Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Сутність зображення рельєфу горизонталями. Типові форми рельєфу, визначення стрімкості схилу



Сучасна карта повинна давати тривимірне уявлення про місцевість, тобто крім вимірів у горизонтальній площині, повинна давати можливість визначати види нерівностей земної поверхні, їх взаєморозташування і взаємозв’язок; взаємоперевищення і абсолютні висоти точок місцевості, а також стрімкість, форму і довжину схилів.

               
 
а
 
б
     
в
       
г
 
 
 


Рис 2. Способи зображення рельєфу:

а) розрахунково-перспективний;б) штриховий; в) відмивкою; г) гіпсометричний;

На географічних картах, в залежності від потреб використовують різні способи зображення нерівностей земної поверхні.

Способи зображення рельєфу на картах

а) розрахунково-перспективний (рис. 2а);

б) штриховий (рис 2б);

в) відмивкою (рис. 2в);

г) гіпсометричний (рис.2г);

д) горизонтальний.

На топографічних картах 1: 25 000 – 1: 200 000 рельєф зображується горизонталями, а на картах 1: 500 000 та 1: 1000 000 – горизонталями у сполученні з відмивкою і гіпсометричним фарбуванням.

Рис. 3. Сутність зображення рельєфу горизонталями

Сутність зображення рельєфу горизонталями розглянемо на прикладі (рис.3). Уявімо острів у вигляді гори. У цьому положенні берегова лінія виходить у вигляді кривої АВ. Проекція берегової лінії на горизонтальну площину дає таку ж замкнену криву ав.

Припустимо, що рівень води піднявся на 10м. При цьому утворилась нова берегова лінія СД, усі точки якої лежать на однаковій висоті, але на 10м вище, ніж початкова берегова лінія АВ. Проекція берегової лінії СД на горизонтальну площину дає також замкнену криву лінію сд. Кожному рівню води відповідатиме своя берегова лінія (АВ, СД, КЛ) у вигляді замкненої кривої, усі точки якої мають одну і ту ж саму висоту. Ці замкнені лінії можна розглядати як сліди перерізу рельєфу місцевості різними поверхнями, паралельними рівневій поверхні моря, яку прийнято за початок підрахунку висот.

Якщо кожну берегову лінію проектувати на горизонтальну площину і зобразити в заданому масштабі на карті, то ми одержимо зображення гори у вигляді кривих замкнених ліній. Проекція одержаних кривих на площині дасть зображення гори горизонталями.

Горизонталь – це лінія однакових висот або замкнена крива, що поєднує на карті точки однакових висот. Горизонталі зображують на карті коричневим кольором і бувають вони різних видів (рис. 4):

    Рис 4 Основні види горизоталей   а) - основні суцільні горизонталі – проводяться через висоту перерізу, служать для відображення основних форм рельєфу і зображуються на карті суцільною тонкою лінією. б) - потовщені горизонталі служать для полегшення рахунку висоти і зручності читання рельєфу: кожна п’ята основна горизонталь потовщується. в, г) - додаткові (напівгоризонталі) та допоміжні (чверті) горизонталі служать для відображення важливих подробиць рельєфу, що не виражаються основними горизонталями, і проводяться через 1/2

та 1/4 висоти перерізу. Зображуються на картах переривчастими та короткими переривчастими лініями. Зображується рельєф по Балтійській системі висот.

Незважаючи на те що рельєф місцевості різноманітний – можна виділити п’ять його типів, які мають визначений зовнішній вигляд.

Розглянемо типові форми рельєфу:

 
 
Гора (рис 5) – значне за висотою, куполоподібне або конічне підвищення яке має підошву й вершину. Вершина найчастіше куполоподібної форми, але іноді являє собою майже горизонтальний майданчик – плато. Або закінчується піком. Зниження від вершини до підошви називають схилом. Різкий перехід від стрімкого схилу до пологого називається виступом або терасою, а лінія, яка відокремлює терасу від стрімкого схилу, що лежить нижче – брівкою


Рис. 5 Гора, хребет та їх зображення

на топографічній карті

Улоговина (рис 6) замкнуте чашоподібне заглиблення (западина). Має край і дно. Іноді дно буває заболочено або зайняте озером. Невелику улоговину називають западиною. Улоговину дуже малих розмірів називають ямою. Лощина (рис 6) – витягнуте заглиблення, яке знижується в одному напрямку. Лінія по дну, яка поєднує найнижчі точки лощини, називається водозливом. Не будь–яким водозливом тече вода, але будь-яка річка чи струмок тече водозливом. До різних видів лощин належать долини, ущелини, яри та балки
Хребет (рис 5) - витягнуте підвищення, яке знижується в одному напрямку. Вододіл, або топографічний гребінь, - лінія, яка поєднує найвищі точки хребта. Гірський хребет – ланцюг гір, які спрямовані в одному напрямку. До великих хребтів прилягають хребти менших розмірів, які називають відрогами.

