![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
3.2 1 Мета заняття
Повторити базові поняття логіки висловлень, побудови та інтерпретації ППФ, приведення до нормальних форм у ЛВ, опрацювати поняття логічного наслідку шляхом вирішення задач засобами ЛВ.
3.2.2 Методичні вказівки з організації самостійної роботи студентів
При вивченні теми рекомендуємо використовувати наступну літературу: [4, c.49-57; 6, c.16-34, 9, c.165-170, 8, 20,21].
Математична логіка розглядає мови, основна ціль яких - забезпечити символізм (систему формальних позначень) для міркувань, що зустрічаються не тільки в математиці, але й у повсякденному житті. Найпростішою математичною логікою є логіка висловлювань, більш загальною системою - логіка предикатів або логіка першого порядку. Висловлення - це оповідальна пропозиція, що може бути або істинною, або хибною, але не тим і іншим одночасно. Приклади висловлень: ”Сніг білий”, ”Цукор - вуглеводень”. ”Істина” або ”хибність”, приписана деякому висловленню, називається істинним значенням цього висловлення. Звичайно “істину” позначають через 1, ”хибність” - через 0. Висловлення можуть позначатися: P Сніг білий; Q
Цукор - вуглеводень.
Символи P, Q і т.д., що використовуються для позначення висловлень, називаються атомарними формулами або атомами. З атомарних висловлень будують складні висловлення, використовуючи п'ять логічних зв’язок: (не), заперечення;
(і), кон’юнкція (а, але, а також);
(або), диз'юнкція;
(якщо,..., то), імплікація;
(тоді і тільки тоді, коли), еквівалентність. Іноді може вживатися
(або... або), строга диз'юнкція або додавання по модулю 2 (mod2). Ці зв’язки можна використовувати для побудови більш складних складених висловлень шляхом повторного застосування зв’язок до вже наявних висловлень.
У ЛВ правильно побудовані формули (ППФ) визначаються рекурсивно в такий спосіб [6]:
1) атом це формула (P,Q,....);
2) якщо P-формула, то () - також формула;
3) якщо P і Q -формули, то також
формули;
4) ніяких формул, крім породжених застосуванням зазначених вище правил, немає.
Наприклад, це не формули. Можна обходитись без деяких дужок у формулах, приписуючи ранг, що убуває, пропозиціональним (логічним) зв‘язкам у наступному порядку:
і вимагаючи, щоб зв’язка з більшим рангом завжди мала більшу область дії. Таким чином, означає
.
Нехай G і H - дві атомарні формули. Тоді істинностні значення формул пов'язані з істинностними значеннями формул G і H так, як це показано у табл.3.1:
Таблиця 3.1 - Істинностні значення для ,
,
,
,
,
G H | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
0 0 | ||||||
0 1 | ||||||
1 0 | ||||||
1 1 |
Ґрунтуючись на цій таблиці, зручно описувати способи обчислення істинностних значень формули за істинними значеннями атомів, що входять у цю формулу.
Наприклад, для формули маємо: нехай Р=1,Q=0,R=0, тоді
Приписування істинностних значень атомам, що входять у формулу, називається інтерпретацією формули. Кожному з атомів можна приписати 0 або 1. Тоді, якщо у формулі є n атомів, то вона має інтерпретацій. Таблицю 5.1, у якій зазначені істинностні значення формули Р при вселяких істинностних значеннях атомів, що зустрічаються в Р, називають істинностною таблицею формули Р.
Кажуть, що формула Р істинна при деякій інтерпретації, тоді і тільки тоді, коли Р одержує значення 1 у цій інтерпретації, у противному випадку говорять, що Р хибна при цій інтерпретації. Формула ЛВ загальнозначуща тоді і тільки тоді, коли вона істинна при всіх можливих інтерпретаціях. Формула ЛВ суперечлива (або нездійсненна) тоді і тільки тоді, коли вона хибна при всіх своїх інтерпретаціях. Формула несуперечлива (або здійсненна) тоді і тільки тоді, коли вона не є суперечливою.
Якщо формула F істинна при інтерпретації I, то кажуть, що I задовольняє F, або F виконана в інтерпретації I. З іншого боку, якщо формула F хибна при інтерпретації I, то кажуть, що I спростовує F, або F спростовується в I. Наприклад, формула виконана в інтерпретації
але спростовується в інтерпретації
Коли інтерпретація I задовільняє формулі F, I називається також моделлю F.
