Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Визначення бази практики

Виробнича практика

методичні вказівки

для студентів напряму підготовки 6.030508 «Фінанси і кредит»

факультету праці та соціального управління

Чернігів 2012


Методичні вказівки з виробничої практики для студентів напряму підготовки 6.030508«Фінанси і кредит»/ Укл.: Кичко І.І., Ільєнко Р.В., Кондиріна А.Г., Хмелевський С.М., Царик І.М., Борисенко Л.І., Черниченко О.І., Холодницька А.В.– Чернігів: ЧДТУ, 2012. – 27 с.

Укладачі: канд. екон. наук, доц. Кичко І.І.

канд. екон. наук, доц. Ільєнко Р.В.,

канд. екон. наук, доц. Кондиріна А.Г.,

канд. екон. наук, доц. Хмелевський С.М.,

канд. екон. наук, доц. Царик І.М.,

ст.викл. Борисенко Л.І.,

ст.викл. Черниченко О.І.,

ст.викл. Холодницька А.В.

Рецензенти: докт. тех. наук, професор Сахно Є.Ю.,

канд. екон. наук, доц. Бондар В.В.

Методичні вказівки ухвалено на засіданні кафедри управління персоналом і економіки праці, протокол № 11 від 26.06.2012 р.

Зав. кафедрою ___________________ к.е.н., доцент Кичко І.І.


ВСТУП

Головним завданням вищої школи є систематичне забезпечення як теоретичного навчання, так і здобуття практичних навичок студентів.

Протягом практики студенти повинні продемонструвати вміння вирішувати фінансово-аналітичні і виробничі завдання відповідно до освітньо-кваліфікаційної характеристики спеціальності «Фінанси і кредит». Програма і методичні вказівки визначають вимоги до організації фахової і виробничої практики, структуру завдань і зміст практики.

Програма забезпечує єдиний підхід до організації практики, системність та взаємозв’язок теоретичних знань та практичного досвіду навчання студентів. Згідно з навчальним планом спеціальності «Фінанси і кредит» в VIII семестрі передбачена виробнича практика, форма контролю – диференційований залік.

1 ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ ДО ОРГАНІЗАЦІЇ ТА ПРОВЕДЕННЯ ВИРОБНИЧОЇ ПРАКТИКИ

1.1 Мета і завдання виробничої практики

Проходження виробничої практики студентами 4-го курсу передбачає їх стажування на посадах у фінансово-економічних відділах дублерами. Це пов’язано з тим, що виробнича практика є важливою частиною практичної підготовки кваліфікованих фахівців у галузі фінансово-економічної та обліково-аналітичної роботи за спеціальністю «Фінанси ікредит».

Виробнича практика проводиться в VІІI семестрі для студентів, що повністю виконали навчальний план, і організується кафедрою управління персоналом та економіки праці.

Метою виробничої практики студентів є:

- здобуття умінь i навичок виконання професійних обов’язків спеціаліста з фінансів на робочому місці на базі практики;

- закріплення теоретичних знань, отриманих під час вивчення нормативних дисциплін за спеціальністю «Фінанси і кредит», а також професійно-орієнтованих дисциплін за вибором вузу та студентів;

- здобуття вмінь та навичок обробки економічної інформації та аналітичної роботи зі звітністю підприємств (установ, організацій).

Завдання практичної підготовки студентів

У результаті проходження виборчої практики студент повинен:

- знати функції того підрозділу, в якому працює як фахівець-дублер; взаємозв'язок і взаємодію цього відділу з іншими службами і підрозділами підприємства (організації, установи), функції, права і обов'язки співробітників відділу і характер роботи, що виконується;

- уміти аналізувати обліково-аналітичну та оперативну документацію, фінансову та статистичну звітність та визначати фінансовий стан організації на поточний момент;

- продемонструвати вміння роботи в команді з персоналом підрозділу, проявити комунікативні здібності, спроможність обґрунтовувати і брати на себе відповідальність за підготовку рішень в реальних економічних умовах;

- уміти організувати діяльність співробітників на довіреній йому ділянці роботи, аналізувати результати і показники цієї діяльності;

- здобути практичні навики виконання обов'язків фахівця за однією з посад, самостійного прийняття рішень і відповідальності у роботі з обліково-аналітичною інформацією в межах наданих йому повноважень;

- приймати участь у складанні проектів фінансового плану, в розробці конкретних антикризових заходів з управління ліквідністю та фінансовою стійкістю підприємства, удосконалення кредитної, валютної і депозитної політики тощо;

- дати аналіз роботи підрозділу чи підрозділів, де проходив практичне стажування студент, узагальнити досвід, оцінити вплив на ефективність роботи підрозділу зовнішніх і внутрішніх факторів, навести рекомендації щодо вдосконалення організації, структури і технології фінансової роботи.

Визначення бази практики

Виробнича практика здійснюється у фінансових органах і податкових інспекціях обласного, місцевого та районного рівня, у відділеннях Державного казначейства України, у комерційних банках, у страхових компаніях, у фінансово-посередницьких організаціях (інвестиційних фондах, брокерських фірмах тощо), у фінансових відділах підприємств та організацій тощо (табл. 1.1).