Рис. 6. Улоговина, лощина та їх

зображення на топографічній карті

 
 
Сідловина (рис 7) зниження на гребні хребта між двома сусідніми вершинами. Найнижча точка сідловини називається перевалом. У гірській місцевості шляхи сполучення через хребти, як правило йдуть перевалами. Низько розташовані сідловини по обох схилах хребта називають гірськими проходами. Характерні лінії (вододіли та водозливи) і точки (вершина та дно) рельєфу складають ніби скелет рельєфу місцевості. Їх зображення та взаємне розташування визначає загальний характер рельєфу місцевості.  


Рис. 7. Сідловина та її зображення

на топографічній карті

Необхідно знати ознаки зниження схилу:

1. Показчик схилу завжди спрямований у бік зниження.

2. Схил починається в напрямку водоймища (хребет лізе у воду, а лощина від води біжить).

3. висоти горизонталей вказують коричневими цифрами, кратними висоті перерізу. Верх цих цифр завжди спрямований у бік підняття схилу.

4. Зубці знаків скель та обривів завжди спрямовані у бік зниження.

5. Виїмки на дорогах робляться в позитивних формах рельєфу (гора, хребет), а насипи у негативних (улоговина, лощина).

6. Різниця двох висот показує напрямок загального зниження місцевості.

Знаючи сутність горизонталей та ознаки зниження схилів, легко визначити на маршруті підйоми та спуски. Сутність їх читання зводиться до знаходження на карті ліній вододілу і водозливу. Від вододілу до водозливу – спуск; навпаки – підйом.

Елементи рельєфу, які не можна зобразити горизонталями, викреслюють на карті спеціальними умовними знаками (табл. 1). До них належать природні утворення такі як: яри, вимоїни, скелі, обриви, кургани та ін.; та штучні утворення – дорожні насипи, дорожні виїмки, входи в печери і гроти, терикони. Умовні знаки природніх утворень і відповідні їм надписи характеристик зображаються на картах коричневим кольором, а штучні – чорним кольором.

Таблиця 1

Кургани Осипи рихлих і твердих порід
Ями   Скелі і скелясті обриви
Обриви   Лавові потоки
Вимоїни і яри   Бугристі поверхні

Важливим елементом є висота перерізу рельєфу (тобто відстань між двома суміжними основними горизонталями по висоті), яка підписується на кожному аркуші карти під лінійним масштабом. Для карт різних масштабів в залежності від зображеного виду місцевості встановлені висоти перерізу, які вказані в табл. 2.

Таблиця 2

Масштаб карти Для рівнинної і горбистої місцевості Для гірської місцевості Для високогірної місцевості
1:25 000 1:50 000 1:100 000 1:200 000 1:500 000      

Висоти точок місцевості над рівнем моря (абсолютні висоти) визначаються по карті за допомогою позначок висот горизонталей і прийнятої на карті висоти перерізу рельєфу. При визначенні позначок можливі дві ситуації:

а) якщо відома висота точки, то позначкою горизонталі буде найближче ціле число кратне висоті перерізу табл. 3 А;

б) позначка точки між горизонталями визначається інтерполюванням позначок горизонталей табл. 3 Б.

Таблиця 3

При висоті перерізу 10м 20м
.167,2

А)

165      
 
Б)

     

Різновид місцевості має значний вплив на тактичні властивості. Так форма схилу істотно впливає на умови спостереження, маскування, ведення вогню, вибір місця для спостережних пунктів, умови захисту.

Рис. 7 Види схилів та їх зображення горизонталями:

1 – рівний схил; 3 – увігнутий схил;

2 – випуклий схил; 4 – хвилястий схил.

Стрімкість схилу впливає на прохідні і захисні властивості місцевості. Визначають її за формулою α = 60 х h / d, де:

α -стрімкість схилу;

h -висота перерізу;

d - закладення.