Доведення загальнозначимості або суперечливості формул - дуже важлива задача. У ЛВ через кінцевість числа інтерпретацій шляхом повного перебору всіх можливих інтерпретацій завжди можна вирішити, загальнозначуща (суперечлива) формула чи ні.
Часто буває, необхідно перетворити формули логіки висловлень із однієї форми в іншу, особливо в так звану “нормальну форму”. Це досягається шляхом еквівалентних перетворень формул. Кажуть, що дві формули F і G еквівалентні або, що F еквівалентна G (позначається F=G), тоді і тільки тоді, коли істинностні значення F і G збігаються при всіх інтерпретаціях. Для здійснення еквівалентних перетворень довільних формул логіки висловлень використовуються наступні тотожності (законі логіки висловлень):
1)
2)
3) закони комутативності:
4) закони асоціативності:
5) закони дистрибутивності:
6) закони ідемпотентності:
7) закони елімінації:
8) закон подвійного заперечення:
9) закон виключеного третього:
де U будь-яка загальнозначуща формула;
10) закон суперечності
11) тотожності з константами
12) закони де Моргана
Закони де Моргана узагальнюються на випадок n атомів:
.
Варто пам'ятати, що у формулюванні перерахованих еквівалентних співвідношень (законів логіки висловлень) змінні А,В, і т.д. позначають не конкретні висловлення, а формули. У зазначені тотожності можна підставляти будь-які формули, і тотожності будуть справедливі. Зазначені закони і тотожності використовуються для еквівалентних перетворень формул з метою їхнього спрощення або одержання так званих нормальних форм.
Літера є атом або заперечення атома. Формула F перебуває в кон’юнктивній нормальній формі (КНФ), якщо вона має вигляд: F=F1ÙF2Ù...ÙFn, де кожна з F1, F2,..., Fn є диз'юнкція літер. Формула F перебуває в диз'юнктивній нормальній формі (ДНФ), якщо вона має вигляд: F=F1ÚF2Ú...ÚFn, де кожна з F1,F2,...,Fn є кон’юнкція літер. Будь-яка формула може бути перетворена в нормальну форму. Це легко досягається використанням законів ЛВ. Процедура перетворення формул у нормальні форми описується наступним алгоритмом:
Крок 1. Використовуємо закони:
F G=(F
G)Ù(G
F),
F G=ØFÚG;
щоб усунути (елімінувати) логічні зв’язки ,
.
Крок 2. Кілька разів використовуємо закон ØØF=F та закони де Моргана:
Ø(FÚG)=ØFÙØG,
Ø(FÙG)=ØFÚØG,
щоб перенести знак заперечення безпосередньо до атомів.
Крок 3. Кілька разів використовуємо дистрибутивні закони:
FÚ(GÙH)=(FÚG)Ù(FÚH),
FÙ(GÚH)=(FÙG)Ú(FÙH)
та інші законі, щоб одержати нормальну форму.
Поряд із задачею переходу від формули висловлення до його таблиці істинності найчастіше потрібно виконати зворотне: по заданій таблиці істинності записати формулу, яка передавала б ту ж відповідність. Для цього використовується досконаладиз'юнктивна нормальна форма (ДДНФ) і досконала кон’юнктивна нормальна форма (ДКНФ).
Конституента 1 - це кон’юнкція, у якій по одному разу присутні літери всіх атомів, наявних у формулі. Властивості конституенти1:1) конституента 1 дорівнює одиниці при єдиній інтерпретації, при якій і початкова формула також приймає одиничне значення; 2) кон’юнкція будь-якої кількості конституент 1 від тих самих змінних дорівнює нулю. Конституента 0 - це диз'юнкція, у яку входять по одному разу літери всіх атомів, наявних у формулі. Властивості конституенты 0:1) конституента 0 приймає нульове значення при єдиній інтерпретації, при якій початкова формула також дорівнює нулю;
2) диз'юнкція будь-якого числа конституент 0 дорівнює 1.
ДДНФ формули G - це диз'юнкція всіх її конституент 1. ДКНФ формули G - це кон’юнкція всіх її конституент нуля. Позначимо через , де
запис атома, узятого іззапереченням, або без нього, тобто: при s= 1
.Справедливе наступне правило запису ДДНФ по таблиці істинності:
1) для кожної інтерпретації, де формула дорівнює одиниці, виписуємо відповідну конституенту одиниці. Як показники при атомах беремо істинні значення атомів у даній інтерпретації;
2) поєднуємо отримані значення конституенти одиниць диз'юнкцією. Одержуємо ДДНФ. Бажано виписувати конституенти 1 у порядку зростання номерів відповідних їм інтерпретацій.
