Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Сучасні релігійні течії та об’єднання в Україні



Вивчення курсу має важливе значення, оскільки дозволяє з’ясувати сутність релігії як соціального та культурного феномена, розглянути історичні витоки сучасних релігій, сприяє формуванню високого культурно-освітнього рівня фахівця. Курс дає змогу ознайомитися з чинниками розвитку сучасного релігійного життя, з історією виникнення, еволюцією і сучасним станом національних, світових та нетрадиційних релігій в Україні, їхньою роллю у відродженні національно-духовних цінностей народу, з типологією, ідеологією та практикою нетрадиційних релігій (неорелігій), які існують на теренах країни. Особливістю сучасного релігійного простору в Україні є те, що на його формування суттєво впливають не лише традиційні конфесії, але й новітні та нетрадиційні для нашої країни релігійні течії. Вивчаючи феномен неорелігій, необхідно спиратися на такі релігієзнавчі принципи, як позаконфесійність та неупередженість, долати існуючі в суспільстві штампи, стереотипи та уявлення, які нерідко формуються засобами масової інформації. Також слід звернути особливу увагу на закритість певних неорелігійних об'єднань, що в свою чергу пояснює обмеженість інформації про теоретичні засади та практичну діяльність деяких з них.

Релігієзнавчі знання постають необхідною умовою гуманітарної освіти фахівців будь-якого профілю, зокрема важливе місце вони займають в системі підготовки правознавців і працівників органів, які виконують правоохоронну функцію. Вивчення курсу спрямоване на засвоєння і осмислення специфіки взаємовідносин держави і церкви в сучасному світі, міжнародних стандартів свободи совісті, особливостей ставлення держави до церкви (релігійних організацій) в Україні, змісту конституційно-правових принципів свободи віросповідання, механізму правового регулювання діяльності релігійних організацій в нашій державі. Релігієзнавчі знання необхідні для адекватного орієнтування в релігійно-церковних питаннях, розв’язання міжцерковних і міжконфесійних конфліктів, вирішення правових колізій у цій сфері.

Мета курсу – формування, поглиблення та конкретизація знань про сучасні релігійні течії та об’єднання, їх специфіку, основні етапи та форми розвитку, законодавче врегулювання відносин держави і церкви та діяльності релігійних організацій в Україні.

Предмет курсу – закономірності виникнення, розвитку та функціонування сучасних релігій, багатоманітність форм їх прояву у суспільстві. Навчальна дисципліна «Сучасні релігійні течії та об’єднання в Україні» висвітлює основні релігієзнавчі концепції, закономірності розвитку і сучасний стан національних і світових релігій, становлення релігійних конфесій в Україні.

Завдання курсу – сформувати системні та глибокі знання про об’єкт, предмет і методи наук про релігію, їх понятійно-категоріальний апарат, основні концепції релігії, особливості віровчень, культово-обрядової діяльності, філософії та соціології релігії, історичні та сучасні типи взаємин церковної і світської влади, взаємодії релігії з іншими формами суспільної свідомості; сприяти світоглядному самовизначенню навчанців.

У результаті вивчення дисципліни навчанці повинні оволодіти знаннями про релігію як явище сучасного соціального і духовного буття людини, її специфіку і місце в системі культури, а також вміти аналізувати проблеми свободи совісті в сучасній Україні, основні тенденції розвитку нетрадиційних та неорелігій, причини їх виникнення та поширення в нашій державі, застосовувати нормативно-правові акти, що стосуються державно-церковних у правничій діяльності.

У результаті вивчення дисципліни «Сучасні релігійні течії та об’єднання в Україні» навчанці повинні:

Знати

- соціально-культурні та духовні передумови релігійної свідомості та його специфіку;

- закономірності функціонування сучасних релігій в соціумі та їхню роль в розвитку цивілізації;

- характерні риси світових, національних і нетрадиційних релігій сучасності;

- особливості віровчення та культу сучасних релігійних течій та об’єднань в Україні;

- основні положення міжнародних нормативних актів щодо свободи совісті та віросповідання;

- чинне законодавство України, яке регулює діяльність релігійних організацій.

Уміти

- визначити основні структурні елементи релігії та її місце в системі духовних і культурних цінностей людства в сучасному суспільстві;

- аналізувати взаємодію держави і церкви, визначати тип їхніх відносин;

- характеризувати віровчення, культ сучасних релігійних організацій;

- давати об’єктивну оцінку діям представників релігійних об’єднань у конкретних ситуаціях;

- здійснювати юридичну кваліфікацію діянь віруючих, визначати вид і характер відповідальності за порушення законодавства, яке регулює релігійну діяльність.





Дата публикования: 2015-04-10; Прочитано: 297 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.005 с)...