наведених вище показників, що використовуються для оцінки акцій та облігацій окремих корпорацій, у статистичній практиці використовуються біржові індекси, які застосовуються для характеристики ситуації на ринку цінних паперів. При продажу і покупці акцій на фондових біржах вони є основними показниками, що визначають активність фондового ринку. Реєстрація курсів цінних паперів і публікація їх у курсовому бюлетені є однією з функцій біржі.
Публічність курсів полегшує емітентам цінних паперів вирішення питань умов і доцільності нових випусків, дає можливість власникам паперів швидше орієнтуватися у кон’юнктурі фондового ринку. Крім публікації середніх курсів кожного виду цінних паперів, які мають обіг на біржі, вираховуються і публікуються середні курси акцій певних груп компаній, а також усіх компаній, зареєстрованих на біржі. Серед цих показників найвідомішими є: на біржі в Нью-Йорку – індекс Доу-Джонса, у Токіо – індекс Ніккей, у Франкфурті-на-Майні – індекс ФАЦ, у Лондоні – «Файненшл Таймс» і «Рейтер».
Більшість біржових індексів характеризує середню ціну окремого набору акцій. При побудові індексу Доу-Джонса і ряду інших біржових індексів застосовується принцип рівноваги акцій поза залежністю від їх числа і вартості. Такі індекси є простим середнім арифметичним, тобто це частка від ділення суми цін акцій компаній, що розглядаються, на їх кількість. У деяких індексах використовується зважування курсів акцій різноманітних за тим чи іншим принципом. Для характеристики динаміки цін акцій використовують різницю індексів за два періоди (поточний і базисний) у пунктах, а також темпи їхнього зростання – відношення індексу поточного періоду до індексу базисного.
Промисловий індекс Доу-Джонса було запропоновано ще в 1897 році. Він характеризує на певну дату курс акцій 30 американських ведучих промислових корпорацій, що котируються на Нью-Йоркській фондовій біржі:

Індекс Доу-Джонса (промисловий) = Сумарна ціна акцій 30 промислових корпорацій / К, (8.25)

де К – коригуючий коефіцієнт, який змінюється із зміною переліку корпорацій і при роздрібленні акцій.
Крім індексів Доу-Джонса в США публікуються індекси, які характеризують курси акцій, що котируються на фондовій біржі Нью-Йорка, Американській і регіональних біржах, а також позабіржового ринку.
У Канаді на Торонтській фондовій біржі розраховується комбінований індекс, який визначає щоденно акції близько 300 корпорацій, поділених на 14 груп і 41 підгрупу. Ці групи представляють різні сектори канадської економіки, включаючи і фінансовий сектор. Аналогічні індекси розраховуються і в інших країнах, де функціонують біржі, в тому числі і на Україні.
Курсова ціна акцій прямо залежить від доходу, який вони приносять, і від співвідношення пропозиції та попиту на них. У період економічного піднесення і пожвавлення курс акцій зростає, а в період депресії та кризи – падає. Тому за зміною загального курсу акцій можна судити про економічну кон’юнктуру в країні. При цьому курс акцій має здатність передбачати тенденції щодо змін у стані економіки.
Особливо чутливо він реагує на спад виробництва, що наближається, перші симптоми якого спричиняють «скидання» акцій на біржі власниками, які мають найоперативнішу інформацію про стан виробництва і ринку в країні. Курс акцій починає падати, біржу охоплює паніка. Всі ці процеси, що відбуваються на фондовій біржі, роблять її барометром, який реєструє зміни у діловій активності економічного життя країн. Ця здатність біржі дозволяє державі вживати заходів, які дещо пом’якшують наслідки циклічності виробництва.
Для кількісного опису співвідношень загальноринкової динаміки та динаміки цін окремих акцій світова інвестиційна практика застосовує такі показники як «альфа» та «бета».
У практиці біржової статистики показник «бета» використовується для оцінки якості акцій, що визначається як відношення темпу зміни курсу акцій розглянутої компанії до темпу зміни загального біржового індексу. «Бета» акції характеризує інтенсивність зв’язку зміни її прибутковості при зміні загальноринкової прибутковості.
Якщо курс акцій деякої компанії змінюється (росте або падає) швидше зміни (зростання або падіння) середнього біржового індексу, коефіцієнт «бета» для таких акцій буде більше одиниці, якщо повільніше – меншим одиниці. Значення «бета», рівне одиниці, означає, що темп зміни курсу акцій компанії співпадає з темпом зміни середнього біржового індексу. Якщо «бета» більше нуля, то при зростанні фондового індексу зростає і прибутковість акції, і навпаки. Якщо «бета» більше одиниці, то прибутковість акції зростає швидше прибутковості ринку в цілому.
Оскільки зміна курсу акцій визначає ризик їх придбання, коефіцієнт «бета» використовується для оцінки ризику операцій з акціями. Вважається, що при «бета», рівному одиниці, акція буде мати такий же ризик, як і «середня» акція, при «бета», більшому одиниці, акція буде більш ризикована, а при «бета», меншому одиниці, – менш ризикована, ніж «середня» акція.
«Альфа» показує, наскільки повинна змінитись прибутковість акції порівняно із середнім значенням за певний період при гіпотетичній реалізації середньої за період загальноринкової прибутковості. Тобто, цей коефіцієнт характеризує здатність акції виявити надлишкову прибутковість у типових умовах.
У багатьох випадках знання «бети» акції є для інвестора більш важливим, ніж «альфи», оскільки для прогнозування середньої очікуваної прибутковості індивідуальних акцій існує ряд методів фундаментального аналізу. Дані ж про «бету» акцій унікальні в тому відношенні, що дозволяють інвестору диверсифікувати портфель акцій і, таким чином, отримувати слабку залежність прибутковості від ринкової кон’юнктури. При обчисленні даних коефіцієнтів дані про результати торгів з конкретними акціями обробляються за допомогою стандартних статистичних методів.
Приклад 8.4. У відділі цінних паперів комерційного банку ведеться аналіз котировок акцій на фондовій біржі з визначенням власного біржового індексу, що розраховується як середнє арифметичне зважене курсів акцій п’яти найбільших емітентів, поділене на 1000. В якості ваги беруть обсяг угод за акціями кожного емітента (кількість проданих акцій). У таблиці наведені підсумки торгів на біржі на початок і кінець тижня.

