Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Освітлення



При доброму освітленні в дітей створюється бадьорий і веселий настрій. Недостатнє освітлення навчальних приміщень негативно впливає на праце­здатність учнів і може викликати в них різні розлади зору.

Природне освітлення. Природне освітлення шкільного будинку залежить від розташування школи в населеному пункті, орієнтації шкільного будинку відносно сторін горизонту, додержання коефіцієнта природної освітленості (КПО) та світлового коефіцієнта (СК).

Під коефіцієнтом природної освітленості розуміють відношення освітленості на робочому місці до освітленості під відкритим небом (на однаковому рівні), виражене в процентах. Це відношення стале незалежно від пори року, часу дня або погоди. Коефіцієнт природної освітленості вимірюють за допомогою люксметра. Освітленість робочих місць в класах при денному світлі повинна становити не менше 300 люксів (lx). Освітленість кімнат вважається доброю, якщо КПО на кожному робочому місці (парті чи лабораторному столі) становить не менше 1,5%, і задовільною — при КПО, меншим за 1,5%. Під світловим коефіцієнтом (СК) розуміють відношення скляної площі вікон до площі підлоги. Світловий коефіцієнт в класах, лабораторіях, май­стернях, читальному залі повинен бути 1: 4, 1: 5 в міських школах, і не менше, як 1: 6 в сільських (сільські школи не затінюються сусідніми бу­динками). В коридорах та інших шкільних приміщеннях світловий коефі­цієнт може бути зменшений до 1: 6 — 1: 8.

Щоб уникнути затемнення школи сусідніми будинками, відстань між школою і протилежним будинком (так звана зона розриву) повинна бути втричі більшою за висоту протилежного будинку. Верхній край вікна — як можна ближче до стелі (7-10см), а нижній — 80-90см від підлоги. Таке розміщення вікон забезпечує максимальне надходження світла в приміщення. Для підвищення денної освітленості навчальних приміщень, реко­мендується двостороннє освітлення їх (додаткова стрічка вікон з коридору).

Вікна навчальних приміщень слід орієнтувати на південь або південний схід. По відношенню до учнів вікна мусять бути зліва. Світло, що падає спереду, засліплює, а при розміщенні вікон справа утворюються різні тіні на зошиті від руки, олівця або ручки учня.

Значна частина світла може затримуватись брудними, не протертими шибками, а також квітами, що стоять на підвіконні. Тому в школах не слід тримати на підвіконні багато квітів, а вікна — регулярно мити. Неприпустимо замазувати вікна білою фарбою, що іноді зустрічається на першому поверсі.

Для кращого освітлення стіни шкільного приміщення слід фарбувати світлими фарбами, а стеля обов'язково мусить бути білою. Стіни темно-голубого кольору відбивають тільки 6% світла, темно-зеленого — 10, темно-жовтого — 20, світло-голубого — 30, світло-зеленого — 46, світло-жовтого — 60 і білого — 80-90%.

На висоту зросту учнів (1—1,2 м) стіни фарбують олійними фарбами (панель). Вони не бруднять одяг при доторканні до них і добре миються. Останнім часом парти не фарбують у чорний колір: підставки парт фарбують у світло-жовтий колір, а кришки — в світло-коричневий. Класні дошки фарбують у світло-коричневий матовий колір, який не дає відблисків і рівномірніше впливає на зір учнів.

Штучне освітлення. При штучному освітленні шкільних приміщень освітленість парт і лабораторних столів повинна бути не менша як 150— 200 люкс, тобто 6 ламп по 400 вт або 8 ламп по 300 вт і т. д. з розрахунку 48 вт на 1 м2. Мінімальні норми освітленості робочих місць у кабінетах креслення, малювання, а також у майстернях встановлені в 200 люкс (при застосуванні ламп розжарювання).

Тепер широко застосовують люмінесцентне освітлення. Світло люмінесцентних ламп м'яке, рівномірне, спектр його близький до денного світла, не виділяє тепла, майже не дає тіней і при однаковій витраті енергії дає освітленість в 2—2,5 раза більшу, ніж лампа розжарювання. Норми освітленості люмінесцентними лампами встановлені в 150 люкс на одне робоче місце. Цього досягається розміщенням 6 ламп на кожні 10 м2 поверхні.

Лампи розжарювання повинні бути захищені спеціальною арматурою (не захищені лампи засліплюють очі, а різкі тіні, створюючи нерівномірність освітлення, негативно відбиваються на функції органів зору). В школах застосовують арматуру рівномірно розсіяного світла: куля з молочного скла або збірна люцета, нижню частину-якої виготовляють з молочного скла, а верхню — з матового. Останнім часом використовується світильник СК-300, або їм подібні.

При використанні електричних ламп на 300 вт застосовують арматуру відбитого і напіввідбитого світла (кільцеві світильники та ін.), бо арматура розсіяного світла даватиме дуже велику яскравість.

У навчальних приміщеннях рекомендується влаштовувати додаткове освітлення класних дошок і демонстраційних столів в лабораторіях. Для цього застосовують спеціальну арматуру — «софіти» (кососвіт), які спрямовують світло тільки на дошку або стіл і не засліплюють очей.





Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 1350 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...