Правило запису ДКНФ по таблиці істинності формулюється аналогічно. Однак, на першому кроці, при формуванні конституент в якості показників при атомах беруть заперечення істинних значень атомів у відповідній інтерпретації.
Для доведеннялогічних наслідків у логіці висловлень необхідно засвоїти наступні основні поняття. У математиці, як і у звичайному житті, часто потрібно вирішити, чи випливає одне твердження з декількох інших. Це приводить до поняття “логічний висновок”. Нехай дано формули і формула G. Говорять, що G є логічний наслідок формул
(або G логічно випливає з
) тоді і тільки тоді, коли для всякої інтерпретації I, у якій
істинна, G також істинна.
називаються аксіомами (або постулатами або посилками) G.
Варто знати й уміти користуватись наступними теоремами про виведення логічного наслідку [6].
Теорема 1. Нехай дано формули і формула G. Тоді G є логічним наслідком
тоді і тільки тоді, коли
загальнозначуща.
Теорема 2. Нехай дано формули і формула G. Тоді G є логічним наслідком
тоді і тільки тоді, коли
суперечлива.
Теореми 1 і 2 дуже важливі. З них випливає: доведення того, що окрема формула є логічним наслідком кінцевої множини формул, еквівалентне доведенню того, що деяка пов'язана з ними формула загальнозначуща або суперечлива. Якщо G є логічним наслідком формул , то формула
називається теоремою, а G називається також логічним висновком теореми. У математиці, так само, як і в інших областях, багато проблем можуть бути сформульовані як проблеми доведення теорем.
3.2.3 Контрольні запитання і завдання
1. Логіка висловлень.
2. Висловлення, логічні зв’язки, логічні парадокси.
3. Складені висловлення.
4. Істинностні значення і функції.
5. Формули ЛВ. Інтерпретації формул ЛВ. Таблиці істинності формул ЛВ.
6. Загальнозначущі, суперечливі та здійсненні формули ЛВ.
7. Навести приклад утворення складного висловлення із простих на прикладі якої-небудь теореми.
8. Записати наступні висловлення за допомогою формул:
− “Дане відношення є відношення еквівалентності тоді і тільки тоді, коли воно рефлексивне, симетричне і транзитивне”;
− “Якщо вологість настільки велика, то або після обіду, або ввечері буде дощ”.
9. Дано атомарні висловлення: P Йому потрібен лікар, Q
Йому потрібен адвокат, R
З ним стався нещасний випадок, S
Він хворий, U
Він поранений. Записати у вигляді тверджень української мови наступні формули:
a)
b)
c)
d)
e)
10. Для кожної з наступних формул визначіть, чи вірно, що вона загальнозначуща, незагальнозначуща, суперечлива, несуперечлива або має деяку комбінацію цих властивостей:
a)
b)
c)
d)
e)
f)
g)
h)
i)
j)
k)
l)
m)
11.Еквівалентні співвідношення в логіці висловлень.
12. Закони ЛВ.
13. Конституенти одиниці. Конституенти нуля.
14. ДНФ, ДДНФ, КНФ, ДКНФ.
15. Перевірте еквівалентність наступних формул, перетворюючи формули по обидва боки від знака = до однієї й тієї ж нормальної форми:
16. Визначити, чи є наступні формули висловлень загальнозначущими, суперечливими або здійсненними:
17. Перейти від формули булевої функції до її ДДНФ.
18. Перейти від формули до таблиці булевої функції через ДДНФ та ДКНФ.
Логічний висновок в ЛВ.
19. Теореми 1 і 2 про встановлення логічного висновку.
20. Методи встановлення істинності або суперечливості формул ЛВ.
21. Доведіть, що (ØQ ØP) є логічним висновком (P
Q).
22. Якщо конгрес відмовляється прийняти нові закони, то страйк не закінчиться, крім випадку, коли він триває більше року і президент фірми піде у відставку. Припустимо, що конгрес відмовляється діяти, страйк закінчується і президент фірми не йде у відставку. Чи тривав страйк більше року?
23. Дано ствердження:
F1: P S,
F2: S U,
F3: P,
G: U.
Чи є G логічним висновком F1,F2 і F3?
24. Покажіть, що Q є логічний висновок (P Q) і P. Це так зване правило модус поненс (modus ponens).