Емітент Початок тижня Кінець тижня
Курс акцій, тис. гр. од Об’єм угод, тис. штук Курс акцій, тис. гр. од Об’єм угод, тис. штук
ПАКБ 20,0 3,4 22,0 3,8
АТ “Гама” 48,0 1,6 48,0 1,8
АТ “Рубін” 2,6 30,5 2,9 33,5
АПБ 3,3 1,6 3,4 1,4
АТ “Веселка” 1,8 7,0 2,3 8,8

Визначити: біржові індекси на початок і кінець тижня, темп зростання біржового індексу, темпи зростання курсів акцій кожного емітента і коефіцієнт «бета» для акцій кожного емітента.
Розв’язання. Біржовий індекс на початок тижня був рівний:

Біржовий індекс на кінець тижня склав:

Темп зростання біржового індексу за тиждень дорівнював:
IБІ = 5,93/5,49 = 1, О8.
Темпи зростання курсів акцій компаній, що розглядаються за тиждень склали:
ПАКБ: 22/20 = 1,1; АТ «Гама»:. 48/48 = 1;
АТ «Рубін»:. 2,9/2,6 = 1,12; АПБ: 3,4/3,3 = 1,03;
АТ «Веселка»: 2,3/1,8 = 1,28.
Значення коефіцієнтів «бета» для акцій, що розглядаються рівні:
ПАКБ: 1,1/1,08 = 1,02; АТ «Гама»: 1/1,08 = 0,93;
АТ «Рубін»: 1,12/1,08 = 1,04; АПБ: 1,03/1,08 = 0,95;
АТ «Веселка». 1,28/1,08 = 1,19.

8.7.4 Індекси українського фондового ринку
Українські фондові індекси почали розповсюджуватись на початку 1997 року. Компанії, що публікують свої індекси, намагаються не обмежуватись одним тільки значенням, а ще й аналізувати причини його зміни та стану ринку, давати прогнози розвитку ринку та рекомендації інвесторам. Ця інформація є прообразом майбутніх інформаційних агенцій, аналогічних тим, що діють на світових фінансових ринках. Порівняльний опис українських біржових індексів наведено у табл.1.
Методики розрахунку індексів дуже схожі. Головні розбіжності криються у джерелах отримання інформації про ринкову ціну акцій, що викликано відсутністю єдиного центру котирування.
Проблемою є відносно невеликий обсяг ринку та його залежність від руху коштів іноземних портфельних інвесторів. Фактично українські фондові індекси є індикатором руху коштів іноземних інвесторів на українському ринку. Іноземний капітал іде на Україну – і фондові індекси починають рости.
Збіг у поведінці індексів може служити доказом аналогічності підходу до цієї проблеми з боку різних створювачів індексів. Як видно з табл. 2 кореляції різних індексів, відповідність між деякими з них досить висока, тобто вони «рухаються в одному напряму».
Таблиця 8.1
Порівняльний опис українських фондових індексів

Індекси Компанія, що розраховує Галузь, що досліджується Кількість цінних паперів у базі Методика розрахунку На яких котируваннях базується Періодичність розрахунку Початок розрахунку
Business Partners Business Partners Загальний 4 – 8 зважене середнє ПФТС щотижня 1.08.97
INDEX-SGU Societe Generale Ukraine Загальний Близь-ко 15 зважене середнє ПФТС та власні угоди щотижня 1.08.97
ProU-50 Prospect Investments Загальний   зважене середнє ПФТС, телефонний ринок до серпня щотижня, потім щоденно 1.01.97
Wood-15 Wood&Company Загальний   зважене середнє ПФТС щоденно 13. 0 6.97
KAC-галузеві індекси Альфа-Капітал Металургійна, хімічна, енергетична, нафтогазова, машинобудів-на відповідно 3 – 10 зважене середнє ПФТС щоденно 29. 0 8.97
KAC-20(s) Альфа-Капітал Загальний   середнє арифме-тичне ПФТС щоденно 1.01.97
KAC-20(w)   Альфа-Капітал Загальний   зважене середнє ПФТС щоденно 9.06.97
ПФТС-індекс ПФТС Загальний Близь-ко 20 зважене середнє ПФТС щоденно 1.10.97


Індекси ProU-50, Wood-15, KAC-20(w) настільки сильно корелюють між собою, що, маючи інформацію про зміну одного з трьох, можливо сміливо робити передбачення щодо зміни двох інших. З цими трьома добре корелюють ПФТС -індекс та індекс Business Partners, які з’явилися пізніше. Це призводить до цікавих висновків: для оцінки поведінки фондового ринку України достатньо бази в 4 – 8 компаній, яка використовується при розрахунку індексу Business Partners (початкове значення індексу: 100).
Таблиця 8.2
Кореляція між біржовими індексами

Індекси ProU-50 KAC-20(w)   Wood-15 ПФТС BP KAC-20(s) INDEX-SGU
ProU-50 ……….. 0,98 0,92 0,94 0,90 0,93 0,47
KAC-20(w) 0,98 ……… 0,98 0,96 0,85 0,92 0,35
Wood-15 0,92 0,98 ………. 0,94 0,91 0,94 0,60
ПФТС 0,94 0,96 0,94 ………. 0,97 0,94 0,83
BP 0,90 0,85 0,91 0,97 …….. 0,88 0,70
KAC-20(s) 0,93 0,92 0,94 0,94 0,88 …….. 0,78
INDEX-SGU 0,47 0,35 0,60 0,83 0,70 0,78 ……….

Менше корелює з перерахованими індексами індекс KAC-20(s) з огляду на те, що це єдиний індекс, що базується не на зваженому середньому, а на середньому арифметичному між вартістю акцій різних компаній. Такий же принцип використовується при розрахунку популярних індексів агенції Dow-Jones. INDEX-SGU слабо корелює з іншими індексами та одночасно є найбільш оптимістичним серед них.
На фондовому ринку України, починаючи з 01.01.1997 року офіційно розраховується дві модифікації фондового індексу КАС-20 – простий і зважений. Методика його розрахунку відповідає світовим стандартам розрахунку фондових індексів і базується на зміні ринкової капіталізації компаній, які входять у базу індексу. Індекс КАС-20 простий розраховується для портфельних інвестицій, за базу для розрахунку індексу приймаються котировки на купівлю та продаж акцій у ПФТС.
KAC-20(s)
Формула розрахунку індексу:
KAC-20(s) = S1(Pbid + Pask) / S0(Pbid + Pask), (8.26)
де S0 – сума котировок на купівлю та продаж у базисному періоді;
S1 – сума котировок на купівлю та продаж на поточний час;
Р bid – котировки на купівлю акцій підприємств;
Pask – котировки на продаж акцій підприємств.
Початкове значення індексу: 1000.
Індекс КАС-20 (W) зважений показує динаміку розвитку фондового ринку України, його зріст або спад. Розраховується даний індекс за формулою:
KAC-20(w)
Формула розрахунку індексу:
KAC-20(w) = S1(Mсap) / S0(Mсap), (8.27)
де S1 – сума ринкової капіталізації в базисному періоді;
S0 – сума ринкової капіталізації на поточний час;
Mсap – ринкова капіталізація підприємств.
Початкове значення індексу: 1216.
Якщо має перевагу простий індекс порівняно із зваженим, то це говорить про те, що інвестору вигідніше купувати акції різних підприємств, ніж вкладати кошти в акції великих емітентів.
Галузеві індекси компанії Альфа-Капітал: для металургійної, хімічної, енергетичної, нафтогазової, машинобудівної відповідно.
Формула розрахунку індексів:
Галузевий КАС- індекс = S1(Mсap) / S0(Mсap), (8.28)
де S1(Mсap) та S0(Mсap) – сума ринкової капіталізації компаній, що входять до бази відповідного індексу на поточну та базову дати відповідно.
Початкове значення індексу: 1000.
ПФТС-індекс
Формула розрахунку індексу:
ПФТС-індекс = S MСt / SMCb, (8.29)
де S MСt та S MCb – сума ринкової капіталізації компаній, що входять до бази індексу у поточний та базовий період відповідно. Ринкова капіталізація визначається як добуток ціни та кількості емітованих акцій. Ціна ж, у свою чергу, визначається як ціна останньої угоди в поточний період, яка потрапляє у коридор: найкраща ціна покупки – найкраща ціна продажу у момент закриття торгової сесії. Якщо ж такої угоди немає, то за ціну акції приймається значення середини цього коридору.
Початкове значення індексу: 100.
Wood-15
Індекс «Wood-15» заснований на методології, що розроблена Міжнародною фінансовою корпорацією для ринків, які розвиваються. Дана методологія дозволяє отримувати всі зміни ринку, в тому числі злиття і поглинання компаній, банкрутство, включення нових компаній у базу індексу. База індексу фіксується на період в один місяць.
Формула розрахунку індексу:
I поточний = К поточна / К0, (8.30)
деI поточний – поточне значення індексу;
К поточна – поточна сумарна ринкова капіталізація компаній, включених до бази індексу;
К0 – сумарна ринкова капіталізація компаній, включених до бази індексу, на дату початку розрахунку індексу (13 червня 1997 року).

