Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Загальні рекомендації по вивченню теми. Приступаючи до опрацювання даної теми необхідно передусім з’ясувати, в яких саме випадках, передбачених в законі



Приступаючи до опрацювання даної теми необхідно передусім з’ясувати, в яких саме випадках, передбачених в законі, кримінально-правові відносини між державою та особою, що вчинила злочин можуть завершуватися не реалізацією кримінальної відповідальності, а навпаки, позбавленням, звільненням такої особи від кримінальної відповідальності. Вивчивши відповідні розділи підручника й рекомендовану літературу, прослухавши лекції, слід засвоїти поняття й кримінально-правове значення звільнення від кримінальної відповідальності, порядок його здійснення, причини, з яких вітчизняний законодавець помістив у КК даний інститут. Слід звернути увагу на юридичну природу цього правового феномену.

Далі, розглядаючи друге питання рекомендується установити критерії, за якими можна провести класифікацію передбачених в КК видів звільнення від кримінальної відповідальності. Тут потрібно також визначити, які види звільнення від кримінальної відповідальності законодавець пов’язує з тяжкістю й видом вчиненого злочину, а які – ні.

Вивчаючи третє питання слід обов’язково звернути увагу, що в рамках теми “Звільнення від кримінальної відповідальності” вивчається один із правових наслідків скоєння злочину. Цей наслідок може наступити лише щодо осіб, в діях яких наявний склад злочину, а не щодо випадків, коли кримінальна відповідальність виключається. Тому потрібно з’ясувати, чим відрізняється звільнення від кримінальної відповідальності від обставин, що виключають злочинність діяння, від добровільної відмови при незакінченому злочині, від наслідків скоєння малозначного діяння. Також необхідно з’ясувати відмінності між звільненням від кримінальної відповідальності і звільненням від покарання та його відбування.

На наступному етапі вивчення теми необхідно провести детальне дослідження кожного окремого виду звільнення від кримінальної відповідальності, звертаючи увагу на підстави, умови, особливості та порядок застосування кожного з них. При цьому слід визначати, яке місце в класифікації звільнення від кримінальної відповідальності посідає той чи інший вид звільнення (є він обов’язковим чи факультативним, умовним чи безумовним і т.ін.). Спочатку доцільно сконцентрувати увагу передусім на тих видах цього звільнення, які передбачено в статтях розділу ХІ Загальної частини КК (ст.ст. 45-49).

Розглядаючи четверте та п’яте, шосте та соме питання варто зазначити, що звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку з дійовим каяттям (ст. 45 КК) потрібно розглянути зміст ознак дійового каяття: об’єктивних (активне сприяння розкриттю злочину, відшкодування збитків, усунення шкоди) та суб’єктивних (щире розкаяння), визначити зміст таких умов цього виду звільнення від кримінальної відповідальності, як “вчинення злочину вперше”, “невелика тяжкість злочину”. Слід з’ясувати, сукупність всіх ознак дійового каяття є необхідною для застосування ст. 45 КК, чи достатньо лише декількох із них.

При засвоєнні особливостей звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку з примиренням винного з потерпілим (ст. 46 КК) слід особливу увагу приділити змісту передбаченого в цій статті примирення між особою, що вчинила злочин, та потерпілим від цього злочину. Необхідно порівняти цей вид звільнення від кримінальної відповідальності з передбаченим статтею 45 КК й зрозуміти відмінності між ними.

При вивченні звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку з передачею особи на поруки необхідно звернути особливу увагу на умовний характер цього виду звільнення, розглянути, у зв'язку із чим воно може бути скасоване. Звернувшись до положень КПК, слід з’ясувати форму й зміст клопотання про передачу на поруки, визначити суб’єктів поручительства, його умови та строки.

Розглядаючи звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку зі зміною обстановки необхідно зрозуміти, що в законі мається на увазі під зміною обстановки, можливі причини та види такої зміни. Належну увагу слід приділити сутності вказаних в законі наслідків зміни обстановки: втрати діянням характеру суспільно небезпечного або втрати особою суспільної небезпечності.

Вивчаючи звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності, необхідно передусім з’ясувати природу давності як підстави звільнення від кримінальної відповідальності, запам’ятати розміри вказаних в законі строків давності, правила їх обчислення (при цьому неодмінно звернути увагу на початковий та кінцевий моменти давності). Слід засвоїти причини та сутність зупинення й переривання перебігу строків давності, а також обов’язкове й факультативне незастосування давності.

При розгляді кожного питання теми студент повинен доповісти рішення практичних завдань, які завчасно призначив викладач. Це рішення повинно бути проаналізоване відповідно до чинного законодавства та практики його застосування, і викладене письмово у зошиті для семінарських і практичних занять.





Дата публикования: 2014-10-23; Прочитано: 244 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...