Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Тема №19. Загальні положення криміналістичної методики



У процесі самостійної підготовки курсанти повинні усвідомити, що криміналістична методика є заключною частиною криміналістики, яка вивчає закономірності механізму злочинів окремих видів, а також закономірності їх розслідування в цілях розробки науково обґрунтованих рекомендацій про найбільш ефективну послідовність слідчих (розшукових) дій, тактичні і технічні особливості їх проведення.

Криміналістична методика вміщує загальні положення і методики розслідування злочинів окремих видів. Загальні положення - це теорія криміналістичної методики (найбільш важливі поняття, система, задачі, зв`язок з іншими частинами криміналістики і т.п.), а також наукові положення і рекомендації, які є загальними для розслідування всіх видів кримінальних правопорушень. Методики розслідування злочинів окремих видів - це наукові положення і рекомендації про найбільш ефективне виявлення, розслідування і попередження окремих видів злочинів (програми розслідування конкретних видів злочинів).

Криміналістична методика тісно пов`язана з криміналістичною тактикою і технікою як «особливе» і «загальне», які разом утворюють єдину систему науки криміналістики.

При обговоренні другого питання необхідно назвати і коротко охарактеризувати структурні елементи методики розслідування кримінальних правопорушень окремого виду:

- криміналістичну характеристику кримінальних правопорушень окремого виду;

- типові слідчі ситуації на початковому етапі розслідування і відповідні їм комплекси гласних та негласних слідчих (розшукових) дій, особливості їх планування і проведення;

- особливості проведення гласних та негласних слідчих (розшукових) дій на подальшому етапі розслідування;

- вивчення особистості підозрюваного, встановлення обставин, що сприяли вчиненню кримінальних правопорушень даного виду і прийняття заходів щодо їх попередження.

Питання про криміналістичну характеристику кримінальних правопорушень окремого виду як структурну частину методики розслідування заслуговує окремого обговорення внаслідок його проблемного характеру. Хоча з названої проблеми опубліковано чимало наукових робіт, деякі її сторони є спірними і трактуються неоднозначно.

Відповідно до кафедральної концепції під криміналістичною характеристикою кримінальних правопорушень (злочинів) окремого виду розуміється система відомостей про злочини окремого виду, що мають значення для їх розслідування, в яких відображаються закономірні зв`язки між елементами механізму скоєння цих кримінальних правопорушень (способом та знаряддям злочину; слідами злочину; місцем, часом і обстановкою злочину, предметом злочину, особистістю потерпілого, особистістю злочинця). При обговоренні цього питання необхідно детально розглянути кожний елемент криміналістичної характеристики, а також вказати напрямки її практичного використання у розслідуванні кримінальних правопорушень.

При додержанні інших точок зору відносно поняття криміналістичної характеристики та її елементів відповідь повинна бути обґрунтованою.

Питання про типові слідчі ситуації та їх роль в побудові методик розслідування кримінальних правопорушень окремих видів також заслуговує окремого обговорення внаслідок його відносної складності, неоднозначності трактування в літературі, та важливості для засвоєння подальшого учбового матеріалу.

Поняття слідчої ситуації використовується в широкому і вузькому розумінні. В широкому розумінні слідча ситуація - це фактична обстановка у розслідуванні кримінального правопорушення на певний момент, яка складається з інформаційного, процесуального, тактичного, психологічного, організаційного і матеріально-технічного факторів. При обговоренні цього аспекту поняття слідчої ситуації, необхідно охарактеризувати кожен із названих факторів.

У вузькому розумінні слідча ситуація - це сукупність інформації (оперативно-розшукової, доказів) про обставини скоєного кримінальних правопорушень та обставини його розслідування на певний момент, що обумовлює вибір способів встановлення істини у даному кримінальному провадженні. Використання поняття слідчої ситуації тільки в інформаційному аспекті (як сукупність інформації) дозволяє типізувати різноманітні ситуації, що складаються у розслідуванні кримінальних правопорушень різних видів, і використати для побудови програм розслідування кримінальних правопорушень окремих видів (визначити послідовність гласних та негласних слідчих (розшукових) дій, особливості їх проведення).





Дата публикования: 2015-04-10; Прочитано: 234 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...