Значення індексу Wood-15 = Загальна дана ринкова капіталізація компаній, які входять у базу 1,000 / Початкову капіталізацію компаній, які входять у базу. (8.31)
Початкове значення індексу: 1000.
База індексу включає в себе 15 компаній, що займають перші місця на українському фондовому ринку за величиною ринкової капіталізації.
INDEX-SGU (SGen –INDEX)
Формула розрахунку індексу:
INDEX-SGU = S(Cr Q) / S(Cb Q), (8.32)
де Cr та Cb – відповідно поточна та базова середні ринкові ціни акцій кожної з компаній, включених у базу розрахунку індексу. Середня ринкова ціна визначається як середня зважена за усіма угодами, що були укладені і ПФТС, на фондових біржах або дилерами банку у поточний та базовий періоди відповідно.
Q – загальна кількість акцій емітента.
Початкове значення індексу: 100.
ProU-50
Формула розрахунку індексу:
ProU-50 = S(Cn Q) / S(Cb Q), (8.33)
де Cn та Cb – відповідно поточна та базова середні ринкові ціни акцій кожної з компаній, включених у базу розрахунку індексу. Ціна визначається як середня зважена за котируванням попиту учасників ПФТС, фондових бірж та «телефонного ринку» у поточний та базовий періоди відповідно.
Q – загальна кількість акцій емітента.
Початкове значення індексу: 100.

8.8. Управління портфелем цінних паперів (зарубіжний досвід)
В економічній статистиці зарубіжних країн застосовується ряд коефіцієнтів, індексів і абсолютних показників, які дозволяють всебічно охарактеризувати величину і ступінь використання акціонерного капіталу, ефективність вкладення засобів інвесторів у цінні папери, вартість цінних паперів та інші цінові параметри. Використовуючи закордонний досвід, у міру розширення лістингу Української фондової біржі та збільшення об’єму угод розпочато вираховування відповідних показників і публікація їх у діловій пресі.
Цінні папери можуть давати дохід 2-х видів:
1) у вигляді процентів та дивідендів;
2) у результаті зростання курсової вартості цінних паперів.
Ці фактори в більшості випадків є наслідком діяльності фірми-емітента, а зростання курсової вартості буває пов’язане і з очікуванням – результатами від впровадження проекту для інвестування якого випущені цінні папери.
Для оцінки очікуваних результатів:
1) визначають початкову вартість проекту (початкові інвестиції ПІ);
2) обчислюють передбачуваний чистий дохід за період впровадження проекту та визначають:

3) підраховують додатковий грошовий потік з урахуванням податкових пільг на період впровадження проекту.
Після цього розраховують:
= (8.35)

Для оцінки доцільності капіталовкладень, з урахуванням зміни вартості майбутніх грошових потоків у часі, використовують показники:
1. Чиста теперішня вартість (ЧТВ):
ЧТВ = РV - ПІ > 0, (8.37)
тоді індекс прибутковості = (8.38)

Розрахунок РV робиться з використанням дисконтної ставки, за рівень якої приймається та ставка доходу, що могла б мати фірма в разі альтернативного використання коштів.
2. Внутрішня ставка доходу (ВСД) – це міра прибутковості, що визначає таку ставку дисконту, за якої РV - ПІ, тобто ЧТВ = 0. Надалі ВСД порівнюють з граничною ставкою, тобто тією мінімальною ставкою, яка вважається ефективною при реалізації проекту на даному підприємстві. Частіше за все це та ставка доходу, з якою нині працює фірма і без впровадження нового проекту.
Необхідна ставка доходу (вартість капіталу) – це мінімальний майбутній дохід, на який погоджується інвестор, вкладаючи гроші в проект, шляхом купівлі цінних паперів.
Фактори, що обумовлюють вартість капіталу:
· ризикованість доходів;
· частка заборгованості в структурі капіталу;
· фінансова стабільність;
· ринкова оцінка цінних паперів фірми.
Високі доходи повинні обіцяти ті фірми, які мають змінні надходження, грошові потоки з високою часткою заборгованості та без міцної фінансової репутації.
На низькі доходи погоджуються покупці цінних паперів тих фірм, де доходи зростають, низька заборгованість, добра фінансова репутація.
Використання зовнішніх джерел для фінансування проекту, а значить і одержання додаткового прибутку, називається фінансовим левереджем.

Цей показник є аналогом коефіцієнта еластичності і показує, на скільки процентів змінюється дохід на 1 акцію зі зміною доходів фірми на 1 %.

<0,4 обумовлює рівень фінансового левереджу.
Дохідність фірми також залежить від структури витрат – відношення так званих постійних витрат (у першу чергу управлінських) до загальних. Залежність від цієї структури вимірюється показником рівня операційного левереджу.

Етапи оцінки інвестиційної привабливості:
1) вибір галузей (підгалузей) економіки;
2) вибір регіону;
3) вибір компанії (фірми).
Для вибору компанії (фірми) використовують:
1) показники ліквідності:

2) Показники активності:

3) показники заборгованості: відношення боргових зобов’язань або довгострокових зобов’язань до активів чи капіталу та коефіцієнт кратності процентів.
4) показники прибутковості:

Вибір привабливих емітентів та їх цінних паперів може також бути зроблений зіставленням показників, що характеризують дохідність цінних паперів.