Кожній базі практики відповідає певна програма практики з визначенням мети, завдань практики, встановлення переліку знань, умінь та навичок, якими повинен оволодіти студент.

При наявності в yнiверситетi замовлень на підготовку фахівців базою практики є ті організації, що подавали відповідні замовлення.

У випадку, коли підготовка фахівців здійснюється на замовлення фізичних оciб, бази практики забезпечують ціособи (з урахуванням вcix вимог програми), або вузи за умов, які визначаються умовами договору (контракту) щодо підготовки фахівців.

Направлення студентів на практику здійснюється відповідно до договорів, укладених університетом з підприємством (установою, організацією), і оформлюється наказом по університету.

На час проходження практики студент має двох керівників: від вищого навчального закладу, що призначається наказом по університету, та від організації, який призначається її керівником.

1.3 Обов'язки студента-стажера

Напередодні початку практики студент повинен отримати на кафедрі щоденник практики, в якому вказуються: база практики, керівник практики від підприємства (установи, організації), керівник практики від університету, завдання та календарний графік проходження практики. Щоденник підписується керівником практики від університету та організації.

Під час проходження виробничої практики студент зобов’язаний поглибити, розширити, систематизувати та закріпити знання із дисциплін загальнотеоретичної, загальноекономічної та спеціальної підготовки; ознайомитись із сучасними формами та методами організації i технологією роботи фахівця-фінансиста на посадах, передбачених освітньо-кваліфікаційною характеристикою цієї спеціальності.

В період стажування студент зобов'язаний дотримуватись установлених на базі практики правил внутрішнього розпорядку, охорони праці, техніки безпеки і виробничої санітарії.

Упродовж першого тижня практики студент має ознайомитись з функціями відповідного підрозділу, посадовими обов'язками працівників, із виданими дорученнями, при необхідності проконсультуватися з керівниками практики від університету та організації, узагальнити науково-методичні основи виконання завдань на заданій ділянці роботи, при необхідності порадитися і проконсультуватися з керівниками практики від університету та організації, щоб упродовж першого тижня здати залік на допуск до роботи у якості дублера.

Починаючи з другого тижня стажування, студент має виконувати всю доручену йому роботу відповідно до посадових обов'язків, нести відповідальність за виконану роботу та її наслідки нарівні зі штатними працівниками.

Протягом практики студент зобов’язаний вести щоденник, вказуючи в ньому роботи, які він виконував, та строки їх виконання. Щоденник є звітним документом студента щодо виконання графіку проходження практики. У щоденнику щотижня відмічаються відомості про виконані студентом доручення, про участь студента у заходах організаційного характеру.

Щотижня керівник практики від організації перевіряє щоденник та результати виконання доручень і по закінченні практики складає характеристику-атестацію про результати стажування, дотримання трудової дисципліни, здобуті досвід та навички, а також про придатність студента до самостійної роботи.

Якщо студенти направляються на практику невеликими групами, то з їх числа на час проходження практики призначається староста, в обов'язки якого входить:

1) щоденне ведення табеля перебування студентів на робочих місцях;

2) щотижневе пред’явлення табеля керівникам практики від кафедри та приймаючої організації;

3) здійснення систематичного зв'язку групи практикантів з керівниками практики;

4) інформування керівника практики про непорозуміння, які виникають під час проходження практики.

Після завершення процесу стажування студенту необхідно скласти звіт про результати фахової практики. Звіт повинен ґрунтуватись на реальних даних, містити пропозиції щодо удосконалення фінансової роботи, які слід погодити на базі практики. Письмовий звіт з фахової практики у формі пояснювальної записки виконується за стандартами НТУ «ХПІ» – «Текстові документи у сфері навчального процесу».

Протягом тижня після закінчення виробничої практики студент-практикант подає керівнику практики від кафедри письмовий звіт про проходження практики, щоденник, завірений підписом керівника практики від організації та її печаткою для здачі диференційованого заліку за результатами проходження фахової практики.

Наявність звіту та щоденника проходження практики є допуском до захисту звіту з фахової практики на кафедрі у встановлений навчальним графіком термін.

Студент, що не виконав вимог до проходження виробничої практики, отримав негативний відгук або негативну оцінку при захисті звіту про практику, до підготовки і захисту дипломної роботи не допускається.

1.4 Обов'язки керівника практики від університету

Керівник практики від навчального закладу затверджується на засіданні кафедри. До початку стажування студента на підприємстві керівник практики видає завдання на практику і консультує студента з питань залучення фактичної інформації, необхідної для підготовки звіту.

В обов'язки керівника виробничої практики від університету входить:

– визначення переліку питань індивідуального завдання, які повинні бути засвоєні студентом до початку стажування для його допуску до виконання функцій фахівця-дублера на певній посаді і попередньої перевірки рівня відповідності студента цій посаді;

- ознайомлення студентів з метою, завданнями, змістом і календарним графіком проходження фахової практики, порядком складання звіту і його захисту;

- контроль за забезпеченням нормальних умов праці студентів на робочих місцях;

- щотижневе відвідування студентів на робочих місцях, перевірка дотримання ними вимог програми практики, контроль за дотриманням правил внутрішнього розпорядку і дисципліни студентів на підприємстві;

- зустрічі з керівниками практики від організації (підприємства чи установи) для погодження і вирішення у процесі проходження практики проблем, що виникають;

- інформування завідувача кафедри про стан організації та відповідності змістовної частини практики освітньо-кваліфікаційним вимогам до підготовки студентів;

- вжиття заходів для усунення виявлених порушень і недоліків при стажуванні студентів;

- перевірка матеріалів про проходження практики і прийняття участі у роботі комісії із захисту звітів.