3.2.4 Приклади аудиторних і домашніх задач
Приклад 1. Формалізувати засобами ЛВ речення: ”Якщо вологість велика і температура висока, то ми не почуваємо себе добре”.
Розв’язання. Виділимо в даному реченні атомарні висловлення:
Р Вологість велика; Q
Температура висока; C
Ми почуваємо себе добре. Тоді почасткове речення можна записати у вигляді складеного висловлення:
або
Приклад 2. Записати у вигляді формули ЛВ наступну теорему: ”Якщо неперервна на інтервалі I, і якщо
то тоді на
існує хоча б одна точка
така, що
Розв’язання. Виділимо атомарні висловлення:
X
неперервна на інтервалі I;
Y
Z
T на
існує хоча б одна точка
;
K
Формула даного складного висловлення запишеться: .
Приклад 3. Заповніть таблицю істинності для формули ЛВ:
Розв’язання. Атоми цієї формули ¾ Р і Q. Отже, формула має інтерпретації. Істинностні значення G при всіх її інтерпретаціях наведені в табл.3.2.:
Таблиця 3.2 – Таблиця істинності для
P Q | ![]() | ![]() | ![]() |
0 0 | |||
0 1 | |||
1 0 | |||
1 1 |
Як бачимо, формула G істинна при всіх інтерпретаціях, тобто загальнозначуща. Таку формулу ще називають тавтологією.
Приклад 4. Отримати ДНФ для формули .
Розв’язок. Скористаємося алгоритмом приведення довільної формули ЛВ до нормальної форми:
Крок 1. Позбуваємося від операції імплікації:
Крок 2. Використовуючи закони де Моргана, наближаємо всі заперечення безпосередньо до атомів:
Крок 3. Використовуємо дистрибутивний закон, розкриваємо дужки, використовуємо закон подвійного заперечення, зводимо подібні члени, отримуємо ДНФ:
Приклад 5. Отримати КНФ для формули
Розв’язок. Застосовуємо той же алгоритм.
Крок 1.
Крок 2.
Крок 3.
Приклад 6. Представити дану формулу в ДКНФ:
Розв’язок.
Приклад 7. По даній таблиці істинності записати ДДНФ і ДКНФ формули висловлення.
A B C | F(A,B,C) |
0 0 0 0 0 1 0 1 0 0 1 1 1 0 0 1 0 1 1 1 0 1 1 1 |
Розв’язок. Використовуємо правило одержання ДНФ по таблиці істинності:
Крок 1. Виписуємо всі конституенти 1 для кожної інтерпретації, де F=1. Як показники при атомах беремо істинні значення атомів у даній інтерпретації. Одержуємо наступні конституенты 1:
Крок 2. Об'єднуючи отримані конституенти 1 диз'юнкціями, одержуємо ДДНФ:
Тепер одержимо подання тієї ж формули ЛВ у вигляді ДКНФ:
Крок 1. Виписуємо всі конституентни 0 для кожної інтерпретації, де F=0. Як показники при атомах беремо заперечення значень атомів у даній інтерпретації. Одержуємо наступні конституенти 0:
Крок 2. Об'єднуючи отримані конституенты 0 кон’юнкціями, одержуємо СКНФ:
Приклад 8. Дано формули логіки висловлень: F1
Показати, що G є логічним висновком F1 і F2.
Розв’язок. Метод 1. Використовуємо метод таблиць істинності, щоб показати, що G істинна в кожній моделі формули (Коли інтерпретація I задовільняє формулі F, I називається моделлю F). Із табл. 3.3 бачимо, що є тільки одна модель для
а саме {ØP, ØQ}.
Таблиця 3.3 - Таблиця істинності і ØP.
P Q | P ![]() | ØQ | ![]() | ØP |
0 0 0 1 1 0 1 1 |
Формула ØP істинна в цій моделі. Таким чином, по визначенню логічного виведення робимо заключення, що ØР є логічний висновок Метод 2. Використовуємо теорему 1. Це можна зробити шляхом розширення таблиці істинності в табл. 3.3, тобто шляхом обчислення істинностних значень формули
Табл. 3.5 показує, що
істинна при всіх інтерпретаціях.
Таблиця 3.4 - Таблиця істинності для (
P Q | ![]() | ØQ | ![]() | ![]() | ![]() |
0 0 0 1 1 0 1 1 |
Отже, загальнозначуща і, відповідно до теореми 1, ØP є логічним висновком
і ØQ.