2. У подальшому ця акція буде змінюватися під дією 3-х факторів:
– річних сплачених дивідендів;
– темпів приросту дивідендів;
– дисконтної ставки (необхідна ставка, яку пропонує використовувати емітент для компенсації ризику від вкладання грошей у його фірму, тобто це норма прибутку, яку обіцяє забезпечувати фірма при використанні отриманих інвестицій):

ПРАКТИКУМ
Операції з акціями

Приклад 8.5. Акціонерне товариство випустило 1 тисячу привілейованих акцій номіналом 10 гр. од. Мінімальний річний прибуток при емісії акцій було оголошено рівним 25 % від їх номіналу. Визначити мінімальну суму, яку товариство повинно сплатити кожного року у вигляді дивідендів за привілейованими акціями.
Рішення: Дивіденд на одну акцію становитиме:
D1 = 10 0,25 = 2,5 гр. од.
Дивіденд за всіма випущеними привілейованими акціями буде дорівнювати:
D = 1000 2,500 = 2,500 гр. од.
Різниця між чистим прибутком і виплаченим дивідендом за привілейованими акціями представляє собою прибуток на звичайні акції. Прибуток на одну акцію буде дорівнювати:

Оскільки на виплату дивідендів за звичайними акціями може йти не вся сума прибутку, величина виплаченого дивіденду характеризується дивідендним виходом:

Зарубіжні акціонерні товариства приводять значення доходу та оголошеного дивіденду на одну звичайну акцію у своїй опублікованій звітності.
Приклад 8.6. У звіті банківської корпорації «Signet» (США) за 1990 рік наведені наступні дані на одну акцію: дохід – $ 1,56; оголошений дивіденд – $ 1,56. Визначити дивідендний вихід.
Розв’язання. Дивідендний вихід дорівнює:
1,56 / 1,56 = 1 = 100 %
(весь прибуток на звичайну акцію був виплачений у вигляді дивіденду).
Українські акціонерні товариства в теперішній час оголошують дивіденди за своїми акціями у вигляді річних ставок відсотків, хоча з точки зору світової практики це вважається некоректним.
Приклад 8.7. Банк оголосив, що дивіденди за його акціями за рік складуть 20 % річних за звичайними акціями і 30 % річних за привілейованими акціями. Визначити суму дивіденду на одну привілейовану акцію номіналом 5 гр. од. і одну звичайну акцію номіналом 1 гр. од.
Розв’язання. Сума дивіденду на одну привілейовану акцію буде дорівнювати: D пр = 0,3 5 = 1,5 гр. од.
Сума дивіденду на одну звичайну акцію становить:
D з = 0,2 1 = 0,2 гр. од.
Приклад 8.8. В оголошенні банку вказано, що дивіденд за звичайними акціями за квартал буде виплачений у розмірі 10 % річних. Визначити суму дивіденду, якщо номінал акції складає 1,5 гр. од.
Розв’язання. За формулою:
І = n i P; (8.59)
де n – період; i – cтавка, %; P – початкова сума боргу.
Сума дивіденду за квартал буде дорівнювати:
D = 0,25 0.1 1.5 = 0.0375 гр. од.
Ринкова ціна акцій визначається попитом на них, який залежить від різноманітних факторів: рівня дивіденду, репутації акціонерного товариства в очах покупців акцій, перспектив його розвитку, якості реклами і т. п.
Цінність акцій з урахуванням попиту на них на ринку характеризують показником Р/Е (Price to Earning ratio):

Цей показник використовується для порівняльної оцінки якості акцій різноманітних акціонерних товариств. Крім того, для оцінки якості акцій на ринку використовується коефіцієнт котирування:

Книжна ціна характеризує частку власного капіталу акціонерного товариства, що припадає на одну акцію, і складається з номінальної вартості, частки емісійного прибутку (накопиченої різниці між ринковою ціною проданих акцій та їх номінальною вартістю) і частки нагромадженого прибутку, вкладеного в розвиток акціонерного товариства.
Зарубіжні акціонерні товариства наводять дані за своїми акціями у звітах, що публікуються щорічно.
Приклад 8.9. У річному звіті банківської корпорації “Signet” (США) за 1999 рік наведені наступні дані на одну акцію (у доларах): ціна за книгами – 27,67; діапазон ринкових цін протягом року – 33,275 - 8,125; доход на акцію – 1,56. Визначити діапазон зміни протягом року цінності акції та коефіцієнт котирування.
Розв’язання. Цінність акції (показник Р/Е) протягом року становила
від 8,125/1,56 = 5,208 до 33,375/1,56 = 21,394.
Коефіцієнт котирування знаходився в межах
від 8,125/27,67 = 0,294 до 33,275/27,67 = 1,203.
Українські банки поки не наводять аналогічних даних у своїх опублікованих звітностях, тому оцінка якості їх акцій на основі окремих відомостей, що наводяться у фінансових публікаціях, може бути тільки приблизною.
Приклад 8.10. У газеті «К-DAYLI» від 16 лютого 1999 року наведені наступні дані про акції К-банку: номінал акції 10 гр. од., курсова вартість – 4,3. гр. од., сума дивіденду на акцію за III квартал 1998 року – 5 гр. од. Визначити цінність акції та коефіцієнт її котирування.
Розв’язання. Якщо вважати, що дивідендний вихід склав 100 % (весь прибуток на акцію був сплачений у вигляді дивіденду), то дохід на акцію за III квартал склав 5 гр. од. Вважаючи цей прибуток середнім щоквартальним за рік, одержуємо для річного прибутку на акцію суму:
5 4 = 20 гр. од.
Отже, цінність акції К-банку при прийнятих припущеннях (показник Р/Е) буде дорівнювати: 4,3/20 = 0,215
Вважаючи далі книжну ціну акції рівною її номінальній вартості, одержуємо для коефіцієнта котирування акції значення: 4,3/10 = 0,43.
Якщо ж вважати, що дивідендний вихід склав 50 %, то прибуток на акцію у ІІІ кварталі дорівнює: 5/0,5 = 10 гр. од., то при тих же припущеннях за рік: 10 4 = 40 гр. од.
Отже, цінність акції банку в даному випадку становитиме:
4,3/40 = 0,1075.
Якщо основною метою купівлі акцій є одержання дивідендів, покупець може визначити для себе теоретичну ціну акції, виходячи зі сплачених або очікуваних дивідендів і прийнятної норми прибутку.
Норма прибутку буде дорівнювати:
; (8.62)
де D – розмір дивіденду;
Р – ціна купівлі акції.
Отже, теоретична ціна акції для покупця буде дорівнювати:
; (8.63)
Прийнятну норму прибутку можна визначати, виходячи з різних міркувань. Наприклад, можна взяти за основу ставку відсотків за банківськими вкладами, збільшивши її з урахуванням ризику.
Приклад 8.11. Дивіденд на акцію компанії за рік склав 4,5 гр. од. Банківська ставка за вкладами дорівнює 10 % річних. Винагорода за ризик, з точки зору покупця, повинна бути 5 %. Визначити теоретичну ціну акції.
Розв’язання. За формулою (8.63):