Приклад: висота перерізу по карті масштабу 1:50 000 дорівнює 10м, а закладення у місці визначення дорівнює 3мм (1мм 50 000 карти відповідає 50м), отже закладення дорівнює 150м. Стрімкість схилу за формулою визначається

α = 60 х (10: 150) = 4°

Командна висота – висота (не обов’язково найвища), з якої відкривається найкращий огляд навколишньої місцевості з великою дальністю і широким сектором огляду, підписується більшим шрифтом (цифрами), ніж інші висоти.

На рівнинній місцевості перешкодами є як правило, місцеві предмети, а на горбистій і гірській місцевості, хребти, горби та інші форми рельєфу у сполученні з місцевими предметами.

За картою наявність видимості між точками найчастіше доводиться визначати під час вибору вогневих позицій, місць для спостереження або для командних пунктів, під час вивчення умов прохідності і потайного пересування військ.

Визначення за картою взаємовидимості між точками місцевості виконують:

1. Співставленням висот точок – якщо у заданому напрямку висота перешкоди не перевищує висоту цілі та висоту спостережного пункту.

2. Побудовою трикутника на карті у наступній послідовності:

а) поєднують на карті точки СП (спостережного пункту) і Ц (цілі) прямою лінією і позначають на ній вірогідну точку П (перешкоди);

б) визначають абсолютні висоти означених вище трьох точок, висоту найнижчої точки приймають за 0 і відносно неї визначають і підписують на карті перевищення інших точок;

в) із точок з перевищенням над нульовою точкою встановлюють перпендикуляри до прямої лінії СП-Ц і на них відкладають одержані перевищення у довільному масштабі;

г) кінці перпендикулярів із точок СП і Ц з’єднують прямою лінією, яка і є променем зору.

Якщо лінія зору проходить вище перпендикуляра встановленого з точок перешкоди то видимість є, а якщо лінія зору перетне його, то видимості немає.

3. Побудовою вертикального профілю (графічний малюнок, який відображає перетин місцевості вертикальною площиною), що дозволяє найточніше визначити ділянки місцевості, які не можна продивитися.

Дану побудову здійснюють на міліметровому папері (рис 8), спочатку позначаючи на ньому виходи всіх горизонтальних ліній, що проходять через лінію зору; потім відкладають у довільному масштабі на перпендикулярних лініях перевищення горизонталей над нульовою точкою і з’єднують їх плавною кривою. Якщо на профільній лінії є місцеві предмети (ліс, населені пункти), то при проведенні плавної кривої враховують висоту цих предметів.

Рис. 8. Визначення взаємовидимості побудовою вертикального профілю рельєфу

    Рис 9 Надписи, які характеризують рельєф   На картах показують тільки ті обриви, насипи і виїмки довжина яких більше ніж 3мм в масштабі карти, крім того на картах М 1: 25000 та М 1: 50000 показують обриви та виїмки висота яких більше ніж 1м, на картах М 1: 100000 – більше ніж 2м, на картах М 1: 200000 – більше ніж 3м. Надписи, які можуть бути показують: ширину лощин; глибину обривів (лощин); висоту курганів та скель (рис.9). Вивчення рельєфу за картою починається з: · визначення типу рельєфу (рівнинний, горбистий, гірський) по абсолютним висотам, відносним перевищенням та переважаючій крутизні схилів за густотою та накресленням горизонталей, позначками висот та умовними знаками деталей рельєфу;

· визначення пересіченості (ступеня горизонтального розчленування) по середній відстані між лощинами: якщо вона 2км і менше – сильно пересічена;

· детальне вивчення рельєфу тієї ділянки місцевості, на якій належить виконувати бойове завдання пов`язане з вирішенням завдання по визначенню висот і взаємного перевищення точок, виду, напрямку та стрімкості схилів, характеристик (глибини, ширини та довжини) лощин, ярів, вимоїн та інших деталей рельєфу. При цьому встановлюють наявність, розташування і взаємний зв`язок найбільш характерних для даної ділянки типових форм і деталей рельєфу; визначають їх вплив на умови прохідності, спостереження, ведення вогню, маскування, орієнтування й організацію захисту від зброї масового ураження.





Дата публикования: 2015-04-10; Прочитано: 2176 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.014 с)...