Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Лабораторна робота № 143



ПОБУДОВА ГЕОЛОГІЧНОГО РОЗРІЗУ ПО КАРТІ

З ПРОСТОЮ СКЛАДЧАСТОЮ БУДОВОЮ ЗА ЕЛЕМЕНТАМИ ЗАЛЯГАННЯ

Мета роробботиоти. Навчитися будувати геологічні розрізи зчерез ділянки з простою складчастістоюю будовою з метою встановлення глибинної будови території.

Основні теоретичні положення

При складчастому заляганні порід, на відміну від горизонтального і моноклінального, геологічні границі не мають закономірної залежності від рельєфу. Тип кожної складки визначається за віком порід, що виповнюють ядро: в синклінальних складках ядро виповнене молодшими, ніж на крилах породами, а в антиклінальних в ядрі відслонюються більш давні породи, ніж на крилах. У сусідніх синклінальної і антиклінальної складок одне крило спільне, а осі складок мають майже паралельне простягання (рисунок.143.1)

Напрямки геологічних розрізів через складчасті структури орієнтують вхрест простягання осей складок.

Якщо лінія розрізу проходить не вхрест простягання границь шарів, необхідно ввести поправки на величину кута падіння за таблицею 10.1).

Розріз будується у масштабі, що відповідає масштабу карти. Спочатку вздовж обраної лінії розрізу будують топографічний профіль. На лінію профілю наносять точки перетину лінії розрізу з геологічними границями, з цих точок короткими засічками проставляють кути падіння у відповідності до азимутів падіння.

Якщо вздовж геологічної границі стоять елементи залягання з різними кутами падіння, а лінія розрізу проходить посередині, то приймають середню величину кута падіння. У випадках, коли елемент залягання проставлений тільки вздовж однієї геологічної границі цілої серії шарів, він приймається таким для всієї серії границь.

Рис.унок 134.1 - Геологічна карта із складчастим заляганням шарів і геологічний розріз

В ядрах складок лінії падіння продовжують до перетину. в отриманих кутах складок проводять бісектриси, які являють собою осі складок.

Рис.унок 134.2 2 - Лінія профілю, елементи залягання і осі складок

Побудова розрізу починається з синклінальних складок; після побудови однієї синкліналі до ядра суміжної антикліналі - переходять до другої синклінальної складки і т.д., а після цього проводять границю підошви порід в ядрах антиклінальних складок

Дуже важливо максимально точно побудувати замки в ядрах синклінальних складок; для цього вздовж осі складки від точки перетину віссю лінії профілю (n) відкладають у масштабі товщину шару (H), взяту із стратиграфічної колонки (рис.унок 143.3). Ця товщина може бути більша ніж відстань від рельєфу до кута складки (а), дорівнювати цій відстані (б) і бути набагато меншою (в).

У першому і в другому випадках замок проводять плавно заокруглюючи границі підошви шару з перегином в точці n, яка лежить на осі складки. В третьому випадку складка буде мати широкий плоский замок.

Границі наступних більш давніх шарів проводять виходячи з завданих елементів залягання, дійсної товщини і ширини виходу шарів (рис.унок 143.1).

Рис.унок 143.3 - Побудова замків синклінальних складок при різних товщинах шару

Хід виконання роботи

За завданням викладача студенти будують геологічний розріз вздовж лінії на навчальній геологічній карті. Робота виконується на форматі А4. Шари порід замальовуються у відповідності до шкали кольорів геохронологічної таблиці. До розрізу додаються умовні позначення.

кКонтрольні запитання

1 Як встановлюється положення осей складок?

2 Які параметри враховуються при побудові розрізу?

3 В якому напрямку проводиться лінія розрізу?

4 З яких складок починають будувати геологічний розріз?

5 Які види складок за співвідношенням товщин на крилах і в замку Ви знаєте?

6 Як користуватися елементами залягання на карті?

7 Яка різниця між концентричними і подібними складками?

8 Які елементи складок Ви знаєте?

9 Дайте характеристику синклінальної і антиклінальної складок.





Дата публикования: 2015-03-26; Прочитано: 341 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...