У якості основи для визначення прийнятної норми прибутку можна також взяти дохідність державних облігацій.
Дохід від покупки акцій визначається дивідендами, а також можливою різницею цін покупки та продажу. Дохідність короткострокових операцій з акціями можна визначити за формулою для ефективної ставки відсотків:
, (8.64)
де W – дохід від фінансової операції; P – початкова сума; n – період.
Приклад 8.12. Акції номіналом 1.0 грн. були куплені за ціною 2,5 гр. од. за півроку до виплати дивіденду. Дивіденд за акціями за рік був проголошений у розмірі 10 % річних. Після оголошення про виплату дивідендів курс акцій склав 2,8 гр. од. Визначити поточну прибутковість акцій у вигляді ефективної ставки відсотків.
Розв’язання. Розмір річного дивіденду за акцією з урахуванням податкових пільг згідно з формулою: І = n i P, де n – період; i – cтавка, %; P – початкова сума боргу, буде рівний: D = 0,1 1,0 1,0 = 0,1 гр. од.
Поточна прибутковість акції за термін з моменту її покупки визначається сумою річного дивіденду і можливим прибутком від продажу акції:
.
При довгострокових операціях з акціями та інших фінансових операціях можна використати формули для визначення ефективних ставок як простих, так і складних відсотків. В останньому випадку суму S, отриману в результаті інвестування суми Р протягом терміну n років, можна уявити у вигляді:
S = Р (1 + Іе)n; (8.65)
де Іе – ефективна ставка складних відсотків.
Прибуток від фінансової операції буде рівний:
W = S – Р = Р [(1 + І е) n - 1] (8.66)
Отже, ефективна ставка складних процентів буде мати вигляд:
. (8.67)
Приклад 8.13. Привілейовані акції номіналом 10 гр. од. були куплені у кількості 10 шт. за ціною 12 гр. од. і через 2 роки продані за ціною 25 гр. од. за шт. Дивіденд за акціями за перший рік склав 40 % річних, за другий – 60 % річних. Визначити прибуток, отриманий від акцій, і прибутковість їхньої купівлі-продажу у вигляді ефективних ставок простих і складних відсотків.
Розв’язання. Вартість покупки 10 акцій склала:
Р1=10 12=120 гр. од.
При цьому був сплачений податок на операції з цінними паперами в розмірі
Т1=0,0003 120 = 0,036 гр. од.
Сума, отримана від продажу акцій, склала:
Р2 = 10 25 = 250 гр. од.
Сума податку на операції з цінними паперами при продажу акцій була рівна:
Т2 = 0,0003 250 = 0.075 гр. од.
Сума дивідендів за акціями склала:
D = 0,4 10 + 0,6 10 = 10 гр. од.
Загальна сума витрат склала:
Р = 120 + 0,0З6 + 0,075 = 120,111 гр. од.
Чистий прибуток від операції дорівнював:
W = 250 + 10 – 120,111 = 139,89 гр. од.
Прибутковість операції з акціями у вигляді ефективної річної ставки простих відсотків за формулою (8.64) складе:
.
Прибутковість тієї ж операції у вигляді ефективної річної ставки складних відсотків за формулою (8.67) буде рівна:
.
Якщо прибутки, одержані в процесі фінансової операції, реінвестуються, у формулах для визначення прибутковості треба враховувати весь отриманий прибуток. Реальна прибутковість акцій за рівнем дивіденду залежить від того, наскільки ціна їхньої купівлі відрізняється від номіналу, виходячи з якого українські акціонерні товариства оголошують дивіденд.
Приклад 8.14. Акції номіналом 10 гр. од. продавалися на початку року за курсовою вартістю 40 гр. од. Дивіденд за рік був оголошений у розмірі 10 % річних. Визначити реальну прибутковість за рівнем дивідендів акцій, куплених на початку року.
Розв’язання. Сума дивіденду на акцію за рік складе:
D = 0,1 10 = 1 гр. од
Прибутковість за рівнем дивіденду за формулою (8.64) буде:
.
У сучасних українських умовах при визначенні реальної прибутковості покупки акцій необхідно враховувати інфляцію. Офіційний індекс інфляції публікується в урядовій пресі або береться наближений показник, рівний зростанню курсу долара США.
Приклад 8.13. Банк «А» на акції номіналом 10 гр. од., курсова вартість яких на початку року була рівна 40 гр. од., сплатив за рік дивіденди в розмірі 14 % річних. Банк «Б» на акції номіналом 1 гр. од., курсова вартість яких на початку року становила 2 гр. од., виплачував дивіденди щокварталу за ставками 13, 16, 20 і 26 % річних відповідно. Курс долара на початку року складав 1,6 гр. од./$, а в кінці кожного наступного кварталу – 1.8, 2,1, 2,3 і 2,5 гр. од./$ відповідно. Визначити реальну прибутковість за рівнем дивіденду акцій банків, куплених на початку року.
Розв’язання. Дивіденд за акціями банка «А» за рік склав:
D = 0.14 10 = 1,4 гр. од.
Прибутковість акцій за рівнем дивіденду в гр. од. за формулою (8.64) була рівна:

Вартість акцій у доларах на початку року була:

Величина річного дивіденду за акціями в доларах склала:

Реальна прибутковість акцій банку «А» за рівнем дивіденду за рік у доларах, таким чином, дорівнювала:

Дивіденд за акціями банку «Б» щоквартально склав:
1 кв.: 0,25 0,13 1 = 0,325 гр. од.;
11 кв.: 0,25 0,16 1 = 0,4 гр. од.;
111 кв.: 0,25 0,2 1 = 0,5 гр. од.;
ІУ кв.: 0,25 0,26 1=0,б5 гр. од.
Дивіденд за рік склав 1,875 гр. од. Прибутковість за рівнем дивіденду за рік у гр. од. за формулою (8.64) дорівнює:

тобто менше, ніж за акціями банку «А».
Вартість акції банку «Б» при її купівлі на початку року в доларах дорівнювала:

а суми щоквартальних дивідендів у доларах склали:
0,325/1,8 = 0,18 дол.,
0,4/2,1 = 0,19 дол.,
0,5/2,3 = 0,22 дол.,
0,65/2,5=0,26 дол. відповідно.
Загальна сума дивіденду на акцію банку «Б» за рік в доларах склала 0,85 дол. Реальна прибутковість акцій банку «Б» за рівнем дивіденду згідно з формулою (8,64) була, таким чином, рівна:

тобто більше, ніж у акцій банку «А».
Отже, незважаючи на те, що прибутковість за рівнем дивідендів у гр. од. була вище у акцій банку «А», реальна прибутковість за рівнем дивіденду з урахуванням інфляції виявилася вищою у акцій банку «Б», що пов’язано із щоквартальною вип.латою дивідендів. Таким чином, з урахуванням інфляції при інших рівних умовах більш прийнятною є покупка акцій банків, які виплачують дивіденди щоквартально.

