Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Тема 6. Опіка та піклування



Лекція – 2 години

План лекції

1. Завдання опіки та піклування. Встановлення опіки та піклування.

2. Призначення опікуна або піклувальника, їхні права та обов’язки.

3. Припинення опіки та піклування.

4. Надання дієздатній фізичній особі допомоги у здійсненні її прав та виконанні обов’язків.

Зміст лекції

Завдання опіки та піклування. Орган опіки та піклування. Обов’язок повідомляти про фізичних осіб, які потребують опіки або піклування. Фізичні особи, над якими встановлюється опіка. Фізичні особи, над якими встановлюється піклування. Встановлення опіки та піклування судом. Встановлення опіки та піклування органом опіки та піклування. Місце встановлення опіки або піклування. Призначення опікуна або піклувальника. Фізична особа, яка не може бути опікуном або піклувальником. Опіка або піклування над фізичною особою, щодо якої не призначено опікуна або піклувальника. Опіка або піклування над фізичною особою, яка перебуває у спеціальному закладі.

Права та обов’язки опікуна. Правочини, які не може вчиняти опікун. Права та обов’язки піклувальника. Правочини, на вчинення яких піклувальник не може давати згоду. Правочини, які вчиняються з дозволу органу опіки та піклування. Управління майном особи, над якою встановлено опіку. Право опікуна та піклувальника на плату за виконання ними своїх обов’язків. Опіка над майном. Звільнення опікуна та піклувальника. Припинення опіки. Припинення піклування. Надання дієздатній фізичній особі допомоги у здійсненні її прав та виконанні обов’язків. Оскарження дій опікуна, рішень органу опіки та піклування.

Самостійна робота – 4 години

Ознайомитись із планом семінарського заняття, питаннями, що належать до цієї теми.

Опрацювати конспект лекції з даної теми.

Опрацювати рекомендовану для вивчення теми літературу, законспектувати окремі положення, що стосуються питань теми, або зробити нотатки, групуючи їх за певними ознаками.

Рекомендується зробити у робочому зошиті план відповіді на кожне питання, яке виноситься на розгляд під час семінарського заняття.

Ознайомитись з переліком запропонованих тем рефератів.

Самостійно розглянути наступні питання:

1. Обмеження опікуна у можливості вчиняти правочини від імені підопічного.

Розглядаючи дане питання необхідно зазначити, що опікун вчиняє правочини від імені та в інтересах підопічного. Слід звернути увагу на те, що з метою захисту опікуваних від зловживань опікунів в Цивільному кодексі встановлена норма, щодо заборони вчинення опікуном певних видів правочинів. Зокрема, опікун, його дружина, чоловік та близькі родичі (батьки, діти, брати, сестри) не можуть укладати з підопічним договорів, крім передання майна підопічному у власність за договором дарування або у безоплатне користування за договором позички. Крім того, опікун не може здійснювати дарування від імені підопічного, а також зобов'язуватися від його імені порукою (ст. 68 ЦК України).

2. Правовий статус помічника.

Звернути увагу на те, що даний інститут є новим в цивільному праві України. Специфіка даного інституту в тому, що помічник не є піклувальником, оскільки призначається для надання допомоги повністю дієздатній фізичній особі та на її прохання. Слід зазначити, що за заявою особи, яка потребує допомоги, ім'я її помічника реєструється органом опіки та піклування, про що видається відповідний документ, зразок якого встановлює Міністерство юстиції України. У суді помічник може представляти фізичну особу лише на підставі окремої довіреності.

Семінарське заняття – 2 години

Питання

1. Поняття та цілі опіки.

2. Поняття та цілі піклування.

3. Суб’єкти опіки та піклування.

Мета заняття: закріпити знання слухачів щодо поняття та цілі опіки та піклування, встановлення опіки та піклування, припинення опіки та піклування.

Завдання для самостійної роботи:

1. Письмово:

- скласти порівняльну таблицю ознак опіки та піклування;

- використовуючи літературу, скласти зразок заяви про встановлення опіки та піклування над малолітньою особою;

- розв’язати задачу:

Задача № 1

Щукіна звернулася в нотаріальну контору з проханням завірити від імені її 12-річної доньки договір купівлі-продажу будинку, одержаного нею в спадщину. Крім цього, вона продала й інші речі, успадковані донькою (телевізор, два килими, меблі). Щодо прохання неповнолітньої Щукіної дільничний інспектор попередив матір про недопустимість без згоди доньки продавати її речі. Остання відповіла, що це не входить в компетенцію органів внутрішніх справ, і вона, як мати, має право розпоряджатися майном своєї дитини, а виручені від продажу гроші вона витратила на покупку умеблювання квартири, де вони з донькою мешкають. За повідомленням інспектора, відділ освіти подав позов про визнання укладених правочинів недійсними.

Питання: Відповіді потрібно давати з посилання на відповідні частини та статті ЦК України.

1. Який правовий статус відділу освіти?

2. Чи правомірні дії Щукіної?

3. Чи буде задоволена вимога відділу освіти?

Задача № 2

Потерпіла від злочину Бурса звернулася в суд з позовом до органу опіки і піклування про відшкодування їй майнової і моральної шкоди. Як з’ясувалось, напад на Бурсу скоїли неповнолітні брати Мозолевські (12 і 13 років відповідно). Мати братів була позбавлена батьківських прав і мешкала в іншому місті, а батько був затриманий правоохоронними органами за підозрою у вчиненні злочину і перебував під вартою. Неповнолітні продовжували мешкати в своїй квартирі і, щоб прогодуватися, нападали на жінок.

Питання: Відповіді потрібно давати з посилання на відповідні частини та статті ЦК України.

1. Який правовий статус братів Мозолевських?

2. Опіка чи піклування може бути встановлена над братами?

3. Хто повинен відшкодовувати заподіяну шкоду?





Дата публикования: 2014-10-23; Прочитано: 1015 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.012 с)...