1.5 Обов'язки керівника практики від підприємства

Керівником виробничої практики від підприємства призначається керівник відділу або провідний фахівець.

При проходженні практики студент закріплюється за тим підрозділом організації, специфіка діяльності якого відповідає обраній темі дипломної роботи.

Керівник практики від підприємства знайомить студента з організацією роботи і завданнями підрозділу, функціями співробітників. Він видає конкретні завдання, встановлює термін їх виконання, оцінює результати виконання, творче відношення до роботи, дає поради і рекомендації з питань результативного виконання функцій дублера, перевіряє записи в щоденнику, в необхідних випадках консультує стажера, стежить за формуванням його професійних навиків, контролює додержання трудової дисципліни.

По закінченні терміну стажування він дає характеристику-атестацію з місця проходження практики, в якій мають бути відбиті рівень знань та навичок студента, які ним були здобуті у ролі дублера, його дисциплінованість, відношення до справи, якість і сумлінність виконання ним своїх обов'язків і конкретних доручень, комунікабельність, відносини із співробітниками. Керівник має право клопотатися перед завідуючим кафедри про заохочення студента-дублера або ставити питання про усунення його від проходження стажування у випадку недобросовісного відношення до виконання своїх обов'язків або порушення трудової дисципліни.

В період виробничої практики керівник практики від підприємства надає студенту допомогу в збиранні необхідної фінансово-економічної і нормативно-методичної документації.

Календарний план проходження практики

Практика проводиться згідно з календарним графіком (таблиця 1.1), який передбачає:

а) самостійне виконання встановлених календарним планом загальних та індивідуальних завдань на конкретному робочому місці;

б) проведення навчальних занять та екскурсій під керівництвом відповідального фахівця від організації;

в) оформлення звіту про практику, в якому і визначаються напрямки вдосконалення управління фінансовою діяльністю підприємства (організації, установи), бази практики;

г) захист звіту перед комісією.

Таблиця 1.1 - Календарно-тематичний план і графік проходження виробничої практики

Види робіт, що виконуються Кількість календарних робочих днів  
     
  Інструктивна нарада і отримання документації для проходження виробничої практики Оформлення на базі практики 0,5  
  Проходження інструктажу з правил техніки безпеки і охорони праці на підприємстві, ознайомлення з правилами внутрішнього трудового розпорядку Ознайомлення з підприємством 0,5  
  Виконання програмних завдань фахової практичної підготовки, написання відповідних розділів звіту з практики  
  Виконання індивідуальних завдань  
  Підготовка звіту з практики  
  Захист звіту з практики    
Разом    

Під час проходження практики студентів знайомлять зі структурою управління організації (підприємства чи установи), організують екскурсії, закріпляють за підрозділами на період стажування.

Типи підприємств (організацій, установ), де студенти спеціальності «Фінанси і кредит» можуть проходити фахову практику, та приклади індивідуальних завдань наведені у табл. 1.2.

Кількість днів проходження практики у структурних підрозділах може коливатись на розсуд керівника практики від підприємства з урахуванням необхідності вивчення роботи суміжних підрозділів.