Операції з облігаціями
Приклад 8.14. Облігації номіналом 25 гр. од. продаються за ціною 24, 5 гр. од. Визначити курс облігацій.
Розв’язання.
.
Ціна облігації при заданому їй курсі буде рівна:
. (8.68)

Приклад 8.15. Курс державних короткострокових облігацій номіналом 100 гр. од. дорівнює 77,5. Визначити ціну облігацій.

Розв’язання.

Приклад 8.16. Прибуток за облігаціями підприємства номіналом 10 гр. од. виплачується два рази на рік, виходячи з 50 % річних. Визначити суму прибутку при кожній виплаті.
Розв’язання.
І = 0,5 0,5 10 000 = 2500 гр. од.
Якщо відсотки за облігаціями не виплачуються, джерелом прибутку від їхнього придбання буде різниця між ціною викупу (номіналом) і ціною покупки. Різницю цих цін називають дисконтом, а самі облігації – дисконтними. До таких облігацій належать державні короткострокові зобов’язання (ДКЗ). Прибуток від покупки таких облігацій буде рівний:
. (8.69)
Підставляючи у формулу для визначення ефективної ставки простих відсотків (8.64) виразу (8.67), одержуємо:
. (8.70)
Приклад 8.17. Державні короткострокові облігації номіналом 1 тис. гр. од. і терміном обертання 91 день продаються за курсом 87,5. Визначити суму прибутку від покупки 10 облігацій та прибутковість фінансової операції для розрахункової кількості днів у році, рівної 365.
Розв’язання. Прибуток від покупки однієї облігації
W1 = 1000 (1 - 87,5/100) = 125 гр. од.
Прибуток від покупки 10 облігацій
W= 10 125 = 1250 гр. од.
Прибутковість покупки за ефективною ставкою простих відсотків за формулою (8.64):

Прибуток від покупки довгострокових облігацій з виплатою відсотків буде складатися з суми отриманих відсотків і різниці між ціною їхнього погашення (номіналом) і ціною покупки. Якщо відсотки по облігації сплачуються в кінці терміну, то при їхньому нарахуванні за ставкою складних відсотків g сума процентних грошей при погашенні облігації через n років складе:
I = N (1 + g)n - N. (8.72)
Якщо облігація була куплена за ціною Р, загальний прибуток від неї буде рівний:
W = I + N – Р = N (1 + g)n – Р = N [(1 + g)n - Рk/100]. (8.73)
Прибутковість покупки облігації у вигляді ефективної ставки складних відсотків буде рівна:
. (8.74)
Приклад 8.18. 5 облігацій номіналом 10 тис. гр. од. і терміном 10 років куплені за курсом 94. Відсотки за облігаціями виплачуються в кінці терміну за складною ставкою 25 % річних. Визначити загальний прибуток від фінансової операції та її прибутковість.
Розв’язання. Прибуток від однієї облігації –
W1 = 10 000 [(1 + 0,25) 10 - 94/100] = 83 732 гр. од.
Прибуток від 5 облігацій –
W = 5 83 732 = 418 660 гр. од.
За формулою (8.73) прибутковість покупки облігацій –
.
Якщо відсотки за облігаціями сплачуються періодично, при визначенні загального прибутку необхідно враховувати можливість реінвестування одержуваних відсотків.
Приклад 8.19. Облігація підприємства номіналом 100 тис. гр. од. і терміном 5 років, відсотки за якою сплaчуються щорічно зі ставкою 25 % річних, куплена за курсом 96 %. Одержувані відсотки реінвестувалися за складною ставкою 40 % річних. Визначити прибуток від покупки облігації та її прибутковість.
Розв’язання.
Ціна покупки облігації –
Р = 96 100 000/100 = 96 000 гр. од.
Сума щорічних відсотків від облігації –
Іг = 0,25 100 000 = 25 000 гр. од.
Прибуток від реінвестування відсотків за облігацією –

Прибуток унаслідок покупки облігації за ціною, меншою від номіналу, склав:
Wп = 100 000 - 96 000 = 4000 гр. од.
З урахуванням оподаткування його величина рівна:
Wпн = 4000 (1 - 0,12) = 3520 гр. од.
Загальний прибуток від облігації склав:
W = 273 640 + 3520 = 277 160 гр. од.
За формулою (4.3) прибутковість покупки облігацій за ефективною ставкою складних відсотків (без урахування податку на операції з цінними паперами) буде рівна:
.

Спеціальні терміни:
Кірмаш – ринок, торг, базар.
«Кліка» – своєрідне монополістичне об’єднання торговців на біржі для проведення єдиної, попередньо узгодженої політики, яка відповідає їх інтересам (біржовий жаргон).
Трейдер – представник брокера в торговій зоні біржі, який приймає замовлення від імені фірми на продаж і купівлю, викрикує різну інформацію; працівник брокерської фірми, що безпосередньо виконує замовлення клієнтів на купівлю-продаж акцій у торговому залі біржі.
Куртаж – винагорода, що виплачується брокеру за посередництво при здійсненні біржової угоди (як на товарній, так і на фондовій біржі).
Куртьє – маклер, агент.
Кулісьє – неофіційний маклер, що укладає спекулятивні угоди на біржі (як правило, на неофіційній фондовій біржі – кулісі).
Зареєстрований маклер – член біржі, який купує та продає цінні папери тільки за свій рахунок. Зареєстровані маклери складають тільки 5 % всіх членів біржі. Їх можна порівняти з приватними маклерами на біржах Німеччини.
Залучений капітал – капітал компанії, отриманий у результаті випуску нею облігацій.
Дружні векселя (зустрічні) – векселя, що не пов’язані з реальною комерційною угодою; кредитор за одним векселем є боржником за іншим.

