![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
Спочатку треба виявити уявлення дітей про величину, дати поняття дітям про дану величину, ознайомити з новим терміном, назвою величини. Це відбувається на основі спеціально підібраної системи вправ шляхом порівняння: на «око», з допомогою мускульних зусиль, накладанням, прикладанням і т. д.
Наприклад,(2 етап) при введенні поняття про довжину порівнюють декілька смужок і встановлюють яка з них коротша, яка довша. А потім викладач скаже: «Якщо синя смужка коротша, а червона – довша, то говорять, що довжина синьої смужки менша, ніж довжина червоної. Тепер порівняємо синю смужку і жовту, і скажіть, довжина якої смужки більша, а довжина якої з них менша?». Так порівнюють різні предмети і, вживаючи термін довша, порівнюють їх і дають відповіді.
На третьому етапі вводять одиницю виміру довжини, знайомлять з вимірювальним приладом лінійкою, на 4 етапі знайомлять з додаванням і відніманням однорідних величин, виражених в одиницях однакових найменувань. На 5 етапі вводять інші одиниці виміру цієї величини і встановлюють відношення між ними і раніше вивченими одиницями довжини. На 6 етапі перетворюють одні одиниці виміру довжини в інші.
Це можна зробити так. Створити проблемну ситуацію, щоб показати необхідність введення одиниці виміру. Наприклад, відрізками різної довжини виміряти довжину одного і того самого відрізка. Результат буде різний, але відрізок той самий і тому ввели одну одиницю виміру, яку називають один сантиметр і позначають так – 1см. При введенні інших, більших одиниць виміру мотивують їх необхідність.
На 7 етапі вимірюють довжини введеною одиницею виміру і виконують дії з величинами: додають, віднімають. На 8 етапі множать на число і ділять на число. На практичних вправах підтверджуємо властивості величин, а саме: при додаванні, відніманні величин одного роду, при множенні (діленні) величини на число одержимо ті ж величини.
Наприклад, при побудові відрізка, що дорівнює сумі двох даних відрізків, можна йти двома шляхами:
1. Побудувати на прямій послідовно один і другий відрізок і розглянути відрізок від початку першого до кінця другого. Виміряти його довжину.
2. Знайти довжину відрізка, що дорівнює сумі довжин двох даних відрізків, а потім побудувати відрізок такої довжини.
В обох випадках ми переконуємо дітей, що одержуємо відрізок і його довжина дорівнює сумі довжин даних відрізків.
Аналогічно, при множенні (діленні) відрізка на число.
5. Фрагменти уроків
Розглянемо фрагменти уроків.
Тема: Одиниця вимірювання довжини – 1см.
1. Актуалізація опорних знань
Предмети бувають різної довжини і різної ширини. (Розглянемо декілька предметів, порівняти їх довжину і ширину). Наприклад: 2 смужки різної довжини; 2 бруски різної довжини і ширини.
Приклавши один брусок до іншого ми можемо порівняти який брусок довший, який коротший, а який вузький. Але виражати різницю числом ми не можемо, бо не знаємо в яких одиницях вимірюється довжина, ширина. Отже, на уроці ми ознайомились із новою одиницею вимірювання довжини – 1 сантиметр. На письмі позначається 1см.
2. Вивчення нового матеріалу
Кожному учневі на парту положити 5 смужок по 1см. Візьміть одну із смужок, які є у вас на парті. Покладіть її на зошит. По довжині смужка вміщається в двох клітинках. Покладіть смужку на лінійку. Вона розміщується між двома великими поділками. Отже, її довжина рівна 1см.
Складіть смужку довжиною 2см, 3см.
Пояснюю, як користуватися лінійкою. Початок відрізка суміщуємо з нульовою поділкою лінійки. Читаємо число на лінійці, яке відповідає кінцю відрізка. Це число і виражає довжину даного відрізка.
Потім виконується завдання на формування вимірювальних навичок:
1. Виміряти, накреслити відрізок певної довжини. (М. 1 клас, с. 32,35,49,55,59).
2. Порівняти довжини відрізків. (М. 1 клас, с. 40,73)
3. Збільшити відрізок на кілька сантиметрів. (М. 1 клас, с. 81,87).
4. Знайти довжину ламаної лінії. (М. 1 клас, с. 178).
5. Виміряти або обчислити периметр.
При вивченні нумерації чисел в межах 100 і 1000 учні знайомляться з новими одиницями вимірювання довжини: метр, кілометр, міліметр.
Завдання додому:
1. Вивчити теоретичний матеріал. Бантова О.М. Методика викладання математики в початкових класах. – С. 249-253.
2. Скласти фрагменти уроків по ознайомленню з одиницями вимірювання довжини: 1дм, 1км, 1м, 1мм.
3. Виготовити модель 1 метра, 1 сантиметра. Різнокольорові смужки різної довжини.
См – 1 клас, с. 49.
Дм – 1 клас, с. 115.
М – 2 клас, с. 81.
Км – 3 клас, с. 125.
Мм – 3 клас, с. 123.
4. Відшукати і виписати старовинні одиниці вимірювання довжини.
Підсумок.
Дата публикования: 2015-07-22; Прочитано: 3861 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!