Таблиця 1.2 – Тематика індивідуальних завдань для проходження фахової практики

Назва відділу Види робіт
   
Бюджетні установи  
Бухгалтерська служба бюджетної установи Організаційно-правові засади діяльності бюджетних установ Методичні основи бухгалтерського обліку бюджетних установ Порядок складання та затвердження кошторисів доходів та видатків бюджетних установ Облік грошових коштів, доходів та видатків загального фонду кошторису Облік грошових коштів, доходів та видатків спеціального фонду кошторису Організація оплати праці, облік розрахунків з робітниками та службовцями Облік розрахунків, що виникають у процесі діяльності бюджетних установ Облік необоротних активів та матеріальних запасів Облік виробничої діяльності бюджетних установ Порядок проведення інвентаризації та відображення її результатів у обліку Правила складання та порядок подання фінансової звітності  
Комерційний банк
Кредитний відділ Кредитування фізичних та юридичних осіб Аналіз фінансового стану позичальника Аналіз кредитної політики банку Формування та використання банківських ресурсів
Відділ цінних паперів Депозитарна діяльність банків Організація роботи з власними цінними паперами Аналіз основних показників, що характеризують ефективність управління портфелем цінних паперів Трастові операції банку з управління цінними паперами Інвестиційні операції банків Посередницькі операції банків з цінними паперами  
Продовження табл. 1.2
Відділ міжбанківських розрахунків Організація, облік та аналіз міжбанківських операцій Організація, облік та аналіз прямих кореспондентських розрахунків між банками Здійснення контролю за розрахунково-касовою дисципліною клієнтів банку Оперативний контроль за станом кореспондентських рахунків банку
Відділ зовнішньоеконо- мічної діяльності (ЗЕД) Організація та здійснення розрахунково-касового обслуговування ЗЕД клієнтів банку Валютний контроль за експортно-імпортними операціями клієнтів банку Організація та здійснення операцій, пов’язаних з рухом готівкової іноземної валюти Контроль відкритої валютної позиції банку  
Відділ внутрішньо- банківських операцій Аналіз дебіторської та кредиторської заборгованості банку Формування бази оподаткування, розрахунок податку на прибуток  
Територіальні підрозділи НБУ  
Економічний відділ Підготовка аналітичних матеріалів щодо діяльності комерційних банків з питань кредитних операцій, рефінансування, грошового регулювання, касового обслуговування, фінансового стану підприємств, що користуються централізованими ресурсами Контроль і аналіз стану кореспондентських рахунків та розрахунків за ними Аналіз кредитоспроможності клієнтів банку
Відділ розрахунково-касового обслуговування Касове обслуговування клієнтів з обліком виконаних операцій на їх кореспондентських рахунках
Відділ розрахунків і звітності Організація обслуговування кореспондентських рахунків банків та державних організацій Ведення операцій за строковими зобов’язаннями і контроль за їх погашенням Складання звітності і контроль за дотриманням графіку перерахунків  
Продовження табл. 1.2
Відділ початкових та кінцевих міжфіліальних оборотів (МФО) Облік операцій по МФО Формування, перевірка, відправлення поштових авізо Аналітичний та синтетичний облік за рахунками МФО Прийом та перевірка документів від комерційних банків та державних організацій, що мають рахунки в НБУ Обробка надісланих авізо та зарахування коштів на рахунки клієнтів
Відділ державних розрахунків Аналітичний та синтетичний облік по рахунках Прийом та обробка платіжних доручень Складання опису авізо та ведення реєстру документів  
Філії Державного казначейства України  
Відділ доходів державного бюджету Розподіл податків між центральним та місцевими бюджетами Забезпечення своєчасного та повного надходження податків до бюджету Взаємодія відділу з податковими інспекціями, фінансовими органами й органами територіального управління. Аналіз виконання прибуткової частини державного бюджету
Відділ видатків державного бюджету Організація контролю за виконанням державного бюджету Проведення взаєморозрахунків між державним та місцевими бюджетами Фінансування централізованих заходів за рахунок коштів державного бюджету
Відділ цінних паперів Розвиток і обслуговування ринку державних цінних паперів Організація обліку операцій з руху коштів державних бюджетних та позабюджетних фондів Взаємодія відділу з банками, підприємствами, організаціями
Відділ касового виконання державного бюджету Обробка й аналіз інформації про стан державного бюджету Складання звітів про виконання видатків державного бюджету Організація обліку розпорядників бюджетних коштів
Відділ з контролю фінансування Організація і проведення ревізій і перевірок бюджетних установ
Продовження табл. 1.2
Відділ державних кредитів та взаєморозрахунків Ведення обліку резерву кредитних ресурсів Взаємодія відділу з банківською системою і фінансовими органами Видача державних кредитів та контроль за сплатою відсотків
Контрольно-ревізійний відділ Методика ревізій відділень Державного казначейства Організація та проведення перевірок підприємств, організацій, банків Взаємодія відділу з правоохоронними органами
Відділ з проведення операцій з коштами державного бюджету Складання балансу руху бюджетних коштів на рахунках бухгалтерського обліку Ведення та відкриття особових рахунків, відображення проведених операцій Взаємодія відділу з банками, податковими інспекціями, фінансовими органами
Відділ фінансування інвестиційних програм Організація контролю за цільовим і ефективним використанням бюджетних коштів Узгодження з обласними адміністраціями інвестиційних програм, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету Узгодження звітів з використання бюджетних коштів і взаємодія з комерційними банками  
Податкові інспекції  
Відділ аналізу і перевірок Методика проведення перевірок звітності, порядок оформлення даних перевірок Аналіз щоквартальної та річної звітності підприємств
Відділ оподаткування фізичних осіб Методика проведення аналізу бази оподаткування Контроль за своєчасним та повним обліком платників податків Контроль податкових надходжень до бюджету Аналіз декларацій про доходи фізичних осіб
Відділ оподаткування юридичних осіб Методика документальних перевірок за видами податків, порядок оформлення даних перевірок Особливості оподаткування операцій з цінними паперами Оподаткування доходів від операцій з цінними паперами
Відділ місцевих податків Методи перевірки бази оподаткування, контролю за своєчасним і повним обліком платників податків, контролю за надходженням коштів у бюджет
Продовження табл. 1.2
Відділ обліку та звітності Аналіз і узагальнення звітів податкових інспекцій по містах і районах області і подання звітів у регіональне статистичне управління Організація і ведення оперативного бухгалтерського обліку та звітності надходжень у бюджет та позабюджетні фонди Ведення державного реєстру підприємств, що знаходяться на обліку в Харківській області