Питання для контролю
1. Дайте загальну характеристику корпоративних цінних паперів.
2. Чи є цінні папери капіталом?
3. Які права мають власники акцій?
4. Від чого залежить розмір дивідендів за акціями? Чи можуть власники акцій, крім дивідендів, отримати за ними ще якийсь дохід?
5. Вкажіть переваги акціонерної форми господарювання порівняно з іншими формами комерційної організації.
6. Що вам відомо з історії акціонерного підприємництва?
7. Розвиток акціонерного підприємництва в дореволюційній Росії.
8. Особливості розвитку акціонерного підприємництва в радянські часи та на етапі переходу до ринкових відносин.
9. Розкрийте механізм створення акціонерного товариства.
10. Види акціонерних товариств і особливості їх організації та функціонування.
11. Як на практиці здійснюється контроль за діяльністю акціонерного товариства (корпорації) відкритого та закритого типу? Вкажіть конкретні шляхи, що забезпечують контроль над корпорацією.
12. У чому суть «системи участі» в контролі над діяльністю акціонерного товариства?
13. За якими ознаками можуть класифікуватись акції, що випускаються в обіг?
14. Які акції і в якому випадку називаються кумулятивними?
15. Привілейовані акції та їх різновиди.
16. Чому прості акції вважаються найбільш ризиковим видом цінних паперів?
17. Чому випуск корпоративних облігацій вважається більш вигідним способом формування додаткового капіталу, ніж випуск акцій?
18. Корпоративні облігації та їх види.
19. Особливості й умови процесу випуску та реєстрації корпоративних облігацій в Україні.
20. Особливості емісійної діяльності держави на фондовому ринку.
21. Особливості історичного розвитку ринку державних цінних паперів у колишньому СРСР.
22. Дайте загальну характеристику державних облігацій.
23. За якими ознаками можуть класифікуватись державні цінні папери?
24. Як чинне законодавство України регламентує випуск та обіг облігацій?
25. Роль казначейських цінних паперів в управлінні державним бюджетом (вітчизняний досвід).
26. Роль казначейських цінних паперів в управлінні державним бюджетом (зарубіжний досвід).
27. Проблеми розвитку в Україні ринку спеціальних (похідних) фондових інструментів ринку цінних паперів.
28. Як формується курсова вартість акцій? Фактори, що впливають на курс акцій.
29. Як формується курсова вартість облігацій? Фактори, що впливають на курс облігацій.
30. У чому різниця між номінальною, курсовою, особовою, ринковою вартістю або ціною цінних паперів?
31. Які фактори впливають на курс цінних паперів?
32. Назвіть показники, що характеризують якість акцій.
33. Назвіть показники, що характеризують якість облігацій.
34. Місце фондової біржі на ринку цінних паперів.
35. Суть посередницької функції фондової біржі.
36. У чому суть індикативної функції фондової біржі?
37. Регулятивна функція фондової біржі.
38. Мета контрольної діяльності фондової біржі.
39. Історичні аспекти розвитку фондового біржового обігу цінних паперів.
40. Назвіть відомі вам моделі біржової системи.
41. Основні риси фондового ринку України.
42. Суть біржових операцій з готівкою.
43. Суть біржових операцій на строк.
44. Суть біржових операцій з премією та опціоном.
45. Опціони та фінансові ф’ючерси.
46. Механізм реалізації опціонних операцій.
47. Біржові індекси та методичні підходи до їх розрахунку.
48. У відділі цінних паперів комерційного банку ведеться аналіз котировок акцій на фондовій біржі з визначенням власного біржового індексу, що розраховується як середнє арифметичне зважене курсів акцій п’яти найбільших емітентів, поділене на 1000. У якості ваги беруть обсяг угод за акціями кожного емітента (кількість проданих акцій). У таблиці наведені підсумки торгів на біржі на початок і кінець тижня.

Визначити: біржові індекси на початок і кінець тижня, темп зростання біржового індексу, темпи зростання курсів акцій кожного емітента і коефіцієнт «бета» для акцій кожного емітента.
49. Назвіть відомі індекси українського фондового ринку та вкажіть особливості їх побудови.
50. У річному звіті банківської корпорації «Signet» (США) за 1999 рік наведені наступні дані на одну акцію (у доларах): ціна за книгами – 27,67; діапазон ринкових цін протягом року – 33,275 – 8,125; доход на акцію – 1,56. Визначити діапазон зміни протягом року цінності акції та коефіцієнт котирування.
51. У газеті «К-DAYLI» від 16 лютого 1999 року наведені наступні дані про акції К-банку: номінал акції 10 гр. од., курсова вартість – 4,3 гр. од., сума дивіденду на акцію за III квартал 1998 року – 5 гр. од. Визначити цінність акції та коефіцієнт її котирування.
52. Дивіденд на акцію компанії за рік склав 4,5 гр. од. Банківська ставка за вкладами дорівнює 10 % річних. Винагорода за ризик, з точки зору покупця, повинна бути 5 %. Визначити теоретичну ціну акції.
53. Акції номіналом 1,0 грн.. були куплені за ціною 2,5 гр. од. за півроку до виплати дивіденду. Дивіденд за акціями за рік був проголошений у розмірі 10 % річних. Після оголошення про виплату дивідендів курс акцій склав 2,8 гр. од. Визначити поточну прибутковість акцій у вигляді ефективної ставки відсотків.
54. Привілейовані акції номіналом 10 гр. од. були куплені у кількості 10 шт. за ціною 12 гр. од. і через 2 роки продані за ціною 25 гр. од. за шт. Дивіденд за акціями за перший рік склав 40 % річних, за другий – 60 % річних. Визначити прибуток, отриманий від акцій, і прибутковість їхньої купівлі-продажу у вигляді ефективних ставок простих і складних відсотків.
55. Акції номіналом 10 гр. од. продавалися на початку року за курсовою вартістю 40 гр. од. Дивіденд за рік був оголошений у розмірі 10 % річних. Визначити реальну прибутковість за рівнем дивідендів акцій, куплених на початку року.
56. Облігації номіналом 25 гр. од. продаються за ціною 24, 5 гр. од. Визначити курс облігацій.
57. Курс державних короткострокових облігацій номіналом 100 гр. од. дорівнює 77,5. Визначити ціну облігацій.
58. Прибуток за облігаціями підприємства номіналом 10 гр. од. виплачується два рази в рік, виходячи з 50 % річних. Визначити суму прибутку при кожній виплаті.
59. Державні короткострокові облігації номіналом 1 тис. гр. од. і терміном обертання 91 день продаються за курсом 87,5. Визначити суму прибутку від покупки 10 облігацій та прибутковість фінансової операції для розрахункової кількості днів у році, рівної 365.
60. Біржове котирування.
61. Приватизація й акціонування та їх роль у процесі створення ринку цінних паперів в Україні.
62. Основні характеристики цінних паперів, що обертаються на ринку цінних паперів України.
63. Фінансові ф’ючерси та їх оцінка.
64. Операції з опціонами. Визначення премії опціону.
65. Державні облігації: порядок розміщення, встановлення цін, прогнозування цін і доходів.
66. Облігації корпорацій: порядок розміщення, встановлення цін, прогнозування доходів і курсів.
67. Управління портфелем облігацій.
68. Конвертовані облігації. Варанти.
69. Характеристика акцій. Прогнозування доходів і курсів.
70. Які біржові індекси провідних бірж світу ви знаєте?
71. Правове положення фондової біржі в Україні.
72. Чи привабливі для інвесторів облігації з плаваючою процентною ставкою в разі зниження темпів інфляції? Поясніть.
73. Чому конвертовані облігації випускаються за вищою ціною, ніж інші види облігацій?
74. Поясніть, яким чином на ціну облігацій впливають: збільшення грошової маси, ціни на нафту, валютний курс.
75. Якщо купонна ставка за облігацією перевищує потрібний рівень прибутковості, її ціна буде вищою чи нижчою за номінальну. Поясніть.
76. У чому небезпека випуску дуже великої кількості акцій?
77. Чим розрізняються привілейовані і прості акції? У чому їх схожість?
78. У чому схожість між привілейованими акціями й облігаціями?
79. Що таке публічне розміщення акцій?
80. Дайте характеристику ф’ючерсному контракту.
81. Яким чином можна підрахувати збитки чи доходи від ф’ючерсної угоди?
82. Облігації місцевих органів влади.
83. Фактори, що здійснюють вплив на рух курсів акцій (економічне становище, процентні ставки, валютні курси та ін.).
84. Як визначається і публікується курс облігацій?
85. Як визначається і публікується курс акцій?
86. Що показує коефіцієнт b?
87. Назвіть основні види цінних паперів, що обертаються в Україні. Які види цінних паперів, на вашу думку, доцільно було б мати?
88. Чим відрізняються державні облігації від казначейських зобов’язань?
89. Які є обмеження для випуску привілейованих акцій?
90. Які обмеження є для випуску облігацій?
91. Дайте характеристику ощадного сертифіката.
92. Дайте характеристику векселя.
93. Яким вимогам повинен відповідати торговець цінними паперами?
94. Яку інформацію повинне подавати товариство, що хоче здійснити розміщення цінних паперів?
95. Акція, що має b = 1,5 і долю в портфелі 40 %, витягнута з добре диверсифікованого портфеля, який має b = 1,2. Вона замінена акцією з b = 0,6 і часткою в портфелі 40 % від початкової ринкової вартості портфеля (до витягнення першої акції). Якою буде b нового портфеля? Якщо частка нової акції портфеля складає 40 % від ринкової вартості після витягнення першої акції, то якою буде b такого портфеля?
96. У відділі цінних паперів КБ ведеться аналіз котировок акцій на фондовій біржі з визначенням власного біржового індексу, що розраховується як середнє арифметичне зважене курсів акцій п’яти крупних емітентів, поділена на 1000. У якості ваги береться об’єм угод за акціями кожного емітента. За даними таблиці визначити: а) біржові індекси на початок і кінець тижня; б) темпи росту курсів акцій кожного емітента; в) коефіцієнт “b“ для акцій кожного емітента.