Ми можемо також довести загальзначимість формули шляхом перетворення її в кон’юнктивну нормальну форму:
=Ø((P
Q)ÙØQ)ÚØP=
=Ø((ØPÚQ)ÙØQ)ÚØP=Ø((ØPÙØQ)Ú(QÙØQ))ÚØP=
=Ø((ØPÙØQ)ÚЛ)ÚØP=Ø(ØPÙØQ)ÚØP=(PÚQ)ÚØP=
=QÚ (PÚØP)=QÚU=U.
Таким чином, P загальнозначуща.
Метод 3. Використовуємо теорему 2. У цьому випадку ми доведемо, що формула ((P Q)ÙØQ)Ù(Ø(ØP))=(P
Q)ÙØQÙP суперечлива. Як і в методі 2, можна використовувати метод таблиць істинності, щоб показати, що (P
Q)ÙØQÙP хибна в кожній інтерпретації. Із табл.5.5 бачимо, що (P
Q)ÙØQÙP суперечлива і, відповідно до теореми 2, ØP є логічним висновком формул (P
Q) і ØQ.
Таблиця 3.5 – Таблиця істинності для (P Q)ÙØQÙP
P Q | P ![]() | ØQ | (P ![]() |
0 0 0 1 1 0 1 1 |
Ми можемо також довести суперечливість формули (P Q)ÙØQÙP шляхом її перетворення в диз'юнктивну нормальну форму:
(P Q)ÙØQÙP=(ØPÚQ)ÙØQÙP=(ØPÙØQÙP)Ú(QÙØQÙP)=
=(ЛÙØQ)Ú(ЛÙP)=ЛÚЛ=Л. Таким чином, (P Q)ÙØQÙP суперечлива.
Приклад 9. Покажемо застосування логіки висловлювань при розв’язанні задач у словесному формулюванні. Припустимо, що якщо конгрес відмовляється прийняти нові закони, то страйк не закінчиться, якщо тільки він не триває більше року і президент фірми не йде у відставку. Чи закінчиться страйк, якщо конгрес відмовляється діяти і страйк тільки що почався?
Розв’язок. Спочатку перетворимо ствердження в символи:
Р: Конгрес відмовляється діяти.
Q: Страйк закінчується.
R: Президент фірми йде у відставку.
S: Страйк триває більше року.
Тоді факти, дані в прикладі, можуть бути представлені наступними формулами:
F1: (P (ØQÚ(RÙS)))
Якщо конгрес відмовляється прийняти нові закони, то страйк не закінчиться, якщо він не триває більше року і президент фірми не йде у відставку.
F2: P Конгрес відмовляється діяти.
F3: ØS Страйк тільки що почався.
Чи можна з фактів F1, F2 і F3 зробити висновок, що страйк не закінчиться, тобто чи можна показати, що ØQ є логічним висновком F1, F2 і F3? По теоремі 1 це еквівалентно тому, що ((P (ØQÚ(RÙS)))ÙPÙØS)
ØQ - загальнозначуща формула. Істинностні значення зазначеної формули при всіх інтерпретаціях наведені в табл.3.6.
Таблиця 3.6 – Істинностна таблиця для (F1 Ù F2 Ù F3) ØQ,
де F1 (P
(ØQÚ(RÙS))), F2
Р, F3
ØS
P | Q | R | S | F1 | F2 | F3 | ØQ | (F1ÙF2ÙF3) ![]() |
Із табл 3.6 бачимо, що не існує інтерпретації, при якій дана формула хибна. Отже, формула ((P (ØQÚ(RÙS)))ÙPÙØS)
ØQ загальнозначуща. Тому ØQ є логічним висновком F1,F2 і F3, тобто ми можемо отримати заключення ØQ з F1,F2 і F3. Отже, страйк не закінчиться.
З наведених прикладів видно, що логіка висловлювань може застосовуватися до багатьох задач. Метод полягає в тому, щоб спочатку записати задачі формулами, а потім довести, що формули загальнозначущі або суперечливі. Процедуру доведення суперечливості формули шляхом її перетворення в ДНФ і одержання суперечливої формули (Х) іноді називають методом множення, тому що процес перетворення дуже схожий на розкриття дужок у добутку сум.
Ми показали використання методу істинностних таблиць і методу множення для доведення загальзначимості (або суперечливості).
Дата публикования: 2015-04-07; Прочитано: 2606 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!