Фінансові управління адміністрацій (обласних, місцевих, районних)
Бюджетний відділ Складання, розгляд, затвердження і виконання бюджету Планування відрахувань податків у централізований бюджет Організація обліку змін, внесених у бюджет у процесі його виконання Консолідація бюджетів Організація контролю за перерахуванням регулюючих податків і доходів до бюджетів Координація роботи фінансових органів з іншими економічними службами області (міста, району)
Відділ прогнозування та виконання податків та доходів Планування і аналіз виконання планів стягнення податків і платежів до бюджету Координація роботи відділу з податковими і статистичними органами Надання пільг з оподаткування Організація міжбюджетних відносин Робота відділу з розробки податкової політики
Відділ податкових реформ та позабюджетних фондів Розробка методології і порядку стягнення місцевих податків Здійснення контролю за формуванням і використанням позабюджетних фондів
Відділ фінансування програм розвитку матеріального виробництва і сфери послуг Фінансове планування, організація фінансування і аналіз господарської діяльності підприємств місцевого підпорядкування Підготовка інформації для складання проекту бюджету Формування плану капітальних вкладень і визначення джерел його фінансування
Відділ фінансово-валютного регулювання Формування і використання валютного фонду. Розподіл регіональних експортних квот Реалізація товарів за валюту і здійснення контролю за надходженням валютної виручки  
Продовження табл. 1.2
Відділ фінансування соціальної сфери і науки Робота відділу зі складання проекту бюджету Контроль за правильністю складання кошторисів і тарифіка­ційних списків Фінансування закладів освіти, охорони здоров'я, закладів прокуратури, МВС тощо Аналіз звітів розпорядників кредитів
Інвестиційні фонди  
  Основні документи, що регламентують діяльність інвестиційного фонду Вимоги до статуту та інвестиційної декларації акціо­нерного інвестиційного фонду Організація діяльності керуючої компанії (вимоги, обов'язки, обмеження діяльності, винагорода) Аудит акціонерного інвестиційного фонду Оцінка активів інвестиційного фонду
Загальнодержавні фонди соціального страхування
  Мета, основні принципи, форми, завдання функціонування державних фондів соціального страхування. Суб’єкти та об’єкти страхових відносин, їх права і обов’язки. Структура, система управління державними фондами соціального страхування. Правові та організаційні принципи діяльності державних фондів соціального страхування. Джерела, засоби, форми залучення і нагромадження коштів до фондів соціального страхування. Оцінка активів державних фондів соціального страхування.
Страхові компанії
Відділ маркетингу Організація страхування та характеристика страхових потоків
Відділ страхування фізичних осіб Форми та види страхування фізичних осіб
Відділ страхування юридичних осіб Форми та види страхування юридичних осіб
Відділ перестрахування Форми страхових відносин: співстрахування та перестрахування Взаємовідносини з фінансовим ринком
Продовження табл. 1.2
Відділ видатків Методика формування страхових тарифів, страхові платежі та відшкодування Оподаткування доходів від страхової діяльності
Промислові підприємства
Економічний відділ Аналіз основних показників, що характеризують фінансово-економічну діяльність підприємства
Планово-фінансовий відділ Складання поточного фінансового плану і платіжного календаря Аналіз фінансової стратегії підприємства Управління ліквідністю і платоспроможністю підприємства
Відділ зовнішньоекономічних зв’язків Стан ефективності зовнішньоекономічної діяльності підприємства
Відділ обліку та звітності Організація бухгалтерського обліку на підприємстві Складання фінансової звітності підприємства
Аудиторська фірма
Відділ аудиту і оперативного контролю Виконання замовлень по проведенню ініціативного і обов'язкового аудиту. Надання консультацій з питань бухгалтерського, податкового і фінансового обліку. Надання супутніх проведенню аудиту послуг.
Відділ бухгалтерського обслуговування Виконання послуг з бухгалтерського обслуговування (аутсорсинг) клієнтів компанії. Організація і ведення обліку підприємств. Надання консультацій і виконання інших послуг пов'язаних з організацією і веденням обліку.
Відділ економіко-правового обслуговування Договірне супроводження клієнтів. Надання юридичних і консалтингових послуг. Надання послуг аналітичного характеру. Судово-претензійна діяльність та представництво. Правові дослідження та експертиза.
Центр консультаційної підтримки Консультаційне обслуговування клієнтів компанії з питань права. Консультаційне обслуговування клієнтів компанії з питань фінансів. Консультаційне обслуговування клієнтів компанії з питань обліку. Консультаційне обслуговування клієнтів компанії з питань оподаткування.
Продовження табл. 1.2
Бухгалтерська (аутсорсингова) фірма
Відділ забезпечення діяльності клієнтів Реєстрація фізичних осіб-підприємців, юридичних осіб з можливістю подальшого комплексного (бухгалтерського, юридичного, податкового) обслуговування. Представництво інтересів при постановці на облік у різних державних органах. Оформлення пакету документів, необхідного для відкриття рахунків в установах банків. Супроводження при відкритті банківських рахунків. Підготовка необхідного пакету документів і супроводження при отриманні патентів, ліцензій на конкретні види діяльності.
Відділ бухгалтерського обслуговування Організація і ведення обліку клієнтів. Надання послуг з бухгалтерського обслуговування клієнтів. Представництво в органах податкової служби. Послуги віддаленого офісу. Послуги аутстаффінгу (оренди) персоналу.  
Товарна біржа
Маклеріат Підготовка й проведення торгів. Пропонування маклерів членам біржі.
Котирувальна комісія Облік цін попиту, пропозиції. Визначення котирувальних (довідкових) цін. Виконання інших функцій, пов'язаних з рухом цін на біржі
Експертне бюро здійснює експертизу товарів на біржі, консультування з питань технічних й інших властивостей і характеристик біржових товарів
Відділ прийому заявок і реєстрація контрактів Вхідний контроль заявок. Прийом заявок. Реєстрація контрактів, визначення їх відповідності правилам біржової торгівлі. Формування інформаційного аркуша.
Відділ інформаційно-довідкового обслуговування Одержання, зберігання й обробка інформації. Забезпечення інформаційного обслуговування учасників і відвідувачів біржових торгів. Підготовка й реалізація відомостей довідкового характеру зацікавленим особам.
Продовження табл. 1.2
Відділ міжбіржових зв'язків і роботи із брокерськими фірмами Здійснення акредитації брокерських фірм (брокерів). Укладання договорів з біржами інших регіонів. Підтримання постійних зв'язків з членами біржі.
Біржова арбітражна комісія Розгляд суперечок, пов'язані з укладанням угод у ході біржових сесій біржі, її відособлених підрозділів, представництв, філій при проведенні спільних міжбіржових торгів. Розгляд суперечок, пов'язаних з виконанням біржових контрактів.