Банк оголосив, що дивіденди за його акціями за рік склали: 160 % річних за звичайними акціями і 210 % річних за привілейованими акціями. Визначити суму дивіденду на одну привілейовану акцію номіналом 7 грн. і одну звичайну акцію номіналом 4 грн.
97. Яку інформацію повинне подавати товариство, цінні папери якого знаходяться в руках інвесторів, коло яких не можна визначити?
98. Які органи управління має фондова біржа?
99. У газеті «Бізнес» від 1.12.97 приведено наступні дані про акції УФБ: номінал акцій – 0,85 грн.; курсова вартість – 1,95; сума дивіденду на акцію за 4 квартал 1996 року – 0,30 грн. Визначити цінність акцій і коефіцієнт їх котировки.
100. Фондова біржа виконує три основні функції:
а) посередницьку;
б) індикативну;
в) регулятивну;
г) правильної відповіді немає.
101. Хто має право бути присутнім у біржовому залі під час торгів?
102. Як організована торгівля цінними паперами на біржі?
103. Яким чином визначити ефективність хеджування?
104. Є два види цінних паперів, які мають:

Якщо портфель складатиметься із 60 % А і 40 % Б, то яким буде стандартне відхилення доходів портфеля? Яким буде очікуваний дохід і b портфеля?
105. Чому фінансові установи, що володіють акціями c приймають рішення про придбання опціону на продаж, а не просто продають акції?
106. Як на фондових біржах світу, так і у практиці українських біржових операцій (правда частково) при угодах із цінними паперами допускаються до виконання наступні види операцій:
а) операції з готівкою (касові операції);
б) операції на строк;
в) операції з премією та операції з опціоном;
г) правильної відповіді немає.
107. Кірмаш – це:
а) ринок;
б) торг;
в) базар;
г) правильної відповіді немає.
108. Представник брокера в торговій зоні біржі, який приймає замовлення від імені фірми на продаж і купівлю, викрикує різну інформацію; працівник брокерської фірми, що безпосередньо виконує замовлення клієнтів на купівлю-продаж акцій – торговому залі біржі:
а) «кліка»;
б) трейдер;
в) куртьє;
г) правильної відповіді немає.
109. Кулісьє – це:
а) неофіційний маклер, що укладає спекулятивні угоди на біржі (як правило, на неофіційній фондовій біржі – кулісі);
б) член біржі, який купує та продає цінні папери тільки за свій рахунок. Залучений капітал – капітал компанії, отриманий у результаті випуску нею облігацій;
в) винагорода, що виплачується брокеру за посередництво при здійсненні біржової угоди (як на товарній, так і на фондовій біржі);
г) правильної відповіді немає.
110. Куртаж – це:
а) неофіційний маклер, що укладає спекулятивні угоди на біржі (як правило, на неофіційній фондовій біржі – кулісі);
б) член біржі, який купує та продає цінні папери тільки за свій рахунок. Залучений капітал – капітал компанії, отриманий у результаті випуску нею облігацій;
в) винагорода, що виплачується брокеру за посередництво при здійсненні біржової угоди (як на товарній, так і на фондовій біржі);
г) правильної відповіді немає.
111. Що таке проценти, які сплачуються за облігаціями:
а) ставка процента змінюється при кожній наступній виплаті;
б) проценти сплачуються у вигляді дисконту;
в) проценти сплачуються із врахуванням коливання курсової вартості облігації;
г) правильної відповіді немає.
112. За якими акціями сплачується дивіденд:
а) за акціями, що належать громадянам;
б) за всіма акціями, які випущені в обіг і знаходяться на балансі акціонерного товариства;
в) за всіма акціями, випущеними і невипущеними в обіг;
г) за акціями (які належать акціонерам), не випущеними в обіг і що знаходяться на балансі акціонерного товариства;
113. Щодо якої суми встановлюються проценти за корпоративними облігаціями?
а) щодо курсової вартості облігацій на дату, яка офіційно оголошена акціонерним товариством;
б) щодо номіналу облігації незалежно від її курсової вартості;
в) щодо суми, спеціально обумовленої умовами випуску облігацій;
г) правильної відповіді немає.
114. З якого моменту фондова біржа набуває права юридичної особи?
а) з моменту утворення статуту зборами засновників;
б) з моменту державної реєстрації установчих документів;
в) з моменту внесення у єдиний державний реєстр;
г) з моменту отримання ліцензії на право біржової діяльності на ринку цінних паперів.
115. Щорічні дивіденди за акцією складають 200 грн. Необхідний рівень прибутковості цих акцій оцінюється їх власником у 20 % річних. Поточна ринкова вартість цих акцій складає 800 грн. Розгляньте такі ситуації:
а) є сенс власнику придбати ще такі акції;
б) є сенс власнику продати ці акції;
в) є сенс обміняти їх на облігації;
г) правильної відповіді немає.





Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 1874 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.011 с)...