Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Історія виникнення і етимологія поняття потенціалу



Українська державна академія залізничного транспорту

Факультет економіки транспорту

Кафедра економіки, організації і управління підприємством

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ

З дисципліни

“ПОТЕНЦІАЛ І РОЗВИТОК ПІДПРИЄМСТВА”

для студентів спеціальності „Економіка підприємства”

Освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавр

Усіх форм навчання

Частина 1

Харків 2011

Конспект лекцій розглянутий та рекомендований до друку на засіданні кафедри “Економіка, організація і управління підприємством” вересня 2011 р., протокол №.

Рекомендується для студентів освітньо-кваліфікаційного рівня “бакалавр” спеціальності “Економіка підприємства” всіх форм навчання.

Укладачі:

доц. І.Л. Назаренко

Рецензент:

Тема 1 Сутнісна характеристика потенціалу підприємства

План

1 Історія виникнення і етимологія поняття потенціалу

2 Поняття “ економічний потенціал підприємства”

3 Сутність виробничого потенціалу підприємства і його відмінність від економічного потенціалу

4 Ознаки потенціалу підприємства

Історія виникнення і етимологія поняття потенціалу

В умовах нестабільності зовнішнього середовища основними факторами успішного функціонування підприємства є зовнішні фактори, але незважаючи на це, економічний потенціал підприємства, його сильні сторони багато в чому визначають результат діяльності підприємства.

При розробці стратегії підприємству спочатку потрібно провести загальну оцінку його потенційних можливостей, що у свою чергу вимагає кількісної оцінки економічного потенціалу.

Поняття „економічний потенціал” у сучасних умовах стає найважливішою економічною категорією, але в сучасній економічній науці відсутній єдиний підхід до визначення цього поняття.

Термін „потенціал” з'явився науковій економічній літературі наприкінці 70-х початку 80-х років. Походить від латинського “potentia”, що означає приховані можливості, потужність, силу.

У Великій Радянській енциклопедії поняття “потенціал” – це засоби, запаси, джерела, що маються в наявності і здатні бути мобілізованими, приведеними в дію, використаними для досягнення визначеної мети, здійснення плану, рішення будь-якої задачі, можливості окремої особи, суспільства, держави у визначеній галузі.

Термін “потенціал”, “потенційний” означає наявність у кого-небудь (окремої людини, трудового колективу, суспільства) можливостей, що не виявляються, або здібностей у відповідних сферах і життєдіяльності.

Поняття “потенціал” і “ресурси” не слід протиставляти. Потенціал (економічний, похідний, науково-технічний) являє собою узагальнену, збірну характеристику ресурсів, прив'язану до місця і часу.

Різниця між резервами і потенціалом полягає в тому, що резерви містять лише невиробничі можливості, а потенціал – і наявні ресурси, і невикористані можливості. Тобто, поняття „потенціал” ширше, ніж поняття „резерви”.

З методологічної точки зору потенціал поєднує в собі три рівні зв'язку і відносин.

1 Відбиває минуле – тобто, являє собою сукупність властивостей, накопичених системою в процесі її становлення і обумовлюючих її здатність до функціонування і розвитку. У цьому плані потенціал дорівнює ресурсам.

2 Характеризує сьогодення – тобто, практичне застосування і використання наявних можливостей. Це дозволяє провести розмежування між реалізованою і нереалізованою можливостями. У цій характеристиці потенціал почасти збігається з резервом.

3 Орієнтує на майбутній розвиток – тобто, в процесі трудової діяльності працівник не тільки реалізує свої наявні здібності, але і здобуває нові сили і здібності. Тобто, потенціал містить у собі елемент майбутнього розвитку.

Висновок: рівень потенціалу характеризує наявний стан системи, обумовлений взаємодією всіх трьох перерахованих характеристик, що і відрізняє його від таких, на перший погляд, близьких понять, як ресурс і резерв.

2 Поняття “економічний потенціал підприємства”

В економічній науці немає єдиного визначення поняття економічного потенціалу.

Існує декілька підходів до визначення цього терміну.

1 Економічний потенціал як сукупна здатність галузей народного господарства виробляючи промислову, сільськогосподарську продукцію, здійснювати будівництво, перевезення вантажів, надавати послуги населенню. У даному визначенні підкреслюється лише один з аспектів потенціалу – здатність виконувати виробничу функцію, що є важливою, але не єдиною характеристикою економічного потенціалу.

2 Економічний потенціал як сукупність існуючих у наявності ресурсів, що є обмеженням підходом, бо потенціал не є сумою ресурсів.

3 Економічний потенціал як результат економічних і виробничих відносин між суб'єктами господарської діяльності. У даному визначенні підкреслена досить важлива риса економічного потенціалу, але не зазначено те, що він в однаковій мірі залежить і від рівня розвитку продуктивних сил.

4 Ототожнення термінів «економічний потенціал», «економічна міць» і «народногосподарський потенціал», що є не зовсім вірним.

Такі розходження у визначеннях обумовлюються тим, що кожен з дослідників виділяв ті риси економічного потенціалу, які вважав найбільш значущими.

В одних визначеннях робиться акцент на умови і фактори, що визначають величину потенціалу, в інших – на характер суспільно-економічних відносин, у третіх – на результат використання потенціалу.

По визначенню Є. В. Лапіна:

Економічний потенціал – це сукупні можливості суспільства формувати і максимально задовольняти потреби в товарах і послугах на основі оптимального використання існуючих у наявності ресурсів і можливостей в умовах конкретних соціально-економічних відносин.

Економічний потенціал підприємства – це сукупні можливості підприємства визначати, формувати і максимально задовольняти потреби споживачів у товарах і послугах у процесі оптимальної взаємодії з навколишнім середовищем і раціональним використанням ресурсів і можливостей.

Поняття «економічний потенціал» стосовно до окремого виробництва характеризує не скільки виробничих можливостей (виробничу потужність), скільки інтегральні здібності виробництва максимально задовольняти потреби споживачів і задовольняти інтереси держави при оптимальному використанні наявних ресурсів і можливостей.





Дата публикования: 2015-02-20; Прочитано: 715 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...