2 ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ ДО ПІДГОТОВКИ ЗВІТУ З ВИРОБНИЧОЇ ПРАКТИКИ, ПОРЯДОК ЙОГО ОФОРМЛЕННЯ ТА ЗАХИСТУ

По закінченні виробничої практики студент складає звіт, що має наступні розділи: вступ, загальна характеристика фінансово-господарської діяльності підприємства, бази практики, науково-методична частина за індивідуальним завданням, аналітичний розділ.

У «Вступі» вказується назва бази проходження практики, мета, індивідуальне завдання та посади, на яких стажувався студент.

У загальній характеристиці організації, в якій студент проходив практику, необхідно висвітлити:

1) повну назву підприємства (організації чи установи), вказати на організаційно-правову форму, ринки чи цільову аудиторію, яку обслуговує підприємство;

2) організаційну структуру, її тип та рівні підпорядкування, вказавши окремо на функцію підрозділу, де студент проходив практику як дублер.

Характеризуючи роботу підрозділу і функції, що виконувались на посаді дублера, слід посилатися на первинні документи і нормативні матеріали.

У науково-методичній частині звіту слід навести критичний огляд методів і інструментів фінансово-аналітичної роботи відповідно до індивідуального завдання.

В аналітичній частині звіту наводиться характеристика роботи студента як фахівця-дублера. А саме: перелік задач, які він виконував, власна оцінка технології їх виконання, форми документації та інші матеріали, з якими працював студент у період практики, особиста думка про їх практичну цінність, інформативність змісту, тощо (бланки цих форм додаються в додатку до звіту).

Висновки до звіту з виробничої практики слід подавати в конкретній формі, навести оцінку впливу на ефективність роботи підрозділу зовнішніх і внутрішніх факторів, зазначити недоліки в організації роботи, методах аналізу і системі контролю, запропонувати рекомендації щодо вдосконалення організації, структури і технології фінансової роботи підрозділу, в якому проводилося стажування.

Рекомендації мають бути конкретними і за необхідності доповнені поясненнями до забезпечення умов для їх впровадження в організації.

Звіт необхідно складати на реальних матеріалах діяльності того підприємства (організації чи установи), де студент проходив практику, робити посилання на науково-методичну літературу, перелік якої подається в кінці звіту перед додатками.

Обсяг звіту (за винятком додатків) має складати 25–30 сторінок машинописного тексту через 1,5 інтервали.

Наявність звіту та щоденника проходження практики є допуском до захисту звіту з виробничої практики у відведений навчальним графіком термін.

База практики – підприємство

Структура звіту:

Вступ

1. Загальна характеристика підприємства

2. Джерела інформації та форми документації для виконання аналітичної частини дипломної роботи

3. Фінансовий аналіз діяльності підприємства

3.1. Аналіз структури балансу, складу майна та джерел його формування

3.2. Аналіз ліквідності, платоспроможності та фінансової стійкості підприємства

3.3. Аналіз наявності і використання оборотних коштів

3.4. Аналіз фінансових результатів роботи підприємства

4. Операції підприємства з цінними паперами

5. Зовнішньоекономічна діяльність, її соціально-економічна ефективність і використання валютної виручки

Висновки

Додатки:

а) організаційна структура підприємства;

б) документація фінансової та статистичної звітності підприємства;

в) приклади оформлення розрахункових та платіжних документів;

г) допоміжні та додаткові таблиці для виконання фінансового аналізу;

д) для корпорацій – копії інформації з мережі Інтернет про фінансову і статистичну звітність і становище підприємства на фондовому ринку.

