Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

УПРАЖНЕНИЯ. 1. V jakém domě bydlíte?



1. Ответьте на вопросы:

1. V jakém domě bydlíte?

2. V kterém poschodí je váš byt?

3. Máte v domě výtah?

4. Je váš byt velký a světlý?

5. Kam jsou obrácena okna?

6. Kam vedou dveře z předsíně?

7. Jakou máte kuchyň?

8. Co stoji v kuchyni?

9. Kde je ložnice?

10. Máte také dětský pokoj?

11. Kde jsou uloženy vaše věci?

12. Je vedle vašeho domu park?

2. Дополните предложения существительными и прилагательными в скобках. Существительные н прилагательные поставьте в ед. н мн. числе:

Stromy rostou vedle (nové domy, velké obchody, široké mosty, Pražský hrad, malé rybníky, velký závod).—Jdeme z (pěkný park, velký závod, vědecký ústav, velký podnik, nový dům, můj byt); — Stojím u (zelený strom, kulatý stůl, plynový sporák, vysoký plot). — Jdeme k (nový dům, velký zelený strom, starý park, velký závod, moskevský vlak, svůj byt). — Kupuji si (čistý sešit, český časopis, pěkný obraz, nový kabát, malý dárek, bílý papír). — Bylo to v (blízký les, velký závod, nová továrna, vědecký ústav, starý dum, městský park, můj byt). —Mluvíme o (nový úkol, český jazyk, nový román, pěkný dárek, velký úspěch, tvůj nový byt). — Stojím pod (vysoký strom, velký most, starý hrad). — Letadlo letí nad (velký závod, zelený les, vysoký dům, krásný park).

3. От следующих сочетаний образуйте род. и предл. падежи ед. числа и им. и вин. падежи мн. числа:

pěkný dárek, český časopis, hezký park, teplý večer, velký ryb­ník, starý park

4. Раскройте скобки, существительные и прилагательные поставьте в соот­ветствующем падеже ед. и мн числа:

Bydlím v (nový dům.) — V (dům) jsou (pěkný byt). — Jedeme (rychlý výtah) nahoru. — Dnes přijede bratr z (jih). — Na (kulatý stůl) stojí váza s květinami. — U (malý stolek) stojí křeslo. —Český časopis je na (můj stolek). — Auto přijelo k (velký závod). — Z (Londýn) jsme letěli tři hodiny. — Do (Kyjev) pojedeme vlakem. — Byli jste včera v (park)? — Byli jste na procházce v (les)? — Byl jsi na (koncert)? Zítra půjdu na (koncert). — Stalo se to v (leden). — Vrátím se do (Moskva) druhého (březen).

5. Вместо точек вставьте пропущенные притяжательные местоимения:

То je... mladší bratr. — Profesor mluví o úspěších... bratra. — Otec daroval... bratrovi nové pero. — Kamarádi navštívili... bratra. — Drahý bratře, proč tak málo píšeš o... úspěších? — Jdu na procházku po městě se... otcem. —Vedle... domu je pěkná zahrada. —Cesta k... domu vede přes park. —Okna... pokoje jsou obrácena na jih. — Rád čtu... dopisy, jsou zajímavé. — Žena... kamaráda také studuje na univerzitě. —Sestra nám často psala o... synech. —Profesor jede se... studenty na hory.

6. Вставьте нужные предлоги:

Jedu... Charkova. — Bydlíme... Kyjevě. — Zítra přijede můj otec... Prahy. —Čtu dopis... sestry.—Jdeme se sestrou... kina.... do­mu je velká zahrada.—Matka dostala dárek... dcery. — Tyto dveře vedou...koupelny. —...školy je pěkný park. — Ložnice je... obýva­cího pokoje. —Vystupujeme... vlaku a jdeme domů. —... univerzity jdeme... knihovny.—Stůl stojí... okna. — V pátek pojedeme... hor. — Co máš... ruce? —... závodě pracují moji rodiče. — Děti si hrají... dvoře. — Co máte... spíži?

7. Поставьте вопросы к выделенным словам:

Kniha leží na stole. — Jde na návštěvu k bratrovi. — Bydlí v novém domě. — Mluvíme s kamarády o škole. — Ctě článek o závodě. — Čteš dopis od dědečka? — Vystoupil z vagónu. — Často vidím u školy soudruha Skálu. — Profesor vypravuje o svých studentech. — Byli jste včera na koncertě? — Jsme v lese. — Jedeme výtahem nahoru. — Vrátili jsme knihy do knihovny.

8. Закройте книги, слушайте вопросы и отвечайте:

Образец: Je jeho otec dělníkem nebo Inženýrem? — Myslím, že jeho otec je inženýrem.

Je jeho matka učitelkou nebo lékařkou? Je v Olomouci technika nebo univerzita? Je ta kniha ve skříni nebo v knihovně? Jste zdráv nebo nemocen? Jste odpoledne na fakultě nebo doma? Jsi večer zaměstnán nebo volný? Je Olga svobodná nebo vdaná? Je v pokoji Vlasta nebo Mirek?

9. Возразите, высказав противоположное мнение:

Образец: Helena je vdaná.—То není pravda, Helena není vdaná.

Jaroslav je špatný student. V jeho referáte jsou chyby. Jsem zcela zdráv. Jste k němu nespravedlivý. Ermitáž je v Kyjevě. Na stole je ta kniha. V parku jsou lípy. Náš byt je malý.

10. Переведите на чешский язык:

Я не студент, я рабочий. Я живу со своей семьей в большом доме. У меня большая квартира. Квартира находится на втором эта­же. В квартире имеются все удобства: газ, ванна, телефон. Окна большой комнаты обращены на юг. Это жилая комната. Другая ком­ната — спальня. Передняя тоже просторная, но нет окна. Возле моего дома есть магазин. В магазине имеются фрукты. — Мой брат — хороший учитель. — Где (находится) твой дедушка? Он живет в про­винции. — Мой отец — (является) профессор философского факуль­тета, моя мать — учительница средней школы. Сестра учится в школе. — Школа находится за домом. — Здены нет дома, она у своей тети. Петра тоже нет дома. — Мы ученики профессора Новака.

11. Расскажите о своей квартире.

УРОК 3

Склонение одушевленных существительных мужского рода твердой разновидности (тип student). Именительный и винительный падежи множествен­ного числа прилагательных твердой разновидности. относящихся к одушевленным существительным мужского рода. Настоящее время глаголов типа prosit, umět, dělat. Образование наречий. Предлоги podle, před.





Дата публикования: 2014-10-25; Прочитано: 561 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...