База практики – бюджетна установа

Завдання практики:

1) ознайомитись з організаційною структурою бюджетної установи, послугами, що надаються, з організацією фінансової роботи в бюджетній установі;

2) зібрати необхідну інформацію для проведення аналізу виконання кошторису і використання оборотних активів бюджетної установи;

3) ознайомитись з особливостями контрольно-ревізійної роботи діяльності бюджетної установи;

4) виконати попередню обробку інформації і попередні розрахунки для виконання аналітичної частини дипломної роботи (дивись додаток Б).

Структура звіту:

Вступ

1. Загальна характеристика бюджетної установи

2. Аналіз виконання кошторису витрат бюджетної установи

3. Контроль та ревізія виконання кошторису витрат бюджетної установи

4. Аналіз динаміки та структури використання матеріальних запасів у бюджетній установі

5. Аналіз використання грошових коштів та стану дебіторської заборгованості бюджетної установи

6. Контроль ефективності використання оборотних коштів у бюджетній установі

Висновки

Додатки:

а) організаційна структура бюджетної установи;

б) форми фінансової звітності бюджетної установи;

в) допоміжні та додаткові таблиці попереднього аналізу виконання кошторису витрат і використання оборотних активів у бюджетній установі.

База практики – банківська установа

Завдання практики:

1) ознайомитись з організаційною структурою банківської установи, списком послуг, що надаються клієнтам;

2) вивчити нормативні документи, які регламентують діяльність банку і використовуються при аналізі активних і пасивних операцій;

3) ознайомитись зі звітністю, яка надається банком службі банківського нагляду обласного управління НБУ;

4) залучити необхідну інформацію для проведення економічного аналізу діяльності банку;

5) ознайомитись з методиками аналізу кредитного портфелю банку, аналізу економічних нормативів діяльності банку; аналізу структури доходів, витрат та прибутку;

6) ознайомитись з організацією зовнішнього та внутрішнього аудиту у банківській установі.

Структура звіту:

Вступ

1. Загальна характеристика банківської установи

2. Аналіз активних операцій банку

3. Аналіз кредитних операцій банківської установи

4. Аналіз економічних нормативів діяльності банку та контроль за їх дотриманням

5. Аналіз структури доходів, витрат та прибутку

6. Узагальнююча оцінка фінансового стану комерційного банку

7. Методи організації зовнішнього та внутрішнього аудиту

Висновки.

Додатки:

а) організаційна структура банківської установи;

б) форми фінансової звітності банківської установи необхідні для розкриття теми дипломної роботи;

в) форми фінансово-економічного аналізу діяльності банку (див. додаток В);

г) копії публікацій про діяльність банківської установи.

База практики – фінансові установи (кредитні спілки, довірчі товариства, страхові компанії, лізингові компанії, недержавні пенсійні фонди, інвестиційні фонди тощо).

Завдання практики:

1) охарактеризувати організаційну структуру, організацію роботи фінансових підрозділів та функціонально-посадові обов’язки спеціалістів;

2) вивчити правила та процедури одержання ліцензій на надання фінансових послуг;

3) узагальнити методики і практичний досвід планування та аналізу фінансової діяльності фінансової установи, проаналізувати позиції установи на ринку фінансових послуг;

4) виконати наукові дослідження і навести практичні рекомендації щодо розвитку ринку фінансових послуг.

Структура звіту:

Вступ

1. Техніко-економічна характеристика фінансової установи із зазначенням форми власності і видів одержаних ліцензій на діяльність по наданню фінансових послуг

2. Аналіз фінансової діяльності фінансової установи, взаємовідносин фінансової установи з бюджетом та фондами соціального страхування.

3. Стан розрахунків з іншими фінансовими установами, зокрема на ринку цінних паперів

4. Оцінка позицій фінансової установи на ринку фінансових послуг

Висновки

Додатки:

а) баланс фінансової установи;

б) звіт про фінансові результати;

в) звіт про власний капітал;

г) звіт про рух грошових коштів;

д) проспект емісії (якщо відбувався додатковий випуск акцій);

е) приклад договору про надання фінансових послуг;

ж) копії публікацій про особливості діяльності і досягнення фінансової установи.

База практики – Державне казначейство України

Завдання практики:

1) виконати аналіз організації касового виконання Державного та місцевого бюджетів за доходами та видатками на базі статистичних даних відділення Державного казначейства;

2) відповідно до теми дипломної роботи забезпечити попередню обробку інформації і розрахунки для виконання аналітичної частини дипломної роботи (див. додаток Г).

Структура звіту:

Вступ

1. Аналіз звітності з виконання бюджетів у відділенні Державного казначейства

2. Аналіз обслуговування Державного бюджету за доходами відділенням казначейства

3. Аналіз обслуговування Державного бюджету за видатками відділенням казначейства

4. Аналіз обслуговування місцевого бюджету за доходами відділенням казначейства

5. Аналіз обслуговування місцевого бюджету за видатками відділенням казначейства

6. Перспективи розвитку системи Державного казначейства України

Висновки

Додатки: документація бухгалтерського обліку виконання Державного та місцевих бюджетів

База практики – фінансовий відділ / управління

Завдання практики:

1) зібрати необхідну статистичну інформацію відповідно до теми дипломної роботи;

2) виконати аналіз організації формування прибуткової та виконання видаткової частини бюджету адміністративно-територіальної одиниці на базі статистичних даних фінансового відділу / управління (див. додаток Д).

Структура звіту:

Вступ

1. Аналіз звітів щодо виконання бюджету адміністративно-територіальної одиниці за останні три роки

2. Аналіз проекту бюджету на наступний рік

3. Аналіз виконання прибуткової частини бюджету за останні три роки

4. Аналіз виконання видаткової частини бюджету за останні три роки

5. Аналіз дефіциту бюджету та рівня його дотаційності

6. Розробка пропозицій щодо забезпечення балансу доходів і витрат

Висновки

Додатки: статистична звітність щодо виконання прибуткової та видаткової частин бюджету за останні три роки, копії публікацій в періодичній пресі та в Інтернеті щодо особливостей формування і використання коштів місцевого бюджету.

3 РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА

1. Бюджетний кодекс [Електронний ресурс]. – Режим доступу: //http://zakon1.rada.gov.ua

2. Податковий кодекс України, прийнятий 2 грудня 2010 року [Електронний ресурс]. – Режим доступу: //http://zakon1.rada.gov.ua/

3. Алєксєєв І. В., Мороз А. С, Романів Є. М., Хома І. Б. Фінансовий аналіз: техніка розрахунків та моделювання економічних ситуацій: Навч.посіб. / Національний ун-т "Львівська політехніка". - Л.: Бескид Біт, 2003. - 152 с.

4. Бухгалтерський облік і фінансова звітність: навчальний практичний посібник за редакцією Голова С.Ф. Дніпропетровськ: ТОВ “Баланс- клуб”, 2007. - 768с.

5. Васильєва Л. С, Петровская М. В. Финансовьій анализ: учебник для студ. вузов, обучающихся по экон. спец.. - 3-є изд., стер. - М.: КноРус, 2008. -805 с.

6. Вдовенко Л.О., Сушко Н.М., Фаюра Н.Д. Фінанси: Навч.посіб. – К.: Центр учбової літератури, 2010. – 152 с.

7. Гетьман О.О., Шаповал В.М. Економіка підприємства: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. – К.: ЦНЛ, 2006. – 488с.

8. Грішнова О.А. Економіка праці та соціально-трудові відносин: Підручник.- К.: Знання, 2004. – 535с.

9. Дєєва Н. М., Дедіков О. І. Фінансовий аналіз: Навч.-метод. посібник для студ. вищих навч. закл. / Дніпропетровська держ. фінансова академія. - Д.: ДДФА, 2006. - 380 с.

10. Довгалюк В. І. Фінансова діяльність суб'єктів господарювання: Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. - Хмельницький: НВП "Евріка" ТОВ, 2003.

11. Економічний аналіз: Навчальний посібник / М.А. Болюх, В.З. Бурчевський, М.І. Горбаток; За ред. акад. НАНУ, проф. М.Г. Чумаченька. – К: КНЕУ, 2001. – 540 с.

12. Омелянович Л.О., Чайковська О.В., Долматова Г.Є., Іванова О.В., Кононенко А.Ф., Канєєва І.І. Фінансова діяльність суб'єктів господарювання: навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / Донецький національний ун-т економіки і торгівлі ім. Михайла Туган- Барановського. — 2-ге вид., перероб. і доп. — Донецьк: ДонНУЕТ, 2008. — 281с.

13. Пасічник Ю.В. Бюджетна система: Навч.посіб. – 2-ге вид., перероб. і доп. – К.: Знання, 2008. – 670 с. – (Вища освіта ХХІ століття).

14. Приходько Н. І. Фінансовий аналіз: навч. посібник / Харківська філія Українського держ. ун- ту економіки і фінансів. - X.: ІНЖЕК, 2007. -192 с.

15. Страхування: Підручник / За ред. В. Д. Базилевича. — К.: Знання, 2008. — 1019 с.

16. Терещенко О.О., Невмержицький Я.І., Куліш А.П., Терещенко С. І., Галака О. П. Фінансова діяльність суб'єктів господарювання: Навч.-метод. посібник / Київський національний економічний ун-т ім. Вадима Гетьмана / О.О.Терещенко (ред.). — К.: КНЕУ, 2006. — 312с.

17. Філіна Г.І. Фінансова діяльність суб'єктів господарювання.2-ге вид., перероб.та допов. Навч.пос. - К.: Центр учбової літератури, 2009. - 320с.

18. Шиян Д. В.. Строченко Н. 1. Фінансовий аналіз: Навч. посіб.. - К.: А.С.К.. 2005.-230 с.

19. Філіна Г.І. Фінансова діяльність суб'єктів господарювання.2-ге вид., перероб.та допов. Навч.пос. - К.: Центр учбової літератури, 2009. - 320с.

20. Фінанси підприємств: Підручник/ керівник авт.. кол. і наук. ред. проф. А.М. Поддєрьогін. 3-тє вид., перероб. та доп. – К.: КНЕУ, 2000. – 460 с.


Дата публикования: 2015-04-06; Прочитано: 792 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.051 с)...